koszykarz plecionkarz 742[02] z1 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janusz Artemiuk
Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu,
rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów
742[02].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Renata Gołgowska
mgr inż. Stanisław Gryk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].Z1.03
 Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy
i innych materiałów zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz 
plecionkarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 12
5.1. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców i materiałów
krajowych 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców i materiałów
egzotycznych 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Wykonywanie konstrukcji mebli wyplatanych 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
5.4. Wyplatanie mebli 21
5.4.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 24
7. Literatura 36
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz  plecionkarz 742[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz niezbędnych umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać,
aby przystąpić do realizacji programu jednostki modułowej,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować w czasie
realizacji programu tej jednostki modułowej,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń,
- zajęć praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
742[02].Z1
Technologia prac koszykarsko 
plecionkarskich
742[02].Z1.01
Wykonywanie prac przygotowawczo-
wykończeniowych związanych
z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich
742[02].Z1.02
Wykonywanie prac związanych z produkcją
wyrobów koszykarsko  plecionkarskich
742[02].Z1.03
Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem
peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej,
słomy i innych materiałów
742[02].Z1.04
Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów
koszykarsko  plecionkarskich
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
- wykonywać prace przygotowawczo-wykończeniowe związane z wytwarzaniem wyrobów
koszykarsko  plecionkarskich,
- odczytywać oraz interpretować rysunki i dokumentację wyrobu,
- posługiwać się normami i dokumentacją wyrobu,
- posługiwać się przyrządami pomiarowymi,
- rozpoznawać surowce i materiały stosowane w produkcji koszykarsko  plecionkarskiej,
- wykonywać prace związane z produkcją wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
- wykonywać pomocnicze prace stolarskie i tapicerskie,
- korzystać z różnych zródeł informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
 zastosować wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw koszykarstwa-plecionkarstwa,
 wykonać prace przygotowawczo-wykończeniowe związane z wytwarzaniem wyrobów
koszykarsko  plecionkarskich,
 wykonać prace związane z produkcją wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
 dobrać materiały i technologie do wytwarzania wyrobów,
 wykonać wyroby koszykarsko  plecionkarskie o różnym przeznaczeniu i konstrukcji,
 wykonać wyroby z zastosowaniem surowców krajowych oraz materiałów podstawowych
i pomocniczych,
 wykonać wyroby z zastosowaniem zagranicznych surowców i materiałów (peddig, trawa
morska, rafia, słoma ryżowa, rotang ),
 zastosować różne materiały do wykonania konstrukcji mebli wyplatanych (drewno,
metal, tworzywo sztuczne, kij rotangowy i peddigowy ),
 wykonać sploty tworzące z peddigu, trawy morskiej i łączące z taśm rotangopochodnych
w meblach wyplatanych,
 połączyć konstrukcyjne elementy plecionkarskie za pomocą łączników metalowych i kleju.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca& & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Technologia prac koszykarsko  plecionkarskich 742[02]Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii,
trawy morskiej, słomy i innych materiałów 742[02].Z1.03
Temat: Wykonanie konstrukcyjnych elementów mebli wyplatanych z materiałów
krajowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania konstrukcyjnych elementów mebli
wyplatanych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 zaplanować pracę,
 zorganizować stanowisko pracy,
 dobrać materiały,
 wykonać ramę siedziska,
 uporządkować stanowisko pracy,
 zaprezentować wykonane ćwiczenie,
 ocenić prawidłowość wykonanego zadania.
Metody nauczania  uczenia się:
 metoda przewodniego tekstu,
 ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna,
 grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
 listwy sosnowe 4 szt. o wymiarach 450x 25 x 50 mm,
 kołki montażowe 8 mm,
 wiertarka,
 wiertła do drewna,
 piła płatnica,
 młotek,
 przyrządy do trasowania,
 znaczniki stolarskie,
 klej do drewna,
 ołówek,
 tekst przewodni.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie konstrukcyjnego elementu mebla wyplatanego - ramy
siedziska o wymiarach 420 x 400 x 25 mm (długość x szerokość x grubość).
