„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Halina Szafrańska
Organizowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie
odzieżowym 743[01].Z4.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Elżbieta Leszczyńska
mgr Ewa Samojlik
Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Halina Szafrańska
Konsultacja:
mgr Ewa Figura
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[01].Z4.01
„Organizowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu krawiec.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Charakterystyka przedsiębiorstw odzieżowych
11
5.1.1 Ćwiczenia
11
5.2. Charakterystyka procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie
odzieżowym
14
5.2.1 Ćwiczenia
14
5.3. Zasady transportu i magazynowania w przedsiębiorstwie odzieżowym
17
5.3.1 Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
krawiec.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy
organizacyjne
pracy
uczniów
mogą
być
zróżnicowane,
począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
743[01].Z4
Przemysłowa produkcja odzieży
743[01].Z4.01
Organizowanie procesu
produkcyjnego w
przedsiębiorstwie odzieżowym
743[01].Z4.03
Wykonywanie operacji
technologicznych w procesie
wytwarzania wyrobów
odzieżowych
743[01].Z4.02
Opracowywanie dokumentacji
procesu produkcyjnego odzieży
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, ochrony przeciwpożarowej,
ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii,
−
przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
posłużyć się narzędziami i przyborami do krojenia materiałów,
−
obsługiwać maszyny szwalnicze,
−
zastosować techniki obróbki termicznej,
−
przeprowadzić konserwację maszyn,
−
wytwarzać podstawowe wyroby odzieżowe,
−
przeprowadzić kontrolę jakości materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich,
−
przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną,
−
przeprowadzić kontrolę jakości gotowego wyrobu odzieżowego,
−
zapobiegać zagrożeniom zdrowia i życia na stanowisku pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować zadania przedsiębiorstwa odzieżowego,
−
określić strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa odzieżowego,
−
scharakteryzować proces produkcji odzieży,
−
scharakteryzować typy produkcji konfekcyjnej,
−
dobrać metody organizacji produkcji odzieży do typów produkcji konfekcyjnej,
−
rozróżnić systemy organizacji produkcji odzieży,
−
scharakteryzować zadania podstawowych działów produkcyjnych w przedsiębiorstwie
odzieżowym,
−
scharakteryzować
zasady
współpracy
podstawowych
działów
produkcyjnych
w przedsiębiorstwie odzieżowym,
−
określić rodzaje stanowisk pracy w podstawowych działach produkcyjnych,
−
zorganizować stanowiska produkcyjne w krojowni, szwalni, prasowalni i wykończalni
zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami
ergonomii,
−
określić różnice między przemysłowym a miarowo-usługowym wytwarzaniem odzieży,
−
zastosować metody kontroli jakości w przedsiębiorstwie odzieżowym,
−
zastosować zasady zarządzania przez jakość,
−
określić zasady magazynowania materiałów odzieżowych, dodatków krawieckich
i gotowych wyrobów, zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
−
scharakteryzować zasady transportu wewnętrznego,
−
scharakteryzować zagrożenia związane z transportem wewnętrznym,
−
scharakteryzować zasady komputerowego wspomagania prac dotyczących organizacji
produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska w przedsiębiorstwie odzieżowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Krawiec 743[01]
Moduł:
Podstawy zawodu 743[01].Z4
Jednostka modułowa:
Organizowanie procesu produkcyjnego
w przedsiębiorstwie odzieżowym 743[01].Z4.01
Temat: Charakterystyka procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania poszczególnych składników procesu
produkcyjnego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić składniki procesu produkcyjnego,
−
rozpoznać składniki procesu technologicznego zachodzące podczas wytwarzania odzieży,
−
określić różnicę pomiędzy procesem technologicznym a procesem pomocniczym,
−
wyjaśnić pojęcia: faza technologiczna, ogniwo produkcyjne, operacja, zabieg, czynności
i ruchy robocze,
−
współpracować w zespole,
−
zaprezentować efekty wykonanej pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w 2÷4 osobowych zespołach.
