koszykarz plecionkarz 742[02] o1 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Zenon Dudek
Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich
i tapicerskich 742[02].O1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy,
Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Stanisław Gryk
mgr Janusz Artemiuk
Opracowanie redakcyjne:
Mgr inż. Anna Klimkowicz - Barbarska
Konsultacja:
Mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].O1.05.
 Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu koszykarz  plecionkarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 12
5.1. Materiały tarte i półfabrykaty drzewne 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Materiały tapicerskie 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Narzędzia tapicerskie. Tapicerowania 18
5.3.1. Ćwiczenia 18
5.4. Ręczna obróbka drewna i półfabrykatów drzewnych 20
5.4.1. Ćwiczenia 20
5.5. Obrabiarki i urządzenia do obróbki maszynowej drewna 22
5.5.1. Ćwiczenia 22
5.6. Połączenia stolarskie 25
5.6.1. Ćwiczenia 25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 27
7. Literatura 44
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz  plecionkarz 742 [02]
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań i uczenia się,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
742[02].O1
Podstawy koszykarstwa-plecionkarstwa
742[02].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
742[02].O1.02
Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-
plecionkarstwa
742[02].O1.03
Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej oraz innych
surowców i materiałów stosowanych w produkcji koszykarsko-
plecionkarskiej
742[02].O1.04
Wykonywanie prac związanych z
pozyskiwaniem, przetwarzaniem i
uszlachetnianiem wikliny
742[02].O1.06 742[02].O1.07
742[02].O1.05
Posługiwanie się normami i Magazynowanie, pakowanie
Wykonywanie
pomocniczych prac dokumentacją wyrobów i transport wyrobów
stolarskich i tapicerskich
Schemat układu jednostek modułowych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- posługiwać się podstawowymi przyborami kreślarskimi,
- dokonywać i odczytywać pomiary,
- rozróżniać tworzywa konstrukcyjne i wyplotowe,
- rozpoznawać wady techniczne materiałów koszykarsko  plecionkarskich,
- określać zastosowanie materiałów podstawowych, uzupełniających i pomocniczych,
- stosować środki ochrony indywidualnej,
- stosować się do przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy,
- stosować się do instrukcji przeciwpożarowych,
- udzielić pierwszej pomocy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- dobrać materiały tarte i półfabrykaty drewnopochodne na elementy i podzespoły
wyrobów,
- dobrać materiały tapicerskie do wykonywania określonych prac,
- dobrać materiały na elementy i podzespoły wyrobów,
- wykonać podstawowe operacje ręcznej obróbki skrawaniem,
- wykonać podstawowe operacje maszynowej obróbki skrawaniem,
- wykonać czynności technologiczne związane z wyściełaniem wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich,
- dobrać narzędzia, urządzenia stolarskie i tapicerskie do wykonania określonych prac,
- wykonać oprzyrządowanie technologiczne,
- wykonać formy i szablony wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
- połączyć elementy w podzespoły i konstrukcje pomocnicze,
- zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymaganiami bhp, ochrony ppoż. oraz
ochrony środowiska,
- posłużyć się przyrządami pomiarowymi oraz narzędziami.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca......................................................................
Modułowy program nauczania Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa  plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich
742[02].O1.05.
Temat: Rozpoznawanie materiałów drzewnych i drewnopochodnych i ich zastosowanie
w koszykarstwie  plecionkarstwie.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania materiałów drzewnych
i drewnopochodnych oraz ich zastosowanie w koszykarstwie 
plecionkarstwie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznawać i nazywać materiały drzewne i drewnopochodne,
- określić zastosowanie materiału zgodnie z jego przeznaczeniem,
- przyporządkować materiał do grup sortymentowych,
- określić sposób obróbki przedstawionych materiałów.
Metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów :
- indywidualna ,
- zespołowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- materiały tarte:
a) listwy,
b) krawędziaki,
c) łaty,
- płyty wiórowe,
- płyty pilśniowe twarde,
- sklejka,
- fornir i obłogi,
- płyty stolarskie,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru.
Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu ,omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zadania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. Realizacja tematu:
- każdy uczeń otrzymuje próbki materiałów drzewnych i drewnopochodnych,
- po zapoznaniu się z próbkami zapisuje ich nazwę i określa ich grupę sortymentową,
- uczeń określa zastosowanie przedstawionych mu materiałów w koszykarstwie 
plecionkarstwie,
- uczeń omawia sposób obróbki przedstawionych mu materiałów,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga i podpowiada najlepsze rozwiązania.
