koszykarz plecionkarz 742[02] z1 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janusz Artemiuk
Wykonywanie prac przygotowawczo  wykończeniowych
związanych z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich 742[02].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Renata Gołgowska
mgr inż. Stanisław Gryk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].Z1.01
 Wykonywanie prac przygotowawczo-wykończeniowych związanych z wytwarzaniem
wyrobów koszykarsko  plecionkarskich zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu koszykarz  plecionkarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom. 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Stanowisko pracy koszykarza  plecionkarza 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. OprzyrzÄ…dowanie pomocnicze 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Przygotowanie materiałów plecionkarskich do produkcji 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Produkcja taśm i listew 18
5.4.1. Ćwiczenia 18
5.5. Wykończenie wyrobów gotowych 21
5.5.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 23
7. Literatura 34
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Koszykarz  plecionkarz 742[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas
zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń,
- zajęć praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6  Ewaluacja osiągnięć ucznia zestawem
testowym, zawierającym zadania z poziomu podstawowego i ponadpodstawowego oraz próbą
pracy  zadaniem praktycznym. W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
742[02].Z1
Technologia prac koszykarsko-
plecionkarskich
742[02].Z1.01
Wykonywanie prac przygotowawczo-
wykończeniowych związanych
z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko-
plecionkarskich
742[02].Z1.02
Wykonywanie prac zwiÄ…zanych z produkcjÄ…
wyrobów koszykarsko-plecionkarskich
742[02].Z1.03
Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem
peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej,
słomy i innych materiałów
742[02].Z1.04
Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów
koszykarsko-plecionkarskich
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- selekcjonować i porządkować informacje uzyskane z różnych zródeł,
- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,
- interpretować informacje zawarte w rysunkach i tabelach,
- dostrzegać i oceniać związki zachodzące między działalnością człowieka a środowiskiem
naturalnym,
- oceniać własne możliwości wykonania pracy do stawianych wymagań,
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
- posługiwać się przyrządami pomiarowymi,
- odczytywać oraz interpretować rysunki i dokumentację wyrobu,
- posługiwać się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa  plecionkarstwa,
- rozpoznawać gatunki i odmiany wierzby krzewiastej oraz inne surowce i materiały
stosowane w produkcji koszykarsko  plecionkarskiej,
- wykonywać prace związane z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i uszlachetnianiem wikliny,
- wykonywać pomocnicze prace stolarskie i tapicerskie,
- posługiwać się normami i dokumentacją wyrobu,
- magazynować, pakować i transportować wyroby gotowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 wykonać prace przygotowawcze i wykończeniowe zgodnie z przepisami bhp, ochrony
ppoż. oraz ochrony środowiska,
 wykonać prace dotyczące podstaw koszykarstwa i plecionkarstwa,
 dobrać narzędzia, oprzyrządowanie pomocnicze, urządzenia i maszyny przewidziane
w planie produkcyjnym,
 dokonać konserwacji narzędzi, obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane przy
wytwarzaniu wyrobów koszykarskich i plecionkarskich,
 dobrać materiał do produkcji, zgodnie z dokumentacją wyrobu,
 dokonać sortowania i klasyfikacji surowców, materiałów i odpadów poprodukcyjnych,
 dokonać podziału materiałów plecionkarskich na konstrukcję wyrobu, sploty, uchwyty,
zamknięcia i złącza,
 obsłużyć stanowisko do uplastyczniania; uplastycznić materiały przewidziane do produkcji,
 wykonać czynności koszykarsko  plecionkarskie jak: zacinanie, nadcinanie, przecinanie,
łupanie, nacinanie, czyszczenie, wbijanie, ubijanie, zakładanie, nawiązywanie,
 ukształtować materiały na konstrukcyjne elementy wyrobu,
 dokonać wzdłużnego i porzecznego przerzynania materiałów na konstrukcyjne elementy
wyrobu,
 wykonać trasowanie, pasowanie, dociskanie, łączenie elementów wyrobu,
 wykonać łupanie prętów i kijów,
 dokonać mechanicznej obróbki łupków z prętów i kijów,
 dokonać obróbki ręcznej taśm i listew/ struganie, zwężanie/,
 zabezpieczyć materiał i wyroby przed wysychaniem w trakcie produkcji,
 przeprowadzić proces suszenia, konserwacji i sezonowania elementów plecionkarskich,
 wykonać pomocnicze prace stolarskie i tapicerskie na potrzeby pracowni koszykarsko-
plecionkarskiej,
 dobrać materiały do prac wykończeniowych,
 wykończyć i uszlachetnić wyrób koszykarsko  plecionkarski,
 sprawdzić zgodność wykonania wyrobu z dokumentacją,
 sporządzić kalkulację ceny wyrobu i usługi,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Technologia prac koszykarsko  plecionkarskich 742[02] Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie prac przygotowawczo-wykończeniowych związanych
z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko-plecionkarskich 742[02] Z1.01
Temat: Wstępne sortowanie prętów wiklinowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wstępnego sortowania prętów wiklinowych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 zorganizować stanowisko pracy,
 przesortować pręty wiklinowe wydzielając na osnowy, wątek, uchwyty, zamknięcia,
 uformować i powiązać pęczki wikliny,
 przestrzegać przepisy bhp, ppoż.
