„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marzena Rozborska
Konserwacja
i
naprawa
uszkodzonych
konstrukcji
żelbetowych 712[04].Z2.13
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Zbigniew Chwieduk
mgr inż. Grzegorz Pośpiech
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z2.13
,,Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych’’ zawartej w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
9
5.1. Naprawa elementów betonowych i żelbetowych
9
5.1.1. Ćwiczenia
9
5.2. Naprawa złączy prefabrykowanych
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Wzmacnianie stropów
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Odgrzybianie ścian
20
5.4.1. Ćwiczenia
20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Konserwacja i naprawa uszkodzonych
konstrukcji żelbetowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań ,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2.
Schemat układu jednostek modułowych
712[04].Z1/2.03
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z2
Technologia montażu konstrukcji żelbetowych
712[04].Z1/2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych
712[04].Z1/2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach
budowlanych
712[04].Z2.14
Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach
montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,
betoniarskich
712[04].Z2.05
Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych
712[04].Z2.06
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej
712[04].Z2.07
Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej
712[04].Z2.08
Wykonywanie zbiorników i silosów
712[04].Z2.09
Montaż ścian oporowych
712[04].Z2.04
Montaż budynków halowych
712[04].Z2.11
Prowadzenie prac montażowych zimą
712[04].Z1/2.12
Rozliczanie robót montażowych
712[04].Z2.10
Montaż słupów elektroenergetycznych
712[04].Z2.13
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji
żelbetowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlaną,
−
odróżniać technologie wykonania budynku,
−
przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
−
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,
−
rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
−
odczytywać i interpretować rysunek budowlany,
−
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
−
wykonywać przedmiary i obmiary robót,
−
wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
−
organizować stanowisko składowania i magazynowania,
−
transportować materiały budowlane,
−
dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,
−
dobierać i stosować urządzenia pomiarowe,
−
zagospodarowywać odpady,
−
porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować rodzaje uszkodzeń konstrukcji żelbetowych,
−
rozpoznać uszkodzenia konstrukcji żelbetowych,
−
dobrać odpowiednie sposoby ochrony konstrukcji żelbetowych przed korozją,
−
dobrać skład betonu w celu zwiększenia odporności konstrukcji na korozję,
−
wykonać naprawę prefabrykatów wielkopłytowych i wielkoblokowych uszkodzonych
przez rysy i pęknięcia,
−
wykonać naprawy złączy prefabrykatów żelbetowych,
−
wykonać wzmocnienie stropów ,
−
wykonać naprawy elementów żelbetowych uszkodzonych przez działanie grzybów
i pleśni,
−
wykonać roboty naprawcze i konserwacyjne z zachowaniem zasad bhp i ochrony
środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł:
Technologia montażu konstrukcji żelbetowych
712[04].Z2
Jednostka modułowa:
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji
żelbetowych 712[04].Z2.13
Temat: Rodzaje uszkodzeń ścian żelbetowych i sposoby ich naprawy.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania uszkodzeń ścian żelbetowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić rodzaje uszkodzeń ścian żelbetowych,
−
rozpoznać rodzaje uszkodzeń ścian żelbetowych,
−
wskazać sposób naprawy uszkodzenia ścian żelbetowych,
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
plansze,
−
modele.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
charakterystyka uszkodzeń ścian żelbetowych połączona z pokazem,
−
charakterystyka sposób naprawy uszkodzenia ścian żelbetowych,
Faza kończąca
4. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Sporządź notatkę na temat uszkodzeń stropów żelbetowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł:
Technologia montażu konstrukcji żelbetowych
712[04].Z2
Jednostka modułowa:
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji
żelbetowych 712[04].Z2.13
Temat: Wykonanie naprawy ściany żelbetowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania naprawy ściany żelbetowej
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
przygotować stanowisko do wykonania naprawy ściany,
−
dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania naprawy ściany,
−
wykonać naprawę ściany żelbetowej.
