monter konstrukcji budowlanych 712[04] z2 10 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Lucja Zegadło

Montaż słupów elektroenergetycznych
712[04].Z2.10

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Marzena Rozborska
mgr inż. Grzegorz Pośpiech



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda


Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z2.10

,,Montaż słupów elektroenergetycznych” zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu monter konstrukcji budowlanych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Przeznaczenie i rodzaje słupów elektroenergetycznych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Elementy konstrukcji słupów elektroenergetycznych i zasady ich konstruowania

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

55.3. Montaż i ustawianie konstrukcji wsporczych

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu

Poradnik

dla

nauczyciela

„Montaż

słupów

elektroenergetycznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji

żelbetowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując

do

realizacji

programu

jednostki

modułowej

„Montaż

słupów

elektroenergetycznych” uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

transportować materiały budowlane,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

wykonywać rusztowania do robót budowlanych,

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych,

wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu słupów elektroenergetycznych,

dobrać materiały do wykonania słupów,

zmontować żerdzie,

zakotwić słupy w gruncie,

połączyć żerdzie w głowicy słupów,

zastosować zasady bhp przy montażu słupów elektroenergetycznych,

wykorzystać dokumentację techniczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż słupów elektroenergetycznych 712[04].Z2.10

Temat: Rozwiązania konstrukcyjne kotwienia w gruncie słupów strunobetonowych
wirowanych.
Cel ogólny
: Poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych kotwienia słupów
wirowanych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić, jakie materiały stosuje się do kotwienia słupów wirowanych,

wyjaśnić, jakie są sposoby zakotwienia strunobetonowych słupów wirowanych.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Środki dydaktyczne:
– zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów:
– instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,
– zadanie,
– pytania prowadzące,
– blok rysunkowy formatu A 4,
– przybory kreślarskie,

Czas:
180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest określenie rozwiązań konstrukcyjnych kotwienia w gruncie
strunobetonowych słupów wirowanych.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie materiały stosuje się do wykonywania zakotwień słupów wirowanych?
2. W jaki sposób kotwi się słup wirowany w gruncie rodzimym?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

3. W jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi betonowej?
4. W jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi płytowej?
5. W jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament prefabrykowany?
6. W jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament studniowy?

PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące konstrukcji zakotwień słupów

wirowanych.


USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Wypisz materiały stosowane na zakotwienia słupów wirowanych.
2. Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany w gruncie rodzimym.
3. Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi betonowej.
4. Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany za pomocą ustoi płytowej.
5. Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament prefabrykowany.
6. Narysuj, w jaki sposób kotwi się słup wirowany stosując fundament studniowy.

SPRAWDZANIE

1. Czy poprawnie zostały wykonane rysunki przedstawiające sposoby zakotwień słupów

wirowanych?

2. Czy prawidłowo zostały wypisane materiały stosowane na konstrukcje zakotwień słupów

wirowanych?


FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Sprawdź, jakie konstrukcje słupów elektroenergetycznych znajdują się w twoim

najbliższym otoczeniu. Swoje ustalenia przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż słupów elektroenergetycznych 712[04].Z2.10
Temat: Montowanie słupa pojedynczego przelotowego w zagęszczonym gruncie rodzimym.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu słupów elektroenergetycznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać materiały i sprzęt do montażu słupa żelbetowego,

zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp,

wykonać montaż słupa pojedynczego,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa.


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:
– model słupa żelbetowego,
– sprzęt do transportu pionowego – dźwig samochodowy, ciągnik gąsienicowy

z wysięgnikiem),

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– podpory,
– sztychówki,
– ubijaki do zagęszczania gruntu,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

Uczniowie w czteroosobowych grupach:
– zapoznają się z dokumentacją techniczną,
– pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania montażu słupa,
– kopią dół,
– mocują zawiesia do transportu pionowego słupów,
– wciągają słup doprowadzając go do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do

transportu pionowego,

– wprowadzają koniec słupa do dołu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

– podpierają słup podporami,
– dokonują regulacji,
– odczepiają zawiesia,
– zasypują dół warstwami zagęszczając grunt,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.


6. Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

1) Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy.
2) Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
3) Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4) Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Odszukaj informacje (z dowolnych źródeł) na temat montażu innych konstrukcji słupów

elektroenergetycznych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Przeznaczenie i rodzaje słupów elektroenergetycznych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Podpisz prawidłowo nazwę konstrukcji słupów przedstawionych Ci przez nauczyciela na

rysunkach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki konstrukcyjne słupów elektroenergetycznych.

