pd5 i czekalowska 20040624

background image

Irena

Czekałowska

Gimnazjum Lubsko

Konspekt lekcji z koszykówki dla kl. II - III gimnazjum -

mo

ż

e te

ż

by

ć

wykorzystany na zaj

ę

ciach pozalekcyjnych.

Temat lekcji: Nauka ataku szybkiego.

metody: zabawowa, zadaniowa

ś

cisła.

Cel główny: Wykształcenie umiej

ę

tno

ś

ci ruchowych przydatnych

w aktywno

ś

ci rekreacyjnej i sportowej.

Zadania lekcji: - usamodzielniaj

ą

ce - ucze

ń

współuczestniczy w s

ę

dziowaniu gry szkolnej, potrafi współdziała

ć

w zespole,

- umiej

ę

tno

ś

ci - ucze

ń

potrafi szybko i precyzyjnie poda

ć

piłk

ę

z własnej połowy do partnera znajduj

ą

cego

si

ę

pod koszem przeciwnika,

- motoryczno

ść

-

ć

wiczenia kształtuj

ą

ce orientacj

ę

przestrzenn

ą

, podania piłki jednor

ą

cz i obur

ą

cz, chwyt

w szybkim biegu,

- wiadomo

ś

ci - ucze

ń

wie, na czym polega taktyka ataku szybkiego, zna przepisy gry.

Przybory i przyrz

ą

dy - tyle piłek do koszykówki ile uczestniczek, szarfy, piłka do siatkówki.

Liczba

ć

wicz

ą

cych – 12 lub wi

ę

cej

Miejsce

ć

wicze

ń

- sala gimnastyczna

Tok lekcji Nazwa i opis

ć

wiczenia Czas

Uwagi organizacyjne

I Cz

ęść

wst

ę

pna

Czynno

ś

ci orga - Zbiórka, sprawdzenie obecno

ś

ci i gotowo

ś

ci do 2 ‘ Ustawianie w szeregu.

nizacyjno - porz

ą

dkowe zaj

ęć

. Podanie zada

ń

lekcji.

Zabawa o

ż

ywiaj

ą

ca „Berek wybawca" - jedna z uczennic jest berkiem, 3 '

Rozsypka

inna - posiadaj

ą

ca piłk

ę

- wybawc

ą

, który stara si

ę

podawa

ć

piłk

ę

uciekaj

ą

cym. Osoba posiadaj

ą

ca

piłk

ę

jest „nietykalna" dla berka.

Ć

wiczenia W truchcie: - kr

ąż

enia RR w przód i tył, 3 '

Ć

wiczenia po przek

ą

tnej

Kształtuj

ą

ce - skłony boczne,

sali.

- wyskoki naprzemianstronne,

- przeplatanki (bieg skrzy

ż

ny),

- bieg w zmiennym tempie, przodem i tyłem,

- wieloskoki.

Ć

wiczenia

Ż

onglerka - toczenie piłki wokół ciała,

5 ’

Rozsypka

oswajaj

ą

ce z piłk

ą

. - przekładanie piłki z pr do lr wokół NN,

bioder, głowy,

- „ósemka” mi

ę

dzy NN,

- przerzuty z pr do lr nad głow

ą

,

- zmiana chwytu - piłka mi

ę

dzy kolanami -

pr trzyma j

ą

z przodu lr z tyłu - puszczaj

ą

c

piłk

ę

nale

ż

y szybko zmieni

ć

pozycj

ę

rr

tak aby nie upadła na parkiet.


background image

I Cz

ęść

główna

Kształtowanie Uczennice ustawione twarz

ą

do tablicy na linii 18 '

Nauczyciel krótko tłumaczy,

Umiej

ę

tno

ś

ci. rzutów osobistych:

na czym polega taktyka

1)Nauczyciel wykonuje rzut piłk

ą

o tablic

ę

- zbiera

ataku szybkiego.