Czas realizacji zajęć: 2 godziny dydaktyczne
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia omawianej jednostki,
−
foliogramy przedstawiające podział procesu produkcyjnego,
−
film dydaktyczny obrazujący organizację pracy w magazynie, krojowni, szwalni,
prasowalni i wykończalni,
−
rzutnik, komputer, projektor,
−
model wyrobu odzieżowego.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel prezentuje na ekranie schemat podziału procesu produkcyjnego
w przedsiębiorstwie odzieżowym. Prezentacja powinna zawierać charakterystykę
poszczególnych etapów procesu technologicznego. Nauczyciel omawia je i zwraca
uwagę na pojęcia takie jak: faza technologiczna, ogniwo produkcyjne, operacja,
zabieg, czynność i ruchy robocze. Następnie nauczyciel prezentuje film dydaktyczny
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
obrazujący organizację pracy w magazynie, krojowni, szwalni, prasowalni
i wykończalni. Określa cele poszczególnych etapów (faz) procesu technologicznego.
Nauczyciel po prezentacji zadaje pytanie: Jaką rolę spełnia dana faza procesu
technologicznego podczas produkcji w przemysłowym zakładzie odzieżowym?
Uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie zostają zapisane na tablicy.
Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi.
4. Realizacja ćwiczenia:
−
nauczyciel przydziela zadanie poszczególnym zespołom z ćwiczenia 1. Dla każdego
zespołu przydziela inny model wyrobu odzieżowego. Wyjaśnia cel ćwiczenia, jego
zakres i sposób wykonania. Następnie uczniowie przystępują do wykonania
ćwiczenia. Uczniowie mają do dyspozycji: poradniki dla ucznia, wzór tabeli, model
wyrobu odzieżowego. Uczniowie zapoznają się z modelem odzieży. Uczniowie
dyskutują podczas analizy procesu technologicznego w oparciu o model odzieżowy
(jego faz, operacji, zabiegów). Uczniowie zapisują uwagi i wnioski na temat
rozpoznawania procesu technologicznego. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów,
udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: czy uczniowie prawidłowo wykonują
ćwiczenie i czy zachowują zasady bhp.
Zakończenie zajęć:
−
uczeń przedstawiciel zespołu prezentuje wykonane zadanie przez swój zespół.
Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat analizowanego procesu
technologicznego dla przydzielonego wyrobu odzieżowego. Nauczyciel ocenia pracę
każdego zespołu.
Praca domowa
Nauczyciel zaleca, aby uczniowie powtórzyli zagadnienia dotyczące charakterystyki
poszczególnych składników procesu produkcyjnego, które zamieszczone są w poradniku dla
ucznia omawianej jednostki modułowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania
zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Krawiec 743[01]
Moduł:
Podstawy zawodu 743[01].Z4
Jednostka modułowa:
Organizowanie procesu produkcyjnego
w przedsiębiorstwie odzieżowym 743[01].Z4.01
Temat: Charakterystyka systemów organizacji produkcji odzieży w szwalni.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności stosowania systemów organizacji produkcji odzieży
w przemysłowych zakładach odzieżowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić systemy organizacji produkcji odzieży,
−
wymienić charakterystyczne cechy poszczególnych systemów,
−
określić wady i zalety systemów organizacji produkcji odzieży,
−
zastosować systemy organizacji produkcji odzieży do określonego asortymentu odzieży,
−
rozpoznać system organizacji produkcji na podstawie schematu ustawienia stanowisk
pracy,
−
przedstawić graficznie schematy ustawienia stanowisk pracy w grupach obróbkowych
w poszczególnych systemach organizacji produkcji odzieży w szwalni,
−
zaprezentować efekty wykonanej pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w 2-3 osobowych zespołach.
