INISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Dobrek
Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania
714[01].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Darecka Halina
mgr inż. Kusina Anna
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Machnik Marek
Konsultacja:
mgr inż. Machnik Marek
mgr inż. Sagan Teresa
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z1.01
Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu malarz tapeciarz 714[01]
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut badawczy, Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 14
5.1. Wyroby malarskie 14
5.1.1. Ćwiczenia 14
5.2. Zasady doboru barw 17
5.2.1. Ćwiczenia 17
5.3. Materiały do przygotowania podłoża 19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Ręczne narzędzia i sprzęt pędzle, wałki oraz sprzęt pomocniczy 21
5.4.1. Ćwiczenia 21
5.5. Aparaty do malowania natryskowego 24
5.5.1. Ćwiczenia 24
5.6. Urządzenia mechaniczne do przygotowania podłoża 26
5.6.1. Ćwiczenia 26
5.7. Zasady obmiaru i przedmiaru robót malarskich 28
5.7.1. Ćwiczenia 28
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 30
7. Literatura 41
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujmy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu
modułowego programu nauczania dla zawodu malarz - tapeciarz. Jest to część pakietu
edukacyjnego dla jednostki modułowej 714[01].Z1.01 Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu
do malowania
W poradniku zamieszczono:
- zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji
programu jednostki modułowej,
- zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu
jednostki modułowej,
- przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,
- propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie
realizacji programu jednostki modułowej,
- wykaz literatury.
Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane
środki dydaktyczne.
Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają
wykorzystanie aktywizujÄ…cych metod nauczania takich jak:
- ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,
- pogadanka z pokazem,
- metoda tekstu przewodniego,
- dyskusja dydaktyczna.
Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana praca samodzielna
pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą egzaminów
zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu kształcenia
i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego powtórzenie.
Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel
może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki
modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów . Według
tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:
- TAK jeżeli jego odpowiedz na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
- NIE jeżeli jego odpowiedz na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy, niepełny).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego pracy.
Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE
wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć
zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie
z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny
system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej:
ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.
Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do
realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów Kształcenia
Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach pozwalajÄ…cych
skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem podstawowych
narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk ćwiczeniowych, ilość
materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni umożliwić realizację programu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
Schemat układu jednostek modułowych
714[01]. Z1
Technologia robót
malarskich
714[01].Z1.01
Dobieranie materiałów, narzędzi
i sprzętu do malowania
714[01].Z1.02
Przygotowywanie farb i materiałów
pomocniczych do prac malarskich
714[01].Z1.03
Malowanie technikÄ… wapiennÄ… i cementowÄ…
714[01].Z1.04
Malowanie farbÄ… klejowÄ…
714[01].Z1.05
Malowanie farbÄ… emulsyjnÄ…
714[01].Z1.06
Malowanie technikÄ… kazeinowÄ… i krzemianowÄ…
714[01].Z1.07
Malowanie farbÄ… olejnÄ…
714[01].Z1.08
Wykonywanie powłok lakierniczych
714[01].Z1.10
Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów
i napisów
714[01].Z1.09
Wykonywanie malarskich robót naprawczych
i renowacyjnych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
stosować terminologię budowlaną,
odróżniać technologie wykonania budynku,
przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
wykonywać przedmiary i obmiary robót,
wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
organizować stanowiska składowania i magazynowania,
transportować materiały budowlane.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
rozpoznać i nazwać materiały malarskie,
ocenić jakość materiałów malarskich,
dobrać materiały malarskie w zależności od rodzaju malowania,
określić szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do przygotowania podłoża,
określić szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do malowania,
dobrać rodzaj i kolor farby w zależności od funkcji i charakteru pomieszczenia, obiektu,
rozpoznać i zastosować gotowe wyroby malarskie,
rozpoznać i nazwać ręczne narzędzia i sprzęt malarski,
dobrać narzędzia i sprzęt do malowania,
rozpoznać i nazwać mechaniczne narzędzia malarskie,
dobrać i zastosować aparaty natryskowe,
dobrać i zastosować narzędzia oraz sprzęt do przygotowania podłoża (szczotki, szlifierki
oczyszczajÄ…ce),
dobrać i zastosować drabiny malarskie oraz rusztowania,
dobrać materiały, narzędzia i sprzęt zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
ochrony przeciwpożarowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Jednostka modułowa:. Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania
Temat: Dobieranie narzędzi i sprzętu malarskiego do malowania farbami wodorozcieńczalnymi
Cele kształcenia
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
- przygotować stanowisko pracy,
- dostarczyć z magazynu potrzebne narzędzia i sprzęt,
- dobrać odpowiednie pędzle do farb wodnych,
- dobrać sprzęt pomocniczy,
- sprawdzić stan techniczny sprzętu malarskiego
- określić zasady zastosowania narzędzi i sprzętu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- w zespołach lub indywidualnie w zależności od liczby stanowisk.