5. Po wykonaniu zadania uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza poprawność wykonanego zadania.
8. Uczniowie prezentują swoje prace.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonania zadania.
Zakończenie zajęć
Porządkowanie stanowisk pracy, wystawienie ocen, zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Wyszukaj i wypisz na kartce rodzaje materiałów drzewnych i drewnopochodnych, które
znajdują się w elementach konstrukcyjnych znanych Ci wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca......................................................................
Modułowy program nauczania Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa  plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich
742[02].O1.05
Temat: Wykonanie połączeń kołkowych w ramiaku siedziska.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń kołkowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zaplanować wykonanie ćwiczenia,
- dobrać materiały i narzędzia,
- zorganizować stanowisko robocze do wykonania zadania,
- przestrzegać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,
- omówić zastosowanie połączeń kołkowych w podzespołach meblowych,
- posłużyć się przyrządami traserskimi,
- wykonywać nawiercenia pod kołki montażowe,
- pasować i łączyć elementy konstrukcyjne,
- ocenić prawidłowość wykonanego zadania.
Metody nauczania - uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda przewodniego tekstu,
- ćwiczenia,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Środki dydaktyczne:
- listwy sosnowe 4 szt. o przekroju 30 X 50 X 400 mm.,
- ołówek,
- kątownik,
- znaczniki stolarskie,
- kołki montażowe,
- wiertarka,
- wiertło do drewna,
- piła płatnica,
- młotek,
- klej do drewna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Zadaniem ucznia jest wykonanie ramiaka siedziska o wymiarach 400 X 400 mm stosując
połączenia kołkowe.
FAZA WSTPNA
Czynności organizacyjne, zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu.
FAZA WAAŚCIWA
INFORMACJE
1. Co to jest połączenie stolarskie?
2. Jakie rozróżniamy rodzaje połączeń stolarskich?
3. W jakich podzespołach konstrukcyjnych mebli stosuje się połączenie kołkowe?
4. Czy potrafisz zgromadzić narzędzia i przybory do wykonania połączenia kołkowego?
5. Czy potrafisz posługiwać się narzędziami i przyborami traserskimi?
PLANOWANIE
1. Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu połączeń.
2. Ustal, jakich narzędzi i przyborów użyjesz do wykonania zadania.
3. Ustal, w których częściach listew wykonasz połączenia.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów, wytrasuj i dotnij na określoną długość elementy siedziska.
2. Zaznacz miejsca nawierceń w przekrojach poprzecznych dwóch krótszych elementów.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami połączenia kołkowe elementów
konstrukcyjnych ramiaka siedziska.
4. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność swojej pracy.
5. Uporządkuj stanowisko pracy,
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane czynności przygotowawcze; mierzenie, trasowanie?
2. Czy prawidłowo zostały wykonane operacje techniczne?
3. Czy wykonane połączenia spełniają wymagania technologiczne?
4. Czy wykonany podzespół jest estetyczny i trwały?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć
w przyszłości.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
FAZA KOCCOWA
Zakończenie zajęć
Wystawienie ocen, zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Spośród elementów konstrukcyjnych mebli do siedzenia wybierz te, w których stosowanie
połączeń kołkowych jest technologicznie uzasadnione. Zgromadz fotografie mebli i zaznacz,
w których miejscach można stosować połączenia kołkowe.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Materiały tarte i półfabrykaty drzewne
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw na rysunkach sortymenty tarcicy obrzynanej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z określeniami i podziałem ogólnym materiałów tartych (materiał nauczania
rozdz. 4. 1. 1. w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) narysować przekroje poprzeczne sortymentów tarcicy obrzynanej zwracając szczególną
uwagę na proporcje,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- praca z rysunkiem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- blok techniczny formatu A 4 ,
- przybory kreślarskie,
- gumka,
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1.
Ćwiczenie 2
Wykaż różnicę pomiędzy tarcicą obrzynaną a tarcicą nie obrzynaną.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tartych (materiał nauczania
rozdz.4.1.1. w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wypisać na arkuszu różnice, wynikające ze sposobu przetarcia tarcicy obrzynanej i nie
obrzynanej,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1.
Ćwiczenie 3
Zaprezentuj i omów materiały drewnopochodne.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów drewnopochodnych
(materiał nauczania rozdz. 4.1.1. w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zgromadzić próbki materiałów drewnopochodnych,
5) omówić poszczególne rodzaje materiałów drewnopochodnych,
6) określić zastosowanie prezentowanych materiałów w wyrobach koszykarsko 
plecionkarskich,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Środki dydaktyczne:
- płyty wiórowe,
- płyty pilśniowe,
- płyty laminowane.
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1.