Zadaniem ucznia jest podpisanie tych konstrukcji naklejenie na arkusz papieru
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
– przybory kreślarskie,
– arkusze papieru,
– rysunki konstrukcji słupów.

Ćwiczenie 2
Podpisz prawidłowo jakie jest przeznaczenie słupów przedstawionych Ci na rysunkach

przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki słupów. Zadaniem ucznia jest opisanie

przeznaczenia przedstawionych słupów naklejenie na arkusz papieru i przedstawienie
nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
– przybory kreślarskie,
– arkusze papieru,
– rysunki słupów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Elementy konstrukcji słupów elektroenergetycznych i zasady

ich konstruowania

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wpisz na odnośnikach nazwę elementów konstrukcyjnych słupów przedstawionych Ci

przez nauczyciela na rysunkach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki konstrukcji słupów elektroenergetycznych.

Zadaniem ucznia jest wpisanie na odnośnikach nazw elementów konstrukcyjnych słupów
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
– przybory do pisania,
– rysunki konstrukcji słupów.

Ćwiczenie 2

Zaproponuj rodzaj ustoju dla wybranej konstrukcji słupa przedstawionego Ci przez

nauczyciela. Uzasadnij swoją propozycję.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi konstrukcję słupa elektroenergetycznego. Zadaniem

ucznia jest zaproponowanie sposobu zakotwienia słupa w gruncie.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– rysunek konstrukcji słupa,
– przybory kreślarskie,
– arkusze papieru formatu A4,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Montaż i ustawianie konstrukcji wsporczych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj

montaż słupa oświetleniowego, pojedynczego żelbetowego zgodnie

z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w terenie na rzeczywistych

konstrukcjach słupów elektroenergetycznych. Należy wyposażyć miejsca ćwiczeń
w narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na
stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) wykopać dół,
5) zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów,
6) wciągnąć słup doprowadzając go do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu

pionowego,

7) wprowadzić koniec słupa do dołu,
8) podeprzeć słup podporami,
9) dokonać regulacji,
10) odczepić zawiesia,
11) zasypać dół warstwami zagęszczając grunt,
12) stosować przepisy bhp,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– model słupa oświetleniowego,
– sprzęt do transportu pionowego – dźwig samochodowy, ciągnik gąsienicowy

z wysięgnikiem),

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– podpory,
– sztychówki,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

– ubijaki do zagęszczania gruntu,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż słupa rozkracznego żelbetowego, zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w terenie na rzeczywistych

konstrukcjach słupów elektroenergetycznych. Należy wyposażyć miejsca ćwiczeń
w narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na
stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) wykopać dół,
5) założyć wzmocnienie w postaci rozpory z ceownika,
6) założyć wzmocnienie wzdłużne żerdzi z ceowników,
7) zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów,
8) wciągnąć słup doprowadzając go do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu

pionowego,

9) wprowadzić końce słupa do dołu,
10) podeprzeć słup podporami,
11) założyć belki ustojowe,
12) dokonać regulacji,
13) odczepić zawiesia,
14) zasypać dół warstwami zagęszczając grunt,
15) stosować przepisy bhp,
16) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
17) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– model słupa rozkracznego,
– sprzęt do transportu pionowego – dźwig samochodowy, ciągnik gąsienicowy

z wysięgnikiem),

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– podpory,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

– sztychówki,
– ubijaki do zagęszczania gruntu,
– belki ustojowe,
– ceowniki do wzmocnienia,
– objemki,
– śruby z nakrętkami i podkładkami,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj montaż słupa kozłowego żelbetowego, zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w terenie na rzeczywistych

konstrukcjach słupów elektroenergetycznych. Należy wyposażyć miejsca ćwiczeń
w narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na
stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) wykopać dół,
5) założyć wzmocnienie w postaci rozpory z ceownika,
6) założyć wzmocnienie wzdłużne żerdzi z ceowników,
7) przykręcić zawias podpory,
8) skręcić podporę z zawiasą,
9) zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów,
10) wciągnąć słup doprowadzając go do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu

pionowego,

11) wprowadzić końce słupa do dołu,
12) założyć belki ustojowe,
13) dokonać regulacji,
14) odczepić zawiesia,
15) zasypać dół warstwami zagęszczając grunt,
16) stosować przepisy bhp,
17) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
18) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– model słupa rozkracznego z podporą (kozłowego),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

– sprzęt do transportu pionowego – dźwig samochodowy, ciągnik gąsienicowy

z wysięgnikiem),

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– podpora żelbetowa,
– zawiasa podpory,
– sztychówki,
– ubijaki do zagęszczania gruntu,
– belki ustojowe,
– ceowniki do wzmocnienia,
– objemki,
– śruby z nakrętkami i podkładkami,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Montaż

słupów

elektroenergetycznych”.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 13 z poziomu podstawowego,

zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić grubość warstw gruntu jakie
zagęszcza się przy zasypywaniu dołów
na słupy

A

P

c

2.

