koszykarz plecionkarz 742[02] o1 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janusz Artemiuk
Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii
koszykarstwa  plecionkarstwa.742[02].O1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Renata Gołgowska
mgr inż. Stanisław Gryk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].O1.02
 Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa  plecionkarstwa
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz  plecionkarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Konstrukcyjne elementy plecionkarskie 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Sploty tworzące i łączące 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Zakończenia plecionkarskie 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie 17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Technologiczne czynności plecionkarskie 20
5.5.1. Ćwiczenia 20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 23
7. Literatura 37
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz  plecionkarz 742[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- elementów wykładu,
- pokazu z objaśnieniem,
- pracy z tekstem,
- pracy z rysunkiem,
- pogadanki,
- dyskusji,
- tekstu przewodniego,
- ćwiczeń praktycznych,
- projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym pytania
otwarte, z luką oraz wielokrotnego wyboru.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- karty odpowiedzi,
- zestawy zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
742[02].O1
Podstawy koszykarstwa  plecionkarstwa
742[02].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
742[02].O1.02
Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii
koszykarstwa  plecionkarstwa
742[02].O1.03
Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej
oraz innych surowców i materiałów stosowanych
w produkcji koszykarsko  plecionkarskiej
742[02].O1.04
Wykonywanie prac związanych
z pozyskiwaniem, przetwarzaniem
i uszlachetnianiem wikliny
742[02].O1.05 742[02].O1.06 742[02].O1.07
Wykonywanie Posługiwanie się normami Magazynowanie,
pomocniczych prac i dokumentacją wyrobów pakowanie i transport
stolarskich i tapicerskich wyrobów
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- selekcjonować i porządkować informacje uzyskane z różnych zródeł,
- interpretować informacje zawarte w rysunkach i tabelach,
- dostrzegać i oceniać związki zachodzące między działalnością człowieka a środowiskiem
naturalnym,
- oceniać własne możliwości wykonania pracy do stawianych wymagań,
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 rozróżnić i scharakteryzować materiały plecionkarskie,
 rozróżnić tworzywa konstrukcyjne i wyplotowe,
 rozróżnić szkielety wyrobów,
 rozróżnić i zdefiniować osnowy i wątki,
 rozróżnić i scharakteryzować sploty łączące, stosowane w wyrobach koszykarsko 
plecionkarskich,
 rozróżnić i scharakteryzować sploty tworzące stosowane w wyrobach koszykarsko 
plecionkarskich,
 rozróżnić zakończenia plecionkarskie,
 rozróżnić elementy konstrukcyjne, stosowane w wyrobach koszykarsko 
plecionkarskich,
 rozróżnić uchwyty koszykarskie,
 rozróżnić zamknięcia koszykarsko  plecionkarskie,
 rozróżnić złącza plecionkarskie,
 scharakteryzować technologiczne czynności plecionkarskie,
 określić zasady doboru materiałów do technologii prac.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca: & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa  plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa 
plecionkarstwa.
Temat: Podstawowe sploty tworzące. Nazwy, rozpoznawanie, sposób wykonywania.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz wykonywania
podstawowych splotów tworzących.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zdefiniować pojęcie splotu tworzącego,
- rozpoznać splot tworzący w wyrobie,
- nazwać poprawnie sploty: wężykowe, krzyżowe i skośny,
- scharakteryzować sposób wykonania każdego splotu.
Metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia,
- przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zespołowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
 plansze poglądowe: rodzaje splotów (sploty wężykowe, krzyżowe, splot skośny),
 wyroby plecionkarskie w których zastosowano sploty (wężykowe, krzyżowe, skośne),
 karteczki z nazwami splotów,
 Norma Branżowa BN-69/8460-03,
 proces technologiczny lub instrukcja wykonania, lub opis sposobu wykonania splotu
(wężykowego, krzyżowego, skośnego),
 tekst przewodni.
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna
 sprawy organizacyjne,
 nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć,
 czynności przygotowawcze do wykonania ćwiczenia.
2. Faza właściwa
- każdy zespół otrzymuje zadanie zdefiniowania pojęcia splotu tworzącego,
- uczniowie za pomocą plansz poglądowych rozpoznają na wyrobach gotowych sploty
tworzące i przypinają szpilką na splocie odpowiednią nazwę splotu, a ponadto:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- charakteryzują sposób wykonania każdego ze splotów,
- sprawdzają poprawność wykonanego ćwiczenia,
- uzasadniają dobór nazw (np.: splot wężykowy dwuprętowy  jest wykonany dwoma
prętami wzajemnie przeplatającymi się w sposób podobny do wężyka itp.),
- wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonania ćwiczenia.
