MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Monika Galos
Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich 714[01].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Darecka Halina
mgr inż. Kusina Anna
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Machnik Marek
Konsultacja:
mgr inż. Machnik Marek
mgr inż. Sagan Teresa
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z1.02
Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu Malarz tapeciarz 714[01]
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut badawczy, Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 15
5.1. Składniki farby malarskiej 15
5.1.1. Ćwiczenia 15
5.2. Pigmenty właściwości, pochodzenie, zastosowanie 18
5.2.1. Ćwiczenia 18
5.3. Rodzaje farb 20
5.3.1. Ćwiczenia 20
5.4. Materiały pomocnicze właściwości i zastosowanie 22
5.4.1. Ćwiczenia. 22
5.5. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska dotyczące wykonywania robót malarskich 24
5.5.1. Ćwiczenia 24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 25
7. Literatura 36
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujmy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu
modułowego programu nauczania dla zawodu malarz - tapeciarz. Jest to część pakietu
edukacyjnego dla jednostki modułowej Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do
prac malarskich . W poradniku zamieszczono:
zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji
programu jednostki modułowej,
zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu
jednostki modułowej,
przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie
realizacji programu jednostki modułowej,
wykaz literatury.
Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane
środki dydaktyczne.
Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają
wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak:
ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,
pogadanka z pokazem,
metoda tekstu przewodniego,
dyskusja dydaktyczna.
Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana praca
samodzielna pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą
egzaminów zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu
kształcenia i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego
powtórzenie. Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy
w zespole.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe.
Nauczyciel może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków
lokalnych, jednakże powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych
w programie jednostki modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu
swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów .
Według tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia
X obok słowa:
TAK jeżeli jego odpowiedz na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
NIE jeżeli jego odpowiedz na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy, niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego
pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE
wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania
się z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali
dwustopniowej: ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.
Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych
do realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów
Kształcenia Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach
pozwalających skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem
podstawowych narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk
ćwiczeniowych, ilość materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni
umożliwić realizację programu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
Schemat układu jednostek modułowych
714[01]. Z1
Technologia robót
malarskich
714[01].Z1.01
Dobieranie materiałów, narzędzi
i sprzętu do malowania
714[01].Z1.02
Przygotowywanie farb
i materiałów pomocniczych
do prac malarskich
714[01].Z1.03
Malowanie techniką wapienną i cementową
714[01].Z1.04
Malowanie farbą klejową
714[01].Z1.05
Malowanie farbą emulsyjną
714[01].Z1.06
Malowanie techniką kazeinową i krzemianową
714[01].Z1.07
Malowanie farbą olejną
714[01].Z1.08
Wykonywanie powłok lakierniczych
714[01].Z1.10
Wykonywanie zdobień powłok,
ornamentów i napisów
714[01].Z1.09
Wykonywanie malarskich robót naprawczych
i renowacyjnych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
stosować terminologię budowlaną,
odróżniać technologie wykonania budynku,
przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
wykonywać przedmiary i obmiary robót,
wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
organizować stanowiska składowania i magazynowania,
transportować materiały budowlane,
rozpoznawać i dobierać farby oraz materiały pomocnicze do prac malarskich,
dobierać rodzaj i kolor farby w zależności od funkcji i charakteru pomieszczenia,
obiektu,
rozpoznawać oraz dobierać ręczne i mechaniczne narzędzia i sprzęt malarski,
dobierać drabiny malarskie oraz rusztowania,
określać szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do przygotowania podłoża,
określać szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do malowania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
rozpoznać farby i składniki farb malarskich,
rozpoznać materiały pomocnicze,
dobrać składniki farb do techniki malarskiej,
określić właściwości pigmentów,
określić właściwości oraz przydatność spoiw i wypełniaczy,
odmierzyć ilość składników farb i wody,
dokonać ręcznego i mechanicznego mieszania składników farb,
przygotować farby i materiały pomocnicze do malowania,
dokonać zmiany zabarwienia farby,
dostarczyć przygotowane farby i materiały pomocnicze na stanowisko malarskie,
określić szacunkowo ilość potrzebnej farby i materiałów pomocniczych
wykonać prace malarskie z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Jednostka modułowa: Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich.