Wyjaśnić, za pomocą czego kotwi się
słupy elektroenergetyczne w gruncie

C

P

ustojów

3.

Określić głębokość zakotwienia słupa
wirowanego w zagęszczonym gruncie
rodzimym

B

P

c

4.

Określić, czy doły pod słupy w pobliżu
przejść lub dróg należy oświetlić
lampami ostrzegawczymi koloru żółtego

B

P

a

5.

Wyjaśnić, przed czym należy chronić
stalowe elementy ustojów

B

P

korozją

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6.

Rozpoznać nasadę podpory na rysunku
konstrukcji słupa elektroenergetycznego

B

P

a

7.

Podać podstawowe powszechnie
używane urządzenie do stawiania słupów
elektroenergetycznych

B

P

dźwig samochodowy

8.

Rozpoznać zawias podpory na rysunku
konstrukcji słupa elektroenergetycznego

B

P

b

9.

Określić klasę betonu przy zalewaniu
fundamentu studniowego dla słupów
wirowanych

B

P

a

10.

Określić, czym należy zabezpieczyć
wykopane doły pod słupy

B

P

pomostami z desek lub

barierkami

11.

Określić, czy przy składowaniu słupów
należy je układać na podkładach
drewnianych rozmieszczonych co 2 m

B

P

a

12.

Określić klasę betonu, z którego są
wykonywane żerdzie

B

P

B20 i B30

13.

Określić, czy przy mechanicznym
wykonywaniu dołów używa się świdrów
mechanicznych lub koparek

B

P

a

14. Wymienić metody stawiania słupów

B

PP

- stawianie słupów za pomocą

dźwigu,

-stawianie słupów za pomocą

nożyc ruchomych oraz wciągarki

lub ciągnika.

15.

Narysować profil wykonywanego ręcznie
dołu dwuschodkowego pod słup

C

PP

16.

Wymienić zasady jakich trzeba
przestrzegać przy kopaniu dołów do
kotwienia słupów

D

PP

1.Dół pod pojedynczy słup

wykonuje jeden pracownik, ale

w przypadku gdy głębokość jest

większa niż 1,5 m, wówczas musi

go ubezpieczać drugi pracownik

stojący obok dołu. 2. Trzy boki

dołu należy wykonać jako ściany

proste, a czwarty bok pochyły

z jednym lub dwoma schodami.

3. Ściany dołów można

wykonywać jako pochyłe

w gruncie o małej spoistości.

4. Dno dołu powinno być

poziome i dokładnie

wyrównane. 5. W gruntach

podmokłych i mało spoistych

doły należy wykonać

bezpośrednio przed ustawieniem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

słupów. 6. W gruntach bardzo

mało spoistych i podmokłych

ściany dołu należy zabezpieczyć

kręgami betonowymi przed

usuwaniem się i napływem

wody. 7. Podczas kopania dołów

ziemię należy odrzucać w trzy

strony na odległość nie mniejszą

niż 0,5 m od krawędzi dołu.

8. Doły należy zabezpieczyć

pomostami z desek lub

barierkami ochronnymi.

9. Doły w pobliżu przejść lub

dróg należy oświetlić lampami

ostrzegawczymi koloru żółtego.

17.

Narysować sposób wzmocnienia słupa
żelbetowego rozkracznego przed
posadowieniem

C

PP

18.

Wymienić rozwiązania konstrukcyjne
zakotwienia słupów strunobetonowych
wirowanych

C

PP

- ustoje UO – zakotwienie w

zagęszczonym gruncie

rodzimym,

- ustoje betonowe UB,

- ustoje płytowe UP,

- fundamenty prefabrykowane

FP,

- fundamenty studniowe FS

19.

Narysować ustoję betonową dla słupa
wirowanego

C

PP

20.

Wymienić, jak dzielą się słupy ze
względu na przeznaczenie

C

PP

słupy oświetleniowe, słupy do

linii niskiego napięcia, słupy do

linii średniego napięcia, słupy do

linii wysokiego napięcia, słupy

trakcji kolejowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Doły po ustawieniu słupów zasypuje się warstwami o grubości:

a) 5 ÷ 10 cm,

b) 10 ÷ 15 cm,

c) 15 ÷ 20 cm,

d) 20 ÷ 25 cm.