Ćwiczenie 4
Spośród przedstawionych materiałów wybierz i omów te, które stosuje się do
okleinowania powierzchni płaskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów drewnopochodnych
(materiał nauczania rozdz. 4. 1. 1. w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zgromadzić próbki materiałów drzewnych i drewnopochodnych,
5) omówić rodzaje materiałów stosowanych do okleinowania powierzchni płaskich,
6) określić zastosowanie prezentowanych materiałów w wyrobach koszykarsko 
plecionkarskich,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- materiał nauczania z rozdziału 4.4.1.
- literatura z rozdziału 6.
- próbki materiałów drzewnych:
- płyta pilśniowa twarda,
- sklejka,
- fornir,
- płyta stolarska,
- obłóg.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Materiały tapicerskie
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych materiałów wybierz te, które stosuje się do wykonania warstwy
podtrzymującej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, z których trzy uczeń powinien wybrać,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tapicerskich (materiał
nauczania rozdz. 4.2.1. w poradniku dla ucznia),
3) określić funkcję warstwy podtrzymującej w pracach tapicerskich,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić próbki materiałów stosowanych w pracach tapicerskich,
6) omówić materiały stosowane do wykonania warstwy podtrzymującej,
7) wybrać ze zgromadzonych materiałów te, które będą przydatne do wykonania warstwy
podtrzymującej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- Poradnik dla ucznia (rozdz. 4.2.1.),
- literatura z rozdziału 6.
- próbki materiałów tapicerskich:
a) trawa morska,
b) taśma parciana,
c) pianka poliuretanowa,
d) płyta pilśniowa twarda,
e) pasy gumowe,
f) dzianina.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 2
Spośród przedstawionych materiałów stosowanych do wykonania warstwy wyściełającej
wybierz te, które są pochodzenia roślinnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, z których trzy uczeń powinien wybrać,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tapicerskich (materiał
nauczania rozdz. 4.2.1. w poradniku dla ucznia),
3) określić funkcję warstwy wyściełającej w pracach tapicerskich,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić próbki materiałów stosowanych w pracach tapicerskich,
6) omówić materiały stosowane do wykonania warstwy wyściełającej,
7) wybrać ze zgromadzonych materiałów te, które są pochodzenia roślinnego,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- próbki materiałów tapicerskich:
a) wata tapicerska ,
b) trawa morska,
c) odpady perlonu,
d) pakuły,
e) szczecina świńska,
f) pierze darte i puch.
- literatura z rozdziału,
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.2.1.
Ćwiczenie 3
Z przedstawionych Ci materiałów tapicerskich, wybierz i dokonaj podziału na cztery
następujące grupy:
1) materiały na warstwę podtrzymującą,
2) materiały na warstwę sprężynującą,
3) materiały na warstwę wyściełającą,
4) materiały obiciowe (pokryciowe).
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, które uczeń podzieli na cztery grupy,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tapicerskich (materiał
nauczania rozdz. 4.2.1. w poradniku dla ucznia),
3) określić funkcję i wykonanie warstw: podtrzymującej, sprężynującej, wyściełającej,
obiciowej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić próbki materiałów stosowanych w pracach tapicerskich,
6) omówić materiały stosowane do wykonania poszczególnych warstw,
7) wybrać i podzielić na cztery grupy te materiały, które są stosowane do wykonywania
warstw: podtrzymującej, sprężynującej, wyściełającej, obiciowej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- praca z tekstem.
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- Poradnik dla ucznia (rozdz. 4.2.1.),
- literatura z rozdziału 6.
- próbki materiałów tapicerskich:
a) włosie z ogonów i grzyw koni oraz wielbłądów,
b) sierść zwierząt futerkowych, bydła i koni,
c) szczecina świńska,
d) pierze darte i puch,
e) tkaniny,
f) materiały skóropodobne,
g) trawa morska,
h) wata tapicerska,
i) sprężyny,
j) pianka poliuretanowa,
k) taśmy parciane,
l) sklejka,
m) pasy gumowe,
n) płyta pilśniowa twarda.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.3. Narzędzia tapicerskie. Tapicerowanie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych narzędzi wybierz te, które stosuje się do prac związanych
z wykonaniem warstwy pokryciowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić narzędzia tapicerskie, z których uczeń powinien wybrać dwa właściwe,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym narzędzi tapicerskich (poradnik dla
ucznia rozdz. 4.3.1.),
3) określić funkcję i sposób wykonania warstwy pokryciowej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić narzędzia stosowane w pracach tapicerskich,
6) wybrać ze zgromadzonych narzędzi te, które są stosowane do wykonania warstwy
pokryciowej,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.3.1.,
- literatura z rozdziału 6,
- naprężacz pasów tapicerskich,
- igły tapicerskie,
- obcęgi ścinające,
- nóż z ostrzem zakrzywionym,
- nożyce krawieckie.
