malarz tapeciarz 714[01] z2 02 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Mariusz Dydek




Przygotowanie podłoży pod tapetowanie
714[01].Z2.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Florczak Teresa

dr inż. Francuz Władysława Maria

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Machnik Marek

Konsultacja:

mgr inż. Machnik Marek
mgr inż. Sagan Teresa

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z2.02

Przygotowanie podłoży pod tapetowanie, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu Malarz - tapeciarz




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

12

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska na stanowisku pracy

12

5.1.1.Ćwiczenia

12

5.2. Zasady przygotowywania podłoży pod tapetowanie

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Wymagania techniczne stawiane podłożom

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Zanieczyszczenia podłoża. Sposoby naprawy uszkodzeń ścian.

Naprawa, szpachlowanie, gruntowanie podłoża

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Przygotowanie podłoży drewnianych i drewnopochodnych pod tapetowanie

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Przygotowanie podłoży malowanych farbami do tapetowania

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

5.7. Zabezpieczanie styków elementów prefabrykowanych i wzmacnianie naroży

25

5.7.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

39

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujmy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny w realizowaniu

modułowego programu nauczania dla zawodu malarz - tapeciarz. Jest to część pakietu
edukacyjnego dla jednostki modułowej „Przygotowanie podłoży pod tapetowanie”.

W poradniku zamieszczono:

zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji
programu jednostki modułowej,

zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu
jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie
realizacji programu jednostki modułowej,

wykaz literatury.
Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane

środki dydaktyczne.

Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają

wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak:

ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,

pogadanka z pokazem,

metoda tekstu przewodniego,

dyskusja dydaktyczna.
Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana – praca samodzielna

pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą egzaminów
zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu kształcenia
i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego powtórzenie.
Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe.
Nauczyciel może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków
lokalnych, jednakże powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych
w programie jednostki modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. Według
tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy, niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć
zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie
z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali
dwustopniowej: ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.

Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do

realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów Kształcenia
Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach pozwalających
skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem podstawowych
narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk ćwiczeniowych, ilość
materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni umożliwić realizację programu.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

Schemat układu jednostek modułowych


















714[01].Z2

Technologia robót tapeciarskich

714[01].Z2.01

Dobieranie materiałów, narzędzi

i

sprzętu do tapetowania

714[01].Z2.02

Przygotowanie podłoży pod

tapetowanie

714[01].Z2.03

Tapetowanie

714.[01].Z2.04

Wykonywanie robót remontowych

i konserwacja tapet

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odróżniać technologie wykonania budynku,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

organizować stanowiska składowania i magazynowania,

transportować materiały budowlane,

rozróżniać materiały i sprzęt budowlany,

rozróżniać i dobierać materiały stosowane w tapetowaniu i przygotowaniu podłoża pod
tapetowanie,

rozróżniać i dobierać narzędzia i sprzęt do tapetowania i przygotowania podłoża pod
tapetowanie,

oceniać jakość klejów i tapet,

określać szacunkowo ilość potrzebnych materiałów,

dokonywać przedmiaru i obmiaru robót tapeciarskich.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

rozpoznać rodzaje podłoży pod tapetowanie,

ustalić zakres prac tapeciarskich,

dobrać i zastosować materiały pomocnicze do przygotowania podłoża pod tapetowanie,

dobrać i zastosować narzędzia oraz sprzęt do przygotowania podłoża,

określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów pomocniczych,

naprawić stare podłoża malarskie pod tapetowanie,

zaszpachlować i zagruntować podłoże,

przygotować podłoże z drewna i tworzyw drzewnych,

przygotować podłoże uprzednio pomalowane farbą wapienną, klejową, emulsyjną i olejną
pod tapetowanie,

zabezpieczyć styki elementów prefabrykowanych,

wzmocnić naroża,

zorganizować stanowisko pracy do prac tapeciarskich,

dokonać obmiaru i przedmiaru robót tapeciarskich,

wykonać prace przygotowujące podłoże pod tapetowanie z zachowaniem przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Jednostka modułowa: Przygotowanie podłoży pod tapetowanie.
Temat: Wykonanie szpachlowania podłoża.

Cele szczegółowe:

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

ocenić i przygotować gładź gipsową,

dobrać odpowiednie narzędzia do danego etapu pracy,

wykorzystać sprzęt pomocniczy,

wykonać szpachlowanie podłoża,

nabyte umiejętności praktyczne wykorzystać w dalszej pracy,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

praca z tekstem,

dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach dwuosobowych.