Metody nauczania:
−
ćwiczenie praktyczne,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
stalowy kubeł na odpady,
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
przypomnienie o zasadach bezpiecznej pracy,
−
rozdanie tematów ćwiczeń,
−
uczniowie organizują stanowisko robocze,
−
uczniowie wykonują ćwiczenie.
4. Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.
5. Każdy uczeń prezentuje wykonane ćwiczenie.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa.
Przygotować informacje na temat naprawy belek żelbetowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Naprawa elementów betonowych i żelbetowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj naprawę ściany betonowej, która posiada niewielkie odpryski i złuszczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) skuć zniszczony beton aż do jednolitej struktury,
4) oczyścić powierzchnię betonu za pomocą stalowych szczotek, wody pod ciśnieniem
i sprężonego powietrza,
5) narzucić wcześniej przygotowaną zaprawę cementową,
6) zatrzeć narzuconą zaprawę, oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj wzmocnienie części spękanej ściany betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) wykuć z obu stron bruzdy w betonie prostopadłe do rysy,
4) oczyścić bruzdy sprężonym powietrzem i dokładnie zwilżyć wodą,
5) wypełnić bruzdy plastyczną zaprawą cementową,
6) wcisnąć w świeżą zaprawę cementową pręty stalowe,
7) wyrównać powierzchnię ściany narzutem zaprawy cementowej,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj naprawę prefabrykowanego elementu ściennego, na którym występuje rysa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) wykonać bruzdy,
4) zamocować pręty w bruzdach,
5) wypełnić rysę,
6) wykończyć powierzchnię,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
materiały stalowe: siatki, pręty,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj naprawę prefabrykowanego elementu ściennego, na którym znajduje się rysa
ukośna nad otworem drzwiowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć zniszczony beton,
4) przygotować siatkę zbrojeniową,
5) przygotować zaprawę cementową,
6) zamocować siatkę,
7) wykończyć powierzchnię,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
materiały stalowe: siatki, pręty,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Naprawa złączy prefabrykowanych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj naprawę złącza płyt prefabrykowanych, w którym występują przecieki
punktowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić złącze z resztek zestarzałego kitu uszczelniającego,
4) oczyścić złącze z kurzu i pyłu sprężonym powietrzem,
5) zaimpregnować ściany złącza środkami chemicznymi zwiększającymi przyczepność,
6) wypełnić złącze,
7) szczelinę wypełnić zaprawą cementową, wyrównując ją z powierzchnią,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
materiały stalowe: siatki, pręty,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj wzmocnienie węzła przez wykonanie złącza zastępczego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) wymierzyć miejsce przewidzianego wzmocnienia,
4) wykonać bruzdy i otwory,
5) wzmocnić połączenie elementami metalowymi,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
materiały stalowe: płaskowniki, bolce,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Omówić kolejność czynności podczas wykonania nowego złącza kotwiącego płyt
prefabrykowanych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dla ucznia,
2) wypunktować kolejność czynności,
3) wypisać potrzebny sprzęt i narzędzia,
4) wypisać potrzebne materiały,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
wytyczne do wykonania ćwiczenia,
−
długopis, ołówek, arkusz papieru,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Wzmacnianie stropów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj nadbetonowanie części górnej stropu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć zniszczony beton,
4) skuć powierzchnię starego betonu,
5) oczyścić powierzchnię betonu,
6) wielokrotnie zwilżyć stary beton wodą,
7) uporządkować i uzupełnić zbrojenie,
8) przygotować mieszankę betonową,
9) ułożyć beton bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie,
10) oczyścić sprzęt i narzędzia,
11) posprzątać stanowisko pracy,
12) omówić zasady pielęgnacji mieszanki,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj naprawę prefabrykowanego elementu stropowego przez nadbetonowanie części
dolnej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć zniszczony beton,
4) skuć powierzchnię starego betonu,
5) oczyścić powierzchnię betonu,
6) wielokrotnie zwilżyć stary beton wodą,