Organizacja stanowiska dydaktycznego:
- stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.
Åšrodki dydaktyczne:
- pędzle ławkowce, krzywe, płaskie, angielskie, paskowce, wałki.
- poradnik dla ucznia - rozdział Ręczne narzędzia i sprzęt - pędzle wałki oraz sprzęt
pomocniczy
- drabiny, rusztowanie typu Warszawa
- wiaderka,
- kuweta na wałek,
- pojemnik cechowany.
Czas zajęć: 180min.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy, sprawdza obecność,
wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do dzienniczków uczniowskich
(10 minut).
2. Nauczyciel inicjuje dyskusję przed rozpoczęciem pracy, ukierunkowując ją na tematykę
dotyczącą sposobu przygotowania stanowiska oraz doboru odpowiednich narzędzi i sprzętu
malarskiego (10minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania
w poradniku dla ucznia uczniowie wykonujÄ… polecenie (20 minut).
4. Uczniowie odpowiadajÄ… na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzajÄ…ce (15 minut).
5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe
a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).
6. Każdy zespół lub indywidualnie określa plan działania (potrzebne narzędzia, materiały)
(20 minut).
7. Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, organizują stanowisko
pracy (10 minut).
8. Uczniowie przygotowują stanowisko, dobierają odpowiednie narzędzia (pędzle do farb
wodorozcieńczalnych), narzędzia pomocnicze oraz sprzęt malarski (40 minut).
9. Uczniowie po kolei opisują przeznaczenie narzędzi i sprzętu (10 minut).
10. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własna ocenę z oceną
nauczyciela (10 minut).
11. Dyskusja w grupie na temat uzyskanej jakości pracy i przyczyn popełnianych błędów
(15 minut).
12. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć
(10 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania
Temat: Wykonywanie przedmiaru robót w pomieszczeniu.
Cele kształcenia,
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
- przygotować stanowisko pracy,
- przygotować odpowiednie narzędzia miernicze,
- narysować szkic pomieszczenia,
- zmierzyć powierzchnie podłogi,
- zmierzyć powierzchnię ścian,
- odliczyć otwory mniejsze od 1 m2,
- dokonać obliczeń powierzchni do pomalowania i potrzebnej ilości farby.
Pojęcia kluczowe:
- przedmiar robót,
- powierzchnia ścian i sufitu.
Metoda: przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania
- tekst przewodni (2 załączniki),
- taśma miernicza, po jednej na zespół,
- Poradnik majstra budowlanego,
- dokumentacja budynku jednorodzinnego,
- kalkulator.
Organizacja stanowiska dydaktycznego
- pomieszczeniem może być klasa lub pracownia malarska bądz kabina ćwiczeniowa,
- stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- w zespołach, najlepiej dwu osobowych.
Przebieg zajęć:
Faza 1 Informacje
Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi na
pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia (załącznik 1, czas około
20 minut).
Faza 2 Planowanie
Uczniowie przygotowujÄ… proces realizacji zadania praktycznego. OtrzymujÄ… formularze
(załącznik 2), zapisują w nich ustaloną kolejność wykonywanych czynności oraz dobierają
narzędzia i sprzęt (czas około 10 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Faza 3 Ustalenie
Nauczyciel sprawdza odpowiedzi i obliczenia uczniów a następnie rozpoznaje i koryguje błędy
w procesie technologicznym. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób przeprowadzenia
kontroli międzyoperacyjnej i końcowej. Następnie uczniowie pobierają materiały, narzędzia oraz
sprzęt z magazynu (czas około 20 minut).
Faza 4 Realizacja
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem
procesu pracy i zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (czas około 90 minut).
Faza 5 Sprawdzenie
Kontrolę wykonują uczniowie podczas wykonywania ćwiczenia oraz po jego wykonaniu.
Uczniowie sprawdzają swoją pracę i dokonują oceny. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów (czas
około 10 minut).
Faza 6 Analiza
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał jeszcze
raz? Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności, jakie zostały nabyte. Następnie
omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia jak ich
uniknąć w przyszłości (czas około 30minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Załącznik 1
Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia:
1) W jakim celu wykonuje się przedmiar robót?
2) Jakich narzędzi użyjesz do wykonania pomiaru?
3) Jak należy zmierzyć powierzchnię sufitu?
4) Jak należy zmierzyć powierzchnię ścian?
