SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
DATA : 02.04.2012
AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK
HASŁO BLOKU: Wielkanoc.
HASŁO DNIA: Kolorowe pisanki.
WPIS W DZIENNIKU: Historia pisanek. Ustny opis pisanek. Analizowanie i rozwiązywanie zadań praktycznych. Rozwiązywanie zadań z treścią. Malowanie pisanek.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności:
Czytanie ze zrozumieniem
Redagowania krótkich tekstów na określony temat
Tworzenie ustnego opisu przedmiotu
Tworzenie wypowiedzi na podany temat
Wyróżnianie określonego fragmentu tekstu
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000
Dodawanie pełnymi setkami
Rozwiązywania zadania z treścią
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
Czyta tekst ze zrozumieniem
Umie redagować krótki tekst
Tworzy wypowiedzi na podany temat
Dodaje i odejmuje w zakresie 1000
Rozwiązuje zadania z treścią
METODY:
Słowna – Wypowiedzi uczniów nt. pisanek, głośne i ciche czytanie, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
Oglądowa – Oglądanie pisanek, kraszanek, malowanek.
Działań Praktycznych – wykonywanie pisanek wielkanocnyc, wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart.
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Karty do pracy, czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. C karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7, kartki wielkanocne, życzenia wielkanocne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Dzieci oglądają przyniesione z domu pisanki, kraszanki. Omawiają jak zostały wykonane ich pisanki. Każde dziecko opowiada o swojej pisance jak je zrobiło.
Nauczyciel tłumaczy dzieciom ze nazwy jaj wielkanocnych zależą od sposobu ich wykonania.
Kraszanki (pokazuje jak wygląda kraszanka i wiesza ilustracje pokazującą kraszanki.
Następnie mówi dzieciom, że kraszanki to takie jajka, które są w kolorze czerwonym. Nazwa ich pochodzi od słowa krasa, co oznaczało czerwień, uroda.
Następnie nauczycielka pokazuje malowanki i wiesza ilustracje z malowankami .Mówi że są to jajka w innym kolorze niż czerwony.
Potem pokazuje skrobanki które wykonuje się z kraszanek lub malowanek, wyskrobując wzory ostrym narzędziem.
Jako ostatnie pokazuje pisanki, które maluje się roztopionym woskiem wzory na powierzchni jajek, a następnie zanurza się je w barwniku. Po wyjęciu, miejsca pomalowane woskiem zostają białe na kolorowym tle.
Teraz dzieci jeszcze raz porównują przyniesione przez siebie jajka i mówią do której grupy można je zaliczyć.
Nauczycielka czyta tekst o pisankach.
„Pisanki znane były w Polsce już kilkaset lat temu. Nazywano je pisami, malowankami, czarnulkami, kraszankami. Nazwa pisanki pochodzi od pisania. Pisanki ozdabiało się, kreśląc roztopionym woskiem wzory na czystej skorupce jajka, które potem barwiło się na różne kolory, a po zdjęciu wosku pozostawał wzór.
Legenda głosi, że kiedy święta Magda Magdalena w Niedzielę Wielkanocną szła odwiedzić grób Chrystusa, kupiła po drodze jajka na posiłek dla apostołów. Kiedy spotkała na drodze zmartwychwstałego Chrystusa, bardzo się ucieszyła, a jaka zmieniły kolor na czerwony.
Podarowała je apostołom, a one zmieniły się w ich rękach w ptaki. Był to dla nich znak, że po śmierci następuje zmartwychwstanie.
W dawnych czasach wierzono, że pisanka przechowywana w domu przynosi szczęście. Wierzono, że wrzucona w płomienie ugasi pożar, umieszczona w oknie uchroni od pioruna, natomiast umycie się w wodzie, w której zanurzyliśmy pisankę, zapewni nam zdrowie i urodę”.
Dzieci same w zeszytach piszą krótki tekst o pisance na podstawie przeczytanego tekstu i czytają głośno to co napisały.
Zadanie domowe.
Narysować w zeszycie pisankę.
Matematyka
Dzieci rozwiązują zadania tekstowe. Jedno z dzieci robi zadanie na tablicy. Po każdym zadaniu dzieci się zmieniają.
Zad.1,str.51
Przy ulicy Miłej stoi 5 domów. Każdy dom ma po 3 pietra. Na każdym Pietrze, włącznie z parterem, jest po 5 mieszkań. Ile jest razem mieszkań w 5 domach przy ul. Miłej?
5 x 3= 15 15 x 5 = 75
Odp. W 5 domach przy ul. Miłej jest 75 mieszkań.
Zad.3, str.51
Przy ulicy kwiatowej mieszka 400 osób, przy ulicy Dobrej mieszka 200 osób więcej. Ile osób mieszka przy ulicy Dobrej?
400 + 200= 600 osób
Odp. Przy ul. Dobrej mieszka 600 osób.
Zad1 str.52
Pan Józef Maliniak pracuje jako kasjer w banku przy ul. Poziomkowej. Napisz, ile pieniędzy wpłacono mu do kasy?
200zł + 100zł+50zł+20zł + 10zł =380zł
200zł +200zł+20zł +10zł +10zł = 440zł
100zł +100zł+50zł +50zł +10zł = 310zł
200zł +50 zł+50zł +50zł +20zł = 370zł
Zad 2 str.52
Pan Nowak zaciągnął kredyt w wysokości 800 zł. Od lutego do czerwca spłacał po 100 zł miesięcznie, a od lipca do grudnia spłacał po 50 zł miesięcznie. Czy udało mu się spłacić kredyt?
5 x 100zł = 500zł
6 x 50zł = 300zł
500zł + 300zł = 800zł
Odp. Panu Nowakowi udało się spłacić kredyt.
Zad 1 str53
Pan Jan Cybulski wpłacał co miesiąc na swoim konto w banku po 100zł .napisz ile pieniędzy będzie miał pan Jana swoim koncie po 9 miesiącach?
100zł+ 9 = 900zł
Odp. Pan Jan będzie miał 900zł.
Plastyka
Dzieci malują pisanki. Ozdabiają je kolorowa bibułą, włóczką koralikami. Prace dzieci wieszamy w gablocie.