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1),
 wiklina okorowana,
 suwmiarka,
 sznurek.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne, sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
- każdy uczeń wykonuje sortowanie wiązki prętów wikliny z jednego przedziału
długości na grubość wydzielając pręty na konstrukcję nośną, na sploty wzmacniające
i pręty do wyplotu ścian (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),
- każdy uczeń przegląda pręty pod względem jakości i eliminuje te, które posiadają wady,
- w trakcie realizacji ćwiczenia uczeń może korzystać z materiału nauczania (poradnik
dla ucznia rozdział 4.2.1),
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów,
- po przesortowaniu wikliny uczeń formuje pęczki wydzielonej wikliny, i uformowaniu
wiązek uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
- uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
5. Nauczyciel stwierdza, czy uczeń prawidłowo sklasyfikował przesortowaną wiklinę
według przeznaczenia.
6. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy.
Zakończenie zajęć
 podsumowanie nowych wiadomości,
 uprzątnięcie stanowisk pracy,
 złożenie narzędzi i materiałów w wyznaczone miejsca,
 pożegnanie.
Praca domowa
W jaki sposób można usprawnić wstępne sortowanie wikliny?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Technologia prac koszykarsko  plecionkarskich 742[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie prac przygotowawczo-wykończeniowych związanych
z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich 742[02].Z1.01
Temat: Uplastycznianie prętów wiklinowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności uplastyczniania wikliny.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowisko pracy,
- ustalić czas moczenia wikliny,
- uplastycznić wiklinę,
- zabezpieczyć uplastycznioną wiklinę przed wysychaniem,
- zaprezentować swoją pracę,
- przestrzegać przepisy BHP, ppoż.
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
- praca z tekstem,
- ćwiczenia,
- metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna.
Czas: 120 min.
Åšrodki dydaktyczne:
- tabela czasu moczenia wikliny (poradnik dla ucznia),
- zbiornik do uplastyczniania wikliny.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest opanowanie umiejętności uplastyczniania wikliny.
FAZA WSTPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodÄ… tekstu przewodniego.
FAZA WAAÅšCIWA
INFORMACJE
1. W jaki sposób uplastycznia się wiklinę?
2. Jakie sÄ… sposoby uplastycznienia wikliny?
3. Jakich urządzeń używa się do uplastycznienia wikliny?
4. Jaki zastosować czas moczenia?
5. Jak sprawdzić, czy wiklina jest dostatecznie uplastyczniona?
6. Jak zabezpieczyć wiklinę przed wysychaniem?
7. Jakie przepisy BHP obowiÄ…zujÄ… przy uplastycznianiu wikliny?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
PLANOWANIE
1. Ustal na czym polega uplastycznienie wikliny.
2. Ustal sposób uplastycznienia wikliny.
3. Ustal jakie urządzenia będą przydatne.
4. Ustal czas nawilżania wikliny.
5. Dobierz sposób zabezpieczenia wikliny przed wysychaniem.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. OdnieÅ› siÄ™ do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przestrzegaj zasad BHP.