3. Faza kończąca
 podsumowanie wiadomości,
 złożenie środków dydaktycznych,
 podziękowanie i zakończenie zajęć.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze zawodowej wiadomości na temat: Sploty tworzące (sploty wężykowe,
krzyżowe, splot skośny) - sposób wykonywania. Zapoznaj się z nimi.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca...........................................................................................
Modułowy program nauczania: Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa  plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa 
plecionkarstwa
Temat: Uchwyty plecionkarskie. Nazwy, rozpoznawanie, sposób wykonywania.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania oraz wykonywania
uchwytów plecionkarskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zdefiniować pojęcie uchwytu plecionkarskiego,
- rozpoznać uchwyty w wyrobie,
- nazwać poprawnie uchwyty: pałąki, ucha,
- scharakteryzować sposób wykonania: pałąka, ucha.
Metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- praca z tekstem,
- praca z rysunkiem
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna,
 zespołowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
 plansze poglądowe: rodzaje uchwytów (pałąki: zwyczajny, spiralny, krzyżowy,
opleciony, kijowy; ucha: zwyczajne, oplecione, okienkowe, pełne.)
 wyroby plecionkarskie z pałąkiem; zwyczajnym, spiralnym, krzyżowym, oplecionym,
kijowym; uchem: zwyczajnym, oplecionym, okienkowym, pełnym.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Czynności przygotowawcze do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
 uczniowie zostają podzieleni na zespoły (3-osobowe),
- każdy zespół otrzymuje zadanie:
- zdefiniowania pojęcia  uchwyt plecionkarski,
- zapoznania się z Normą Branżową BN-69/8460-06 oraz planszami poglądowymi-
rodzaje uchwytów,
- podzielenia wyrobów na wyroby z pałąkami i wyroby z uchami,
- zespoły opracowują swoje tematy (wypisują wszystkie dostępne informacje o
uchwytach),
- każdy zespół prezentuje i omawia uchwyty na wyrobach gotowych,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- nauczyciel obserwuje pracę uczniów.
5. Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego zadania.
Zakończenie zajęć:
 podsumowanie wiadomości,
 złożenie środków dydaktycznych,
 podziękowanie i zakończenie zajęć.
Praca domowa:
Korzystając z wiadomości zdobytych na zajęciach oraz z Norm Branżowych wykonaj tabelę
z podziałem uchwytów na:
- pałąki,
- ucha.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, zdobytych
wiadomości i umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Konstrukcyjne elementy plecionkarskie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie rysunku lub modelu wyrobu plecionkarskiego sporządz wykaz elementów
konstrukcyjnych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną terminologią
technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy
i określenia.
3) dokładnie obejrzeć rysunek lub model,
4) wynotować elementy konstrukcyjne,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- ćwiczenia,
- praca z tekstem,
- praca z rysunkiem,
- pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
-  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.1.1),
- plansze poglądowe elementów konstrukcyjnych wyrobów plecionkarskich,
- rysunki wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
 modele wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
 wyroby koszykarsko-plecionkarskie,
 Norma Branżowa: BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy
i określenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Ćwiczenie 2
Na podstawie rysunku lub modelu wyrobu, określ ilość zastosowanych w nim elementów
konstrukcyjnych. Nazwij te elementy konstrukcyjne.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną terminologią
technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy
i określenia.
3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem,
4) określić ilość elementów konstrukcyjnych,
5) poprawnie nazwać elementy konstrukcyjne,
6) zapisać nazwę i ilość elementów konstrukcyjnych,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
-  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.1.1),
- plansze poglądowe elementów konstrukcyjnych wyrobów plecionkarskich,
 rysunki wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
 modele wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
 wyroby koszykarsko-plecionkarskie,
 Norma Branżowa: BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy
i określenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Sploty tworzące i łączące
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Nazwij, zgodnie z terminologią technologiczną, określoną normami przedstawione na
rysunku lub modelu wyrobu sploty tworzące.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.
3) zapoznać się z rysunkami i modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu sploty tworzące,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- praca z tekstem
- praca z rysunkiem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.2.1),
 BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.
 plansze poglądowe  rodzaje splotów tworzących,
 modele wyrobów wykonane z zastosowaniem splotów tworzących,
 rysunki wyrobów koszykarsko-plecionkarskich.
