interpretacja danych

background image

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE

GIMNAZJUM

TEMAT:
INTERPRETACJA WNIOSKÓW Z ZBIERANIE DANYCH

CZAS TRWANIA LEKCJI:
45minut

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE:

Uczenie się-rozwiązywanie problemów, wykorzystywanie w

praktyce zdobytej wiedzy

Poszukiwanie- poszukiwanie porządkowanie i przetwarzanie

informacji

Komunikowanie się- współdziałanie doskonalenie pracy w zespole

CELE:
Uczeń:

Potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać z różnych źródeł

informacji

Potrafi zinterpretować zebrane dane
Doskonali umiejętność liczenia średniej arytmetycznej
Potrafi interpretować średnie wielkości danej populacji


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tabele do zestawienia danych (zał.1), wyciąg z fragmentu rocznika
statystycznego, identyfikatory

METODY PRACY:
Planowanie działań(przy omawianiu pracy domowej), metoda tekstu
przewodniego

FORMY PRACY:
Praca z całą klasą, praca w grupach, praca indywidualna.

POPRZEDNI TEMAT:
Zbieranie i przedstawianie danych.

PRACA DOMOWA Z POPRZEDNIEJ LEKCJI:
Praca mająca na celu zebranie, przez uczniów, informacji o tym:

1. Ile ważą poszczególni uczniowie w klasie?
2. Jaki jest wzrost poszczególnych uczniów?
3. Ile czasu zajmuje uczniowi dotarcie do szkoły?
4. Jaki jest miesiąc jego urodzenia?
5. Ile czasu spędza w domu na nauce?

Zadanie ma na celu sprawdzenie umiejętności zbierania danych i jednocześnie
dane te będą wykorzystane podczas następnych zajęć. Wykonanie projektu tabel
zestawiających zebrane dane.

background image


PRZEBIEG LEKCJI:


CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

METODY

FORMY

UWAGI



Na początku lekcji nauczyciel
sprawdza obecność a następnie
sprawdza zadanie domowe.
Podczas porównywania
wyników zebranych danych
przez indywidualnego ucznia
nauczyciel zwraca uwagę na
podobieństwa i różnice między
pojedynczymi uczniami.




Następnie nauczyciel dzieli
uczniów na 5-, 6-osobowe
grupy i poleca im wykonać
zestawienie danych w
zaprojektowanych wcześniej
tabelach(przykład takiej tabeli
zał.1) a następnie prosi o
przygotowanie informacji
- ile średnio mierzy i waży
uczeń w danej grupie,
-ile średnio idzie do szkoły,
-ile czasu spędza na nauce,
-w, jakich miesiącach urodzili
się uczniowie w klasie


Potem nauczyciel prosi
poszczególne grupy o
przedstawienie efektów swojej
pracy, ze wskazaniem uczniów,
którzy spełniają te warunki




następnie nauczyciel proponuje
wybranie przedstawicieli
danych grup do „GRUPY
BADAŃ
STATYSTYCZNYCH”, która
zajmie się tworzeniem
wizerunku przeciętnego ucznia
klasy


















































Praca z całą
klasą, praca
indywidualna













Praca w
grupach














Praca w
grupach






















Uczniowie sami powinni
zaproponować zastosowanie
średniej arytmetycznej do
wyznaczenia średniej wagi
wzrostu itd. Problemem może
być zinterpretowanie
„przeciętnego miesiąca
urodzenia”. Jeśli uczniowie
nie znajdą pomysłu
nauczyciel podpowiada, że
najbardziej trafne jest
określenie „jak miesiąc
powtarza się najczęściej


Nauczyciel zwraca uwagę na
liczbę uczniów pasujących do
takiego wizerunku






Można zaproponować w tej
grupie wybór szefa,
rzecznika, czy sekretarza.
Można również przypiąć tym
uczniom przygotowane
wcześniej plakietki (zał.2)

background image





W tym czasie resztę klasy
nauczyciel może zapoznać z
wyciągiem z rocznika
statystycznego, (zał.3)




nauczyciel prosi jednego z
uczniów np. „rzecznika” o
przedstawienie efektów pracy a
następnie wybiera spośród
uczniów tego, który spełnia ten
wizerunek


jako pracę domową można
zadać policzenie średnio
spędzanego czasu przed
komputerem w ciągu dnia


Metoda tekstu
przewodniego





Praca z całą
klasą







Praca
indywidualna






Nauczyciel musi
jednocześnie kontrolować
pracę „grupy badań
statystycznych”, tak aby móc
dokonać podsumowania
lekcji


Stawianie pytą o charakterze
statystycznym związanych z
otaczającą nas
rzeczywistością
























OPRACOWAŁA: ANNA RAMOTOWSKA

background image

Załącznik nr 1

TABELA DLA GRUPY


Uczeń


Średnia


Wzrost


Waga

Czas
dojścia
do szkoły

Czas
spędzony
na nauce


Miesiąc
urodzenia



TBELA DLA GRUPY BADAŃ STATYSTYCZNYCH

Grupa

Średnia

Wzrost

Waga

Czas

dojścia

do szkoły

Czas

spędzony

na nauce

Miesiąc

urodzenia


background image

Załącznik nr 2



WYCIĄG Z FRAGMENTU ROCZNIKA STATYSTYCZNEGO

Tabl. 14(203).

Spożycie niektórych artykułów konsumpcyjnych na 1 mieszkańca


Artykuł


Jednostka
miary

1970

1980

19870

Owoce

kg

32,8

37,7

18,9

Warzywa

kg

111

101

116

Cukier

kg

39,2

41,4

46,1

Herbata

g

266

713

892

Papierosy

szt

2078

2679

2605






Przykładowe plakietki dla grupy badań statystycznych

Grupa Badań

Statystycznych


RZECZNIK

Grupa Badań

Statystycznych


SZEF

Grupa Badań

Statystycznych


SEKRETARZ

Grupa Badań

Statystycznych



PRACOWNIK