2. Przygotuj wiklinÄ™ do uplastycznienia.
3. Przygotuj zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich.
4. Wykonaj zgodnie z ustalonymi zasadami i zaplanowanym czasem uplastycznienie wikliny.
5. Sprawdz, czy wiklina jest dostatecznie uplastyczniona.
6. Zabezpiecz uplastycznionÄ… wiklinÄ™ przed wysychaniem.
7. Zwróć uwagę na poprawność i dokładność swojej pracy.
8. Przygotuj siÄ™ do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie został ustalony sposób uplastycznienia wikliny?
2. Czy prawidłowo zostały dobrane urządzenia do uplastycznienia wikliny?
3. Czy prawidłowo został wyznaczony czas moczenia wikliny?
4. Czy poprawnie i dokładnie wykonano uplastycznienie wikliny?
5. Czy prawidłowo zabezpieczono wiklinę przed wysychaniem?
6. Czy przestrzegano zasad BHP?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOCCOWA
Zakończenie zajęć
Porządkowanie pracowni, zabezpieczenie urządzeń.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje o skutkach zastosowania nieprawidłowego czasu moczenia
wikliny, wypisz je w punktach i przynieś na następne zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Stanowisko pracy koszykarza  plecionkarza
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj taśmownik ręczny do obróbki taśmy na określoną grubość.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) za pomocą czyściwa oczyścić ruchomy nóż tnący (środek konserwujący nóż może
zatłuścić struganą taśmę),
4) sprawdzić stan noża taśmownika  w razie konieczności oddać do ostrzenia,
5) przy pomocy suwmiarki i śruby regulacyjnej ustawić ruchomy nóż w odpowiedniej
wysokości od klocka (wymiar szczeliny między nożem a klockiem grubość taśmy),
6) wykonać próbę strugania taśmy,
7) ocenić jakość strugania,
8) zmierzyć suwmiarką grubość uzyskanej taśmy (w razie potrzeby skorygować wymiar
szczeliny),
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
11) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
- praca z tekstem,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
 taśmownik,
 suwmiarka,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj konserwację ręcznych narzędzi pracy koszykarza-plecionkarza.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) oczyścić narzędzia,
4) sprawdzić stan ostrza narzędzi,
5) sprawdzić stan obsadzenia trzonków i uchwytów narzędzi,
6) sprawdzić stan taśmownika, zwężacza,
7) oddać do obsadzenia ostrzenia i naprawy narzędzia w przypadku stwierdzonych
nieprawidłowości,
8) ułożyć narzędzia na ich wyznaczone miejsce ,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
11) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
 taśmownik - zwężacz,
 sekatory,
 noże,
 młotki,
 ubijaki,
 wyginacze,
 obcęgi,
 szczypce,
 piły ręczne,
 szydła,
 rozłupniki,
 przymiary,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. OprzyrzÄ…dowanie pomocnicze
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Z kija wiklinowego należącego do drugiego przedziału grubości wykonaj na podstawie
rysunku szablon okrągły o średnicy 28 cm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokonać analizy rysunku szablonu,
4) dobrze namoczyć kij wiklinowy o gruboÅ›ci 10÷15 mm,
5) uformować kij w kształcie koła nawijając go na piramidę do gięcia kijów i pozostawić do
wyschnięcia,
6) na uformowanym kiju wytrasować ołówkiem wymiar równy obwodowi szablonu o średnicy
podanej w poleceniu, z naddatkiem na złącze po około 70 mm na obu jego końcach.
(do odmierzenia wymiarów na obwodzie kija użyj taśmy mierniczej lub sznurka),
7) zaciąć skośnie nożem końce kija (cieńszy od wewnętrznej strony, grubszy od zewnętrznej)
i połączyć za pomocą dwóch gwozdzi1,0x17 mm,
8) wzmocnić złącze taśmą wiklinową wiązadłem oplotowym,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
11) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z rysunkiem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 sekator,
 wyginacz,
 nóż,
 piła ręczna,
 taśma miernicza,
 suwmiarka,
 młotek,
 obcęgi,
 zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich.