Czas realizacji zajęć: 2 godziny dydaktyczne
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia omawianej jednostki,
−
foliogramy przedstawiające schematy systemów organizacji produkcji odzieży,
−
film dydaktyczny obrazujący organizację pracy w szwalni,
−
komputer, rzutnik, projektor.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel prezentuje na ekranie schematy systemów organizacji produkcji odzieży
w przedsiębiorstwie odzieżowym. Objaśnia pojęcie „system” i wymienia nazwy
systemów. Prezentacja powinna również zawierać cechy charakterystyczne
poszczególnych systemów. Nauczyciel omawia je i zwraca uwagę na różnice
występujące pomiędzy systemami. Następnie nauczyciel prezentuje film dydaktyczny
obrazujący organizację pracy w szwalni. Objaśnia wady i zalety poszczególnych
systemów. Nauczyciel po prezentacji zadaje pytanie: Jakie systemy organizacji
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
produkcji odzieży stosowane są w szwalni? Uczniowie udzielają odpowiedzi,
wszystkie zostają zapisane na tablicy. Nauczyciel koryguje odpowiedzi.
4. Realizacja ćwiczenia:
−
nauczyciel przydziela zadanie poszczególnym zespołom z ćwiczenia 3. Dla każdego
zespołu przydziela inne zestawienia systemów organizacji produkcji odzieży.
Wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania. Następnie uczniowie
przystępują do wykonania ćwiczenia. Uczniowie mają do dyspozycji: plansze
przedstawiające ustawienie stanowisk pracy w poszczególnych systemach organizacji
produkcji odzieży, wzór tabeli, poradniki dla ucznia. Uczniowie zapoznają się ze
sposobem ustawienia zespołów obróbkowych w różnych systemach a także ze
sposobem ustawienia stanowisk pracy w zespołach obróbkowych. Uczniowie
rozpoznają systemy organizacji produkcji na podstawie schematu ustawienia
stanowisk pracy. Uczniowie dyskutują w grupach na temat cech charakterystycznych
oraz wad i zalet przydzielonych systemów organizacji produkcji odzieży. Następnie
zapisują do tabeli cechy charakterystyczne oraz wady i zalety systemów. Nauczyciel
zwraca uwagę na organizację pracy w zespołach, udziela rad i wskazówek oraz
kontroluje: czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie i czy przestrzegają
przepisy bhp.
Zakończenie zajęć:
−
uczeń przedstawiciel zespołu prezentuje wykonane zadanie przez swój zespół.
Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat analizowanych systemów organizacji
produkcji odzieży. Nauczyciel ocenia pracę każdego zespołu.
Praca domowa:
Nauczyciel zaleca, aby uczniowie powtórzyli zagadnienia dotyczące przyczyn zróżnicowania
systemów organizacji produkcji odzieży, które zamieszczone są w poradniku dla ucznia
omawianej jednostki modułowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania
zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Charakterystyka przedsiębiorstw odzieżowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj zadania podstawowych działów produkcyjnych zakładu odzieżowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia należy
zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonywanych charakterystyk przez uczniów.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3–4 osobowych.
Sposób wykonywania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące zadań podstawowych działów
produkcyjnych,
4) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:
Lp.
Nazwa działu
Przykładowe zadania produkcyjne
1.
1…………………………………………………
2…………………………………………………
3…………………………………………………
..………………………………………………....
2.
1…………………………………………………
2…………………………………………………
3…………………………………………………
..………………………………………………....
3.
1…………………………………………………
2…………………………………………………
3…………………………………………………
..………………………………………………....
4) wpisać do tabeli nazwy działów produkcyjnych oraz odpowiadające im zadania
5) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansze przedstawiające strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa odzieżowego,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj metody kontroli jakości produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia należy
zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonywanych charakterystyk przez uczniów.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3–4 osobowych.