2. Słupy kotwi się w gruncie za pomocą ……………….………………. .

3. Głębokość zakotwienia słupa wirowanego w zagęszczonym gruncie rodzimym wynosi:

a) 1,0 ÷ 1,5 m,

b) 1,5 ÷ 2,6 m,

c) 1,6 ÷ 3,0 m,

d) 1,8 ÷ 3,5 m.

4. Doły pod słupy w pobliżu przejść lub dróg należy oświetlić lampami ostrzegawczymi

koloru żółtego.

a) tak,

b) nie.

5. Stalowe elementy ustojów należy chronić przed ………………………………. .

6. Numerem 1 na rysunku oznaczono:

a) nasadę podpory,

b) zawias podpory,

c) rozpórkę,

d) klin wierzchołkowy.

7. Podstawowym urządzeniem powszechnie używanym do stawiania słupów pojedynczych

jest ………………………………………. .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8. Numerem 2 na rysunku zaznaczono:

a) nasadę podpory,

b) zawias podpory,

c) rozpórkę,

d) klin wierzchołkowy.

9. Do zalewania fundamentu studniowego przy posadawianiu słupów wirowanych należy

stosować beton klasy:

a) B10,

b) B15,

c) B20,

d) B25.

10. Doły pod słupy należy zabezpieczać ……………………..……………………………. .

11. Składowanie słupów w stosach należy tak przeprowadzić, aby słupy nie leżały

bezpośrednio na ziemi, lecz na belkach drewnianych rozmieszczonych co dwa metry.

a) tak,

b) nie.

12. Żerdzie żelbetowe wykonane są z betonu klasy …………………………………..

13. Przy mechanicznym wykonywaniu dołów pod słupy używa się świdrów mechanicznych

lub koparek.

a) tak,

b) nie.

Część II

14. Wymień metody stawiania słupów.

15. Narysuj profil wykonywanego ręcznie dołu dwuschodkowego pod słup.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

16. Wymień zasady jakich należy przestrzegać przy kopaniu dołów do kotwienia słupów.

17. Narysuj sposób wzmocnienia słupa żelbetowego rozkracznego przed postawieniem.

18. Wymień rozwiązania konstrukcyjne zakotwienia słupów strunobetonowych wirowanych.

19. Narysuj ustoję betonową dla słupa wirowanego.

20. Wypisz, jak dzielą się słupy ze względu na przeznaczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż słupów elektroenergetycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer
pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2


3

a

b

c

d

4

a

b

5

6

a

b

c

d

7

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

11

a

b

12

13

a

b

14

15

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

TEST 2

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Montaż

słupów

elektroenergetycznych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry- za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić kąt obrotu nożyc przy montażu
słupów elektroenergetycznych

A

P

d

2.

Określić, czy przy ręcznym kopaniu dołów
pod słupy, ziemię należy odrzucać w trzy
strony na odległość nie mniejszą niż 0,5 m

B

P

a

3.

Podać, jaki przekrój maja słupy
strunobetonowe wirowane

B

P

rurową

4.

Określić, czy odziomki słupów i ustoje które
zostaną zasypane ziemią, należy chronić przed
chemicznym działaniem gruntu lakierem
bitumicznym lub masą asfaltową

B

P

a

5.

Określić, jakiego sprzętu używa się do
mechanicznego wykonywania dołów pod
słupy elektroenergetyczne

B

P

świdrów mechanicznych lub

koparek

6.

Rozpoznać klin wierzchołkowy na rysunku
słupa rozkracznego

B

P

d

7.

Określić klasę stali zbrojenia głównego jakim
są zbrojone żerdzie słupów żelbetowych

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8.

Rozpoznać rozpórkę na rysunku słupa
kozłowego

B

P

c

9.

Wyjaśnić, na czym powinny leżeć składowane
słupy elektroenergetyczne

C

P

podkładach drewnianych

10.

Rozpoznać krąg studzienny na rysunku
fundamentu studniowego słupa

B

P

a

11.

Określić, co należy zrobić z gruntem po
zamontowaniu ustojów płytowych

B

P

zastabilizować cementem

12.

Określić, czy do zamocowania belek i płyt
ustojowych należy używać śrub lub objemek
zgodnych z dokumentacją

C

P

a

13.

Wyjaśnić, co należy zrobić z dołami w pobliżu
przejść lub dróg

D

P

zabezpieczyć pomostami

z desek lub barierkami

ochronnymi

14.