5) Jaką powierzchnię powinien mieć otwór w ścianie, aby odliczyć ją od powierzchni ściany?
6) Jak dokonasz obliczeń ?
7) Jak wykonasz szkic pomieszczenia?
Obliczenia:
Ile m2 ma powierzchnia sufitu Ile m2 ma powierzchnia ścian
................................................. .....................................................
................................................. .......................................................
................................................. .......................................................
................................................. .......................................................
Całkowita powierzchnia do pomalowania wynosi
.................................................................
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Załącznik 2
Planowanie czynności.
Lp. Czynności technologiczne Sprzęt i narzędzia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Wyroby malarskie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Pobierz z magazynu wszystkie rodzaje farb rozcieńczalnikowych (puszki 1 litrowe).
Przeczytaj etykiety producenta i opisz jakie są różnice w ich zastosowaniu. Jakich przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy należy przestrzegać przy ich stosowaniu?
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać farby z magazynu,
2) przeczytać instrukcje producenta,
3) opisać zastosowanie farb,
4) określić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu takich farb,
5) przedstawić nauczycielowi swoje notatki.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
- opakowania wyrobów malarskich rozcieńczalnikowych,
- film dydaktyczny Wyroby malarskie
- magnetowid,
- telewizor.
Ćwiczenie 2
Pobierz z magazynu wszystkie farby wodorozcieńczalne (puszki 1 litrowe). Przeczytaj
etykiety producenta i omów jakie są różnice w zastosowaniu tych farb. Oceń jakość farb.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Uczeń powinien:
1) wybrać farby z magazynu,
2) przeczytać instrukcje producenta,
3) opisać zastosowanie farb,
4) ocenić jakość farb,
5) przedstawić nauczycielowi swoje notatki.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem.
Åšrodki dydaktyczne:
- opakowania wyrobów malarskich wodorozcieńczalnych,
- film dydaktyczny Wyroby malarskie
- magnetowid,
- telewizor.
Ćwiczenie 3
Wybierz gotową farbę emulsyjną do wnętrz i omów jej recepturę.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać emulsję do wnętrz,
2) przeczytać informacje od producenta,
3) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne
Åšrodki dydaktyczne:
- farba emulsyjna stosowana na zewnątrz budynków,
- farba emulsyjna do wnętrz,
- farba olejna,
- farba klejowa, w postaci suchej mieszanki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 4
W magazynie zgromadzono dużo różnych rodzajów farb. Wybierz farbę wodorozcieńczalną,
która nadaje się do pomalowania ścian w pokoju. Na podstawie instrukcji producenta oblicz ile
farby potrzebujesz do wymalowania powierzchni 50 m2 , przy dwukrotnym malowaniu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać farbę wodorozcieńczalną do wnętrz,
2) przeczytać informacje od producenta,
3) obliczyć szacunkowo potrzebną ilość farby,
4) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie obliczeniowe
Åšrodki dydaktyczne:
- farba emulsyjna stosowana na zewnątrz budynków,
- farba emulsyjna do wnętrz,
- farba olejna,
- farba klejowa w postaci suchej mieszanki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.2. Zasady doboru barw
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W przedstawionym pomieszczeniu, dobierz rodzaj farby i kolor jakie użyłbyś do jego
pomalowania. Zastosuj zasadÄ™ doboru kolorystycznego powierzchni tak, aby pomieszczenie
optycznie się obniżyło.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się, z zasadami doboru koloru,
2) wykonać projekt kolorystyczny,
3) dobrać odpowiedni rodzaj i kolor farby,
4) przedstawić nauczycielowi swoją pracę.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne
Åšrodki dydaktyczne:
- ilustracje i fotografie rozwiązań kolorystycznych wnętrz.
Ćwiczenie 2
Dobierz kolor i rodzaj farby do pomalowania pokoju dziennego. Uzasadnij swój wybór.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się, z zasadami doboru koloru,
2) zapoznać się z farbami w magazynie,
3) dobrać odpowiedni rodzaj i kolor farby,
4) przedstawić nauczycielowi swoje wnioski.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- ilustracje i fotografie rozwiązań kolorystycznych wnętrz.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.3. Materiały do przygotowania podłoża
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W czasie wycieczki z nauczycielem do sklepu z materiałami malarskimi, zapoznaj się
z co najmniej 20 produktami do przygotowania podłoża. Przeczytaj instrukcje, zapisz w zeszycie
nazwę, cenę, wydajność oraz zastosowanie tych materiałów. Przedstaw nauczycielowi swoje
notatki.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać produkty z którymi chce się zapoznać,
2) przeczytać instrukcje na wybranych materiałach,
3) wykonać notatki,
4) przedstawić nauczycielowi efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- wycieczka zawodowa,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- katalogi firm produkujących materiały do przygotowania podłoża.