Ćwiczenie 2
Nazwij zgodnie z terminologią technologiczną, określoną normami, przedstawione na
rysunkach lub modelach wyrobu sploty łączące.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.
3) zapoznać się z rysunkami i modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunkach lub modelach wyrobów sploty łączące,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.2.1),
 BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia,
 plansze poglądowe  rodzaje splotów łączących,
 modele wyrobów wykonane z zastosowaniem splotów łączących.
 rysunki wyrobów koszykarsko  plecionkarskich.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Zakończenia plecionkarskie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż na rysunku lub modelu wyrobu obręb plecionkarski. Nazwij ten rodzaj
zakończenia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,
3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu zakończenie plecionkarskie,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.3.1),
 BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,
 plansze poglądowe  rodzaje zakończeń plecionkarskich,
 model wyrobu wykonany z zastosowaniem zakończeń plecionkarskich.
 rysunki wyrobów z zakończeniami plecionkarskimi.
Ćwiczenie 2
Nazwij przedstawione na rysunkach lub modelach wyrobów dodatkowe zakończenia
plecionkarskie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,
3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu,
4) poprawnie nazwać na rysunkach lub modelach wyrobów dodatkowe zakończenia
plecionkarskie,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.3.1),
 BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,
 plansze poglądowe  rodzaje zakończeń plecionkarskich,
 modele wyrobów wykonane z zastosowaniem dodatkowych zakończeń plecionkarskich.
 rysunki wyrobów z dodatkowymi zakończeniami plecionkarskimi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów koszykarskich rozpoznaj i wskaż
pałąki.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy
i określenia,
3) zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu pałąki wyrobów
koszykarskich,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.4.1),
 BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,
 plansze poglądowe  rodzaje uchwytów plecionkarskich,
 modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem omawianych uchwytów,
 rysunki wyrobów z pałąkami.
Ćwiczenie 2
Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów wskaż  ucha .
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy
i określenia,
3) zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu  ucha ,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.4.1),
 BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,
 plansze poglądowe  rodzaje uchwytów plecionkarskich,
 modele wyrobów koszykarskich z  uchami ,
 rysunki wyrobów z  uchami .
Ćwiczenie 3
Na rysunku lub modelu wyrobu przedstawiającym część skrzyniową i pokrywę wskaż
elementy zamknięcia plecionkarskiego. Przedstaw ich nazwę.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy
i określenia,
3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu,
4) wskazać i poprawnie nazwać na rysunku lub modelu wyrobu elementy zamknięcia
plecionkarskiego,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.4.1),
 BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,
 plansze poglądowe  rodzaje zamknięć plecionkarskich,
 modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem zamknięć plecionkarskich,
 rysunki wyrobów z zamknięciami plecionkarskimi.
Ćwiczenie 4
Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów wskaż zawiasy:
1) skręcane,
2) zwijane,
3) sprężynowe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy
i określenia,
3) zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów,
4) poprawnie wskazać na rysunku lub na modelu wyrobu zawiasy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 praca z rysunkiem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.4.1),
 BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,
 plansze poglądowe  rodzaje zawiasów plecionkarskich,
 modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem zawiasów,
 rysunki wyrobów z zawiasami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.5. Technologiczne czynności plecionkarskie
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na wybranych modelach wyrobów plecionkarskich, wskaż elementy konstrukcyjne, które
poddano zacinaniu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić sposób wykonania. Wskazane jest, aby uczniowie mieli możliwość wykonywania
ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich modeli. Należy
zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1),
2) poprawnie wskazać na modelach wyrobów elementy poddane czynności technologicznej
-zacinanie,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 praca z tekstem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.5.1),
 modele wyrobów.
Ćwiczenie 2
Na przykładzie przedstawionych modeli wyrobów plecionkarskich oceń, które z wyrobów
zostały poddane czynnościom czyszczenia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres
i omówić sposób wykonania. Wskazane jest, aby uczniowie mieli możliwość wykonywania
ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich lub ich modeli. Należy
zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią technologiczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania ( Poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1),
2) wyjaśnić na czym polega czynność  czyszczenie wyrobu ,
3) poprawnie ocenić i wyjaśnić, które wyroby zostały poddane czyszczeniu, a które nie,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
  Poradnik dla ucznia (rozdział 4.5.1),
 modele wyrobów poddanych czyszczeniu i nie czyszczonych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Posługiwanie się terminologią
z zakresu technologii koszykarstwa - plecionkarstwa
Test składa się z 22 zadań
 zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22 są z poziomu
podstawowego,
 zadania 6, 9, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń
otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
 dobry za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu nr 1
Klucz odpowiedzi:
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
& naturalnego lub
sztucznego
spełniający
Wyjaśnić pojęcie materiału
1. B P w wyrobie funkcję
plecionkarskiego
tworzywa
konstrukcyjnego
lub wyplotowego.