7) uporządkować i uzupełnić zbrojenie,
8) przygotować mieszankę betonową,
9) narzucić beton na dolną część płyty,
10) oczyścić sprzęt i narzędzia,
11) posprzątać stanowisko pracy,
12) omówić zasady pielęgnacji mieszanki,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj poszerzenie belki stropowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) usunąć zniszczony beton,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
4) skuć powierzchnię starego betonu,
5) oczyścić powierzchnię betonu,
6) wielokrotnie zwilżyć wodą stary beton,
7) uporządkować i uzupełnić zbrojenie,
8) przygotować mieszankę betonową,
9) ułożyć beton bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie,
10) omówić zasady pielęgnacji mieszanki,
11) oczyścić sprzęt i narzędzia,
12) posprzątać stanowisko pracy,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj wzmocnienie stropu żelbetowego przez zastosowanie strzemion pionowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) wyznaczyć miejsca na otwory,
4) wykonać otwory w stropie,
5) wykonać strzemiona,
6) zamontować strzemiona,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z przygotowanym elementem,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.4. Odgrzybianie ścian
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj czynniki powodujące korozję materiałów budowlanych i omów sposoby
przeciwdziałania takim zjawiskom.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać co powoduje korozję biologiczną materiałów budowlanych,
2) wypisać metody odgrzybiania murów
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– papier kancelaryjny,
– ołówek, długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj izolację poziomą metodą iniekcji krystalicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać otwory,
5) nawilżyć otwory,
6) wypełnić otwory preparatem,
7) zaszpachlować otwór,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
preparat,
−
stanowisko robocze,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj tynk specjalny zaporowy, na starym podłożu, według zalecenia producenta
.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże,
5) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać warstwy tynku,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
materiał do wykonania zapraw tynkarskich,
−
stanowisko robocze,
−
rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Konserwacja i naprawa
uszkodzonych konstrukcji żelbetowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej
brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. d, 11. c,
12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Określić rodzaj zaprawy do naprawy
niewielkich ubytków w elementach
prefabrykowanych
C
P
a
2
Wyjaśnić pojęcie torkretowania
B
P
a
3
Określić rozstaw bruzd
C
P
b
4
Określić średnicę prętów umieszczanych
w bruzdach
C
P
b
5
Określić sposób naprawy w przypadku
ścian z bloków kanałowych
C
P
c
6
Wyjaśnić, na czym polega iniekcja
grawitacyjna
B
P
a
7
Określić głębokość skucia starego betonu
przy wykonaniu płaszcza betonowego
C
P
a
8
Określić kolejność prac podczas naprawy
przecieków punktowych w złączach
prefabrykowanych
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
9
Określić sposób wykonania otworów
podczas naprawy złączy
C
P
b
10
Określić szerokość bruzd przy
wzmocnieniu złącza za pomocą kotwi
C
P
d
11
Określić funkcję płaskowników przy
wzmacnianiu ścian
C
P
c
12
Określić sposób wzmacniania belek
i żeber żelbetowych
C
P
a
13
Określić klasę betonu przy naprawie
stropów żelbetowych
C
P
b
14
Określić czas po jakim kontroluje się
naprawiony strop
C
P
c
15
Określić sposób przygotowania
powierzchni stropu przed jego naprawą
C
P
d
16
Określić
wielkość
ziaren
kruszywa
stosowanego do betonu przy naprawach
stropów
C
P
b
17
Scharakteryzować metodę iniekcji
krystalicznej
C
PP
a
18
Scharakteryzować tynki zaporowe
C
PP
b
19
Określić średnicę drutu w siatkach do
naprawy elementów żelbetowych
C
PP
b
20
Rozróżnić tynk kompresowy
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących konserwacji i naprawy uszkodzonych konstrukcji
żelbetowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się
zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do naprawy niewielkich ubytków w elementach prefabrykowanych stosujemy zaprawę:
a) cementową,
b) cementowo-wapienną,
c) wapienną,
d) gipsową.
2. Torkretowanie jest to:
a) narzucanie zaprawy na przygotowaną powierzchnię pod ciśnieniem za pomocą
specjalnej aparatury,
b) narzucanie betonu na uszkodzone podłoże kielnią,
c) wygładzanie powierzchni po narzuceniu betonu na naprawianą powierzchnię,
d) przygotowanie uszkodzonego podłoża betonowego pod naprawę.