Ćwiczenie 2
Wykonaj wyściełanie siedziska na podłożu twardym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować dokładnie treść zadania,
3) zapoznać się z instrukcją wyściełania wyrobów niesprężynowych (Poradnik dla ucznia
rozdz.4.3.1.),
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować niezbędne narzędzia i sprawdzić ich stan techniczny,
6) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania zadania,
7) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
8) wykonać czynności tapicerskie zgodnie z instrukcją,
9) przygotować wyrób do prezentacji,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia uzasadniając kolejność poszczególnych
czynności technologicznych,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia,
- zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- podłoże twarde,
- formatka z gumy spienionej,
- tkanina płócienna (surówka),
- materiał pokryciowy,
- nożyce krawieckie,
- igły tapicerskie, nici,
- gwozdzi tapicerskie,
- młotek,
- nóż tapicerski,
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.3.1.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.4. Ręczna obróbka drewna i półfabrykatów drzewnych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wytnij ze sklejki dno tacki o wymiarach 300x400 mm. Wyszlifuj powierzchnie płaskie
i krawędzie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym ręcznej obróbki drewna
i półfabrykatów drzewnych (poradnik dla ucznia rozdz. 4.4.1.),
3) dobrać narzędzia i materiały do cięcia i szlifowania,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
5) wytrasować na sklejce element o wymiarach 300x400 mm.,
6) wyciąć wytrasowany element za pomocą piły płatnicy lub piły ramowej,
7) wyszlifować powierzchnie płaskie i krawędzie sklejki,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia,
- zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- narzędzia do obróbki ręcznej:
a) piła ramowa,
b) piła płatnica,
c) tarnik,
d) pilnik,
- papier ścierny,
- sklejka gr. 3 mm.,
- przyrządy do trasowania
a) znacznik,
b) rysik,
c) kątownik prostokątny,
- warsztat stolarski (strugnica)
- Poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1.,
- literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Ćwiczenie 2
Mając do dyspozycji płytę pilśniową twardą o wymiarach 350 x 350 mm. wytrasuj koło
na dno koszyka o średnicy 300 mm.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy i zgromadzić narzędzia do trasowania,
3) zastosować przybory do mierzenia,
4) wyznaczyć środek, na którym ustawisz nóżkę cyrkla,
5) wyrysować koło o promieniu 150 mm,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- płyta pilśniowa twarda o wymiarach 350 x 350 mm,
- metrówka stolarska,
- przybory traserskie,
- gumka,
- literatura z rozdziału 7.
- Poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.5. Obrabiarki i urządzenia do obróbki maszynowej drewna
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wytnij na pilarce do cięcia wzdłużnego cztery elementy na ramiak siedziska. Wymiary
elementów 450x50x25 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z obsługą i zasadami bezpiecznej pracy na pilarce do cięcia wzdłużnego
(materiał nauczania rozdz. 4.5.1. w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić w obecności nauczyciela stan techniczny urządzenia  klin rozszczepiający,
kaptur ochronny, prowadnica,
5) ustawić na pilarce wymiary wycinanych elementów,
6) dokonać cięcia wzdłużnego w obecności nauczyciela, stosując zasady bezpiecznej pracy
przy obsłudze pilarki,
7) wykonać cięcie poprzeczne za pomocą piły do cięcia ręcznego,
8) sprawdzić wymiary poszczególnych elementów,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- ćwiczenia,
- zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- deska o wymiarach 1000x120x30 mm.,
- pilarka do cięcia wzdłużnego,
- piła płatnica,
- przyrządy do mierzenia i trasowania,
- instrukcja stanowiskowa obsługi pilarki,
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.5.1.,
- literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Ćwiczenie 2
Przedstaw na rysunku schemat działania strugarki wyrówniarki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się ze schematem działania strugarki wyrówniarki (materiał nauczania
rozdz.4.5.1 w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) narysować schemat działania strugarki wyrówniarki zwracając szczególną uwagę na
podstawowe elementy konstrukcyjne,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- blok techniczny formatu A 4,,
- przybory kreślarskie,
- gumka,
- literatura z rozdziału 7.