Ćwiczenie 2
W pomieszczeniu kuchennym, na jednej ze ścian widoczne są tłuste plamy, grzyb oraz
wystające metalowe (zardzewiałe elementy). Wybierz materiały, które będą Ci niezbędne przy
przygotowywaniu tego podłoża pod malowanie emulsyjne. W trakcie ćwiczenia przestrzegaj
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić podłoże które należy wymalować,
2) wybrać odpowiedni środek do odtłuszczenia podłoża,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
3) przeczytać instrukcję tego środka,
4) dobrać odpowiedni środek do usuwania pleśni,
5) przeczytać instrukcję jego użycia,
6) dobrać materiały przydatne do przygotowania zardzewiałych elementów,
7) omówić z nauczycielem efekty ćwiczenia,
8) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- materiały do neutralizowania podłoża,
- materiały do odtłuszczania podłoża,
- materiały do odrdzewiania podłoża,
- materiały do usuwania starych powłok,
- materiały ścierne różne impregnaty, bejce do drewna.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.4. Ręczne narzędzia i sprzęt pędzle, wałki oraz sprzęt
pomocniczy
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W pomieszczeniu o wysokości 2,5 metra należy przygotować stanowisko do malowania
ściany farbą emulsyjną. Pobierz z magazynu odpowiednie narzędzia i przygotuj je do pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z podłożem,
2) dobrać z magazynu odpowiednie narzędzia do przygotowania podłoża,
3) dobrać z magazynu odpowiednie pędzle lub wałki do malowania podłoża,
4) przygotować narzędzia i sprzęt do pracy,
5) uzasadnić swój dobór narzędzi,
6) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- pędzle: ławkowiec, płaski, kątowy, angielski,
- wałek malarski,
- kuweta,
- siatka ociekowa,
- szpachla,
- paca,
- poziomnica,
- taśma miernicza,
- drabina malarska,
- folia zabezpieczajÄ…ca,
- taśma maskująca.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Ćwiczenie 2
Przygotuj do pracy i zastosuj:
a) szczotkę druciana i papier ścierny w uchwycie do przetarcia podłoża,
b) różne rodzaje pędzli i wałków malarskich do pomalowania podłoża - zamiast farby użyj
wody.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dostarczyć z magazynu potrzebne narzędzia,
2) ocenić ich jakość i stan techniczny,
3) przygotować narzędzia do pracy,
4) wykorzystać narzędzia pomocnicze do przygotowania podłoża,
5) wykorzystać narzędzia malarskie do naniesienia na podłoże czystej wody,
6) po zakończeniu pracy zabezpieczyć narzędzia i odnieść je do magazynu,
7) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestaw pędzli malarskich,
- zestaw wałków malarskich,
- szczotka druciana,
- papier ścierny w uchwycie,
- kuwety,
- siatki ociekowe.
Ćwiczenie 3
W magazynie zgromadzono wszystkie narzędzia i sprzęt pomocniczy. Nazwij każde z nich
i omów ich przeznaczenie. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z narzędziami malarskimi, znajdującymi w magazynie
2) zapoznać się z sprzętem pomocniczym do robót malarskich, znajdującym się w magazynie,
3) nazwać każde narzędzie i sprzęt pomocniczy,
4) omówić przeznaczenie narzędzi i sprzętu pomocniczego,
5) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- pędzle: ławkowiec, płaski, kątowy, angielski,
- wałek malarski,
- kuweta, siatka ociekowa,
- szpachla, paca,
- poziomnica, taśma miernicza,
- folia zabezpieczajÄ…ca,
- taśma maskująca,
- drabina ,
- rusztowanie warszawskie.
Ćwiczenie 4
Rozstaw drabinę malarską i zmontuj rusztowanie typu Warszawa do wysokości 3 metrów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pod drabinę i rusztowanie,
2) zapoznać się z instrukcją drabiny i montażu rusztowania,
3) pobrać z magazynu drabinę części rusztowania,
4) rozstawić drabinę i zmontować rusztowanie zgodnie z instrukcją,
5) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rusztowanie typu Warszawa ,
- instrukcja montażu i eksploatacji rusztowania,
- drabina malarska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
5.5. Aparaty do malowania natryskowego
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z magazynu przyniesiono różne rodzaje aparatów malarskich. Po zapoznaniu się z nimi
określ ich zastosowanie. Przygotuj aparat do natrysku pneumatycznego do pracy, napełnij jego
zbiornik wodą i wykonaj symulowane malowanie. Przed użyciem przygotuj i wykorzystaj środki
ochrony indywidualnej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z aparatami malarskimi,
2) przeczytać instrukcję producenta,
3) dobrać aparaty w zależności od ilości robót,
4) uzasadnić swój dobór,
5) wybrać aparat do natrysku pneumatycznego,
6) przygotować aparat do pracy,
7) dobrać i zastosować właściwy sprzęt ochrony indywidualnej,
8) wykonać symulację malowania natryskowego,
9) po zakończeniu pracy zabezpieczyć narzędzia i odnieść je do magazynu,
10) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- aparat do natrysku hydrodynamicznego,
- aparat do natrysku mechanicznego,
- aparat do natrysku pneumatycznego.