Temat: Przygotowanie do użycia farby klejowej
Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
przygotować stanowisko pracy,
dostarczyć potrzebne narzędzia i materiały na stanowisko pracy,
przygotować farbę klejową według zaleceń producenta,
odmierzyć ilość składników farby i wody,
wymieszać farbę ręcznie lub za pomocą mieszadła mechanicznego,
opisać zastosowanie farby zgodne z instrukcją producenta.
Metody nauczania uczenia się:
dyskusja dydaktyczna,
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
w zespołach lub indywidualnie, w zależności od liczby stanowisk.
Organizacja stanowiska dydaktycznego:
stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.
Środki dydaktyczne:
sucha mieszanka klejowa w ilości 2 kg na zespół,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich ,
mieszadło ręczne i mechaniczne -1 sztuka dla zespołu,
wiaderko - 2 sztuki dla zespołu,
instrukcja producenta dotycząca suchej mieszanki klejowej.
Czas zajęć: 180min.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy, sprawdza obecność,
wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do dzienniczków uczniowskich
(10 minut).
2. Nauczyciel inicjuje dyskusję przed rozpoczęciem pracy, ukierunkowując ją na tematykę
dotyczącą sposobu przygotowania suchej mieszanki klejowej, dobór odpowiednich
narzędzi (15 minut).
3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania
w poradniku dla ucznia uczniowie wykonuję polecenie (20 minut).
4. Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut).
5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,
a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
6. Każdy zespół określa plan działania (potrzebne narzędzia, materiały i technologię
wykonania) (20 minut).
7. Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, organizują stanowisko
pracy (10 minut).
8. Uczniowie mieszają suchą mieszankę klejową z wodą, do uzyskania odpowiedniej
konsystencji, zgodnie z zaleceniem producenta (30 minut).
9. Uczniowie likwidują stanowisko pracy, czyszczą i odnoszą narzędzia do magazynu,
rozliczają materiały (15 minut).
10. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własna ocenę z oceną
nauczyciela (10 minut).
11. Dyskusja w grupie na temat uzyskanej jakości pracy i przyczyn popełnianych błędów
(15 minut).
12. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć
(10 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Jednostka modułowa: Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich.
Temat: Przygotowanie szpachlówek
Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
przygotować stanowisko pracy,
dostarczyć na stanowisko potrzebne narzędzia i materiały,
rozpoznać składniki szpachlówki,
odmierzyć ilość składników do wykonania szpachlówki,
przygotować szpachlówkę olejną,
utrzymać ład i porządek na stanowisku,
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pojęcia kluczowe:
szpachlówka,
konsystencja.
Metoda: przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich 714[01].Z1.02,
tekst przewodni (3 załączniki),
narzędzia i sprzęt malarski,
kreda malarska około 1,5kg na zespół,
pokost lniany około 0.25l na zespół,
litopon około 0,5kg na zespół,
lakier olejny 0.3l na zespół,
rozpuszczalnik uniwersalny 0,25l na zespół,
naczynie na szpachlówkę,
waga,
pojemnik cechowy,
film z instrukcją wykonywania szpachlówek.
Organizacja stanowiska dydaktycznego:
miejsce przeznaczone do ćwiczeń,
stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
Praca w zespołach dwuosobowych.
Czas zajęć: 180 min
Przebieg zajęć:
Faza 1 Informacje
Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać i oglądają film,
przeglądają książki, czasopisma fachowe, prospekty wyrobów malarskich. Udzielają
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
odpowiedzi na pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia (załącznik 1)
(czas około 30 minut).
Faza 2 Planowanie
Uczniowie przygotowują proces realizacji zadania praktycznego. Otrzymują formularze
(załącznik 2), zapisują w nich ustaloną kolejność wykonywanych czynności oraz dobierają
narzędzia i sprzęt (czas około 10 minut).