Czas realizacji: 5 godzin

Środki dydaktyczne:

materiały (gips szpachlowy, papier ścierny),

narzędzia (szpachelki, cykliny, packi, drabina, wiadro – pojemnik),

literatura (poradnik dla ucznia, Poradnik majstra budowlanego).

Scenariusz zajęć:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy w odpowiednim ubraniu

roboczym, sprawdza obecność, wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do
dzienniczków uczniowskich (10 minut).

2. Nauczyciel inicjuje dyskusję, w trakcie której umożliwia uczniom przypomnienie

wiadomości dotyczących poznanych już materiałów tapeciarskich, narzędzi, sprzętu,
podłoży i ich przygotowania do wykonania gładzi gipsowej, jak również zachowanie
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy tych pracach (10 minut).

3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z materiałem nauczania w rozdziale 4.4

poradnika dla ucznia (strona 18 – 21) – uczniowie wykonuję polecenie (20 minut).

4. Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut).
5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,

a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).

6. Każdy zespół ocenia stan podłoża, a następnie określa plan działania (potrzebne narzędzia,

materiały i technologię wykonania) (20 minut).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

7. Zespoły konsultują swoje plany działania z nauczycielem, dokonują w nich ewentualnych

poprawek (20 minut).

8. Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, sprzęt i środki ochrony

indywidualnej, organizują stanowisko pracy (10 minut).

9. Uczniowie przygotowują podłoże do wykonania szpachlowania (20 minut).
10. Uczniowie zapoznają się z instrukcją wykonania masy szpachlowej, zapisaną na

opakowaniu (10 minut).

11. Uczniowie przygotowują masę szpachlowa – konsultują z nauczycielem właściwą

konsystencję masy szpachlowej i wielkość porcji (10 minut).

12. Nauczyciel wskazuje właściwy sposób nakładania masy szpachlowej, zwracając uwagę na

najczęściej popełniane błędy (15 minut).

13. Uczniowie nakładają masę szpachlową na podłoże, konsultując w razie potrzeby swoje

działania z nauczycielem (60 minut).

14. Uczniowie likwidują stanowisko pracy, czyszczą i odnoszą narzędzia do magazynu,

rozliczają materiały (20 minut).

15. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własna ocenę z oceną

nauczyciela (15 minut).

16. Dyskusja w grupie na temat uzyskanej jakości pracy i przyczyn popełnianych błędów -

zapisanie wniosków z dyskusji w dzienniczkach uczniowskich (20 minut).

17. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć

(15 minut).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Jednostka modułowa: Przygotowanie podłoży pod tapetowanie.
Temat: Przygotowanie materiałów do gruntowania i zagruntowanie podłoża.


Cele szczegółowe:

Po zrealizowaniu zajęć uczniowie powinni umieć:

dobrać materiały potrzebne do wykonania zadania,

dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania pracy,

przygotować stanowisko robocze,

przygotować materiał do gruntowania według określonych proporcji,

wykonać gruntowanie ściany,

przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną i końcową,

ocenić jakość wykonanej pracy.

Metody nauczania–uczenia się: metoda przewodniego tekstu

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna

dyskusje grupowe


Środki dydaktyczne:

materiały do gruntowania,

narzędzia i sprzęt (pędzle, wiadra malarskie, drabina),

literatura (poradnik dla ucznia, Poradnik majstra budowlanego).


Czas realizacji:3 godziny

Scenariusz zajęć:

Faza 1 – Informacje

Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi

na pytania, zawarte w poradniku dla ucznia, sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania
ćwiczenia. Odpowiedzi zapisują na kartce (czas około 20 minut).

Faza 2 – Planowanie

Uczniowie przygotowują proces realizacji zadania praktycznego. Ustalają kolejność

wykonywanych czynności oraz dobierają sprzęt, narzędzia i materiały. Ustalają proporcje
przygotowanego materiału do gruntowania (czas około 40 minut).

Faza 3 – Ustalenie

Nauczyciel sprawdza odpowiedzi uczniów, a następnie rozpoznaje i koryguje błędy

w procesie technologicznym. Następnie uczniowie pobierają materiały, narzędzia oraz sprzęt
(czas około 20 minut).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Faza 4– Realizacja

Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym

przebiegiem procesu pracy i przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (czas
około 1 godzina).