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.5.1.,
Ćwiczenie 3
Spośród przedstawionych Ci próbek materiałów obrobionych na maszynach stolarskich
wybierz te, których obróbki dokonano na frezarce dolnowrzecionowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, z których uczeń powinien wybrać trzy właściwe,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym obrabiarek i urządzeń do obróbki
maszynowej (poradnik dla ucznia rozdz. 4.5.1.),
3) określić zastosowanie poszczególnych obrabiarek do obróbki drewna,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
5) zgromadzić próbki materiałów poddanych obróbce na maszynach stolarskich,
6) wybrać ze zgromadzonych próbek materiałów te, których obróbkę wykonano na frezarce
dolnowrzecionowej,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem.
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- materiał nauczania rozdz. 4.5.1.,
- literatura z rozdziału 6.
- próbki materiałów poddanych obróbce maszynowej:
a) ramiak konstrukcyjny do siedziska,
b) listwa o przekroju poprzecznym profilowanym,
c) element tarcicy nie obrzynanej,
d) ramiak z wykonanym rowkowaniem,
e) ramiak z wykonanym czopowaniem,
f) próbki sortymentów tarcicy obrzynanej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
5.6. Połączenia stolarskie
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Połącz dwie dowolne formatki płyty wiórowej, stosując połączenie kołkowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wykonywaniem połączeń kołkowych (materiał nauczania rozdz. 4.6.1.
w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) wytrasować miejsce połączeń kołkowych, zwracając uwagę na rozmieszczenie kołków
w elementach konstrukcyjnych,
5) nawiercić otwory na kołki, zwracając uwagę na bezpieczeństwo w czasie posługiwania
się wiertarką,
6) sprawdzić dokładność wykonania połączenia poprzez pasowanie na sucho łączonych
elementów,
7) nanieść klej i połączyć elementy na stałe,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia,
- zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- formatki płyty wiórowej o wymiarach 300x150 mm. szt. 2,
- kołki montażowe,
- znaczniki do trasowania,
- wiertarka,
- wiertło 8mm,
- klej do drewna,
- literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Ćwiczenie 2
Wykaż różnicę pomiędzy połączeniem kołkowym a złączem uciosowym na obce pióro.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wykonywaniem połączeń stolarskich (materiał nauczania rozdz. 4.6.1.
w poradniku dla ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) narysować schemat połączenia kołkowego i uciosowego na obce pióro,
5) wypisać na arkuszu różnice w konstrukcji połączeń kołkowych i uciosowych na obce pióro,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- blok techniczny formatu A4,
- ołówki różnej twardości (H, B),
- przybory kreślarskie,
- przybory do pisania,
- arkusz papieru,
- gumka,
- Poradnik dla ucznia rozdz. 4.6.1.
- literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie pomocniczych
prac stolarskich i tapicerskich
TEST 1
Test składa się z 22 zadań:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, są z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 6, 11, 17, 20, 21, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedz złą lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 20 zadań, w tym 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom
Poprawna odpowiedz
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań
Wskazać pojęcie: materiały
1. B P c
tarte
Wyjaśnić pojęcie: płaszczyzna
2. B P c
tarcicy
Wyjaśnić określenie: bok
3. B P b
tarcicy
Określić parametry
4. klasyfikowania tarcicy na C PP a
sorytmenty
5. Określić tarcicę iglastą B P b
Określić z jakich materiałów
6. pozyskiwana jest tarcica C PP c
specjalnego przeznaczenia
7. Określić pochodzenie forniru B P a
8. Określić budowę sklejki B P a
Określić budowę płyt
9. B P a
stolarskich
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Określić funkcję warstwy
10. B P b
podtrzymującej
Określić umiejscowienie
11. C PP b
warstwy sprężynującej
Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił co najmniej cztery
z n/w rodzajów obróbki ręcznej:
- piłowanie,
Wymienić rodzaje ręcznej
12. A PP - struganie,
obróbki drewna
- wiercenie,
- dłutowanie,
- obróbka tarnikami,
- szlifowanie.
13. Określić pojęcie: trasowanie B P c
Wymienić przyrządy - znacznik,- rysik,- kątownik,
14. A P
traserskie
- cyrkiel,- kątownik nastawny,
15. Określić pojęcie: struganie B P a
Określić zastosowanie struga
16. B P a
ręcznego
Określić rodzaj dłuta do
17. C PP b
wykonywania gniazd
Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił co najmniej cztery
z n/w grup obrabiarek:
- pilarki,
Wymienić grupy obrabiarek
18. B P - strugarki,
do drewna
- wiertarki,
- dłutarki,
- frezarki,
- tokarki.