Wymienić podstawowe zalety słupów
żelbetowych

C

PP

duża trwałość, odporność na

wpływy atmosferyczne,

minimalne koszty

eksploatacji oraz prostota

wykonania i montażu

15.

Narysować profil wykonywanego ręcznie dołu
jednoschodkowego pod słup

C

PP

16. Wyjaśnić, co to są ustoje

D

PP

Ustoje są to belki lub płyty

żelbetowe przykręcane do

dolnej części słupa.

17.

Narysować sposób zakotwienia słupa
wirowanego w zagęszczonym gruncie
rodzimym

C

PP

18.

Wymienić rodzaje słupów ze względu na
konstrukcję

C

PP

– słup pojedynczy,

– słup bliźniaczy,

– słup pojedynczy

z podporą,

– słup rozkroczny,

– słup rozkroczny

z podporą,

– słup bramowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

19.

Narysować schemat stawiania słupów za
pomocą nożyc

C

PP

1 – słup, 2 – nożyce, 3 – lina

główna

20.

Wymienić podstawowe elementy konstrukcji
słupów elektroenergetycznych

C

PP

Podstawowymi elementami

konstrukcji słupów

elektroenergetycznych są:

żerdzie, belki ustojowe

i elementy łączące.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZADANIA TESTOWE

Część I

1. Kąt obrotu nożyc przy montażu żerdzi słupów elektroenergetycznych wynosi:

b) 0 ÷ 45°,

c) 0 ÷ 90°,

d) 0 ÷ 135°,

e) 0 ÷ 180°.

2. Podczas ręcznego kopania dołów pod słupy ziemię należy odrzucać w trzy strony na

odległość nie mniejszą niż 0,5 m.

a) tak,
b) nie.

3. Słupy strunobetonowe wirowane mają przekrój ……………….…………

4. Odziomki słupów, jak również belki ustojowe, które zostaną zasypane ziemią , należy

chronić przed chemicznym działaniem gruntu, lakierem bitumicznym lub masą asfaltową.

a) tak,

b) nie.

5. Przy mechanicznym wykonywaniu dołów pod słupy używa się …………………………lub

……………….... .

6. Numerem 1 na rysunku oznaczono:

a) nasadę podpory,

b) zawias podpory,

c) rozpórkę,

d) klin wierzchołkowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. Żerdzie żelbetowe mają zbrojenie główne wykonane ze stali:

a) A-0,

b) A-I,

c) A-II,

d) A-III.

8. Numerem 6 na rysunku oznaczono:

a) nasadę podpory,

b) zawias podpory,

c) rozpórkę,

d) klin wierzchołkowy.

9. Składowanie słupów w stosach należy tak przeprowadzić, aby słupy nie leżały

bezpośrednio na ziemi, lecz na ……………………….……………. .

10. Numerem 1 na rysunku oznaczono:

a) krąg studzienny,

b) obejma stalowa,

c) szalunek drewniany,

d) beton uzupełniający.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

11. Po zamontowaniu ustojów płytowych grunt należy ………………………….

12. Do mocowania belek i płyt usojowych należy używać śrub lub objemek zgodnych

z dokumentacją.

a) tak,

b) nie.

13. Doły pod słupy w pobliżu przejść lub dróg należy…..……………………………….... .

Część II

14. Wymień podstawowe zalety słupów żelbetowych.

15. Narysuj profil wykonywanego ręcznie dołu jednoschodkowego pod słup.

16.Ustoje są to ……………………………………………………………………… .

17. Narysuj sposób zakotwienia słupa wirowanego w zagęszczonym gruncie rodzimym.


18.Wypisz, jak dzielą się słupy ze względu na konstrukcję.


19. Narysuj schemat stawiania słupa za pomocą nożyc.

20. Wymień podstawowe elementy konstrukcji słupów elektroenergetycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż słupów elektroenergetycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź .

Numer

pytania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

a

b

3.

4.

a

b

5.

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

10.

a

b

c

d

11.



12.

a

b

13

14.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Album linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia. Tom 1. Energolinia, Poznań

1995

2. Poradnik inżyniera elektryka. Praca zbiorowa. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne,

Warszawa 1997

3. Poradnik montera elektryka. Praca zbiorowa. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne,

Warszawa 1992

4. Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz. 2. WSiP, Warszawa 1989
5. Wiatr J., Orzechowski M.: Poradnik projektowania i wykonawstwa. Zasilanie budynków

nieprzemysłowych w energię elektryczną. Medium, Warszawa 2005