FAZA WSTPNA
Czynności organizacyjno - porządkowe, podanie tematu zajęć, zapoznanie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.
FAZA WAAŚCIWA
INFORMACJE
1. Co to jest element konstrukcyjny?
2. Co to jest połączenie stolarskie?
3. Jakie rozróżniamy rodzaje połączeń stolarskich?
4. W jakich podzespołach konstrukcyjnych mebli stosuje się połączenie kołkowe?
5. Czy potrafisz zgromadzić narzędzia i przybory do wykonania połączenia kołkowego?
6. Czy potrafisz posłużyć się narzędziami i przyborami w czasie wykonywania zadania?
PLANOWANIE
1. Ustal, w których częściach listew wykonasz połączenia.
2. Ustal, w którym miejscu na obwodzie ramy wykonasz nawiercanie otworów do wyplotu
siedziska.
3. Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu zadania.
4. Ustal, jakich narzędzi i przyborów użyjesz do wykonania zadania.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów, wytrasuj i dotnij na określoną długość listwę sosnową.
2. Zaznacz miejsca nawierceń.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami ramę siedziska.
4. Wytrasuj na obwodzie ramy otwory (co 25 mm) do wyplotu siedziska.
5. Wykonaj nawiercanie wytrasowanych otworów o średnicy 4 mm,
6. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
7. Uporządkuj stanowisko pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane czynności przygotowawcze; mierzenie, trasowanie?
2. Czy prawidłowo zostały wykonane operacje technologiczne?
3. Czy wykonane połączenia odpowiadają wymaganiom technicznym?
4. Czy wykonany element jest estetyczny i trwały?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć w przyszłości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
FAZA KOCCOWA
Zakończenie zajęć
 podsumowanie zajęć,
 pożegnanie.
Praca domowa
1. Jakich materiałów plecionkarskich używa się do wyplatania siedzisk mebli?
2. Za pomocą jakich splotów wyplatane są siedziska mebli?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca& & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Technologia prac koszykarsko  plecionkarskich 742[02]Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii,
trawy morskiej, słomy i innych materiałów 742[02].Z1.03
Temat: Surowce egzotyczne stosowane w koszykarstwie-plecionkarstwie.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i zastosowania surowców
pochodzenia egzotycznego do prac koszykarsko  plecionkarskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
 wymienić surowce pochodzenia egzotycznego,
 rozpoznawać surowce pochodzenia egzotycznego,
 nazwać surowce egzotyczne,
 określić zastosowanie surowców egzotycznych.
Metody nauczania  uczenia się
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna,
 zespołowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
 rotang,
 peddig,
 bambus,
 rafia,
 taśma rotangowa,
 taśma peddigowa,
 trawa morska,
 słoma ryżowa,
 tablice: zastosowanie surowców egzotycznych w plecionkarstwie.
Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Sporządzenie planu pracy.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zadania (podział na grupy)
5. Realizacja tematu:
 każda grupa otrzymuje próbki surowców egzotycznych,
 po zapoznaniu się z próbkami zapisuje ich nazwę w zeszycie,
 przy pomocy tablic określa zastosowanie przedstawionych mu surowców do prac
koszykarsko  plecionkarskich,
 uczniowie omawiają cechy charakterystyczne przedstawionych im surowców,
 nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga i podpowiada najlepsze rozwiązania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
6. Po wykonaniu zadania uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.
8. Uczniowie porządkują stanowisko pracy.
9. Uczniowie prezentują swoje prace.
10. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonania zadania.
11. Przestrzeganie przepisów bhp i ochrony ppoż.
Zakończenie zajęć
 podsumowanie zajęć,
 pożegnanie.
Praca domowa
Wyszukaj w dostępnej literaturze informacji dotyczących wad i zalet surowców
egzotycznych stosowanych na elementy konstrukcyjne mebli wyplatanych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców
i materiałów krajowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj splotem skośnym jednoprętowym okrągły kosz na owoce z wikliny okorowanej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz przygotować instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki i inne
pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 szydło,
 wyginacz,
 ubijak,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 forma pełna okrągła,
 zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.1.1).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 2
Wykonaj fragment maty ozdobnej z rogożyny splotem krzyżowym deseniowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
przygotować instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki i inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,
 literatura (rozdział 7).