Określić zastosowanie
19. C P b
strugarko - wyrówniarek
Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił następujące zasady
bezpiecznej pracy na strugarce:
- posuwanie elementów z
Wymienić zasady bezpiecznej
małą szybkością,
20. pracy na strugarce C PP
- dociskanie krótkich
wyrówniarce
elementów popychaczem,
- unikanie przesuwania rąk
ponad wałem,
- stosowanie zabezpieczeń.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Uczeń wykonał zadanie jeżeli:
- narysował łączone
elementy,
Narysować schemat - zaznaczył miejsce łączenia,
21. C PP
połączenia kołkowego
- narysował kołki łączące,
- zachował proporcje,
- uwzględnił podstawowe
szczegóły.
- czopowo kryte,
Wymienić złącza stolarskie
22. B P - zakładkowe proste,
półkrzyżowo - płaskie
- zakładkowe płetwowe.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania , mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,
11, 13, 15, 16, 17, 19, są pytaniami wielokrotnego wyboru na które tylko jedna
odpowiedz jest właściwa. Zadania 12, 14, 18, 20, 22, to pytania otwarte na które należy
udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadanie 21 zawiera polecenie wykonania rysunku.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedz. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz
prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
Test 1
1. Materiały tarte są to:
a) płyty wiórowe po rozcięciu.
b) płyty pazdzierzowe.
c) materiały drzewne po rozpiłowaniu podłużnym.
d) materiały drzewne po przecięciu poprzecznym.
2. Płaszczyzna w tarcicy jest to:
a) jeden z przekrojów poprzecznych.
b) jedna z dwóch przeciwległych powierzchni wąskich.
c) jedna z dwóch przeciwległych, podłużnych powierzchni szerokich.
d) przekrój podłużny tarcicy.
3. Bok w tarcicy jest to:
a) przekrój wzdłużny.
b) jedna z dwóch przeciwległych, podłużnych powierzchni wąskich.
c) przekrój poprzeczny.
d) jedna z dowolnych powierzchni.
4. Sortymenty tarcicy wyróżnia się na podstawie:
a) rodzaju obróbki i przekroju poprzecznego.
b) wymiarów.
c) rodzaju materiału.
d) gatunku drewna.
5. Do tarcicy iglastej zaliczamy tarcicę:
a) brzozową.
b) sosnową.
c) akacjową.
d) olchową.
6. Tarcicę specjalnego przeznaczenia wykonuje się:
a) z drzew iglastych.
b) z drzew liściastych.
c) z drzew iglastych i liściastych.
d) z drewna dębowego.
7. Fornir jest materiałem:
a) drzewnym.
b) drewnopochodnym.
c) półfabrykatem.
d) tworzywem sztucznym.
8. Sklejka jest płytą:
a) sklejoną z nieparzystej liczby arkuszy forniru.
b) sklejoną z parzystej liczby arkuszy forniru.
c) sklejoną z dwóch płatów forniru.
d) sklejoną z forniru i tektury.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
9. Płyty stolarskie składają się:
a) z obustronnie oklejonej warstwy środkowej.
b) z klejonych i obrobionych listew.
c) z płyt wiórowych oklejonych obłogami.
d) z płyt pazdzierzowych oklejonych sklejką.
10. Warstwa podtrzymująca w meblach tapicerowanych to:
a) rama tapicerska.
b) wypełnienie ramy tapicerskiej.
c) sprężyste materiały piankowe.
d) obicie wewnętrzne.
11. Warstwa sprężynująca nakładana jest:
a) na warstwę wyściełającą.
b) na warstwę podtrzymującą.
c) pod warstwę obiciową.
d) bezpośrednio na ramę tapicerską.
12. Wymień co najmniej cztery podstawowe rodzaje ręcznej obróbki drewna
13. Trasowanie jest to:
a) przecinanie materiału na mniejsze elementy.
b) przecinanie materiału na długość.
c) nanoszenie ołówkiem zarysu potrzebnych elementów surowych.
d) dokonywanie pomiarów obrabianych elementów.
14. Wymień przyrządy służące do trasowania:
15. Struganie jest to:
a) wyrównywanie i wygładzanie powierzchni drewna.
b) nadawanie obrabianemu materiałowi kształtu ozdobnego.
c) dzielenie materiału na części.
d) usuwanie kory.
16. Do ręcznego strugania nierównych powierzchni służy:
a) strug zdzierak.
b) strug równiak.
c) strug spust stolarski.
d) strug gładzik.
17. Do wykonywania gniazd za pomocą dłut stosujemy:
a) dłuta tokarskie.
b) dłuta ogólnego przeznaczenia.
c) dłuta rzezbiarskie.
d) dłuta żłobaki.
18. Wymień co najmniej cztery podstawowe grupy obrabiarek do drewna:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
19. Strugarki wyrówniarki stosuje się do:
a) osiągnięcia równoległości boków.
b) uzyskiwania powierzchni bazowej.
c) uzyskiwania gładkiej powierzchni.
d) strugania wąskich elementów.