Faza 5 – Sprawdzenie

Uczniowie wykonują kontrolę podczas wykonywania ćwiczenia oraz po jego zakończeniu,

zwracając uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz oszczędną
gospodarkę materiałową. W trakcie realizacji ćwiczenia nauczyciel sprawdza jego efekty
(czas około 15 minut).

Faza 6 – Analiza

Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał

jeszcze raz? Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności jakie zostały nabyte.
Następnie omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia
jak ich uniknąć w przyszłości (czas około 30 minut).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1

.

Przepisy

bezpieczeństwa

i

higieny

pracy,

ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska na stanowisku
pracy

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Świeży tynk należy fluatować. Jakie zachowasz środki ostrożności przy fluatowaniu?

Spróbuj przewidzieć, jakie zagrożenia mogą wynikać z braku zachowania należytych środków
ostrożności.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ocenić zagrożenia,
2) określić środki ostrożności,
3) zapisać swoje spostrzeżenia,
4) omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

Środki dydaktyczne:

film na płycie CD „Fluatowanie podłoża”,

komputer,

projektor multimedialny.


Ćwiczenie 2

Określ jakie środki ostrożności należy zachować przy pracy na wysokości. Oceń

zagrożenia jakie mogą powstać podczas pracy na wysokości. Oceń stan techniczny sprzętu
służącego do pracy na wysokości.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Uczeń powinien:

1) ocenić zagrożenia,
2) określić środki ostrożności,
3) sprawdzić stan techniczny drabiny malarskiej,
4) zapisać swoje spostrzeżenia,
5) omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

drabina malarska.

plansze i plakaty obrazujące zagrożenia.


Ćwiczenie 3

Przedstaw zagrożenia jakie mogą powstać podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi.

Jakie środki ostrożności należy zachować przy używaniu urządzeń elektrycznych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

ocenić zagrożenia,

określić środki ostrożności,

zapisać swoje spostrzeżenia,

omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

plansze i plakaty obrazujące zagrożenia w budownictwie,

magnetowid, telewizor,

film video z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze elektronarzędzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2.

Zasady przygotowywania podłoży pod tapetowanie

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj rodzaj podłoża na trzech stanowiskach i podaj sposób jego przygotowania.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę rozpoznawania różnych rodzajów podłoży.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) rozpoznać rodzaje podłoży,
2) ocenić ich stan techniczny,
3) podać sposoby przygotowania ich do tapetowania,
4) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
5) przekazać nauczycielowi swoje notatki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

fragmenty różnorodnych podłoży przeznaczonych do tapetowania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Wymagania techniczne stawiane podłożom

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ wymagania dotyczące wilgotności podłoża betonowego przed tapetowaniem.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wymagania dotyczące wilgotności podłoża,
2) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
3) przekazać nauczycielowi swoje notatki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

projektor multimedialny, komputer,

przykład badania wilgotności podłoża na płycie CD (zdjęcia + opis).

Ćwiczenie 2

Określ właściwości chemiczne jakie powinno spełniać podłoże.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić właściwości chemiczne podłoża,
2) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
3) przekazać nauczycielowi swoje notatki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

projektor multimedialny, komputer,

przykład badania alkaliczności podłoża na płycie CD (zdjęcia + opis).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 3

Określić właściwości dotyczące struktury powierzchni przeznaczonej do tapetowania.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) określić wymagania dotyczące struktury powierzchni przeznaczonej do tapetowania,
2) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
3) przekazać nauczycielowi swoje notatki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

projektor multimedialny, komputer,

przykład podłoży pod tapetowanie na płycie CD (zdjęcia + opis).


Ćwiczenie 4

Określ stan podłoża w pomieszczeniu przeznaczonym do tapetowania. Podłożem jest tynk

cementowo - wapienny uprzednio malowany farbą emulsyjną.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ustalić i zapisać plan działania,
2) określić stan podłoża,
3) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
4) przekazać nauczycielowi swoje notatki.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

jednoprocentowy alkoholowy roztwór fenoloftaleiny (10 ml),

aparat do mierzenia wilgotności,

łata miernicza (2 metry).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Zanieczyszczenia podłoża. Sposoby naprawy uszkodzeń