Ćwiczenie 3
Wykonaj talerz ze słomy splotem szytym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 igła do szycia taśmą wiklinową,
 szydło,
 szpikulec,
 forma pełna,
 zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,
 literatura (rozdział 7).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców
i materiałów egzotycznych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj kosz z peddigu splotem osnowowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 szydło,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich,
 literatura (rozdział 7).
Ćwiczenie 2
Wykonaj tackę na chleb z rafii.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Przygotować instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne
pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 szydło,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 oprzyrządowanie pomocnicze do uformowania tworzywa konstrukcyjnego (na konstrukcję
tacki),
 zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich,
 literatura (rozdział 7).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Wykonywanie konstrukcji mebli wyplatanych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj z kijów wiklinowych konstrukcję okrągłego stolika.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 piła ręczna,
 sekator,
 nóż,
 młotek,
 wyginacz,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 gwozdzie,
 wkręty,
 forma lub piramida do formowania i kształtowania kijów,
 zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,
 literatura (rozdział 7).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Ćwiczenie 2
Wykonaj konstrukcję szafki z listew drewnianych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 sekator,
 nóż,
 wyginacz,
 piła do ręczna,
 młotek,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 klej do drewna,
 gwozdzie,
 wkręty do drewna,
 oprzyrządowanie pomocnicze,
 zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,
 literatura (rozdział 7).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Ćwiczenie 3
Wykonaj konstrukcję okrągłego taboretu z kija rotangowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 piła do ręczna,
 młotek,
 wyginacz,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 klej do drewna,
 gwozdzie,
 wkręty do drewna,
 autoklaw,
 oprzyrządowanie pomocnicze: stół do gięcia kijów lub piramida do gięcia kijów,
 zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,
 literatura (rozdział 7).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 4
Wzmocnij połączenie kątowe konstrukcyjnych elementów mebla wiązadłem kątowym za
pomocą taśmy rotangowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 młotek
 klej,
 zszywki,
 zszywacz tapicerski,
 gwozdziki,
 papier ścierny,
 literatura (rozdział 7).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.4. Wyplatanie mebli
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj wyplot siedziska fotela plecionką z trawy morskiej splotem rombowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 rama siedziska mebla,
 sekator,
 nożyczki,
 szydło,
 szpikulec,
 literatura (rozdział 7).
Ćwiczenie 2
Wykonaj wyplot dowolnej konstrukcji mebla plecionką rogożynową.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 szydło,
 przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,
 literatura (rozdział 7).
Ćwiczenie 3
Za pomocą taśmy rotangowej wykonaj wyplot wybranej konstrukcji mebla.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 tekst przewodni,
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 nóż,
 sekator,
 szydło,
 szpikulec,
 zszywki,
 zszywacz tapicerski,
 literatura (rozdział 7).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie wyrobów
z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy i innych
materiałów
Test składa się z 22 zadań
 zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu
podstawowego,
 zadania 7, 9, 10, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń
otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
 dobry za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 1 zadanie z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu nr 1
Klucz odpowiedzi:
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
materiał nie
obrobiony,
Określić pojęcie surowiec
1. B P w stanie, w jakim
plecionkarski
dostarczyła go
przyroda.