20. Wymień zasady bezpiecznej pracy na strugarce - wyrówniarce:
21. Narysuj schemat połączenia kołkowego.
22. Wymień złącza stolarskie półkrzyżowo - płaskie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...........................................................................................................
Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz odpowiedz lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
Do podstawowych rodzajów obróbki ręcznej drewna
zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
12.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
b c d
13. a
Przyrządy służące do trasowania to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
14. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
Do podstawowych grup obrabiarek do drewna zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
18. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
b c d
19. a
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Do zasad bezpiecznej pracy na strugarce wyrówniarce
zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
20.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Narysuj schemat połączenia kołkowego.
21.
Do złącz stolarskich półkrzyżowo płaskich zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
22. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie pomocniczych
prac stolarskich i tapicerskich
Test składa się z 22 zadań.
- zadania 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, są z poziomu podstawowego,
- zadania 1, 2, 5, 8, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 22, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedz złą lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 20 zadań, w tym 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom
Poprawna odpowiedz
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań
1. Zakwalifikować płyty wiórowe C PP b
Określić proces powstawania
2. C PP b
tarcicy
3. Wskazać tarcicę liściastą B P a
Zakwalifikować materiały tarte na
4. B P a
podstawie obróbki i przekroju
5. Zakwalifikować obłóg C PP a
6. Określić budowę sklejki B P b
Określić zastosowanie płyt
7. pilśniowych B P a
twardych
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli wymienił co
najmniej cztery z n/w
rodzajów obróbki ręcznej.
- piłowanie,
Wymienić rodzaje ręcznej obróbki
8. A P
- struganie,
drewna
- wiercenie,
- dłutowanie,
- obróbka tarnikami,
- szlifowanie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
9. Określić pojęcie: piłowanie B P a
Wskazać narzędzie używane do
10. B P b
strugania
Określić zastosowanie tarników
11. B P b
i pilników
Wyjaśnić zastosowanie strugarko - służą do uzyskiwania
12. B P
- wyrówniarek powierzchni azowych
13. Określić zastosowanie popychacza C PP b
Określić zastosowanie strugarek
14. B P b
grubiarek
Określić zastosowanie frezarek
15. B P b
dolnowrzecionowych
Określić zastosowanie strugu
16. B P b
stolarskiego
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli wymienił co
najmniej cztery z n/w
zasad bezpiecznej pracy
na pilarce.
- materiał przesuwać
równomiernie,
Wymienić zasady bezpiecznej
17. C PP
pracy na pilarce - nie zbliżać rąk do
wirującej tarczy,
- stosować popychacz,
- chronić się przed
odrzutem,
- chronić oczy przed
zaprószeniem.
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli wymienił co
najmniej cztery z n/w
materiałów.
- trawa morska,
Wymienić materiały do wykonania
18. C PP
- trawa zamorska,
warstwy wyściełającej
- słomica,
- wata tapicerska,
- wyczeski,
- kotonina.
Określić materiały do wykonania
19. C PP a
warstwy podtrzymującej
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- narysował łączone
elementy,
Narysować schemat połączenia
20. C PP - zaznaczył miejsce
czopowego
łączenia,
- narysował czop i
gniazdo,
- zachował proporcje,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
- uwzględnił
podstawowe
szczegóły.
- stykowe skośne,
Wymienić złącza stolarskie z - czopowe,
21. C PP
grupy złączy czołowych
- kołkowe,
- wielowczepowe.
- stykowe,
Wymienić złącza z grupy złączy
- wręgowe proste,
22. wzdłużnych C PP
- kołkowe.
- wpustkowe.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania , mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczących wykonywania pomocniczych prac stolarskich
i tapicerskich. Zadania : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, są to pytania
wielokrotnego wyboru z których jedna odpowiedz jest prawidłowa. Zadania : 8, 12, 17,
18, 21, 22, są pytaniami otwartymi na które należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadanie
20 zawiera polecenie wykonania rysunku.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem , a następnie ponownie
zakreślić odpowiedz prawidłową}
- w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
6. Pracuj samodzielnie , bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
Test 2
1. Płyty wiórowe zaliczamy do:
a) materiałów drzewnych.
b) materiałów drewnopochodnych.
c) materiałów tartych.
d) półfabrykatów drzewnych.
2. Tarcica powstaje w wyniku:
a) sklejenia i sprasowania wiórów.
b) rozcięcia wzdłużnego kłód.
c) przetarcia bali w tartaku.
d) sklejenia listew drewnianych.