 gwozdzie 1,0x17 mm,
 sznurek,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 2
Z kija wiklinowego należącego do drugiego przedziału grubości wykonaj na podstawie
rysunku szablon czworokÄ…tny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokonać analizy rysunku szablonu,
4) dobrać odpowiedni materiał do wykonania szablonu,
5) za pomocą piły ręcznej przyciąć na wymaganą długość 4 odcinki z kija,
6) połączyć w czworobok za pomocą gwozdzi odcinki kija według wymaganych wymiarów
pozostawiając w miejscu połączeń wystające końce o długości ok. 5 cm,
7) zmierzyć długość przekątnej,
8) za pomocą piły ręcznej przyciąć 2 odcinki kija o długości przekątnej powiększone
o 2x5 cm na zamocowanie,
9) przybić po przekątnych odcinki kija wiklinowego, w celu wzmocnienia i zachowania kąta
prostego każdego z narożników,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia,
12) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z rysunkiem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 ręczna piła do drewna,
 młotek,
 gwozdzie,
 przymiar stały (calówka) lub taśma miernicza,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Przygotowanie materiałów plecionkarskich do produkcji
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji wyrobu sporządz zapotrzebowanie materiałowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich /modeli/.
Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, określoną normami
terminologiÄ… technologicznÄ….
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zapoznać się z dokumentacją wyrobu,
4) sporządzić zestawienie ilościowe materiałów potrzebnych do produkcji wyrobu,
5) do podanej ilości materiału doliczyć 10% do każdego asortymentu ze względu na jakość
i możliwość zniszczenia w trakcie wykonywania czynności technologicznych,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem, dokumentacjÄ…,
 pokaz z objaśnieniem,
 tekstu przewodniego,
 ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
 dokumentacja wyrobu,
 arkusz papieru A5,
 długopis,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 2
Wykonaj wstępne sortowanie wiązki wikliny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (rozdział 4.2.1),
2) sporządzić plan pracy,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) posortować wiklinę wg jakości i grubości z podziałem na osnowy i wątek,
3) powiązać w wiązki posortowany materiał,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia,
7) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 pokaz z objaśnieniem,
 tekstu przewodniego,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 sznurek,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj uplastycznianie przesortowanych prętów wiklinowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (rozdział 4.2.1),
2) sporządzić plan pracy,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować zbiornik do uplastyczniania wikliny,
5) zanurzyć przesortowanie pęczki wikliny w wodzie tak, aby nie wystawały ponad
powierzchniÄ™ wody,
6) uplastycznić wiklinę wg czasu moczenia dla danej odmiany i długości asortymentowej
prętów (Tab.2),
7) po upływie przewidzianego czasu moczenia, sprawdzić czy pręty mają odpowiednią
plastyczność,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
8) po wyjęciu ze zbiornika ułożyć uplastycznione pręty wiklinowe poziomo w wyznaczonym
miejscu i zabezpieczyć przed wysychaniem,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
11) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 zbiornik do uplastyczniania wikliny,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.4. Produkcja taśm i listew
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ręczne łupanie prętów wiklinowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) nawilżyć pręty przeznaczone do łupania,
4) odciąć wierzchołki prętów na takiej wysokości, by średnica pręta w miejscu cięcia miała
ok. 3 mm,
5) nadłupać część wierzchołkową pręta nożem na trzy części,
6) wprowadzić rozłupnik trójdzielny między nacięte części pręta i przesuwając w kierunku
odziomka rozłupać pręt,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 praca z rysunkiem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 zbiornik do uplastyczniania wikliny,
 nóż,
 sekator,
 suwmiarka,
 rozłupnik trójdzielny,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj ręczne taśmowanie łupków prętów wiklinowych na taśmę liczkową i duszkową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować do pracy taśmownik (oczyścić taśmownik, sprawdzić ostrość noża, ustawić
nóż na żądaną grubość taśmy),
4) przygotować łupki wiklinowe,
5) przeciągnąć łupki przez szczelinę w taśmowniku częścią liczkową do dołu zestrugując
część odrdzeniową,