Rozróżnić materiały plecionkarskie
2. B P a
do wyplotu wyrobów rogożynowych
Rozróżnić materiały krajowe
3. B P a
stosowane w plecionkarstwie
Wskazać kosze zaliczane do
4. B P c
wyrobów galanteryjnych
Rozróżnić materiały plecionkarskie
5. B P b
pochodzenia egzotycznego
Określić materiał do wykonywania
6. B P a
wyrobów z rafii
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Określić zastosowanie kijów
7. C PP d
rotangowych
8. Zdefiniować pojęcie  peddig A P b
Narysować schemat otrzymania
9. C PP
peddigu
Określić zastosowanie kijów
10. C PP a
bambusowych
Określić surowiec z którego
11. B P c
otrzymuje się rafię
Rozróżnić elementy konstrukcyjne
12. B P b
wyrobów galanteryjnych
13. Zdefiniować pojęcie szkielet A P c
Rozróżnić elementy konstrukcyjne
14. B P b
mebli
Rozpoznać elementy konstrukcyjne
15. A P c
mebli plecionkarskich
Wskazać jakim splotem wzmacnia
16. się połączenia kątowe elementów B P c
konstrukcyjnych mebli
Wskazać materiał do wykonania
17. B P a
szkieletu mebli wyplatanych
Wskazać materiał używany do
wzmacniania połączeń elementów
18. B P a
konstrukcyjnych mebli
wyplatanych
Wskazać materiał do wyplotu mebli
19. B P c
rogożynowych
Wymienić materiały do wyplotu & taśm i prętów
20. A P
mebli rotangowych rotangowych
Wskazać materiał pomocniczy do
łączenia elementów
21. B P a
konstrukcyjnych mebli
wyplatanych
...szkieletowe i
Zdefiniować pojęcie ,,meble bezszkieletowe&
22. A P
wyplatane splotami
tworzącymi&
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie, będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczące wykonywania wyrobów z zastosowaniem peddigu,
rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów.
5. Zadania: 1, 9 to pytania otwarte, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadania:
20, 22 to pytania z luką. Zadania: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,
21 są pytaniami wielokrotnego wyboru, w których jedna odpowiedz jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
 w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
 w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole.
7. Pracuj samodzielnie.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wyjaśnij pojęcie: surowiec plecionkarski.
2. Wyroby rogożynowe wyplatane są z:
a) pasm rogożyny.
b) taśmy peddigowej.
c) pasm rafii.
d) taśmy z tworzyw sztucznych.
3. Materiałem krajowym stosowanym w plecionkarstwie jest:
a) taśma wiklinowa.
b) taśma rotangowi.
c) rafia.
d) bambus.
4. Jakie kosze zaliczamy do wyrobów galanteryjnych?
a) kosze do ziemniaków.
b) kosze maglowe.
c) kosze do sprawunków.
d) kosze do transportu drobiu.
5. Materiałem plecionkarskim pochodzenia egzotycznego jest:
a) rogożyna.
b) rotang.
c) turzyca.
d) dartka drzewna.
6. Rafiowe wyroby galanteryjne wykonuje się z:
a) rafii.
b) rogożyny.
c) słomy.
d) trawy morskiej.
7. Kije rotangowe służą do wykonywania:
a) splotów tworzących.
b) taśmy rotangowej.
c) plecionki.
d) elementów konstrukcyjnych.
8. Materiał plecionkarski uzyskany przy produkcji taśmy rotangowej to:
a) rotang.
b) peddig.
c) turzyca.
d) dartka drzewna.
9. Narysuj schemat uzyskiwania peddigu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
10. Kijów bambusowych używa się do wyrobu:
a) elementów konstrukcyjnych mebli.
b) zawiasów plecionkarskich.
c) zakończeń plecionkarskich.
d) splotów tworzących.
11. Rafię otrzymuje się z:
a) zdzbeł trawy.
b) kory drzew.
c) liści palmy.
d) korzeni drzew.
12. Do elementów konstrukcyjnych wyrobów galanteryjnych zaliczamy:
a) bieguny.
b) żebra.
c) rozpory.
d) krzyże.
13. Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to:
a) rama.
b) krzyżak.
c) szkielet,
d) forma.
14. Do elementów konstrukcyjnych mebli wyplatanych zaliczamy:
a) spałki.
b) bieguny.
c) podstawy.
d) płozy.
15. Przedstawione na rysunku elementy mebli wyplatanych to:
a) krzyże.
b) rozpory.
c) bieguny.
d) ramy.