Ćwiczenie 2
Dobierz aparat natryskowy do wykonania malowania przygotowanych drzwi wejściowych.
Uzasadnij swój wybór.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z aparatami malarskimi,
2) przeczytać instrukcję producenta,
3) dobrać odpowiedni aparat,
4) uzasadnić wybór i omówić go z nauczycielem.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- aparat do natrysku hydrodynamicznego,
- aparat do natrysku mechanicznego,
- aparat do natrysku pneumatycznego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
5.6. Urządzenia mechaniczne do przygotowywania podłoża
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W narzędziowni zgromadzono urządzenia i zmechanizowane narzędzia do robót malarskich.
Rozpoznaj i wybierz te, które pomogą Ci w pracach przygotowujących podłoże. Opisz w jaki
sposób i do jakich prac ich użyjesz. Użyj do oczyszczenia fragmentu podłoża szlifierki i szczotki
mechanicznej. Dobierz środki ochrony indywidualnej. Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z urządzeniami i zmechanizowanymi narzędziami,
2) zapoznać się z instrukcjami producentów,
3) wybrać urządzenia i zmechanizowane narzędzia, które można użyć do przygotowania
podłoża do robót malarskich,
4) omówić ich zastosowanie, sporządzić notatkę i przekazać ja nauczycielowi,
5) przygotować do pracy i zastosować do oczyszczenie fragmentu podłoża szlifierkę i szczotkę
mechaniczną, stosując środki ochrony indywidualnej,
6) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- szlifierka mechaniczna,
- szczotki (różne rodzaje),
- młotek pneumatyczny,
- oczyszczarka pneumatyczna,
- palnik do czyszczenia płomieniowego,
- szlifierka oscylacyjna,
- maska przeciwpyłowa,
- rękawice ochronne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Ćwiczenie 2
Na stanowisku roboczym przygotowano do czyszczenia drzwi drewniane. Warstwa farby
została usunięta ale niestety, powierzchnia drzwi jest nierówna. Dobierz odpowiednie narzędzie
zmechanizowane, które pozwoliłyby Ci na wygładzenie podłoża. Następnie uzasadnij swój
wybór.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z urządzeniami i zmechanizowanymi narzędziami,
2) wybrać właściwe narzędzie zmechanizowane,
3) zapoznać się z instrukcją producenta,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- szlifierka mechaniczna,
- szczotki (różne rodzaje),
- młotek pneumatyczny,
- oczyszczarka pneumatyczna,
- palnik do czyszczenia płomieniowego,
- szlifierka oscylacyjna.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
5.7. Zasady obmiaru i przedmiaru robót malarskich
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W pomieszczeniu, w którym odbywają się zajęcia praktyczne oblicz powierzchnię ścian
i sufitu, które zostały pomalowane farbą emulsyjną oraz drzwi i okien, które zostały pomalowane
farbą olejną (ftalową). Na tej podstawie oblicz ilość zużytej farby, zakładając, że na malowane
elementy nałożono dwie powłoki, średnie zużycie farby emulsyjnej wyniosło 6 l/m2, a farby
olejnej (ftalowej) 10 l/m2.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać z narzędziowni przymiar taśmowy oraz odpowiednią drabinę,
2) obliczyć powierzchnię pomalowanych ścian i sufitu,
3) obliczyć ilość wykorzystanej farby emulsyjnej,
4) obliczyć powierzchnię pomalowanych drzwi i okien,
5) obliczyć ilość wykorzystanej farby olejnej (ftalowej),
6) przedstawić nauczycielowi wyniki obliczeń.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- przymiar taśmowy,
- drabina malarska,
- kalkulator.