6) otrzymane taśmy liczkowe wysuszyć do stanu powietrzno-suchego,
7) część odrdzeniową (duszkową) przeciągnąć ponownie przez szczelinę w taśmowniku
uzyskując taśmę duszkową
8) w taśmowniku uzyskując taśmę duszkową,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
11) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z instruktażem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 taśmownik,
 suwmiarka,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj brzegowanie /zwężanie/ taśmy liczkowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować do pracy zwężacz (oczyścić części robocze zwężacza, sprawdzić stan noży,
ustawić noże na żądaną szerokość taśmy ),
4) przygotować taśmy do brzegowania,
5) przeciągnąć pomiędzy pionowo ustawionymi ostrzami zwężacza przygotowane taśmy,
6) zwężone i wyrównane taśmy wysuszyć,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 zwężacz,
 suwmiarka,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.5. Wykończenie wyrobów gotowych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Wykonaj czyszczenie gotowego wyrobu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) sprawdzić i przygotować narzędzia,
3) wyczyścić wyrób gotowy,
4) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
7) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 sekatory,
 noże,
 zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj suszenie wyrobu gotowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (rozdział 4.5.1),
2) zorganizować stanowisko do suszenia,
3) wysuszyć wyroby gotowe do wilgotności ok. 18% - stanu powietrzno suchego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
6) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 Poradnik dla ucznia (rozdział 4.5.1),
 oprzyrządowanie i sprzęt pomocny przy suszeniu wyrobów.
Ćwiczenie 3
Wykonaj barwienie wyrobu gotowego barwnikiem rozcieńczonym w wodzie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wyrób namoczyć w ciepłej wodzie,
4) rozpuścić barwnik w odpowiedniej ilości wody i zagotować roztwór,
5) wstawić wyrób do gorącego roztworu i pozostawić do wystudzenia,
6) wyjąć wyrób i spłukać zimną wodą,
7) wysuszyć zabarwiony wyrób,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 praca z tekstem,
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia,
 zajęcia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 barwnik,
 pojemnik bo barwienia,
 pojemnik do płukania,
 urzÄ…dzenie do podgrzewania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test do jednostki modułowej  Wykonywanie prac przygotowawczo-
wykończeniowych związanych z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich
Test składa się z 22 zadań, z których:
 zadania 1; 2; 3; 4; 6; 7; 8; 9; 11; 12; 14; 16; 17; 18; 19; 20; 22 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 5; 10; 13; 15; 21 sÄ… poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń
otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu nr 1
Klucz odpowiedzi:
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Wyjaśnić co to jest warsztat
1. B P c
koszykarski
2. Rozpoznać narzędzia koszykarskie B P c
Określić zastosowanie ławki
3. B P c
koszykarskiej z narzędziownikiem
Określić przeznaczenie zbiornika na
4. B P a
wodÄ™ w pracowni koszykarskiej
& zapewniajÄ…
zachowanie
Określić przeznaczenie kształtu i
5. C PP
oprzyrządowania pomocniczego wymiarów
całej partii
wyrobów.
Wskazać czynności związane
6. z przygotowaniem materiałów A P a
plecionkarskich do produkcji
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Wskazać czynność związaną z
7. przygotowaniem materiałów do B P a
produkcji
8. Zdefiniować pojęcie  uplastycznianie A P c
Wskazać czynnik wpływający na czas
9. B P b
moczenia wikliny
10. Określić ilość uplastycznianej wikliny C PP c
& gięte lub
zbijane
11. Zdefiniować pojęcie  szablon A P dostosowane
kształtem i
wymiarami&
12. Rozpoznać rodzaj szablonu B P b
& kijów
wiklinowych,
listew
13. Scharakteryzować formy C PP
drewnianych
lub litego
drewna
14. Rozróżnić rodzaje form B P c
Określić czynność technologiczną
15. C PP d
przy produkcji taśm
Określić nazwę procesu
16. B P b
technologicznego
17. Wskazać narzędzia do łupania prętów B P c
Rozróżnić produkt powstały w wyniku
18. B P b
 taśmowania
Rozróżnić maszyny do grubościowej
19. B P d
obróbki łupków
Wskazać czynność wykończeniową
20. B P b
wyrobu
Scharakteryzować czyszczenie
21. C PP b
wyrobów
Wskazać proces uszlachetniający
22. B P c
wyrób
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie, będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiały uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczÄ…ce wykonywania prac przygotowawczo-
wykończeniowych związanych z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko-plecionkarskich.