16. Jakim splotem wzmacnia się połączenia kątowe elementów konstrukcyjnych?
a) wężykowym.
b) koronkowym.
c) kątowym.
d) rombowym.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
17. W produkcji mebli wyplatanych szkielet wykonuje się z:
a) kijów wiklinowych.
b) prętów wiklinowych.
c) dartki drzewnej.
d) warkoczy rafii.
18. Do wzmacniania połączeń elementów konstrukcyjnych mebli używa się:
a) taśm wiklinowej.
b) turzycy.
c) dartki.
d) pasm rafii.
19. Meble rogożynowe wyplata się:
a) trawą morską.
b) sizalem.
c) rogożyną.
d) wikliną.
20. Do wyplotu mebli rotangowych używa się& & & & & & i& & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & ..
21. Do łączenia elementów konstrukcyjnych mebli wyplatanych używa się:
a) gwozdzi.
b) sznurka.
c) pianki montażowej.
d) lakieru bezbarwnego.
22. Meble wyplatane to wyroby & & & & & & .& & & & .. i & & & & & & & .wyplecione
& & & & & & & & & z materiałów używanych w plecionkarstwie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...........................................................................................................
Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii, trawy
morskiej, słomy i innych materiałów
Zakreśl poprawną odpowiedz lub wpisz brakujące części zdania.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
Surowiec plecionkarski to........................................................
..................................................................................................
1. ..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
Narysuj schemat uzyskiwania peddigu.
9.
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
Do wyplotu mebli rotangowych używa się..............................
20.
i& & & & & & & & ..& & . & & & & & & & & & & & .......
21. a b c d
Meble wyplatane to plecionkarskie wyroby & & & & ...........
22. i & & ..........& .wyplecione & & & & & & . ...........................
z materiałów używanych w plecionkarstwie.
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Test 2
Test osiągnięć szkolnych  zadanie praktyczne (próba pracy), do jednostki
modułowej ,,Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu,
rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność, operację techniczną uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za niewłaściwe wykonanie czynności technologicznej lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Maksymalnie uczeń może otrzymać 26 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za uzyskanie co najmniej 19 punktów,
 dostateczny  za uzyskanie co najmniej 21 punktów,
 dobry  za uzyskanie co najmniej 22 punkty,
 bardzo dobry  za uzyskanie co najmniej 24 punkty.
Kryteria poprawnego wykonania zadania
Zadania Czynności do wykonania przez ucznia podlegające punktacji Punkty
Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeżeli uczeń:
1) sporządzi wykaz narzędzi pracy niezbędnych do wykonania zadania,
2) sporządzi wykaz oprzyrządowania pomocniczego do wykonania
zadania,
3) sporządzi wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania,
4) sporządzi wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy
wykonaniu zadania,
5) zapisze w formularzu czynności technologiczne niezbędne do
wykonania zadania.
Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeżeli uczeń:
1) zastosuje środki ochrony indywidualnej,
2) zgromadzi na stanowisku narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,
3) sprawdzi stan narzędzi,
4) zgromadzi materiały.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
PLANOWANIE
PRACY
STANOWISKA
ORGANIZACJA
Wykonanie zadania jest poprawne jeżeli uczeń zachowując przepisy
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż oraz ochrony
środowiska:
wykona szkielet:
1) dobierze, przytnie i nawierci listwy drewniane,
2) zmontuje szkielet łącznikami metalowymi,
3) nawilży taśmę i pręty, oraz zabezpieczy materiały przed
wysychaniem,
wyplecie dno:
4) dobierze i przytnie na długość pręty wiklinowe na żebra,
5) zamocuje i rozstawi żebra,
6) wyplecie dno taśmą splotem krzyżowym,
wyplecie boki:
7) dobierze i przytnie na długość pręty wiklinowe na spałki,
8) zamocuje spałki,
9) wyplecie boki taśmą splotem krzyżowym,
wykończy wyrób:
10) wyczyści, umyje i wysuszy wyrób,
11) sprawdza na bieżąco poprawność wykonywanej pracy,
12) utrzymuje ład i porządek na stanowisku pracy,
13) zakończy zadanie w ustalonym czasie,
14) uporządkuje stanowisko pracy.