Faza 3 Ustalenie
Nauczyciel sprawdza odpowiedzi i obliczenia uczniów a następnie rozpoznaje i koryguje
błędy w procesie technologicznym. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób
przeprowadzenia kontroli międzyoperacyjnej i końcowej. Następnie uczniowie pobierają
materiały, narzędzia oraz sprzęt z magazynu (czas około 20 minut).
Faza 4 Realizacja
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym
przebiegiem procesu pracy i zachowaniem przepisów bezpieczeństwa higieny pracy (czas
około 80 minut).
Faza 5 Sprawdzenie
Kontrolę wykonują uczniowie podczas przygotowywania szpachlówki oraz po jej
wykonaniu. Uczniowie sprawdzają efekty swojej pracy według przygotowanego arkusza
kontroli jakości (załącznik 3) i dokonują oceny w skali od 0 do 1 punktu. Nauczyciel
kontroluje pracę uczniów według takiego samego arkusza (czas około 10 minut).
Faza 6 Analiza
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał
jeszcze raz?
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności, jakie zostały nabyte.
Następnie omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia
i wyjaśnia jak ich uniknąć w przyszłości (czas około 30 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Załącznik 1
Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia:
1) Jakie znasz rodzaje szpachlówek?
2) Jakie zastosowanie ma szpachlówka olejna?
3) Jakie są składniki szpachlówki olejnej?
4) Jak przygotujesz stanowisko do wykonania ćwiczenia?
5) W jaki sposób odmierzysz składniki szpachlówki?
6) Za pomocą jakich narzędzi przygotujesz szpachlówkę?
7) Jaka ma być konsystencja szpachlówki olejnej?
Obliczenia:
Ilość poszczególnych składników szpachlówki olejnej:
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Załącznik 2
Planowanie czynności.
Lp. Czynności technologiczne Sprzęt i narzędzia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Załącznik 3
Kontrola międzyoperacyjna i końcowa (ocena w skali od 0 do 1 punktu)
Kontrola międzyoperacyjna Ilość Kontrola końcowa Ilość
punktów punktów
Suma punktów kontroli Suma punktów kontroli
międzyoperacyjnej końcowej
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5. ĆWICZENIA
5.1. Składniki farby malarskiej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród składników farby wybierz spoiwa, omów ich zastosowanie i właściwości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wybrać spoiwa farb,
3) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
pigmenty, w ilości 0,5 kg na zespół,
wypełniacze (kreda malarska, talk) 0,5 kg na zespół,
klej kazeinowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
klej kostny w postaci gotowego wyrobu ,w ilości jedno opakowanie na zespół,
oleje w ilości 0.5 litra na zespół,
pokost lniany w ilości 0.5 litra na zespół,
rozpuszczalnik (benzyna), w ilości 0.5 litra na zespół,
gips szpachlowy 0,5 kg na zespół,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich 714[01].Z1.02.
Ćwiczenie 2
Spośród różnych składników farb wybierz wypełniacze, omów ich zastosowanie
i właściwości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wybrać wypełniacze farb,
3) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
pigmenty, w ilości 0,5kg na zespół,
kreda malarska, w ilości 0,5kg na zespół,
talk, w ilości 0,5kg na zespół,
ciasto wapienne
glinka malarska, w ilości 0,5kg na zespół,
klej kazeinowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
klej kostny w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
oleje w ilości 0,5l na zespół,
pokost lniany w ilości 0,5l na zespół,
rozpuszczalnik (benzyna), w ilości 0,5l na zespół,
gips szpachlowy, w ilości 0,5kg na zespół,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich 714[01].Z1.02.