Sposób wykonywania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapisać metody kontroli jakości produkcji,
4) dokonać charakterystyki metod kontroli jakości produkcji,
5) zapisać wnioski,
6) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Wymień główne założenia Systemu Zarządzania Jakością.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną
uwagę uczeń powinien zwrócić na treści zawarte w założeniach systemu zarządzania jakością.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3÷4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapisać główne założenia Systemu Zarządzania Jakością,
4) zapisać wnioski,
5) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
−
norma ISO 9000:2000 – Systemy zarządzania jakością – Podstawy i terminologia,
−
norma ISO 9001:2000 – Systemy zarządzania jakością – Wymagania,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Charakterystyka procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie
odzieżowym
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału procesu technologicznego w przemysłowym zakładzie odzieżowym
na przykładzie wybranego asortymentu odzieży.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną
uwagę uczeń powinien zwrócić na właściwe rozpoznawanie procesów technologicznych
zachodzących podczas wytwarzania odzieży. Ćwiczenie powinno być wykonywane
w zespołach 2÷4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapisać definicję procesu technologicznego na arkuszu papieru,
4) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:
Podział procesu technologicznego
Lp.
Proces
technologiczny
Faza
technologiczna
Ogniwo
produkcyjne
Operacja
Zabieg
Czynność
robocza
Ruch
roboczy
1.
Uszycie koszuli
męskiej
2.
3.
5) wpisać przykłady faz procesu technologicznego, ogniw produkcyjnych, operacji,
zabiegów, czynności i ruchów roboczych na przykładzie modelu odzieży,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) zapisać wnioski,
8) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
foliogramy przedstawiające podział procesu produkcyjnego,
−
film dydaktyczny obrazujący organizację pracy w magazynie, krojowni, szwalni,
prasowalni i wykończalni,
−
rzutnik, komputer, projektor,
−
model wyrobu odzieżowego,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj metody organizacji produkcji odzieży.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną
uwagę uczeń powinien zwrócić na dokładność wykonywanych charakterystyk. Ćwiczenie
powinno być wykonywane w zespołach 2÷3 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zapisać definicję metody organizacji produkcji odzieży,
4) scharakteryzować indywidualną metodę organizacji produkcji odzieży,
5) scharakteryzować grupową metodę organizacji produkcji odzieży,
6) scharakteryzować potokową metodę organizacji produkcji odzieży,
7) dokonać porównania wskazanych metod organizacji produkcji,
8) zapisać wnioski,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy przedstawiające cechy charakterystyczne metod organizacji produkcji odzieży,
−
rzutnik,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Wypisz cechy charakterystyczne systemów organizacji produkcji odzieży oraz ich wady
i zalety.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną
uwagę uczeń powinien zwrócić na to, aby w opisie widoczne były różnice i podobieństwa
systemów. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 2÷3 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zapisać na arkuszu papieru pojęcie „system organizacji produkcji”,
4) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Nazwa systemu organizacji produkcji
Właściwości systemów
System taśmowy
..........................................
Cechy charakterystyczne
systemu
Zalety systemu
Wady systemu
5) wpisać odpowiednio do tabeli charakterystyczne cechy, zalety i wady przydzielonych
do wykonania ćwiczenia systemów organizacji produkcji np. taśmowy i synchro;
taśmowy i taśmowo-sekcyjny itd.– zadanie przydziela nauczyciel,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia omawianej jednostki,
−
foliogramy przedstawiające schematy systemów organizacji produkcji odzieży,
−
film dydaktyczny obrazujący organizację pracy w szwalni,
−
komputer, rzutnik, projektor.
– literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Zasady transportu i magazynowania w przedsiębiorstwie
odzieżowym
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału urządzeń transportowych stosowanych w przemysłowym zakładzie
odzieżowym
na
urządzenia
stosowane
w
transporcie
międzywydziałowym
i międzyoperacyjnym. Opisz je na przykładzie budynku wielokondygnacyjnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną
uwagę uczeń powinien zwrócić na dokładność wykonywanych zadań. Ćwiczenie powinno
być wykonywane w zespołach 2÷3 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapisać na arkuszu papieru urządzenia transportowe stosowane w transporcie
międzywydziałowym w przedsiębiorstwie odzieżowym,
4) zapisać na arkuszu papieru urządzenia transportowe stosowane w transporcie
międzyoperacyjnym w szwalni,
5) zapisać przeznaczenie wymienionych urządzeń transportowych na arkuszu papieru,
6) dokonać analizy ćwiczenia i określić wpływ transportu wewnątrzzakładowego na jakość
i ilość produkcji,
7) zapisać wnioski,
8) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy i prospekty urządzeń transportowych, czasopisma zawodowe, katalogi
z nowoczesnymi urządzeniami transportującymi,
−
plansza przedstawiająca schemat przepływu produkcji w budynku piętrowym,
−
rzutnik,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 2
Przygotuj
spis
zasad,
jakich
należy
przestrzegać
podczas
transportu
wewnątrzzakładowego w zakładzie odzieżowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną
uwagę uczeń powinien zwrócić na charakter transportu pionowego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wykonać zadanie,
4) dokonać analizy ćwiczenia,
5) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plansze, foliogramy przedstawiające schematy przepływu produkcji w budynku
parterowym i piętrowym,
–
rzutnik,
–
katalogi maszyn i urządzeń transportowych,
–
poradnik dla ucznia,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Scharakteryzuj warunki przechowywania wyrobów odzieżowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną
uwagę uczeń powinien zwrócić na rodzaj pomieszczeń magazynowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wykonać zadanie,
4) zapisać wnioski,
5) zaprezentować pracę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu
produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1
−
14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15
−
20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. c, 4. b, 5. c, 6. b, 7. d, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a,
12. a, 13.c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zdefiniować pojęcie struktury organizacyjnej
A
P
c
2.
Rozróżnić
zadania
komórek
zarządu
w przedsiębiorstwie odzieżowym
B
P
c
3.
Zdefiniować proces samokontroli podczas
produkcji odzieży
A
P
c
4.
Rozpoznać zadanie wykonywane w krojowni
A
P
b
5.
Rozpoznać rodzaj procesu zawierającego fazy
technologiczne
B
P
c
6.
Rozpoznać typ produkcji odzieży
B
P
b
7.
Rozpoznać metodę kontroli jakości produkcji,
podczas której występuje pomiar długości
tkaniny w beli materiału
A
P
d
8.
Pogrupować
urządzenia
transportowe
w zależności od systemu organizacji produkcji.
B
P
a
9.
Określić
dopuszczalne
natężenie
dźwięku
w salach produkcyjnych
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
10 Rozpoznać zadania pracowników bezpośrednio-
produkcyjnych
B
P
c
11 Rozpoznać zadania komórek ruchu
A
P
a
12 Rozróżnić dokumenty wchodzące w skład
wewnętrznej dokumentacji systemu zarządzania
jakością
B
P
a
13 Zdefiniować metodę wytwarzania odzieży
A
P
c
14 Zdefiniować system organizacji produkcji
odzieży
A
P
b
15. Określić rytm pracy zespołu
B
PP
c
16. Rozróżnić czas stosowany do określenia rytmu
pracy zespołu
C
PP
d
17. Określić
część
składową
procesu
technologicznego
C
PP
c
18. Wybrać metodę organizacji produkcji odzieży,
dla
której
wymaga
się
opracowania
dokumentacji organizacyjno-produkcyjnej
C
PP
b
19. Określić typ produkcji odzieży stosowany
w potokowej metodzie organizacji produkcji
odzieży
C
PP
c
20. Rozróżnić
przeznaczenie
systemów
komputerowych stosowanych w przemyśle
odzieżowym
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.
6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi na dane pytanie będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż
jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenie!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa odzieżowego to
a) dobrowolne zrzeszenie o nieograniczonej liczbie członków.
b) jednostka organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą.
c) ustalone zależności funkcjonalne i hierarchiczne pomiędzy stanowiskami
i komórkami organizacyjnymi.
d) wydziały produkcji zakładu.