2. Określić materiały plecionkarskie B P d
materiał do
wykonywania
Zdefiniować pojęcie  tworzywo
3. A P elementów
konstrukcyjne
konstrukcyjnych
wyrobu
Określić najczęściej stosowane
4. B P c
tworzywa konstrukcyjne
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5. Zdefiniować tworzywo wyplotowe A P a
Przyporządkować elementy
6. C PP a
konstrukcyjne do wyrobu
7. Nazwać elementy konstrukcyjne A P spałki
Zdefiniować pojęcie  szkielet
8. A P c
wyrobu
Zakwalifikować  poręcz do
9. elementów konstrukcyjnych mebli C PP d
szkieletowych
10. Określić pojęcie  splot tworzący B P a
11. Rozpoznać splot tworzący B P a
12. Rozpoznać splot tworzący B P c
13. Określić pojęcie  splot łączący B P b
14. Rozpoznać splot łączący B P b
15. Rozpoznać wiązadło krzyżowe B P a
Określić pojęcie zakończenia
16. C P b
plecionkarskiego
Zakwalifikować gruszkę do
17. C PP a
ozdobnych wykończeń nóg wyrobów
Zakwalifikować podstawę do
18. C PP b
dodatkowych wykończeń wyrobu
19. Rozróżnić uchwyty B P a
20. Rozpoznać uchwyt B P a
Określić, na czym polega
21. A P b
czyszczenie wyrobów
22. Zdefiniować pojęcie  taśmowanie A P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie, będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczące posługiwania się terminologią z zakresu technologii
koszykarstwa-plecionkarstwa. Zadania: 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,
19, 20, 21, 22 są pytaniami wielokrotnego wyboru, w których jedna odpowiedz jest
prawidłowa. Zadania: 1, 3, 7 to pytania z luką.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
 w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową)
 w pytaniach z luką wpisz odpowiedz w wyznaczone pole.
6. Pracuj samodzielnie.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Materiał plecionkarski to materiał pochodzenia & & & & & & ... lub & & & & & & .
spełniający w wyrobie funkcję & & & & & & .. lub & & & & & & .
2. Do materiałów plecionkarskich zaliczamy:
a) sklejkę.
b) płytę pilśniową.
c) tarcicę.
d) rotang.
3. Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania elementów & & & & & & wyrobu.
4. Najczęściej stosowanym tworzywem konstrukcyjnym są:
a) rogożyna.
b) turzyca.
c) pręty i kije wiklinowe i rotangowi.
d) taśmy wiklinowe i rotangowe.
5. Tworzywo wyplotowe to materiał do:
a) wyplatania ścianek  boków wyrobów.
b) uszlachetniania wyrobu.
c) wykończenia wyrobu.
d) wykonania elementów konstrukcyjnych wyrobu.
6. Żebra to elementy konstrukcyjne:
a) dna.
b) boków.
c) pałąków.
d) uchwytów.
7. Odcinki tworzywa konstrukcyjnego, na jednym końcu skośnie zacięte, stanowiące osnowę
wyrobu to & & & & & & & & & & &
8. Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to:
a) ramy.
b) krzyżaki.
c) szkielet.
d) forma.
9. Elementem konstrukcyjnym mebli szkieletowych jest:
a) spałka.
b) słupek.
c) pałąk.
d) poręcz.
10. Splot wypełniający powierzchnię ścianek to:
a) splot tworzący.
b) splot łączący.
c) zakończenie plecionkarskie.
d) uchwyt plecionkarski.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
11. Przedstawiony na rysunku splot to:
a) splot tworzący,
b) splot łączący,
c) element konstrukcyjny,
d) zakończenie plecionkarskie.
12. Przedstawiony na rysunku splot tworzący to:
a) splot skośny,
b) splot wężykowy trzyprętowy,
c) splot wężykowy czteroprętowy,
d) splot kratowy.
13. Splot służący do łączenia elementów wyrobu to:
a) splot tworzący,
b) splot łączący,
c) zamknięcie plecionkarskie,
d) uchwyt.
14. Rysunek przedstawia:
a) splot tworzący,
b) splot łączący,
c) zakończenie plecionkarskie,
d) uchwyt plecionkarski.