Ćwiczenie 3
Rozcieńcz 0.5 litra farby olejnej odpowiednim rozcieńczalnikiem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia i materiały do wykona ćwiczenia,
3) odmierzyć ilość farby olejnej,
4) wybrać odpowiedni rozcieńczalnik,
5) wymieszać farbę olejną ręcznie i rozcieńczyć ją,
6) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Środki dydaktyczne:
farba olejna w ilości 0,5 l na zespół,
mieszadło,
rozcieńczalnik uniwersalny w ilości 0,5 l na zespół,
rozcieńczalnik do wyrobów nitrocelulozowych w ilości 0,5 l na zespół,
pojemnik na farbę,
rękawice ochronne,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich 714[01].Z1.02.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.2. Pigmenty właściwości, pochodzenie, zastosowanie
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zabarw 2 litry farby białej:
a) emulsyjnej, pigmentem pomarańczowym,
b) klejowej, pigmentem żółtym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) dobrać narzędzia,
2) dobrać farby i pigmenty,
3) dostarczyć materiały i narzędzia na stanowisko pracy,
4) odmierzyć potrzebną ilość farby i rozcieńczyć ją rozcieńczalnikiem w odpowiedniej
proporcji, zalecanej przez producenta,
5) dokonać ręcznego mieszania farby,
6) przygotować pigmenty,
7) wymieszać mechanicznie pigmenty z farbą,
8) ocenić zabarwienie farby, przedstawić wnioski nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
gotowa farba emulsyjna w kolorze białym, w ilości 2 l na zespół,
gotowa farba klejowa w kolorze białym, w ilości 3 kg na zespół,
sito,
wiadra,
naczynie miarowe,
mieszadło ręczne i mechaniczne,
pigmenty żółte, pomarańczowe i czerwone w ilości około 0,1 l na zespół,
wzornik kolorów w ilości 1 na zespół,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich 714[01].Z1.02.
Ćwiczenie 2
Spośród pigmentów wybierz umbrę naturalną, ultramarynę, cynober określ ich kolor,
widoczne właściwości i zastosowanie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) dostarczyć pigmenty na stanowisko pracy,
2) rozpoznać pigmenty,
3) określić kolor pigmentów,
4) określić ich pochodzenie,
5) określić ich zastosowanie,
6) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
dyskusja,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich materiał nauczania 4.2.1,
próbki pigmentów - umbra, ultramaryna, cynober, sadza, czerwień żelazowa, biel
cynkowa.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.3. Rodzaje farb
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wybierz z magazynu farby wodne i określ, w jakich technikach malarskich mogą być
zastosowane.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać farby wodne z magazynu i dostarczyć je na stanowisko,
3) przyporządkować wybrane farby do określonych technik malarskich,
4) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
dyskusja dydaktyczna,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
farba olejna, gotowy wyrób, w ilości 1 l,
farba klejowa, gotowy wyrób, w ilości 1kg,
lakier, gotowy wyrób, w ilości 1 l,
farba emulsyjna olejna, gotowy wyrób, w ilości 1 l,
farba wapienna olejna, gotowy wyrób, w ilości 1 l,
Ćwiczenie 2
Spośród składników farb malarskich dobierz składniki do farby klejowej, krzemianowej,
kazeinowej, emulsyjnej, olejnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) rozpoznać składniki farb w magazynie,
3) pobrać składniki farb z magazynu i dostarczyć je na stanowisko,
4) przyporządkować wybrane składniki do określonych farb,
5) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Środki dydaktyczne:
kreda pławiona, w ilości 0,5 kg na zespół,
glinka kredowa, w ilości 0,5 kg na zespół,
rozpuszczalnik uniwersalny, w ilości 0,5 l na zespół,
klej celulozowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
pokost lniany, w ilości 0,5 l na zespół,
cement portlandzki, w ilości 0,5 kg na zespół,
masa szpachlowa w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
wapno gaszone, w ilości 0,5 kg na zespół,
pigmenty, w ilości 0,5 kg na zespół,
szkło wodne potasowe w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na
zespół,
Poradnik majstra budowlanego,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich
Ćwiczenie 3
Przygotuj farbę klejową z 1 kg suchej mieszanki. Określ, czy przygotowana porcja