2. Komórki zarządu
a) wykonują produkcję podstawową.
b) biorą bezpośredni udział w procesie produkcyjnym.
c) nie biorą bezpośredniego udziału w procesie produkcyjnym.
d) wykonują produkcję pomocniczą.
3. Samokontrola w procesie produkcji odzieży polega na
a) kontroli trudnych operacji podczas szycia.
b) kontroli najtrudniejszych operacji podczas prasowania.
c) kontroli najtrudniejszych operacji podczas procesu technologicznego.
d) końcowej kontroli jakości wyrobu.
4. W krojowni wykonuje się
a) ustalanie norm czasu na poszczególne zabiegi.
b) znakowanie i kompletowanie wykrojów.
c) pakowanie gotowych wyrobów odzieżowych.
d) przygotowanie kolekcji projektowanych modeli.
5. Fazy technologiczne, to składowe procesu
a) pomocniczego.
b) obsługowego.
c) technologicznego.
d) przygotowawczego.
6. Określa liczbę produkowanych wyrobów tego samego wzoru
a) seria produkcyjna wyrobów odzieżowych.
b) typ produkcji odzieży.
c) metoda organizacji produkcji odzieży.
d) system organizacji produkcji odzieży.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
7. Pomiar długości tkaniny w beli materiału, to przykład metody
a) laboratoryjnej.
b) międzyoperacyjnej.
c) ostatecznej.
d) organoleptycznej.
8. Zrzutniki i pochylnie stosowane są do transportu międzyoperacyjnego w systemie
a) synchron.
b) potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
c) taśmowo-sekcyjnym.
d) taśmowym.
9. Dopuszczalne natężenie dźwięku w salach produkcyjnych wynosi
a) 75 dB.
b) 85 dB.
c) 100 dB.
d) 110 dB.
10. Kompletowaniem wykrojów do obróbki i rozdzieleniem na poszczególne stanowiska
zajmuje się
a) szwacz.
b) prasowacz.
c) szykowacz.
d) krojczy.
11. Dobór materiałów i dodatków do zaprojektowanego wzoru wykonuje się w
a) wzorcowni.
b) krojowni.
c) prasowalni.
d) szwalni.
12. Dokument, w którym określono system zarządzania jakością organizacji to
a) księga jakości.
b) plan jakości.
c) procedura.
d) zapis jakości.
13. Sposób wykonania danej odzieży określa
a) typ produkcji odzieży.
b) system organizacji produkcji.
c) metoda wytwarzania odzieży.
d) rytm pracy zespołu.
14. Sposób ustawienia stanowisk pracy oraz przebieg pracy przy wytwarzaniu odzieży
konfekcyjnej przedstawia
a) typ produkcji odzieży.
b) system organizacji produkcji.
c) metoda wytwarzania odzieży.
d) ustalony rytm pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
15. Ile wynosi rytm pracy zespołu, jeżeli czas wykonania wszystkich zabiegów
technologicznych jednej sztuki wyrobu Tn=60 min, a liczba stanowisk pracy n=30.
a) 2,5.
b) 3.
c) 2.
d) 4.
16. Rytm pracy zespołu to
a) czas wszystkich zabiegów przy jednej sztuce wyrobu.
b) chronologiczny czas pracy.
c) czas rozmieszczenia stanowisk pracy.
d) średni czas obróbki na pojedynczym stanowisku pracy.
17. „Uszycie rękawa” to
a) czynność robocza.
b) operacja technologiczna.
c) ogniwo produkcyjne.
d) ruch roboczy.
18. Metoda organizacji produkcji odzieży wymagająca opracowania dokumentacji
organizacyjno-produkcyjnej to
a) indywidualna.
b) potokowa.
c) indywidualna i grupowa.
d) grupowa.
19. Metoda potokowa organizacji produkcji odzieży jest stosowana przy produkcji odzieży
a) seryjnej.
b) jednostkowej.
c) seryjnej i masowej.
d) krótkoseryjnej.