ścian. Naprawa, szpachlowanie, gruntowanie podłoża


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zorganizuj stanowisko pracy, a następnie wykonaj szpachlowanie fragmentu podłoża

do tapetowania. Określ, w zależności od wielkości podłoża, potrzebną ilość materiału
do szpachlowania.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić i zapisać plan działania,
2) zmierzyć powierzchnię do szpachlowania,
3) określić potrzebną ilość materiału do szpachlowania
4) przygotować potrzebne do wykonania zadania narzędzia i materiały i zgromadzić je na

stanowisku pracy,

5) przygotować zaprawę do szpachlowania,
6) wykonać szpachlowanie,
7) po przeschnięciu naniesionej na ścianę zaprawy, przeszlifować ją papierem ściernym,
8) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
9) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szpachelki,

woda,

masa szpachlowa (20 kg worek/2 osoby),

papier ścierny (1 arkusz na 1 osobę),

paca do przecierania ściany,

pojemnik na masę szpachlową,

przymiar,

kalkulator,

poradnik dla ucznia,

magnetowid, telewizor,

film instruktażowy dotyczący przygotowania zaprawy oraz techniki szpachlowania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Przygotuj na stanowisku pracy materiały do zagruntowania fragmentu ściany, a następnie

zagruntuj podłoże. Podłożem jest tynk cementowo - wapienny.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) przeczytać tekst przewodni, odpowiedzieć na zawarte w nim pytania i zaplanować proces

wykonania ćwiczenia,

2) przedyskutować plan działania z nauczycielem,
3) wykonać zaplanowane prace,
4) skontrolować jakość wykonania,
5) wyciągnąć wnioski i zapisać je w dzienniczku uczniowskim.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

pędzel trzonkowy i ławkowiec,

wiadro,

mieszadło,

woda,

klej do tapet (1 kg opakowanie kleju na dwie osoby),

tekst przewodni.

Ćwiczenie 3

Zorganizuj stanowisko pracy, a następnie napraw tynk, na którym występują rysy

i pęknięcia powierzchni.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić zakres prac,
2) ustalić i zapisać plan działania,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować materiały do naprawy tynku,
5) wykonać naprawę tynku,
6) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
7) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szpachelki,

masa szpachlowa (2 kg na 1 osobę),

młotek,

przecinak,

papier ścierny (1 arkusz na 1 osobę),

naczynie z wodą,

pędzel,

poradnik dla ucznia,

plansze z przykładami etapów naprawy spękanej powierzchni ściany.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Przygotowanie podłoży drewnianych i drewnopochodnych

pod tapetowanie

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj podłoże drewniane do tapetowania. Określ szacunkowo ilość niezbędnego

materiału potrzebnego do przygotowania podłoża pod tapetowanie.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) określić stan podłoża,
2) ustalić i zapisać zakres robót,
3) określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów,
4) przygotować potrzebne materiały i narzędzia,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) przygotować podłoże do tapetowania,
7) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
8) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szpachelki,

papier ścierny (gęstość 100 – 2 arkusze, gęstość 150 – 2 arkusze) na 1 osobę,

materiał do gruntowania (1 litr na 1 osobę),

pędzel,

wiadro,

woda,

masa szpachlowa do drewna (1 kg pojemnik gotowej masy na 1 osobę).

mieszadło,

naczynia na gruntownik i masę szpachlową.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 2

Przygotuj podłoże z płyt drewnopochodnych do tapetowania. Określ szacunkowo ilość

niezbędnego materiału potrzebnego do przygotowania podłoża pod tapetowanie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) przeczytać polecenie,
2) ustalić i zapisać plan działania,
3) przystąpić do wykonywania ćwiczenia,
4) zwracać uwagę na organizację stanowiska pracy,
5) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonych ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szpachelki,

papier ścierny (nr 100 – 2 arkusze, nr 150 – 2 arkusze) na osobę,

roztwór kleju kostnego (1 litr na osobę),

pędzel,

wiadro,

woda,

poradnik dla ucznia,

próbki podłoży drewnopochodnych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Przygotowanie podłoży malowanych farbami do tapetowania

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj do tapetowania fragment ściany pokrytej;

a) starą farbą wapienną,
b) starą farba klejową,
c) starą farba emulsyjną.

Wymień kolejne czynności obejmujące przygotowanie podłoża.