15. Przedstawiony na rysunku splot łączący to:
a) wiązadło krzyżowe,
b) wiązadlo oplotowe,
c) wiązadlo kątowe,
d) wiązadło rombowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
16. Zakończenie ścianek wyrobu zwane obrębem to:
a) zamknięcie plecionkarskie.
b) zakończenie plecionkarskie.
c) ucho.
d) pałąk.
17. Ozdobne wykończenie dolnej części nogi wyrobu to:
a) gruszka.
b) podstawa.
c) obręcz.
d) pętla.
18. Dodatkowe wyplecenie ścianki poniżej dna wyrobu to:
a) rama.
b) podstawa.
c) obręb listwowy.
d) rozpora.
19. Do uchwytów zaliczamy:
a) pałąki.
b) spałki.
c) obręcze.
d) pętle.
20. Przedstawiony na rysunku uchwyt to:
a) pałąk spiralny,
b) pałąk opleciony,
c) ucho zwyczajne,
d) ucho pełne.
21. Czyszczenie wyrobów plecionkarskich polega na:
a) szczotkowaniu w celu usunięcia zanieczyszczeń.
b) obcinaniu końców tworzywa plecionkarskiego wystających poza powierzchnię
ścianki wyrobu.
c) myciu wyrobu gotowego z zabrudzeń powstałych w procesie wyplatania.
d) wybieleniu wyrobu gotowego.
22.  Taśmowanie to proces technologiczny polegający na wytworzeniu:
a) dartki drzewnej.
b) taśmy plecionkarskiej.
c) uchwytu plecionkarskiego.
d) elementu konstrukcyjnego wyrobu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...........................................................................................................
Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-
plecionkarstwa
Zakreśl poprawną odpowiedz lub wpisz odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
Materiał plecionkarski to materiał pochodzenia .................
1. lub ..................................... spełniający w wyrobie funkcję
................................................ lub.......................................
2. a b c d
Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania
3.
elementów ........................................................ wyrobu.
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
Odcinki tworzywa konstrukcyjnego, na jednym końcu
7.
skośnie zacięte, stanowiące osnowę wyrobu to ................
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
21. a b c d
22. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Posługiwanie się terminologią
z zakresu technologii koszykarstwa - plecionkarstwa
Test składa się z 22 zadań, z których:
 zadania 1; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 16; 18; 19; 20; 21; 22 są z poziomu
podstawowego,
 zadania 2; 3; 15; 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń
otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
 dobry - za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu nr 2
Klucz odpowiedzi:
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Rozróżnić materiały plecionkarskie B P a
Określić zastosowanie tworzywa
2. C PP a
konstrukcyjnego
Określić zastosowanie tworzywa
3. C PP b
wyplotowego
4. Zdefiniować pojęcie  szkielet wyrobu A P c
5. Zdefiniować pojęcie  wątek A P a
& składnikiem
Zdefiniować pojęcie  elementy
6. A P wyrobu lub
konstrukcyjne
jego części
7. Rozróżnić elementy konstrukcyjne mebli B P a
8. Zdefiniować splot tworzący A P c
9. Zdefiniować splot łączący A P b
Rozróżnić materiały do wykonania
10. B P a
splotów tworzących
11. Rozpoznać element wyrobu - krzyżak B P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Rozpoznać splot tworzący  wężykowy
12. B P b
trzyprętowy
13. Rozpoznać splot tworzący kratowy B P c
Rozpoznać splot łączący  wiązadło
14. B P d
rombowe
Zakwalifikować podplotkę do zakończeń
15. C PP c
plecionkarskich
Rozpoznać zakończenie plecionkarskie 
16. B P a
obręb skręcany
Zakwalifikować pałąki do uchwytów
17. C PP a
wyrobów
18. Rozpoznać pałąk B P c
19. Rozpoznać pałąk opleciony B P d
20. Rozpoznać ucho okienkowe B P c
& dwie
21. Zdefiniować zawias plecionkarski A P
części
Rozpoznać elementy zamknięcia
22. B P c
plecionkarskiego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie, będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
Test zawiera 22 zadania dotyczące posługiwania się terminologią z zakresu technologii
koszykarstwa-plecionkarstwa. Zadania: 6, 21 to pytania z luką. Pytania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8,
9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22 są pytaniami wielokrotnego wyboru,
w których, jedna odpowiedz jest prawidłowa.