20. CAD – oznacza
a) projektowanie i konstruowanie odzieży za pomocą komputera
.
b) planowanie, sterowanie i kontrolę produkcji.
c) komputerowe sterowanie produkcją.
d) komputerowe zarządzanie przedsiębiorstwem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Organizowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu
produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
− zadania 1
−
14 są z poziomu podstawowego,
− zadania 15
−
20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a,
12. a, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c
Plan testu 2
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozpoznać
zadania
komórek
ruchu
w przedsiębiorstwie odzieżowym
B
P
b
2.
Rozpoznać
zadania
pracowników
bezpośrednio-produkcyjnych
B
P
d
3.
Rozpoznać
zadanie
wykonywane
w wykańczalni
A
P
d
4.
Przyporządkować kontrolę elementów odzieży
do rodzaju kontroli jakości.
B
P
a
5.
Rozpoznać systemy komputerowe
A
P
c
6.
Rozpoznać cel fazy klejenia
A
P
a
7.
Zdefiniować typ produkcji odzieży
B
P
c
8.
Wybrać metodę organizacji produkcji odzieży,
w której występuje ustalony rytm pracy
B
P
a
9.
Wybrać metodę organizacji produkcji odzieży,
w której istnieją wyspecjalizowane stanowiska
pracy
B
P
a
10.
Rozpoznać zadanie komórek produkcyjnych
A
P
d
11.
Rozpoznać fazę procesu technologicznego,
mającą
na
celu
łączenie wykrojonych
elementów odzieży za pomocą połączeń
nitkowych
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
12.
Rozpoznać
system
organizacji
produkcji
odzieży
B
P
a
13.
Zdefiniować stanowisko pracy
A
P
c
14.
Rozpoznać
przeznaczenie
magazynów
w zakładzie odzieżowym
A
P
a
15.
Określić normy ISO serii 9000
C
PP
d
16.
Określić sposób ustawienia stanowisk
roboczych w poszczególnych systemach
C
PP
a
17.
Rozróżnić
układ
stanowisk
pracy
w poszczególnych systemach
C
PP
b
18.
Określić
część
składową
procesu
technologicznego
C
PP
a
19.
Określić
część
składową
procesu
technologicznego
C
PP
b
20.
Rozróżnić funkcje systemów komputerowych
stosowanych w przemyśle odzieżowym
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową.
6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi na dane pytanie będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż
jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Komórki ruchu
a) nie biorą bezpośredniego udziału w procesie produkcyjnym.
b) biorą bezpośredni udział w procesie produkcyjnym.
c) służą pomocą dyrektorowi.
d) wykonują usługi prawne.
2. Błędy w półfabrykatach i wyrobach gotowych wykrywa
a) szwacz.
b) prasowacz.
c) szykowacz.
d) brakarz.
3. W wykańczalni wykonuje się
a) układ szablonów.
b) model wzoru odzieży.
c) szablon pomocniczy.
d) dziurki odzieżowe.
4. Przed montażem elementów odzieży przeprowadza się kontrolę
a) międzyoperacyjną.
b) końcową wyrobu gotowego.
c) materiałów.
d) wykrojów.
5. CAD – oznacza
a) komputerowe zarządzanie przedsiębiorstwem.
b) wykonanie komputerowe.
c) projektowanie i konstruowanie odzieży z pomocą komputera
.
d) komputerowe sterowanie produkcją.
6. Klejenie elementów odzieży jest to faza procesu technologicznego, mająca na celu
a) utrwalenie kształtu elementów odzieży.
b) wykrojenie elementów odzieży.
c) zszycie wykrojonych elementów odzieży.
d) gładzenie elementów odzieży.
7. Typ produkcji odzieży określa liczbę
a) pracowników wytwarzających wyrób odzieżowy.
b) produkowanych wyrobów.
c) produkowanych wyrobów tego samego wzoru.
d) zatrudnionych pracowników.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
8. Ustalony rytm pracy występuje w metodzie organizacji produkcji odzieży
a) potokowej.
b) indywidualnej.
c) grupowej,
d) kombinowanej.