3. Do tarcicy liściastej zaliczamy:
a) tarcicę jesionową.
b) tarcicę modrzewiową.
c) tarcicę świerkową.
d) tarcicę sosnową.
4. Rodzaj obróbki i przekrój poprzeczny wyróżnia grupy sortymentów:
a) materiałów tartych.
b) materiałów drewnopochodnych.
c) półfabrykatów drzewnych.
d) tworzyw drzewnych.
5. Obłóg jest materiałem:
a) drzewnym.
b) drewnopochodnym.
c) półfabrykatem.
d) drewnopochodnym poddanym obróbce.
6. Płyta sklejona z nieparzystej liczby arkuszy forniru to:
a) płyta stolarska.
b) sklejka.
c) płyta pilśniowa.
d) płyta wiórowa.
7. Płyty pilśniowe twarde w plecionkarstwie wykorzystywane są do:
a) uzupełnienia konstrukcji wyrobu.
b) wykonania szkieletów.
c) do podniesienia estetyki wyrobu.
d) wykonania konstrukcji wyrobu.
8. Wymień podstawowe rodzaje ręcznej obróbki drewna.
9. Piłowanie jest to:
a) dzielenie elementu na części,
b) wyrównywanie krawędzi,
c) ścieranie powierzchni pilnikiem,
d) wygładzanie powierzchni bazowej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
10. Struganie materiału wykonujemy za pomocą:
a) tarników.
b) strugów.
c) dłut stolarskich.
d) cykliny.
11. Tarnikami i pilnikami obrabiamy:
a) powierzchnie szerokie.
b) powierzchnie krzywoliniowe.
c) powierzchnie boczne.
d) powierzchnie płaskie.
12. Do czego wykorzystywane są strugarki - wyrówniarki.
13. Popychacz w czasie strugania służy do:
a) przesuwania elementów długich.
b) przesuwania elementów krótkich.
c) popychania elementów w strugarko grubościówce.
d) dociskania elementów do blatu strugarki.
14. Strugarki grubiarki służą do:
a) strugania wstępnego.
b) osiągnięcia równej grubości struganego materiału.
c) strugania na jak największą grubość.
d) strugania obrabianego elementu na minimalną grubość.
15. Frezarki dolnowrzecionowe służą do:
a) docinania elementów na długość.
b) wykonywania gniazd i profili ozdobnych.
c) obrabiania dolnej płaszczyzny materiału.
d) wykonywania powierzchni bazowej.
16. Strug stolarski służy do:
a) wstępnego strugania.
b) wyrównywania powierzchni.
c) zdzierania nierówności.
d) wygładzania krawędzi.
17. Wymień zasady bezpiecznej pracy na pilarce.
18. Wymień materiały stosowane do wykonania warstwy wyściełającej.
19. Warstwa podtrzymująca w meblach tapicerowanych wykonywana jest z:
a) materiałów drzewnych.
b) materiałów pokryciowych.
c) materiałów piankowych.
d) materiałów sprężynujących.
20. Narysuj schemat połączenia czopowego.
21. Wymień złącza stolarskie z grupy złączy czołowych.
22. Wymień złącza stolarskie z grupy złączy wzdłużnych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko......................................................................................
Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz odpowiedz, wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
Do podstawowych rodzajów obróbki ręcznej zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
8.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
Strugarki  wyrówniarki służą do:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
12.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
Zasady bezpiecznej pracy na pilarce to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
17.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Do wykonania warstwy wyściełającej stosowane są
następujące materiały:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
18. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42
19. a b c d
Narysuj schemat połączenia czopowego
20.
Do złącz stolarskich z grupy złączy czołowych zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
21.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Do złącz stolarskich z grupy złączy wzdłużnych zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
22.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
7. LITERATURA
1. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane  produkcja przemysłowa.WSiP, Warszawa 1996
2. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane  produkcja rzemieślnicza i naprawy. WSiP,
Warszawa 1997
3. Kończak T., Żurowski J.: Materiałoznawstwo wikliniarskie i plecionkarskie. WSiP,
Warszawa 1979
4. Lenkiewicz W., Zdziarska J.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
5. Prażmo J.: Stolarstwo cz. 1.: WSiP, Warszawa 1999
6. Prządka W. Szczuka J.: Technologia meblarstwa cz. II. WSiP, Warszawa 1986
7. Prządka W.: Technologia meblarstwa cz. 1. WSiP, Warszawa1986
8. Szczuka J. Żurowski J.: Materiałoznawstwo przemysłu drzewnego. WSiP, Warszawa
1995
9. Witkowski B., Bacia K.: Poradnik dla tapicerów. Wydawnictwo przemysłu lekkiego
i spożywczego, Warszawa 1962
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
44