Ćwiczenie 2
Na podstawie projektu domu jednorodzinnego wykonaj przedmiar robót malarskich na
ścianach i sufitach, we wszystkich pokojach. W projekcie przewidziano dwukrotne malowanie
farbami wodorozcieńczalnymi. Przyjmij, że średnie zużycie farby wynosi 5 l/m2.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować odpowiednią
liczbę dokumentacji budynków jednorodzinnych i tekstów przewodnich, a następnie omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tematem ćwiczenia, odpowiedzieć na pytania sprawdzające (załącznik 1),
2) zapoznać się z projektem domu jednorodzinnego,
3) zaplanować wykonanie ćwiczenia (załącznik 2),
4) uzgodnić plan wykonania ćwiczenia z nauczycielem, wprowadzić ewentualne poprawki,
5) wykonać szkice pomieszczeń przeznaczonych do malowania
6) wyliczyć powierzchnię ścian i sufitów przeznaczonych do malowania,
7) obliczyć przewidywaną ilość farby do pomalowania wyznaczonych pomieszczeń,
8) kontrolować swoją pracę na wszystkich jej etapach,
9) przedstawić nauczycielowi wykonane obliczenia,
10) wspólnie z nauczycielem przeanalizować sposób wykonania ćwiczenia i jego efekty.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- tekst przewodni.
Åšrodki dydaktyczne:
- przymiar taśmowy,
- drabina malarska,
- kalkulator,
- dokumentacja budynku jednorodzinnego,
- tekst przewodni.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1 (pisemny)
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Dobieranie materiałów narzędzi
i sprzętu do malowania
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym:
- z poziomu podstawowego zadania: 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 13, 16, 17, 18,19.
- z poziomu ponad podstawowego: 4, 7, 10, 12, 14, 15, 20.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego
Klucz odpowiedzi: 1.d, 2.a, 3.a, 4.c, 5.b, 6.a, 7.a, 8.b, 9.d, 10.b, 11.b, 12.c, 13.a,
14.a, 15.a, 16.d, 17. a, 18.c, 19.a, 20.c .
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia) uczeń potrafi celu wymagań odpowiedz
1. Rozpoznać gruntownik A P c
Rozpoznać technikę malowania,
2.
A P a
w zależności od rodzaju farby
Wybrać farbę do malowania ścian
3.
A P a
narażonych na zabrudzenie
Obliczyć powierzchnie ścian
4.
C PP c
przeznaczonych do malowania
Dobrać odpowiednie narzędzie do
5.
A P b
malowania
6. Wyjaśnić przyczynę bejcowania
B P a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
7. Zidentyfikować proces fluatowania
A PP a
8. Dobrać materiał do naprawy podłoża
A P b
Wyjaśnić przyczynę stosowania
9.
B P d
piaskownicy
10. Określić działanie aparatów malarskich
C PP b
Zidentyfikować substancję do zmiany
11.
A P b
zabarwienia drewna
12. Określić działanie aparatów malarskich
C PP c
Rozpoznaje sprzęt pomocniczy
13.
A P a
w pracach malarskich
Określić wpływ kolorów na pozorną
14.
B PP a
zmianę proporcji pomieszczeń
15. Rozpoznać właściwości emalii
A PP a
16. Rozpoznać pędzle malarskie
A P d
Określić sposób postępowania
17.
C P a
z nowymi pędzlami i szczotkami
18. Rozpoznać wałki malarskie A P c
Dobrać odpowiednie drabiny do prac
19.
B P a
malarskich
Określić wpływ kolorów na pozorną
20. B PP c
zmianę proporcji pomieszczeń
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
PRZEBIEG TESTOWANIA
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
8. Określ wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
9. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (p)
i ponadpodstawowy (pp).
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 35 min.
Powodzenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Mieszanina przeznaczona do wygładzania podłoża, składająca się ze spoiwa, wypełniaczy
i pigmentu to
a) kit.
b) zaprawa.
c) gruntownik.
d) szpachlówka.
2. Jeżeli w opisie technicznym określono wykończenie elewacji farbami silikatowymi, oznacza
to, że należy zastosować technikę
a) krzemianowÄ….
b) cementowÄ….
c) wapiennÄ….
d) olejnÄ….
3. Do malowania ścian narażonych na zbrudzenie i ścieranie stosuje się farbę
a) olejnÄ….
b) klejowÄ….
c) wapiennÄ….
d) kazeinowÄ….
4. Całkowita powierzchnia malowania ścian i sufitu w pomieszczeniu o długości 5 m, szerokości
4 m i wysokości 3 m, podana w metrach kwadratowych wynosi
a) 20 m².
b) 54 m².
c) 74 m².
d) 108 m².
5. Do malowania grzejników żeberkowych najbardziej przydatny jest pędzel
a) płaski.
b) kÄ…towy.
c) gładzik.
d) pierścieniowy.
6. Bejcowanie drewna ma na celu
a) uzyskanie atrakcyjnej barwy drewna.
b) wybielanie drewna.
c) podwyższenie odporności ogniowej.
d) zabezpieczanie drewna przed nadmiernym wysychaniem.