9. Istnienie wyspecjalizowanych stanowisk pracy występuje w metodzie
a) potokowej.
b) indywidualnej.
c) grupowej.
d) kombinowanej.
10. Planowanie rozmieszczenia stanowisk roboczych w zespołach produkcyjnych ustala się w
a) wzorcowni.
b) krojowni.
c) prasowalni i wykończalni.
d) dziale przygotowania produkcji.
11. Faza procesu technologicznego, mająca na celu łączenie wykrojonych elementów
odzieży za pomocą połączeń nitkowych to
a) szycie.
b) rozkrój materiałów.
c) klejenie.
d) prasowanie.
12. Podział procesu technologicznego na: grupy obróbkowe, grupę montażową i grupę
wykończeniową jest charakterystyczny dla systemu
a) synchron.
b) potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
c) taśmowo-sekcyjnego.
d) taśmowego.
13. Część powierzchni sali produkcyjnej wyposażona w odpowiednią maszynę i urządzenia
pomocnicze to
a) narzędzia i przyrządy pracy.
b) narzędzia pracy.
c) stanowisko pracy.
d) przyrządy pracy.
14. Materiały odzieżowe przeznaczone do produkcji przechowuje się w magazynie
a) surowca.
b) technicznym.
c) wyrobów gotowych.
d) resztek.
15. Normy ISO serii 9000 dotyczą
a) analiz statystycznych wyników pomiarów.
b) systemu zarządzania środowiskiem.
c) klimatu normalnego do aklimatyzacji i badań.
d) systemów zarządzania jakością.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
16. Poniższy schemat przedstawia przykład ustawienia stanowisk roboczych w systemie
a) synchron.
b) taśmowym.
c) potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
d) taśmowo-sekcyjnym.
17. Liniowy układ stanowisk pracy nie występuje w systemie
a) potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
b) synchron.
c) taśmowo-sekcyjnym.
d) taśmowym.
18. „Rozprasowanie szwu zwykłego” to
a) zabieg technologiczny.
b) operacja technologiczna.
c) faza technologiczna.
d) ogniwo produkcyjne.
19. „Wykonanie kieszeni w marynarce” jest to
a) faza technologiczna.
b) operacja technologiczna.
c) ruchy robocze.
d) chwyty robocze.
20. Poniższy rysunek przedstawia
a) stopniowanie szablonów odzieży.
b) projektowanie układu szablonów.
c) proces digitalizacji elementów odzieży.
d) wizualizację zaprojektowanej odzieży na manekinie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Organizowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Bank J.: Zarządzanie przez jakość. Wydawnictwo Felberg SJA, Warszawa 1999
2. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Grudzewski Wiesław M., Hejduk Irena K.: Metody projektowania systemów zarządzania.
C.D. i I. Delfin sp. z o.o., Warszawa 2004
4. Holtz I.: Technika doskonalenia jakości – ISO 9000. WSiP, Warszawa 1999
5. Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998
6. Samek P.(tłum.): Krawiectwo. Technologia. Wydanie I. WSiP, Warszawa 1999
7. Tymolewska B.: Maszynoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń. SOP, Toruń 1996
8. Woźniczka B.: Technologia wytwarzania odzieży, Zeszyt ćwiczeń. SOP, Toruń 1998
9. „Biuletyn Informacyjny PF ISO 9000”, luty 2000 nr l (35) oraz PN-EN ISO 9000:2000)
10. Czasopisma branży odzieżowej
11. Literatura metodyczna
12. www.semaco.pl
13. www.lectra.com
14. Normy:
−
ISO 9000:2000 – Systemy zarządzania jakością – Podstawy i terminologia
−
ISO 9001:2000 – Systemy zarządzania jakością – Wymagania
−
ISO 9004:2000 – Systemy zarządzania jakością – Wytyczne doskonalenia
funkcjonowania.