14 Konspekt lekcji

background image

Konspekt lekcji

wg Davida E. O’Connor’a

1. Temat lekcji.

Przedstaw koncepcję, ideę lub przedmiot lekcji w postaci krótko rzeczowo sformułowanego zdania gotowego do zapisu w dzienniku i zeszytach
uczniów.

2. Cele lekcji

Zapisz co UCZEŃ POTRAFI ... co będzie w stanie .... jakie winien wykazać wiadomości i umiejętności

3. Organizacja lekcji

Ustal przebieg lekcji. Co będzie przedmiotem dyskusji, a co wykładu? Czy pokażesz film? ... foliogramy? ...
Czy planujesz pracę w grupach? ... Czy połączysz różne techniki dydaktyczne?

4. Materiały

Ustal źródła, z których będziesz korzystać podczas lekcji, np.: filmy video, artykuły z gazet, czasopism, podręczniki, zeszyty ćwiczeń... Upewnij się,
co do tytułów i numerów stron.

5. Ewaluacja

Ustal w jaki sposób zorientujesz się, że założony cel (cele) został osiągnięty.
Czy uczniowie będą pytani podczas lekcji?
Czy będą rozwiązywali „testy” pod koniec lekcji?
Czy zadasz uczniom pracę domową?
Jakie wyciągniesz wnioski do przyszłych działań? (LK)

SCHEMAT KONSPEKTU LEKCJI

(DLA POTRZEB ĆWICZENIOWYCH)

TEMAT LEKCJI

Konspekt lekcji

http://sp3pabianice.szkoly.lodz.pl/historia1.htm

1 z 4

2015-07-27 16:44

background image

OGNIWA

TREŚCI MERYTORYCZNE

CZYNNOŚCI N/U

I – CZYNNOŚCI organizacyjno –
porządkowe

II – REKAPITULACJA WTÓRNA

III – OGNIWO WIĄŻĄCE

IV – TOK LEKCJI WŁAŚCIWEJ
(opracowanie nowych treści)

V – REKAPUITULACJA
PIERWOTNA

VI – KONTROLA I OCENA

VII – PRACA DOMOWA

TREŚCI HISTORYCZNE

ROZWINIĘTY PLAN
MERYTORYCZNY LEKCJI

WNIOSKI

SYSTEM ZADAŃ – PYTAŃ –
POLECEŃ KIEROWANYCH DO
UCZNIÓW

WPROWADZENIE N – LA

SPOSOBY PRACY/METODY,
Ś

RODKI DYDAKTYCZNE/

SPOSOBY PRACY, METODY

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:

METODY:

Ś

RODKI DYDAKTYCZNE:

TOK LEKCJI

Konspekt lekcji

http://sp3pabianice.szkoly.lodz.pl/historia1.htm

2 z 4

2015-07-27 16:44

background image

Wskazówki do planowania lekcji

wg Elizabeth Perrott „EFEKTYWNE NAUCZANIE

Praktyczny Przewodnik Doskonalenia Nauczania”

WSiP, Warszawa, 1995.

Informacje wstępne:

1.

data, klasa, wiek uczniów, czas trwania lekcji, nauczany przedmiot.

2. Ogólny cel:

Dlaczego nauczam właśnie tego?

Cel szczegółowy lub zadania nauczania:

3.

Czego dokładnie uczniowie mają się nauczyć w wyniku tej lekcji?

Temat:

4.

Czego nauczam?

Zamierzona struktura lekcji, czyli jak czas będzie spożytkowany.

5.

Może to być opisane na różne sposoby, w zależności od tego, jakie prace będą

podejmowane.

Powinny się tu znaleźć:

·

Praca nauczyciela: np. pokazanie czegoś, pytanie, prezentacja filmu lub zdjęć, indywidualna praca z uczniami – tłumaczenie; jeśli to możliwe –
ukazanie, jakiego rodzaju pomoc będzie na pewno konieczne.

·

Praca uczniów: np. ich udział w planowaniu i realizacji pracy, dyskusja, wykonywanie ćwiczeń, wypełnianie kwestionariuszy, praca
indywidualna lub grupowa.

·

O ile to możliwe, kolejność, w jakiej prace mają być wykonywane – dołączony diagram mógłby ukazać, co planuje się przedstawić na tablicy,
jaki ma być rodzaj i charakter innych pomocy wizualnych, próbki ćwiczeń, zadań itp.

Materiały i wyposażenie:

6.

Konspekt lekcji

http://sp3pabianice.szkoly.lodz.pl/historia1.htm

3 z 4

2015-07-27 16:44

background image

Wymagane przez nauczyciela,
Wymagane przez uczniów.

Komentarze i oceny (do wypełnienia jak najszybciej po zakończeniu lekcji):

7.

W jakim stopniu praca przebiegła zgodnie z planem.

Szczególnie dobre aspekty pracy: sprawy, wobec których dzieci wykazywały niezwykłe zainteresowanie, wyjątkowo dobra współpraca, szczególnie
pożyteczne materiały ucznia i pomoce naukowe, wyjątkowo dobra praca.

a.

Szczególnie złe aspekty pracy: sprawy, wobec których dzieci: wykazywały bardzo małe zainteresowanie, niewłaściwe zachowanie, nie nadające się
materiały lub pomoce naukowe, nieprzewidziane trudności, wyjątkowo za praca.

b.

Ocena całej sytuacji, sugestie dla przyszłej pracy, zalety, które należy kontynuować, braki, które należy usunąć, pożądane modyfikacje w pierwotnym
programie.

c.

Konspekt lekcji

http://sp3pabianice.szkoly.lodz.pl/historia1.htm

4 z 4

2015-07-27 16:44