7.Proces neutralizowania alkalicznych podłoży nazywamy
a) fluatowaniem.
b) gruntowaniem.
c) impregnowaniem.
d) tepowaniem.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
8. Do naprawy dużych uszkodzeń tynków wapiennych stosujemy
a) zaprawÄ™ gliniana.
b) zaprawÄ™ wapiennÄ….
c) zaczyn gipsowy.
d) zaprawÄ™ gipsowÄ….
9. Urządzenia pneumatyczne, tak zwane piaskownice służą do
a) usuwania starych powłok z powierzchni ściany murowanej.
b) szlifowania powierzchni drewnianych przed malowaniem.
c) uzyskania lepszej przyczepności powłoki malarskiej.
d) oczyszczania powierzchni stalowej z rdzy i zgorzeliny.
10.Rozpylanie farby polegające na tym, że strumień sprężonego powietrza uchodzący przez
dyszÄ™ porywa dochodzÄ…cÄ… tam farbÄ™, zachodzi w trakcie
a) natrysku hydraulicznego.
b) natrysku pneumatycznego.
c) natrysku elektrostatycznego.
d) natrysku elektrodynamicznego.
11. Substancje barwiÄ…ce, stosowane w celu zmiany naturalnego zabarwienia drewna nazywamy
a) gruntownikami
b) bejcami.
c) korektorami.
d) flautami.
12. Jedna z metod hot spray natrysku dynamicznego polega na
a) doprowadzeniu farby pod ciśnieniem do dyszy i rozpyleniu jej.
b) podaniu farby strumieniem sprężonego powietrza i rozpyleniu w momencie rozprężenia
powietrza.
c) podgrzaniu farby tuż przed jej naniesieniem na malowaną powierzchnię.
d) podaniu farby pod wysokim ciśnieniem.
13. Sprzęt pomocniczy w pracach malarskich to
a) drabiny.
b) pędzle.
c) wałki.
d) szpachle.
14. Intensywne, ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się
a) mniejsze.
b) niższe.
c) wyższe.
e) węższe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
15.Emalia to
a) materiał malarski pigmentowany, tworzący powłokę o wysokich walorach dekoracyjnych.
b) materiał malarski bez pigmentów, tworzący prześwity.
c) wyrób lakierowany o dużej zawartości pigmentów, który stanowi międzywarstwę nakładaną
na grunt.
d) materiał malarski o dużej zawartości pigmentów, tworzący powłokę mocno kryjącą, która
spełnia przede wszystkim funkcję ochronną.
16. Największym pędzlem malarskim jest
a) pędzel pierścieniowy.
b) pędzel angielski.
c) pędzel kątowy.
d) pędzel ławkowiec.
17. Nowe pędzle i szczotki przeznaczone do robót farbami wodorozcieńczalnymi powinno się
przed użyciem
a) zanurzyć w wodzie, tak aby drewno opraw nasiąkało wodą.
b) zanurzyć na dwa do trzech dni w oleju lnianym, po czym olej powinno się usunąć
rozcieńczalnikiem do farb olejnych.
c) zostawić w rozcieńczalniku na trzy dni.
d) zanurzyć na dwa dni w gruntowniku pokostowym, po czym umyć bieżącą wodą.
18. Wałków malarskich z krótkim włosem używa się do malowania farbą
a) emulsyjnÄ….
b) klejowÄ….
c) olejnÄ….
d) wapiennÄ…
19. Do wewnętrznych robót malarskich najczęściej używa się
a) drabiny kozłowej.
b) drabiny przystawnej.
c) drabiny niesymetrycznej.
d) drabiny sznurowej.
20. Ciemny sufit i ciemna podłoga powodują, że pokój wydaje się
a) mniejszy.
b) szerszy.
c) niższy.
d) wyższy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania 714[01].Z1.01
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
Test 2 (praktyczny)
Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej. .
Przygotowywanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich.
Test sprawdza umiejętności z zakresu:
- planowania pracy,
- organizowania stanowiska roboczego,
- wykonywania pracy,
- prezentowania efektów wykonania zadania.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje
jeden punkt, za czynność zle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania
lub za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.
Informacja dla zdajÄ…cego
1. Zapoznaj się z treścią zadania, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem pracy i jego
wyposażeniem. Masz na to czas 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania
wykonywania zadania.
2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.
3. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek.
Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.
Temat zadania:
Przygotuj stanowisko pracy do wykonania malowania pędzlem ścian o powierzchni 5m2.
Do malowania użyta będzie farba emulsyjna.