Zadania: 5, 11, 13 sÄ… to pytania z lukÄ…. Zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16,
17, 18, 19, 20, 21, 22 są pytaniami wielokrotnego wyboru, z których, jedna odpowiedz
jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
 w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedz prawidłową)
 w pytaniach z lukÄ… wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Warsztat koszykarski to:
a) pomieszczenie pracy koszykarza.
b) magazyn wyrobów gotowych.
c) stół do wykonywania czynności koszykarskich.
d) zakład produkujący wyroby koszykarskie.
2. Przedstawione na rysunku narzędzia to:
a) ubijaki.
b) klucze płaskie.
c) wyginacze.
d) młotki.
3. Aawka koszykarska z narzędziownikiem służy do:
a) przechowywania wyrobów i narzędzi.
b) przechowywania szablonów i narzędzi.
c) siedzenia i przechowywania podręcznych narzędzi.
d) przechowywania materiałów pomocniczych i narzędzi.
4. Zbiornik do uplastyczniania w pracowni koszykarskiej-plecionkarskiej służy do:
a) nawilżania materiałów plecionkarskich,
b) przechowywania wody na wypadek awarii,
c) celów przeciwpożarowych,
d) mycia wyrobów w roztworze kwasu szczawiowego.
5. Oprzyrządowanie pomocnicze (szablony, formy, wałki) usprawniają pracę
i & & & & & & & & zachowanie & & & & & & . i & & .& & ......... całej partii wyrobów.
6. Która czynność związana jest z przygotowaniem materiałów plecionkarskich do produkcji?
a) wstępne sortowanie.
b) czyszczenie.
c) lakierowanie.
d) taśmowanie.
7. Sortowanie wstępne materiałów polega na:
a) wydzieleniu materiałów na osnowy, wątek.
b) sortowaniu na długość.
c) sortowaniu ilościowym.
d) sortowaniu jakościowym.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
8. Moczenie materiału plecionkarskiego w celu nadania mu plastyczności to:
a) taśmowanie.
b) zwężanie.
c) uplastycznianie.
d) Å‚upanie.
9. Czas moczenia wikliny zależy od:
a) koloru wikliny.
b) grubości wikliny.
c) jakości wikliny.
d) można moczyć bez ograniczeń czasowych.
10. Jaką ilość wikliny należy uplastyczniać jednorazowo?
a) tyle, ile zmieści się w zbiorniku do moczenia.
b) wystarczajÄ…cÄ… do produkcji jednego wyrobu.
c) taką, którą można zużyć w ciągu jednego dnia.
d) dwukrotnie większą od potrzebnej do produkcji jednego wyrobu.
11. Szablonem nazywamy płaskie elementy & & & & & .. lub & & & & & & & & .
dostosowane & & & ..& & & & & . i & & & & & & .& & & do górnych krawędzi wyrobu.
12. Przedstawiony na rysunku szablon to:
a) szablon półokrągły.
b) szablon czworokÄ…tny.
c) szablon okrągły.
d) szablon owalny.
13. Formy sÄ… wykonane z .............................................., ...............................................
lub & ............................................... o kształcie i wymiarach wewnętrznych wyrobu.
14. Przedstawione na rysunku formy to:
a) pełne.
b) wieloczęściowe.
c) ażurowe.
d) mieszane.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
15. Obróbka łupków na grubość:
a) lakierowanie.
b) bielenie.
c) cięcie.
d) taśmowanie.
16. Proces technologiczny polegający na promieniowym dzieleniu materiału
plecionkarskiego wzdłuż jego osi na części to:
a) taśmowanie.
b) Å‚upanie.
c) skrawanie.
d) zwężanie.
17. Do ręcznego łupania prętów wikliny niezbędny jest:
a) taśmownik.
b) piła ręczna.
c) rozłupnik.
d) ośnik.