3. Podczas wzmacniania ścian betonowych, które uległy spękaniu, prostopadle do rys
wykonujemy bruzdy w odstępach:
a) 5÷10 cm,
b) 10÷20 cm,
c) 20÷30 cm,
d) 30÷40 cm.
4. Średnica prętów stalowych umieszczanych w specjalnie przygotowanych bruzdach
spękanych ścian betonowych wynosi:
a) 4,5
÷
6 mm,
b) 4,5
÷
8 mm,
c) 6
÷
8 mm,
d) 6
÷
10 mm.
5. W przypadku ścian z bloków kanałowych, gdzie wykonanie bruzd jest niemożliwe,
uszkodzenia likwiduje się przyklejając za pomocą mas epoksydowych:
a) pręty stalowe,
b) siatkę stalową,
c) płaskowniki,
d) szkielet stalowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. Grawitacyjna metoda iniekcji polega na:
a) wpuszczeniu ciekłego materiału wiążącego, który spływa wężem gumowym pod
własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji,
b) wpuszczeniu sypkiego materiału wiążącego, który spływa wężem gumowym pod
własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji,
c) wtłaczaniu sypkiego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub
mechanicznym,
d) wtłaczaniu ciekłego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub
mechanicznym.
7. Wykonując wzmocnienie elementu żelbetowego za pomocą płaszcza skuwa się stary
beton:
a) do połowy średnicy starych prętów,
b) odkrywając całe pręty,
c) pasmami prostopadłymi do zbrojenia,
d) odkrywając tylko powierzchnię prętów.
8. Podczas naprawy przecieków punktowych w złączach prefabrykowanych po ich
oczyszczeniu z kurzu należy:
a) uzupełnić złącze wkładem dystansowym,
b) płaszczyzny złącza posmarować środkami chemicznymi zwiększającymi przyczepność,
c) uzupełnić złącze kitem trwale plastycznym,
d) całą szczelinę wypełnić zaprawą cementową.
9. Podczas wykonywania otworów do wzmocnienia złączy przy prefabrykatach należy
zastosować:
a) mechaniczne wykuwanie otworów,
b) cięcie betonu palnikiem,
c) ręczne wykuwanie otworów,
d) cięcie ręczne.
10. Szerokość bruzd przy wzmocnieniu złącza za pomocą kotwi wynosi:
a) 1÷2 cm,
b) 2÷3 cm,
c) 3÷4 cm,
d) 4÷5 cm.
11. Płaskowniki umieszcza się w płytkich bruzdach wykutych w betonowych prefabrykatach
aby:
a) poprawić wygląd estetyczny elewacji,
b) nie pogrubiać ścian,
c) nie było konieczne dodatkowe ocieplenie ścian,
d) nie stosować dodatkowego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.
12. Belki i żebra żelbetowe wzmacnia się podwyższając istniejące przekroje lub:
a) poszerzając belkę,
b) wykonując płaszcz betonowy,
c) wykonując drugą belkę,
d) podpierając słupem.
13. Przy naprawie stropów żelbetowych należy stosować beton o klasie:
a) nie wyższej niż stary beton,
b) wyższej niż stary beton,
c) nie niższej niż stary beton,
d) niższej niż stary beton.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
14. Naprawione elementy stropu należy sprawdzić po upływie:
a) 7 dni,
b) 28 dni,
c) 14 dni,
d) 5 dni.
15. Przed betonowaniem naprawianego stropu żelbetowego jego powierzchnię należy zwilżyć
wodą:
a) bezpośrednio przed betonowaniem,
b) na 2÷5 godzin przed betonowaniem,
c) na 5÷8 godzin przed betonowaniem,
d) na 8÷12 godzin przed betonowaniem.
16. Wielkość ziaren kruszywa stosowanego do betonu przy naprawach stropu nie może
przekraczać:
a) 20 mm,
b) 30 mm,
c) 40 mm,
d) 50 mm.