Instrukcja dla zdajÄ…cego do wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przed przystąpieniem do wykonania malowania ściany przeanalizuj treść zadania.
2. Zaplanuj przygotowanie podłoża oraz wykonanie malowania ściany i zapisz PLAN
DZIAAANIA:
a. wypisz czynności niezbędne do wykonania zadania,
b. sporządz wykaz niezbędnych narzędzi, sprzętu oraz materiałów pomocniczych,
potrzebnych do wykonania zadania,
c. oblicz powierzchnię ściany do malowania,
d. oblicz ilość farby potrzebnej do malowania.
3. Zgłoś ukończenie sporządzania planu działania
4. Zabezpiecz posadzkÄ™ przed zabrudzeniem.
5. PrzystÄ…p do zorganizowania stanowiska pracy.
6. Określ potrzebną ilość farby.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
7. Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.
8. Opisz przeznaczenie narzędzi i sprzętu.
9. W czasie prezentacji:
a. uzasadnij wybór:
- narzędzi,
- sprzętu.
b. oceń jakość wykonania zadania, odnosząc się do następujących kryteriów:
- sposobu zabezpieczenia stanowiska przed zabrudzeniem,
- stanu technicznego narzędzi i sprzętu,
- sposobu ułożenia narzędzi i sprzętu na stanowisku pracy.
Plan działania:
1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. Wymień narzędzia potrzebne do wykonania zadania
.....................................................................................................................................................................................
3. Wymień sprzęt potrzebny do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
3. Wymień materiały pomocnicze
.....................................................................................................................................
4. oblicz ilość potrzebnej farby do dwukrotnego malowania, jeżeli jej zużycie wynosi
1 litr na 7 m2
..................................................................
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
Instrukcja dla nauczyciela
Kryteria wykonania pracy przez zdajÄ…cego
I. Planowanie
Nr Czynności i kryteria wykonania Punktacja
1-0
1. Zapisał przynajmniej 5 czynności związanych z wykonywaniem prac
(wyznaczyć powierzchnię do pomalowania, zabezpieczyć podłogę przed
zabrudzeniem, dobrać narzędzia i sprzęt z magazynu, sprawdzić stan
techniczny narzędzi i sprzętu, ustawić drabinę lub rusztowanie, określić
potrzebną ilość farby).
2. Zapisał następujące narzędzia:
pędzle ławkowiec, płaski, krzywy, angielski.
3. Zapisał następujący sprzęt:
mieszadło ręczne lub mechaniczne, drabiny, rusztowanie, wiaderka,
pojemnik cechowy, środki do utrzymania czystości na stanowisku.
4 Wymienił materiały pomocnicze: taśma miernicza, szpachle, ołówek,
sznur malarski.
II. Organizowanie:
Zgrom Zgromadził na stanowisku narzędzia, sprzęt malarski i materiały
5.
pomocnicze.
6. Rozmieścił materiały i narzędzia na stanowisku w sposób nie utrudniający
prowadzenia pracy.
7. Sprawdził stan techniczny narzędzi i sprzętu przed ich zastosowaniem.
III. Wykonanie:
8. Zamiótł stanowisko.
9. Rozłożył folię na podłodze.
10. Rozstawił drabiny lub zmontował rusztowanie.
11. Wyznaczył miejsce do malowania.
12. Obliczył potrzebną ilość farby.
13. Wykonał wszystkie czynności związane z przygotowaniem stanowiska.
IV. Prezentacja.
14. Uzasadnił wybór narzędzi.
15. Uzasadnił wybór sprzętu.
16. Uzasadnił konieczność zastosowania folii malarskiej.
17. Opisał stan techniczny narzędzi i sprzętu.
18. Uzasadnił sposób ułożenia narzędzi i sprzętu na stanowisku pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
poniżej 9 punktów niedostateczny,
od 9 do 11 punktów dopuszczający,
od 12 do 14 punktów dostateczny,
od 15 do 16 punktów dobry,
od 17 do 18 punktów bardzo dobry.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
7. LITERATURA
1. Cassell J., Parham P.: Malowanie domu Arkady, Warszawa 1997
2. Katalog Nakładów Rzeczowych nr 2-02, wyd. V, Warszawa 1998
3. Ratsa S.: Malowanie i tapetowanie. Pagina, Wrocław 1999
4. Praca zbiorowa pod red. Panasa J.: Nowy poradnik majstra budowlanego Arkady, Warszawa
2003, 2004, 2005
5. Wolski Z.: Roboty malarskie WSiP, Warszawa, 2000
Normy
1. Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet
Normalizacyjny, Warszawa 2000.
Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207. poz. 2016 z pózniejszymi
zmianami).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).
3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót
ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41