Wskazówki do realizacji ćwiczenia

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien zapewnić możliwość

wykonania ćwiczenia, przynajmniej na jednym z określonych podłoży, następnie omówić
zakres i technikę wykonania ćwiczeń z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) określić stan podłoży,
2) ustalić i zapisać plan działania,
3) określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów,
4) przygotować odpowiednie materiały i narzędzia,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) przygotować podłoża do tapetowania,
7) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
8) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
9) zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szpachelki,

papier ścierny (2 arkusze na osobę na jedno ćwiczenie),

woda,

szczotka,

masa szpachlowa gotowa (2 kg na osobę na jedno ćwiczenie),

drabina,

środki ochrony indywidualnej,

poradnik dla ucznia,

projektor multimedialny, komputer,

przykłady kolejnych etapów przygotowania powierzchni ścian do prac okładzinowych
(zdjęcia + opisy).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ćwiczenie 2

Usuń z podłoża powłokę z farby olejnej, metodą ługowania. Określ szacunkowo ilość

niezbędnego materiału, potrzebnego do przygotowania podłoża pod tapetowanie. Wymień
kolejne czynności obejmujące przygotowanie podłoża.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować

odpowiednie podłoże, a następnie omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) określić stan podłoża,
2) ustalić i zapisać plan działania,
3) określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów,
4) przygotować odpowiednie materiały i narzędzia,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) usunąć powłokę z farby olejnej,
7) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
8) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
9) zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne

:

szpachelki,

rękawice gumowe,

okulary ochronne,

krem natłuszczający,

pasta do ługowania (w zależności od wielkości opakowania ilość pasty potrzebna do
usunięcia około 2 m

2

farby przez ucznia),

woda,

szczotka,

wiadro.


Ćwiczenie 3

Usuń powłokę olejną metodą termicznego zmiękczania podłoża. Wymień kolejne

czynności obejmujące przygotowanie podłoża.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować

odpowiednie podłoże, a następnie omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) określić stan podłoża,
2) ustalić i zapisać plan działania,
3) przygotować odpowiednie narzędzia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) usunąć powłokę z farby olejnej,
6) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
7) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
8) zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szpachelki,

papier ścierny (2arkusze na ucznia),

opalarka elektryczna.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.7. Zabezpieczanie styków elementów prefabrykowanych

i wzmacnianie naroży


5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zabezpieczenie fragmentu połączenia elementów prefabrykowanych. Wymień

zakres prac przy zabezpieczaniu styków elementów prefabrykowanych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zorganizować

stanowisko, symulujące warunki określone w zadaniu, a następnie powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić i zapisać plan działania,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) pobrać odpowiednie narzędzia,
4) pobrać odpowiednie materiały do wykonania zadania,
5) przygotować materiały do wykonania zadania,
6) zabezpieczyć styk elementów prefabrykowanych,
7) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
8) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
9) zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

sucha zaprawa cementowa (2 kg na ucznia),

klej dyspersyjny lub dyspersja winylowo-maleinowa – Winacet (0,5 kg na ucznia),

taśma zbrojąca z merli lub siatka z włókna szklanego (2 metry na ucznia),

szpachlówka emulsyjna (1 kg na ucznia),

szpachelki,

papier ścierny (1 arkusz na ucznia) .


Ćwiczenie 2

Wzmocnij i przygotuj naroże ościeżnicy drzwiowej do tapetowania.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić i zapisać plan działania,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) pobrać odpowiednie narzędzia,
4) pobrać odpowiednie materiały do wykonania zadania,
5) przygotować materiały do wykonania zadania,
6) zamocować listwę narożnikową,
7) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
8) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem,
9) zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szpachelki,

papier ścierny (2 arkusze na 1 ucznia),

masa szpachlowa (1 kg na 1 ucznia),

mieszadło,

naczynie na masę szpachlową,

listwa narożnikowa, aluminiowa (2 metry bieżące na 1 ucznia),

woda.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test 1 pisemny
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie podłoży pod
tapetowanie”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 19 ,20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 7, 13, 14, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.b, 3.a, 4.d, 5.b, 6.a, 7.a, 8.d, 9.b, 10.b, 11.c, 12.b,
13.b, 14.a, 15.a, 16.a, 17.d, 18.a, 19.a, 20.d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia) – uczeń potrafi

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Rozpoznać właściwą temperaturę przy
tapetowaniu.

A

P

c

2. Określić cechy podłoża do tapetowania.

C

P

b

3.

Określić sposób wzmocnienia naroża
ściany.

C

PP

a

4. Wyjaśnić cel gruntowania podłoży.

B

P

d

5.

Dobrać metodę usunięcia starej powłoki
klejowej.