17. Podczas wykonywania odgrzybiania metodą iniekcji krystalicznej w murach wykonuje się
otwory o rozstawie co:
a) 10÷15 cm,
b) 15÷20 cm,
c) 20÷25 cm,
d) 30÷35 cm.
18. Tynki nieprzepuszczające wilgoci i soli znajdują zastosowanie jako tynki zewnętrznych
ścian piwnic i cokołów to:
a) tynki doborowe,
b) tynki zaporowe,
c) tynki kompresowe,
d) tynki renowacyjne.
19. Drut na siatkę stosowaną do naprawy uszkodzeń przy elementach betonowych powinien
mieć średnicę:
a) 1
÷
3 mm,
b) 3
÷
6 mm,
c) 6
÷
8 mm,
d) 8
÷
10 mm.
20. Rysunek przedstawia zasady ochrony ściany przy zastosowaniu:
a) tynku doborowego.
b) tynku zaporowego,
c) tynku kompresowego,
d) tynku renowacyjnego .
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Konserwacja i naprawa
uszkodzonych konstrukcji żelbetowych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
–
zadania 1–16 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. b,
12. c, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. d, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Określić proporcje składników zaprawy
do torkretowania
C
P
c
2
Określić sposób rozmieszczenia bruzd
C
P
a
3
Określić długość bruzd
C
P
b
4
Określić kształt prętów umieszczanych w
bruzdach
C
P
a
5
Określić sposób naprawy elementów
prefabrykowanych
C
P
d
6
Wyjaśnić, na czym polega iniekcja
ciśnieniowa
B
P
d
7
Określić sposób naprawy płyt kanałowych
C
P
a
8
Scharakteryzować urządzenie do
torkretowania
C
P
c
9
Wskazać ograniczenia stosowania metody
iniekcji
B
P
b
10
Określić sposób wzmocnieniu złącza
C
P
c
11
Określić sposób wykonania otworów przy
wzmacnianiu złączy
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12
Scharakteryzować kotwie do wzmacniania
złączy
C
P
c
13
Scharakteryzować złącza zastępcze
C
P
b
14
Określić rodzaj cementu
C
P
a
15
Określić wielkość zakładu zbrojenia
C
P
c
16
Określić czas pielęgnacji betonu przy
naprawach stropów
C
P
b
17
Rozróżnić tynk zaporowy
C
PP
d
18
Określić szerokość skucia tynku w
miejscach zagrzybionych
C
PP
d
19
Scharakteryzować metodę iniekcji
krystalicznej
C
PP
a
20
Rozróżnić tynk kompresowy
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących konserwacji i naprawy uszkodzonych konstrukcji
żelbetowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się
zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do torkretowania stosujemy wilgotną zaprawę cementową o proporcji:
a) 1:1,
b) 1:2,
c) 1:3,
d) 1:4.
2. Podczas wzmacniania ścian betonowych, które uległy spękaniu wykonujemy bruzdy
rozmieszczone:
a) prostopadle do spękań,
b) równolegle do spękań,
c) ukośnie do spękań,
d) równolegle do spękań po ich obu stronach.
3. Długość wykonanych bruzd podczas naprawy spękań w ścianach betonowych powinna
wynosić minimum:
a) 25 mm,
b) 50 mm,
c) 75 mm,
d) 100 mm.
4. Zbrojenie umieszczane w bruzdach naprawianych elementów prefabrykowanych ma:
a) na końcach zagięcia, pod kątem prostym do osadzania w otworach,
b) na końcach zagięcia, pod kątem ostrym do osadzania w otworach,
c) na końcach zagięcia, pod kątem rozwartym do osadzania w otworach,
d) końce proste.
5. Podczas naprawy elementów prefabrykowanych wielkopłytowych, zamiast prętów małej
średnicy, można zastosować:
a) płaskowniki,
b) zaprawę cementową w proporcji 1:1,
c) pręty o większej średnicy i szerszym rozstawie,
d) siatki stalowe.