j

ą

z wyskoku uczennica A, wykonuje obrót i podaje

Ć

wiczenie w parach.

szybko piłk

ę

do uczennicy B, która biegnie w stron

ę

kosza przeciwnika praw

ą

stron

ą

sali. Po otrzymaniu

piłki wykonuje kozłowanie i rzut do kosza. Obie

Dziewcz

ę

ta zmieniaj

ą

próbuj

ą

zbiera

ć

piłk

ę

po niecelnym rzucie i wykonuj

ą

si

ę

stronami

ć

wiczenie

dobitk

ę

.

wykonujemy z p. i l.

strony kosza.

2)To samo

ć

wiczenie, ale uczennica B po zebraniu

Nauczyciel zwraca

piłki przez uczennic

ę

A zmienia pas boczny.

uwag

ę

na prawidłowe

poruszani si

ę

ucznia

bez piłki.


3) Dwie uczennice A i C stoj

ą

na przedłu

ż

eniu

Ustawienie w trójkach.

linii osobistych. Trzecia - B (

ś

rodkowa)

zbiera piłk

ę

po rzucie nauczyciela o tablic

ę

,

Nauczyciel koryguje

podaje j

ą

do biegn

ą

cej prawym pasem zawo -

ę

dy, zwraca uwag

ę

aby

dniczki A, ta oddaje piłk

ę

do zawodniczki C

uczennice cały czas

(biegn

ą

cej lewym pasem), która wykonuje rzut

obserwowały si

ę

nawzajem.

do kosza. Wszystkie zbieraj

ą

piłk

ę

po rzucie -

je

ż

eli jest niecelny - wykonuj

ą

dobitk

ę

.

4) Uczennica A stoi po lewej stronie przy linii

rzutów osobistych, B - w prawym rogu boiska,

C - z lewej strony przed tablic

ą

. Nauczyciel

wykonuje rzut o tablic

ę

, zbiera uczennica C,

podaje do wybiegaj

ą

cej prawym pasem

uczennicy B, ta do biegn

ą

cej

ś

rodkiem

uczennicy A, która szybko

kozłuje piłk

ę

i oddaje wybiegaj

ą

cej z prawej

strony uczennicy B ko

ń

cz

ą

cej akcj

ę

rzutem do

kosza. Po niecelnym rzucie jedna z nich wykonuje

dobitk

ę

.

Gra szkolna Gra bez kozłowania na dowolnej połowie sali do 10 '

3 zespoły 4 - ro osobowe.

jednego kosza (rzut za 1 pkt.). Podczas gry, na Gra na czas. Uczennice
umówiony sygnał (długi gwizdek) dru

ż

yna, która

nie

ć

wicz

ą

ce pomagaj

ą

w

w tym momencie posiada piłk

ę

przeprowadza szybki

s

ę

dziowaniu. Przed gr

ą

atak na przeciwległy kosz. Je

ż

eli atak si

ę

powiedzie

nauczyciel przypomina na

zdobywaj

ą

2 pkt., a gra jest kontynuowana. Wygrywa

czym polega szybki atak.

zespół, który zdob

ę

dzie wi

ę

cej pkt. Po grze zespoły

dzi

ę

kuj

ą

sobie za sportowe współzawodnictwo

u

ś

ciskiem dłoni i okrzykami.







background image

III Cz

ęść

ko

ń

cowa

Ć

wiczenia oddecho- W le

ż

eniu na plecach unosz

ą

c RR nad głow

ę

- wdech, 2 '

Rozsypka

we i korekcyjne. opuszczaj

ą

c RR - wydech.

W le

ż

eniu - oczy zamkni

ę

te, NN ugi

ę

te w kolanach

ka

ż

da uczennica dokonuje samooceny własnej gry.

Zako

ń

czenie lekcji. Omówienie realizacji zada

ń

lekcji i wyró

ż

nienie 2 '

Szereg

zespołu, który odniósł zwyci

ę

stwo.