C

P

b

6. Określić czym gruntujemy ściany.

C

P

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

7.

Określić sposób wzmocnienia styku
elementów prefabrykowanych.

C

PP

a

8.

Podać po jakim czasie od gruntowania
można przystąpić do tapetowania.

A

P

d

9.

Określić sposób usunięcia powłoki
z farby klejowej

C

P

b

10.

Określić sposób usunięcia starej
powłoki wapiennej.

C

P

b

11.

Określić sposób przygotowania podłoża
uprzednio tapetowanego.

C

P

c

12.

Wyjaśnić co może spowodować brak
zabezpieczenia styku elementów
prefabrykowanych .

B

P

b

13.

Określić sposób usuwania starych
powłok olejnych z powierzchni ścian.

C

PP

b

14.

Określić sposób badania alkaliczności
podłoża.

C

PP

a

15.

Wymienić największą zawartość
wilgoci w podłożu pod tapetowanie.

A

P

a

16.

Określić w jaki sposób dokonujemy
neutralizacji podłoża alkalicznego.

C

PP

a

17.

Rozpoznać właściwą proporcję
przygotowania kleju do gruntowania.

A

P

d

18.

Określić sposób sprawdzenia
wilgotności podłoża.

C

PP

a

19.

Wyjaśnić skutki nieostrożnego
postępowania z materiałami
chemicznymi.

B

P

a

20.

Wyjaśnić skutki nieostrożnego
obchodzenia się z benzyną lampą
lutowniczą.

B

P

d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
8. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
9. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (P)

i ponadpodstawowy (PP).

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 35 minut

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1) Najkorzystniejszą temperaturą do wykonywania prac tapeciarskich jest

a) 20÷25°C.
b) 5÷10°C.
c) 15÷18°C.
d) 5÷0°C.

2) Tapety wolno układać na podłożach

a) mokrych.
b) suchych.
c) zanieczyszczonych.
d) słabych.


3) Naroże ściany wzmacniamy za pomocą

a) kątownika aluminiowego.
b) miękkiej tkaniny.
c) szpachli.
d) tynku cementowego.


4) Gruntowanie podłoża wykonuje się w celu

a) wyrównania podłoża.
b) zlikwidowania alkalicznego odczynu.
c) usunięcia plam.
d) zmniejszenie nasiąkliwości.


5) Starą powłokę klejową można usunąć za pomocą

a) ługowania.
b) zmycia lub zeskrobania.
c) opukiwania.
d) opalania.


6) Do gruntowania podłoża pod tapetowanie stosuje się

a) roztwór kleju który będzie używany do tapetowania.
b) gruntownik pokostowy.
c) szare mydło.
d) benzynę lakową.


7) Styk elementów prefabrykowanych wzmacniamy za pomocą

a) kątownika aluminiowego.
b) miękkiej tkaniny.
c) szpachli.
d) tynku cementowego.


8) Po jakim czasie od zakończenia gruntowania można przystąpić do tapetowania?

a) 3 dniach.
b) 2 dniach.
c) 2 godzinach.
d) 24 godzinach.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9) Starą, cienką powłokę z farby klejowej usuwa się przez

a) fluatowanie.
b) nasycenie wodą i zmycie za pomocą starego pędzla ławkowca.
c) ługowanie.
d) opalanie

10)

Starą, zniszczoną powłokę wapienną można usunąć za pomocą

a) ługowania.
b) zmycia lub zeskrobania.
c) fluatowania.
d) opalania.


11) Podłoże uprzednio tapetowane nadaje się do ponownego tapetowania

a) gdy jest na nim kilka warstw tapety.
b) w każdym przypadku.
c) gdy jest na nim jedna mocna warstwa tapety.
d) pod warunkiem usunięcia starej tapety.

12) Brak zabezpieczeń styku elementów prefabrykowanych może spowodować

a) odpadnięcie tapety.
b) pęknięcie przyklejonej tapety.
c) odbarwienia tapety.
d) zniekształcenie tapety.

13) Usuwanie starych powłok olejnych ze ścian odbywa się poprzez

a) zmywanie wodą.
b) ługowanie.
c) fluatowanie.
d) impregnowanie.


14) Alkaliczność podłoża badamy za pomocą

a) 1% alkoholowego roztworu fenoloftaleiny.
b) alkoholu.
c) przyrządu pomiarowego.
d) benzyny.