Zaprezentowanie efektu wykonanego zadania jest poprawne jeżeli
uczeń:
1) uzasadni sposób wykonania zadania,
2) przedstawi efekt wykonanej pracy,
3) sformułuje wnioski dotyczące jakości wykonanego wyrobu
z uwzględnieniem jakości zastosowanych materiałów.
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
WYKONANIE ZADANIA
PREZENTACJA
Przebieg sprawdzianu praktycznego typu próba pracy
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu praktycznego, z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania zadania praktycznego (próba pracy).
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie będą
w planie działania dołączonym do zadania praktycznego.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom tematy zadań praktycznych, instrukcję do wykonania zadania i plan
działania.
8. Podaj czas przeznaczony na wykonanie zadania praktycznego.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas sprawdzianu praktycznego
(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Zapisuj w arkuszu punkty według kryteriów poprawnego wykonania zadania.
11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia sprawdzianu praktycznego.
12. Zbierz od uczniów plan działania.
13. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
14. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które
sprawiły uczniom największe trudności.
15. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
16. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonych formularzach.
4. Dokonaj analizy zadania.
5. W planie działania umieść niezbędne informacje, konieczne do wykonania zadania próba
pracy, tj. materiały, narzędzia, oprzyrządowanie pomocnicze, kolejność wykonywanych
operacji technologicznych.
6. W przypadku pomyłki prawidłową odpowiedz zapisz na oddzielnym formularzu.
7. Jeżeli polecenie w planie działania sprawia Ci trudność, to opuść je i przejdz do następnego.
8. Po napisaniu planu zgłoś nauczycielowi gotowość przystąpienia do organizowania
stanowiska pracy.
9. Po dokonaniu czynności organizacyjnych zgłoś nauczycielowi gotowość do wykonania
próby pracy.
10. Przystąp do wykonania zadania praktycznego próba pracy.
11. Wykonywane przez Ciebie zadanie jest obserwowane przez nauczyciela.
12. Nauczyciel nie może udzielać żadnych wskazówek, interweniuje tylko w przypadku
nieprzestrzegania przepisów BHP.
13. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko i zgłoś nauczycielowi gotowość do
prezentacji wykonanego zadania.
14. Przystąp do prezentacji wykonanego zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Materiały i pomoce dydaktyczne dla ucznia
 instrukcja,
 formularz zadaniowy,
 szuflada  wyrób wzorcowy,
 narzędzia i oprzyrządowanie pomocnicze,
 materiały plecionkarskie.
ZADANIE PRAKTYCZNE (próba pracy)
Imię i nazwisko ucznia................................................................................
Zadanie: Wykonaj szufladę z drewna i taśmy wiklinowej.
Próba pracy trwa 240 minut.
PLAN DZIAAANIA
1. Wypisz kolejne czynności wykonywane przez Ciebie w trakcie realizacji zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
2. Sporządz wykaz narzędzi niezbędnych do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
3. Sporządz wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
4. Sporządz wykaz oprzyrządowania pomocniczego niezbędnego do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
5. Sporządz wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy wykonywaniu zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
6. Przed przystąpieniem do realizacji zadania sprawdz:
 stan narzędzi,
 stan oprzyrządowania pomocniczego,
 jakość materiałów.
7. W trakcie zadania i po jego zakończeniu sprawdz poprawność wykonania.
8. Przystąp do zaprezentowania wykonanej pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
7. LITERATURA
1. Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959
2. Kończak T., Korpetta W., Mądrzyk J.: Technologia wikliniarstwa i plecionkarstwa.
WSiP, Warszawa 1979
3. Kończak T., Żurowski J.: Materiałoznawstwo wikliniarskie i plecionkarskie. WSiP,
Warszawa 1978
4. BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy i określenia.
5. Informator (o egzaminie potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie koszykarz 
plecionkarz 742[02]). Warszawa 2003
6. www.koszykarka.pl
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36

