Przepustowość odcinka
przeplatania
Mateusz Gordziej
Wyróżnia się trzy konfiguracje odcinków
przeplatania:
• Typ A – każdy z przeplatających się pojazdów zmienia jeden
pas ruchu
• Typ B – jeden strumień pojazdów uczestniczących w
przeplataniu nie zmienia pasa ruchu, podczas gdy pozostałe
pojazdy zmieniają co najmniej raz pas ruchu
• Typ C – jak typ B z tym, że pojazdy z drugiej grupy
zmieniają co najmniej dwukrotnie pas ruchu
Obszar wpływu odcinka przeplatania
Highway Capacity Manulal 2010 – Amerykańska metoda (ft, mi)
L
S
≥300 ft
Rampa po jednej i po dwóch
stronach drogi
• v
W
=v
RF+
v
FR
• v
NW
=v
RR
+v
FF
• N
WL
- ilość pasów z
których możemy się
przepleść nie
zmieniając pasa lub
zmieniając jeden pas
• v
W
=v
RR
• v
NW
=v
FR
+v
RF
+v
FF
• N
WL
=0
Zad.
Określić warunki ruchu na odcinku
przeplatania
V
FF
=4000 poj./h
V
RF
=600 poj./h
V
FR
=300 poj./h
V
RR
=100 poj./h
PHF=1
0% poj. ciężarowych i
rekreacyjnych
f
p
=1
FFS=75 mi/h
C
IFL
=2400 s.o./h/pas (dla FFS=75)
ID =1,0 zp/mi
Ilość pojazdów jadących autostradą
Ilość pojazdów wjeżdżających na
autostradę
Ilość pojazdów zjeżdżających z autostrady
Ilość pojazdów jadących z rampy na
rampę
Współczynnik zmienności ruchu
Prędkość w ruchu swobodnym
przepustowość dla FFS=75 mi/h
Gęstość zmian pasów
Współczynnik dla pojazdów ciężkich
Natężenie pojazdów
Minimalna ilość zmian pasów
Maksymalna długość odc. przeplatania
przepustowość w warunkach
idealnych
odc. przeplatania
(przez gęstość)
Przepustowość rzeczywista
Przepustowość przez przepływ w war.
idealnych
(wybieramy mniejsze c
w
– mniej
korzystne)
Indeks samochodów nieprzeplatających
się
Zmiany pasów samochodów
nieprzeplatających się
Łączna ilość zmian pasów
Czynnik intensywności zmian
pasów
Średnia prędkość pojazdów
przeplatających się
Średnia prędkość pojazdów
nieprzeplatających się
Średnia prędkość na odcinku
przeplatania
Gęstość pojazdów
Stosunek poj. przeplatających
się do wszystkich
f
HV
=1
f
p
=1
v
FF
=4000 s.o./h
v
FR
=600 s.o./h
v
RF
=300 s.o./h
v
RR
=100 s.o./h
v
W
=600+300=900 s.o./h
v
RR
=4000+100=4100 s.o./h
v=900+4100=5000 s.o./h
VR=900/5000=0,18
LC
MIN
=1*600+1*300=900 zp/h
L
MAX
=[5728*]-1566*2=4333 ft > 1000 ft
Przepustowość liczona przez gęstość ruchu:
c
IWL
=2400-[438,2*]+0,0765*1000+119,8*2=
= 2145 s.o./h/pas
c
W
=2145*4*1*1=8580 poj./h >5000
Przepustowość liczona przez przepływ:
=2400/0,18=13333 s.o./h
c
W
=13333*1*1=13333 poj./h >5000
•
LC
W
=900+0,39[(1000-300*(1+1 zp/h
I
NW
=1000*1*4100/10000=410 < 1300
LC
NW
=0,206*4100+0,542*1000-192,6*4=616 zp/h
LC
ALL
=1187+616=1803 zp/h
•
W=0,226(1803/1000=0,36
S
W
=15+(75-15)/(1+0,36)=59,1 mi/h
S
NW
=75-(0,0072*900)-(0,0048*5000/4)=62,5
mi/h
S=(4100+900)/(4100/62,5+900/59,1)=61,9
mi/h
•
D=5000/4/61,9=20,2 s.o./mi/pas
Odp: PSR C