15) Zawartość wilgoci w podłożu betonowym do tapetowania nie powinna przekraczać

a) 4%.
b) 7%.
c) 2%.
d) 6%.


16) Podłoża wykazujące odczyn alkaliczny powinny być zneutralizowane przez

a) fluatowanie.
b) gruntowanie.
c) ługowanie.
d) szpachlowanie.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

17) W jakich proporcjach przygotowujemy klej do gruntowania (klej : woda)?

a) 1:1.
b) 1:50.
c) Nie można rozcieńczyć kleju do tapet wodą.
d) Zgodnie z instrukcją producenta.


18) Zawartość wilgoci w podłożu można sprawdzić

a) Aparatem do pomiaru wilgotności.
b) Roztworem fenoloftaleiny.
c) Przez oględziny.
d) Nakładając klej na podłoże.

19) Nieostrożne obchodzenie się z materiałami chemicznymi przy ługowaniu może

doprowadzić do
a) Podrażnienia skóry rąk.
b) Skaleczenia.
c) Odmrożenia.
d) Zniszczenie konstrukcji ściany murowej.


20) Nieostrożne obchodzenie się ze zmywaczami do farb może doprowadzić do

a) Porażenia prądem elektrycznym..
b) Naświetlenia oczu.
c) Skaleczenia.
d) Poparzenia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Przygotowanie podłoży pod tapetowanie 714[01].Z2.02

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Test 2 (praktyczny)


Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej

„Przygotowanie

podłoży pod tapetowanie”


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje jeden

punkt, za czynność źle wykonaną, nie spełniającą określonych kryteriów lub za niewykonanie
wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.

Informacja dla zdającego

1. Zapoznaj się z treścią zadania egzaminacyjnego, instrukcją do jego wykonania,

stanowiskiem pracy i jego wyposażeniem. Masz na to czas – 10 minut. Czas ten nie jest
wliczany do czasu trwania wykonywania zadania.

2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.

3. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku
przerwać wykonywanie zadania.

Temat zadania:

Przygotuj podłoże wykonane z tynku cementowo - wapiennego do tapetowania. Wykonaj

naprawę zarysowanej ściany na odcinku 50 cm oraz szpachlowanie podłoża o wymiarach
2,5 m. x 3.0 m.

Na podstawie wymiarów powierzchni przeznaczonej do szpachlowania oszacuj ilość

materiałów potrzebną do wykonania pracy. Podczas wykonania pracy przestrzegaj warunków
technicznych wykonania i odbioru robót oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

Instrukcja do wykonania zadania.

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:

1. Przed przystąpieniem do prac związanych z wykonaniem naprawy zarysowanej ściany

oraz szpachlowaniem podłoża przeanalizuj treść zadania.

2. Zaplanuj przygotowanie podłoża i zapisz PLAN DZIAŁANIA:

a. kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania,
b. wykaz

materiałów

niezbędnych

do

naprawy

zarysowanej

ściany oraz

wyszpachlowania podłoża,

c. wykaz niezbędnych narzędzi, sprzętu oraz przyrządów pomiarowych potrzebnych do

naprawy zarysowanej ściany oraz jej wyszpachlowania.

3. Przystąp do organizowania stanowiska pracy.
4. Zabezpiecz posadzkę i listwę przypodłogową przed zabrudzeniem.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

5. Wykonaj zaplanowane czynności przy użyciu właściwych przyrządów, narzędzi i sprzętu,

przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

6. Kontroluj jakość wykonywanej pracy, ewentualne usterki usuwaj na bieżąco.
7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy.
9. Oczyść narzędzia i sprzęt oraz odłóż je na miejsce przechowywania, rozlicz materiały.
10. Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.
11. W czasie prezentacji

a. uzasadnij sposób:

przygotowania podłoża,

szpachlowania ściany,

b. oceń jakość wykonania zadania, odnosząc się do następujących kryteriów:

jakość naprawy pęknięcia ściany,

jakości nałożonej warstwy szpachlowej,

czystości listwy przypodłogowej.

Plan działania:

1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania.

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

2. Wymień materiały potrzebne do wykonania zadania.

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

....................................................