wystarczy do jednokrotnego pomalowania powierzchni 20 m2 podłoża?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do ćwiczeń,
2) wybrać z magazynu suchą farbę klejową,
3) dobrać narzędzia,
4) przeczytać recepturę mieszanki klejowej,
5) odmierzyć potrzebną ilość wody do pobranej ilości farby, według instrukcji producenta,
6) wymieszać ręcznie składniki farby z wodą do odpowiedniej konsystencji,
7) określić, jaką powierzchnię podłoża można wymalować uzyskaną ilością farby, przy
jednokrotnym malowaniu i odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie ćwiczenia,
8) wykonać próbę krycia farby na fragmencie ściany,
9) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
sucha farba klejowa,
wiaderko,
naczynie miarowe,
mieszadło,
receptura producenta.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.4. Materiały pomocnicze właściwości i zastosowanie
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj, w ilości 2 kg, szpachlówkę:
klejową,
olejną,
emulsyjną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać narzędzia i materiały,
3) odmierzyć ilość potrzebnych składników do wykonania szpachlówki,
4) wymieszać składniki szpachlówki,
5) zaprezentować wykonaną szpachlówkę nauczycielowi, określić właściwości
szpachlówek, podać ich zastosowanie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
przewodniego tekstu,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
klej kostny w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
klej celulozowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
kreda malarska, w ilości 0,5 kg na zespół,
gips szpachlowy, w ilości 0,5 kg na zespół,
pigment w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
pokost lniany, w ilości 0,5 l na zespół,
emulsja w postaci gotowego wyrobu, w ilości 1l na zespół,
pojemnik miarowy,
rozpuszczalnik uniwersalny, w ilości 0,5 l na zespół,
waga,
szpachelka,
mieszadło,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich .
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Ćwiczenie 2
Przygotuj porcję gruntownika pokostowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko,
2) pobrać narzędzia i materiały,
3) przygotować gruntownik o odpowiedniej konsystencji,
4) wykonać próbę gruntowania na podłożu drewnianym,
5) zaprezentować wykonany gruntownik i podać jego zastosowanie nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
pokost lniany, w ilości 0,5 l na zespół,
rozpuszczalnik (benzyna lakowa lub uniwersalny), w ilości 0,5l na zespół,
mieszadło,
pojemnik miarowy,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich .
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj materiały pomocnicze do malowania i określ ich zastosowanie. Z opakowań
odczytaj ich zużycie, określone przez producenta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zidentyfikować przygotowane przez nauczyciela pomocnicze materiały malarskie,
2) określić ich przeznaczenie,
3) określić ich średnie zużycie,
4) zapisać notatkę i przekazać ją nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
dyskusja dydaktyczna,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
próbki pomocniczych materiałów malarskich,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich .
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
5.5. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska dotyczące
wykonywania robót malarskich
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj przeglądu pomieszczenia, w którym wykonywane są prace malarskie, związane
z malowaniem farbami wodnymi i olejnymi zawierającymi substancje lotne. Dobierz
odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) sprawdzić czy pomieszczenie ma odpowiednią wentylację,
2) sprawdzić czy na ścianach nie są zainstalowane przewody energetyczne,
3) sprawdzić drabiny malarskie (stabilność, certyfikat),
4) sprawdzić stan techniczny narzędzi,
5) dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej,
6) sformułować wnioski i podać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
dyskusja dydaktyczna,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
okulary ochronne,
rękawice,
maseczki ochronne,
kaski ochronne
nakrycie głowy,
nakolanniki,
drabiny,
narzędzia malarskie,
poradnik dla ucznia Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).