4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
 w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki, błędną odpowiedz należy zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
 w pytaniach z luką wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
5. Pracuj samodzielnie.
6. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do materiałów plecionkarskich zaliczamy:
a) wiklinę.
b) sklejkę.
c) tarcicę.
d) płytę wiórową.
2. Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania:
a) elementów konstrukcyjnych.
b) splotów tworzących.
c) zakończeń plecionkarskich.
d) splotów łączących.
3. Tworzywo wyplotowe służy do:
a) wykonywania konstrukcji mebli wyplatanych.
b) wyplatania ścianek boków wyrobów.
c) wykonywania konstrukcji wyrobów galanteryjnych.
d) uszlachetniania wyrobów.
4. Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to:
a) rama.
b) krzyżak.
c) szkielet.
d) forma.
5. Wątek to:
a) tworzywo wylotowe.
b) splot tworzący.
c) element konstrukcyjny.
d) wiązadło.
6. Elementy konstrukcyjne są podstawowym & & & & & & wyrobu lub jego& & & & &
7. Do elementów konstrukcyjnych mebli zaliczamy:
a) krzyż,
b) podplotkę,
c) podstawę,
d) gruszkę.
8. Splot wypełniający powierzchnię ścianki wyrobu to:
a) splot łączący.
b) zakończenie plecionkarskie.
c) splot tworzący.
d) uchwyt plecionkarski.
9. Splot służący do łączenia elementów wyrobu to:
a) splot tworzący.
b) splot łączący.
c) zamknięcie plecionkarskie.
d) uchwyty.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
10. Splot tworzący wykonujemy:
a) prętami i taśmami.
b) kijami wiklinowymi.
c) kijami bambusa.
d) kijami rotangowymi.
11. Przedstawione na rysunku elementy wyrobu to:
a) krzyżak,
b) rozpora,
c) biegun,
d) rama.
12. Przedstawiony na rysunku splot tworzący to:
a) splot wężykowy dwuprętowy.
b) splot wężykowy trzyprętowy.
c) splot kratowy.
d) splot jodełkowy.
13. Przedstawiony na rysunku splot tworzący to:
a) splot jodełkowy.
b) splot wężykowy dwuprętowy.
c) splot kratowy.
d) splot krzyżowy deseniowy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
14. Przedstawiony na rysunku splot łączący to:
a) wiązadło koronkowe.
b) wiązadło kątowe.
c) wiązadło oplotowe.
d) wiązadło rombowe.
15. Do zakończenia plecionkarskiego należy:
a) spałka.
b) obręcz.
c) podplotka.
d) rama.
16. Przedstawione na rysunku zakończenie plecionkarskie to:
a) obręb skręcany.
b) obręb jodełkowy.
c) podplotka.
d) obręb warkoczowy.
17. Do uchwytów zaliczamy:
a) pałąki.
b) spałki.
c) pętle.
d) płozy.
18. Przedstawiony na rysunku uchwyt to:
a) ucho.
b) zaczep.
c) pałąk.
d) rozpora.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
19. Rysunek przedstawia:
a) pałąk zwyczajny,
b) pałąk spiralny,
c) pałąk kijowy,
d) pałąk opleciony,
20. Rysunek przedstawia ucho:
a) oplecione.
b) pełne.
c) okienkowe.
d) zwyczajne.
21. Zawias jest to element łączący & & & & & & & & & . wyrobu.
22. Przedstawione elementy zamknięcia plecionkarskiego to:
a) pętle.
b) zaczepy.
c) zatyczki.
d) gruszki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...........................................................................................................
Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-
plecionkarstwa
Zakreśl poprawną odpowiedz lub wpisz odpowiedz
Numer Punktacja
Odpowiedz
pytania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
Elementy konstrukcyjne są podstawowym
6.
....................................... wyrobu lub jego ............................
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
21. Zawias jest to element łączący..................................wyrobu.
22. a b c d
Razem
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
7. LITERATURA
1. Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959
2. Kończak T., Korpetta W., Mądrzyk J.: Technologia wikliniarstwa i plecionkarstwa.
WSiP, Warszawa 1979
3. BN-69/8460-01 Materiały plecionkarskie. Nazwy.
4. BN-69/8460-02 Plecionkarstwo. Podstawowe nazwy i określenia.
5. BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.
6. BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy i określenia.
7. BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia.
8. BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia.
9. BN-69/8460-07 Czynności plecionkarskie. Nazwy i określenia.
10. Informator o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Koszykarz-
plecionkarz 742[02] Warszawa 2003
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37