3. Wymień narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania.

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Instrukcja dla nauczyciela

Wskazówki dla nauczyciela

Do wykonania zadania należy przygotować dla każdego ucznia narzędzia, sprzęt

i materiały w ilości około 10 kg suchej zaprawy gipsowej do szpachlowania oraz 2 kg suchej
mieszanki cementowo - wapiennej. Materiały i narzędzia należy zgromadzić na wyraźnie
oznakowanych stanowiskach. Wymagane są również pojemniki na odpady i resztki zaprawy
oraz sprzęt do uprzątnięcia stanowiska pracy. Dla każdego zdającego należy przygotować
sprzęt ochrony osobistej – rękawice, okulary ochronne i maseczki przeciwpyłowe.
Kryteria oceniania podane są w poniższej tabeli.


Czynności i kryteria wykonania

I.

Planowanie

Nr

Czynności i kryteria wykonania

Punktacja

1-0

1. Zapisał przynajmniej 8 z poniższych czynności:

przygotowanie materiałów, narzędzi i sprzętu,

zabezpieczenie miejsca wykonania robót,

sprawdzenie stanu podłoża,

przygotowanie zaprawy cementowo – wapiennej,

naprawę pęknięcia,

odmierzenie i zaznaczenie powierzchni do szpachlowania,

przygotowanie masy szpachlarskiej,

wyszpachlowanie podłoża,

oczyszczenie narzędzi i sprzętu,

uporządkowanie stanowiska pracy.

2. Zapisał następujące materiały:

zaprawa cementowo – wapienna,

gips szpachlowy,

woda.

3. Zapisał przynajmniej 8 z następujących narzędzi i sprzętu:

drabina malarska,

pędzel,

młotek,

przecinak,

szpachelka,

uchwyt z papierem ściernym,

wiadro plastikowe,

folia malarska,

taśma przylepna,

tkanina do umycia podłoża,

wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem,

oraz następujące przybory kontrolno-pomiarowe:

poziomnica 2m,

przymiar taśmowy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

II.

Organizowanie:

4. Zgromadził co najmniej 12 z następujących narzędzi, sprzętu i przyborów

kontrolno – pomiarowych:

drabina malarska,

pędzel,

młotek,

przecinak,

szpachelka,

uchwyt z papierem ściernym,

wiadro plastikowe,

folia malarska,

taśma przylepna,

tkanina do umycia podłoża,

taśma przylepna,

wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem,

poziomnica 2m,

przymiar taśmowy.

6. Zgromadził następujące materiały:

gips szpachlowy,

zaprawa cementowo wapienną,

woda.

7. Sprawdził stabilność i sposób zabezpieczenia drabiny oraz stan wiertarki

przed ich użyciem.

III.

Wykonanie:

8. Zabezpieczył podłogę i listwę przyścienną przy pomocy folii malarskiej oraz

taśmy przylepnej.

9. Sprawdził stan techniczny podłoża.

10. Odkurzył podłoże i umył z zabrudzeń.

11. Poszerzył pęknięcie.

12. Przygotował zaprawę cementowo - wapienną.

13. Zwilżył pęknięcie wodą.

14. Wypełnił pęknięcie zaprawą cementowo – wapienną.

15. Przygotował masę szpachlową.

16. Wyszpachlował prawidłowo podłoże.

17. Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy.

18. Po zakończeniu pracy oczyścił narzędzia i sprzęt.

19. Usunął folię zabezpieczającą podłogę.

20. Zwrócił narzędzia i sprzęt na miejsce pobrania.

IV.

Prezentacja.

21. Uzasadnił wykonanie zadania.

22. Ocenił jakość przygotowania podłoża do tapetowania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

poniżej 12 punktów – niedostateczny,

od 13 do 15 punktów – dopuszczający,

od 16 do 18 punktów – dostateczny,

od 19 do 20 punktów – dobry,

od 21 do 22 punktów – bardzo dobry.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA


1. Białkowski M., Jastrzębski A.: Tapety w budownictwie. Arkady, Warszawa 1975
2. Jastrzębski A.: Tapetowanie mieszkań. Arkady, Warszawa 1988
3. Majster.: Tapetowanie bez tajemnic i problemów. Jahreszeiten Verlag 2006
4. Niemierko B., Szmigel M.K., (red.).: Teoria i praktyka oceniania zewnętrznego. PANDIT,

Kraków 2001

5. Ratza S.: Malowanie i tapetowanie. Pagina, Wrocław 1998
6. Wojeński J.: Tapetowanie mieszkań. Watra, Warszawa 1976
7. Wolski Z.: Roboty malarskie Warszawa 1994

Normy i katalogi:
1. Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet

Normalizacyjny, Warszawa 2000.


Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016

z późniejszymi zmianami).

2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).

3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót
ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).