film dydaktyczny Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas robót wykończeniowych ,
magnetowid,
telewizor.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1 (pisemny)
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Przygotowanie farb
i materiałów pomocniczych do prac malarskich
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym:
z poziomu podstawowego zadania: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12,13, 17, 19, 20,
z poziomu ponadpodstawowego: 1, 8, 9, 14, 15,16, 18.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponad
podstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.b, 3.a, 4.c, 5.c, 6.c, 7.a, 8.b, 9.b, 10.c, 11.a, 12.a, 13.d,
14.a, 15.a, 16.d, 17c, 18.d, 19.b, 20.c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia) uczeń potrafi celu wymagań odpowiedz
Określić charakter spoiw wodnych
1. C PP a
2. Wymienić spoiwa olejne A P
b
Określić do czego służą spoiwa
3. C P a
w farbie
Rozpoznać, jakie spoiwa stosuje się
4. A P c
w farbach malarskich
Wymienić rodzaje wypełniaczy
5. A P c
w farbie malarskiej
6. Rozpoznać spoiwo w farbie wapiennej A P c
7. Rozpoznać spoiwo w farbie wapiennej A P a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Określić materiał powłokowy
8. C PP b
w technice klejowej
Określić materiał powłokowy
9. C PP b
w technice lakierniczej
10. Rozpoznać spoiwo w farbie kazeinowej A P c
Rozpoznać spoiwo w farbie
11. A P a
krzemianowej
Wymienić liczbę składników
12. A P a
tworzących farbę epoksydową
13. Rozpoznać materiały pomocnicze B P d
14. Określić właściwości pigmentów C PP a
15. Określić właściwości barwnika C PP a
Wyjaśnić cel stosowania kitu
16. B PP d
malarskiego
Wymienić bezpieczną odległość
17. otwartego ognia od prac z materiałami
A P c
łatwopalnymi
Wymienić, po jakim czasie należy
przerwać prace w pomieszczeniu
18. A
w którym stosuje się farby zawierające PP d
rozpuszczalniki
Rozpoznać znak bezpieczeństwa drabin
19. A P b
malarskich
Określ warunki wykonania robót na
20. C P c
wysokości
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
8. Określ wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
9. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (p)
i ponadpodstawowy (pp).
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedz zaznacz kółkiem, a następnie
zakreśl odpowiedz prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 35 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do spoiw wodnych zaliczamy takie, które
a) rozpuszczają się w wodzie.
b) nie rozpuszczają się w wodzie.
c) są połączeniem pigmentów i wypełniaczy, tworzących zawiesinę w farbie.
d) są połączeniem spoiw wodnych i bezwodnych.
2. Spoiwa olejne to:
a) ciasto wapienne, roztwory klejów roślinnych, zwierzęcych.
b) przetwory (pokosty), żywice i ich przetwory( lakiery), asfalty, tworzywa sztuczne.
c) kazeina, szkło wodne potasowe.
d) kreda, pigmenty, barwniki.
3. Do czego służą spoiwa w farbie?
a) Do spajania ziarenek pigmentu ze sobą i podłożem.
b) Do rozcieńczenia pigmentów.
c) Do wypełnienia farby.
d) Do poprawienia właściwości pigmentów.
4. Spoiwem farby może być
a) klej wikol.
b) polioctan winylu.
c) klej celulozowy.
d) klej butapren.
5. Wypełniaczem w farbie może być
a) klej kostny.
b) klej roślinny.
c) kreda malarska.
d) fiksatywy.
6. Spoiwem w farbie wapiennej jest
a) kreda.
b) klej roślinny.
c) mleko wapienne.
d) dyspersja.
7. Spoiwem w farbie olejnej jest
a) pokost.
b) kreda.
c) wapno.
d) cement.
8. W technice klejowej materiałem powłokowym jest farba
a) emulsyjna.
b) klejowa.
c) olejna.
d) cementowa.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
9. W technice lakierniczej materiałem powłokowym jest
a) farba olejna.
b) lakier.
c) farba emulsja.
d) farba kazeinowa.
10. W technice kazeinowej spoiwem jest
a) olej.
b) emulsja.
c) kazeina.
d) ciasto wapienne.
11. W technice krzemianowej spoiwem jest
a) szkło wodne potasowe.
b) kreda.
c) wapno.
d) polichlorek winylu.
12. Farby epoksydowe są farbami typu
a) dwuskładnikowego.
b) trójskładnikowego.
c) jednoskładnikowego.
d) czteroskładnikowego.
13. Materiały pomocnicze malarskie to:
a) kreda malarska, ciasto wapienne, cement.
b) pigmenty.
c) klej kostny, celulozowe, kazeinowy.
d) szpachlówki, kity, gruntowniki, impregnaty.