6. Ciśnieniowa metoda iniekcji polega na:
a) wpuszczeniu ciekłego materiału wiążącego, który spływa wężem gumowym pod
własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji,
b) wpuszczeniu sypkiego materiału wiążącego, który spływa wężem gumowym pod
własnym ciężarem ze zbiornika do miejsca iniekcji,
c) wtłaczaniu sypkiego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub
mechanicznym,
d) wtłaczaniu ciekłego materiału wiążącego za pomocą agregatu o napędzie ręcznym lub
mechanicznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7.
W przypadku naprawy płyt kanałowych nie stosuje się:
a) siatek,
b) zacierania,
c) iniekcji,
d) natrysku
.
8.
Urządzenie do torkretowania składa się ze sprężarki, działka cementowego oraz
z przewodów zakończonych:
a) siatką,
b) spryskiwaczem,
c) wyrzutnicą,
d) zacieraczką.
9. Wykonanie bruzd i iniekcji jest niemożliwe w przypadku uszkodzenia ścian z bloków:
a) żwirobetonowych,
b) kanałowych,
c) pełnych,
d) gazobetonowych.
10. Podczas naprawy przecieków punktowych w złączach prefabrykowanych po
zagruntowaniu złącza środkami chemicznymi należy:
a) uzupełnić złącze wkładem dystansowym,
b) oczyścić całość z kurzu za pomocą sprężonego powietrza,
c) uzupełnić złącze kitem trwale plastycznym,
d) całą szczelinę wypełnić zaprawą cementową.
11. Podczas wykonywania otworów do wzmocnienia złączy w prefabrykatach należy
zastosować:
a) mechaniczne wykuwanie otworów,
b) cięcie betonu lancą tlenowo-proszkową ,
c) ręczne wykuwanie otworów,
d) cięcie ręczne.
12. Do wzmocnienia złącz za pomocą kotwi stosujemy:
a) płaskowniki i kątowniki,
b) kątowniki i ceowniki,
c) płaskowniki i ceowniki,
d) dwuteowniki.
13. Złącza zastępcze prefabrykatów wykonuje się:
a) z prętów okrągłych,
b) z płaskowników,
c) z betonu,
d) z blach.
14. Do mieszanek betonowych użytych do naprawy stropu, zaleca się stosowanie cementu:
a) portlandzkiego 42,5,
b) hutniczego 32,5,
c) portlandzkiego 52,5,
d) hutniczego 52,5.
15. Zakład między starymi a nowymi prętami zbrojenia powinien wynosić:
a) 20 średnic,
b) 25 średnic,
c) 30 średnic,
d) 35 średnic.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
16. Nowo naniesiony beton trzeba starannie pielęgnować przynajmniej przez:
a) 4 dni,
b) 7 dni,
c) 14 dni,
d) 21 dni.
17. Służą do wykonywania wypraw na zawilgoconych i zasolonych murach, przy czym sole
odkładają się w wewnętrznych warstwach i nie przedostają się na powierzchnię tych
tynków. Są to tynki:
a) doborowe.
b) zaporowe,
c) kompresowe,
d) renowacyjne.
18. Szerokość skucia tynku wokół miejsca zagrzybionego powinna wynosić:
a) 20 cm,
b) 30 cm,
c) 40 cm,
d) 50 cm.
19. Podczas wykonywania odgrzybiania metodą iniekcji krystalicznej w wykonane otwory
zostaje wstrzyknięty:
a) roztwór wodny cementu portlandzkiego ze środkiem aktywacyjnym,
b) roztwór wodny cementu hutniczego ze środkiem aktywacyjnym,
c) roztwór wodny cementu portlandzkiego,
d) roztwór wodny cementu hutniczego.
20. Rysunek przedstawia zasady ochrony przy zastosowaniu:
a) tynku doborowego,
b) tynku zaporowego,
c) tynku kompresowego,
d) tynku renowacyjnego .
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Adamiec B, Mirski J. Z: Utrzymanie zasobów budowlanych. WSiP, Warszawa 1999
2. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5. WSiP, Warszawa 1997
3. Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
4. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. ITB,
Warszawa 1997
5. Katalogi firm