14. Pigmenty są to
a) sproszkowane suche ciała barwne, które zmieszane z wodą lub inną cieczą,
nie rozpuszczają się w nich, lecz tworzą zawiesinę.
b) substancje, które zmieszane z farbami rozpuszczają się w nich, tworząc kolor.
c) materiały rozpuszczalne w wodzie, nadające farbie odpowiednie właściwości.
d) substancje, które dodane do farby, powodują jej lepszą przyczepność do podłoża.
15. Barwnik jest substancją
a) przepuszczającą światło i zabarwiającą sobą ciecz, w której jest rozpuszczony.
b) tworzącą nierozpuszczalną w wodzie zawiesinę w farbach.
c) podnoszącą przyczepność farby do podłoża.
d) nieprzepuszczalną dla światła, tworzącą zawiesinę.
16. Kity są to
a) substancje do barwienia farb.
b) wodniste kleje do wypełniania rys.
c) masy do szpachlowania podłoży.
d) gęste plastyczne masy do wypełniania wgłębień.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
17. W czasie wykonywania prac, przy których używa materiałów zawierających łatwo palne
rozpuszczalniki, należy na czas wykonywania robót i wyparowania rozpuszczalników
usunąć otwarte zródła ognia, na odległość co najmniej
a) 10 m od tych pomieszczeń.
b) 15 m od tych pomieszczeń.
c) 30 m od tych pomieszczeń.
d) 5 m od tych pomieszczeń.
18. Niedozwolone jest przebywanie ludzi w pomieszczeniu malowanym farbami
zawierającymi lotne rozpuszczalniki dłużej niż
a) 8 godzin.
b) 10 godzin.
c) 15 godzin.
d) 4 godziny.
19. Jaki znak bezpieczeństwa stosuje się do oznakowania drabin?
a) D
b) B
c) A
d) E
20. Wykonywanie robót z użyciem drabin rozstawnych jest dozwolone do wysokości
a) 9 m od podłogi.
b) 7 m od podłogi.
c) 4 m od podłogi.
d) 6 m od podłogi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich
714[01].Z1.02
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1.
a b c d
2.
a b c d
3.
a b c d
4.
a b c d
5.
a b c d
6.
a b c d
7.
a b c d
8.
a b c d
9.
a b c d
10.
a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Test 2 (praktyczny)
Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej
Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich
Test sprawdza umiejętności z zakresu:
planowania pracy,
organizowania stanowiska roboczego,
wykonywania pracy,
prezentowania efektów wykonania zadania.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje jeden
punkt, za czynność zle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania lub
za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
poniżej 12 punktów niedostateczny,
od 12 do 14 punktów dopuszczający,
od 15 do 17 punktów dostateczny,
od 18 do 20 punktów dobry,
od 21 do 23 punktów bardzo dobry.
Informacja dla zdającego
1. Zapoznaj się z treścią zadania, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem pracy i jego
wyposażeniem. Masz na to czas 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania
wykonywania zadania.
2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.
3. Wypełnij Plan działania .
4. Zorganizuj stanowisko pracy.
5. Wykonaj zadanie.
6. Zaprezentuj efekt wykonania zadania:
a) omów sposób wykonania zabarwienia farby emulsyjnej,
b) oceń zgodność otrzymanych kolorów z tematem zadania.
7. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku
przerwać wykonywanie zadania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Temat zadania:
Wykonaj zabarwienie farby emulsyjnej, za pomocą gotowych pigmentów, w trzech
kolorach: niebieskim, żółtym, pomarańczowym. Każdy porcję farby przygotuj w ilości około
1 litra.
Plan działania:
1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. Wymień materiały potrzebne do wykonania zadania
.....................................................................................................................................................................................
3. Wymień narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
4. Określ pigmenty, jakie użyjesz w celu uzyskania koloru pomarańczowego
.......................................................................................................................................................
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Wskazówki dla nauczyciela
Do wykonania zadania należy przygotować narzędzia, sprzęt i materiały w ilości: 3 litry
farby emulsyjnej białej oraz pigmenty: niebieski, żółty, czerwony w ilości jednego
opakowania dla każdego zdającego. Materiały i narzędzia należy zgromadzić na wyraznie
oznakowanych stanowiskach. Wymagane są również pojemniki na odpady oraz sprzęt
do uprzątnięcia stanowiska pracy. Dla każdego zdającego należy przygotować wzornik
kolorów. Kryteria oceniania podane są w poniższej tabeli.
Kryteria wykonania pracy przez zdającego
I. Planowanie
Nr Czynności i kryteria wykonania Punktacja
1-0
1. Zapisał przynajmniej 6 czynności związane z wykonywaniem prac,
we właściwej kolejności (przygotować stanowisko, pobrać materiały,
przygotować narzędzia i sprzęt , sprawdzić instrukcje producenta na
gotowym wyrobie (farbie emulsyjnej i pigmentach), wymieszać farbę
emulsyjną, odmierzyć ilość farby potrzebnej do zabarwienia, wymieszać
pigmenty, wymieszać pigment czerwony z żółtym w celu uzyskania koloru
pomarańczowego, przygotować farbę w kolorze niebieski, żółtym,
pomarańczowym).
2. Zapisał następujące materiały:
Farba emulsyjna, pigmenty żółty, niebieski, czerwony.
3. Zapisał następujące narzędzia:
Mieszadło ręczne lub mechaniczne, wiaderka, pojemnik miarowy, środki
czystości.
4 Wymienił zestawianie kolorów w celu uzyskania koloru pomarańczowego.
II. Organizowanie:
5, Zgromadził na stanowisku rękawice ochronne, mieszadło ręczne lub
mechaniczne, wiaderka, pojemnik miarowy, środki czystości.
6. Odmierzył ilość potrzebnej farby emulsyjnej.
7. Rozmieścił materiały i narzędzia na stanowisku w sposób nie utrudniający
prowadzenia pracy
8. Sprawdził stan techniczny narzędzi przed ich zastosowaniem
III. Wykonanie:
9. Przeczytał instrukcje producenta farby emulsyjnej.
10. Odlał po 1 litrze farby do 3 pojemników na farbę.
11. Wymieszał farbę emulsyjną.
12. Wymieszał pigmenty.
13. Zabarwił farbę w kolorze niebieskim.
14. Zabarwił farbę w kolorze żółtym.
Wymieszał pigment żółty z czerwonym w celu uzyskania koloru
15.
pomarańczowego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
16. Zabarwił emulsję w kolorze pomarańczowym.
17. Posłużył się narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem.
18. Uzyskał kolory zgodne z tematem zadania.
19. Oczyścił narzędzia i odniósł je na miejsce przechowywania.
20. Wyniósł odpady do przeznaczonych do tego celu pojemników.
21. Wykonał zadanie czysto i estetycznie.
IV. Prezentacja.
22. Omówił sposób wykonania zabarwienia farby emulsyjnej.
23. Ocenił zgodność otrzymanych kolorów z tematem zadania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
7. LITERATURA
1. Niemierko B. i M.K. Szmigel (red.): Teoria i praktyka oceniania zewnętrznego.
Kraków 2001, PANDIT
2. Roj Chodacka A: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, Krajowy Ośrodek wspierania Edukacji
Zawodowej, Warszawa 2002
3. Wolski Z.: Technologia robót malarskich, WSiP, Warszawa 2000
4. Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego, WSiP, Warszawa 1994
Serwisy internetowe:
5. www.dziennik.budowy.pl
6. www.Murator.dom.pl
7. www.ciop.pl. Roboty malarskie informacje ogólne. Centralny Instytut Ochrony Pracy
Państwowy Instytut pracy.
Normy i katalogi:
1. Katalog Nakładów Rzeczowych nr 2-02. Orgbud Spółka z o.o. Warszawa 2003
2. Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet
Normalizacyjny, Warszawa 2000.
Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207. poz. 2016
z pózniejszymi zmianami).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36