18.  Taśmowanie to proces technologiczny polegający na wytworzeniu:
a) dartki drzewnej.
b) taśmy plecionkarskiej.
c) uchwytu plecionkarskiego.
d) elementu konstrukcyjnego wyrobu.
19. Maszyny niezbędne do mechanicznej obróbki łupków na grubość to:
a) skrawarka obwodowa.
b) strugarka wyrówniarka.
c) pilarka tarczowa.
d) taśmiarka.
20. Wykończyć wyrób koszykarsko-plecionkarski można poprzez:
a) magazynowanie.
b) uszlachetnianie.
c) uplastycznianie.
d) pakowanie.
21. Czyszczenie wyrobów plecionkarskich polega na:
a) szczotkowaniu w celu usunięcia zanieczyszczeń.
b) obcinaniu końców tworzywa plecionkarskiego wystających poza powierzchnię
ścianek wyrobu.
c) myciu wyrobu gotowego z zabrudzeń powstałych w procesie wyplatania.
d) wybieleniu wyrobu gotowego.
22. Procesem uszlachetniającym wyrób jest:
a) taśmowanie.
b) suszenie.
c) barwienie.
d) pakowanie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko...........................................................................................................
Wykonywanie prac przygotowawczo-wykończeniowych związanych
z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko-plecionkarskich
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz odpowiedz lub wpisz brakujące części zdania.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
Oprzyrządowanie pomocnicze (szablony, formy, wałki)
5. usprawniajÄ… pracÄ™ i & & & ........................ zachowanie
...............................i ............................. całej partii wyrobów.
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
Szablonem nazywamy płaskie elementy .......................... lub
11. ....................................... dostosowane .................................
i ........................................ do górnych krawędzi wyrobu.
12. a b c d
Formy sÄ… wykonane z ..................................., ........................
13. ..................................... lub ................................... o kształcie
i wymiarach wewnętrznych wyrobu.
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
21. a b c d
22. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Test 2
Test osiągnięć szkolnych  zadanie praktyczne (próba pracy), do jednostki
modułowej ,,Wykonywanie prac przygotowawczo-wykończeniowych
związanych z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko  plecionkarskich
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność, operację techniczną uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za niewłaściwe wykonanie czynności technologicznej lub jej brak uczeń otrzymuje
0 punktów.
Maksymalnie uczeń może otrzymać 25 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za uzyskanie co najmniej 17 punktów,
- dostateczny  za uzyskanie co najmniej 18 punktów,
- dobry  za uzyskanie co najmniej 20 punktów,
- bardzo dobry  za uzyskanie co najmniej 23 punktów.
Kryteria poprawnego wykonania zadania
Zadania Czynności do wykonania przez ucznia podlegające punktacji Punkty
Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeżeli
uczeń potrafi:
1) zapisać w formularzu czynności technologiczne niezbędne
w produkcji taśm,
2) sporządzić wykaz narzędzi pracy niezbędnych do wykonania
zadania, sporządzić wykaz materiałów niezbędnych do wykonania
zadania,
3) sporządzić wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania,
4) sporządzić wykaz oprzyrządowania pomocniczego do wykonania
zadania,
5) sporządzić wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy
wykonaniu zadania.
Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeżeli uczeń potrafi:
1) zgromadzić na stanowisku narzędzia i sprzęt do wykonania
zadania,
2) sprawdzić stan narzędzi i oprzyrządowania pomocniczego,
3) zgromadzić i sprawdzić jakość materiałów,
4) zastosować środki ochrony indywidualnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
PLANOWANIE
PRACY
STANOWISKA
ORGANIZACJA
Wykonanie zadania jest poprawne jeżeli uczeń potrafi:
1) nawilżyć materiały,
2) zabezpieczyć przed wysychaniem,
3) odciąć wierzchołki prętów na długość taśmy,
4) wykonać czynności nadłupywania prętów,
5) ręcznie połupać pręty wiklinowe,
6) wykonać struganie grubościowe na taśmowniku,
7) wykonać zwężanie taśmy na zwężaczu,
8) wysuszyć taśmę,
9) korygować na bieżąco poprawność wykonywanej pracy,,
10) zastosować w pracy właściwe narzędzia i oprzyrządowanie,
11) utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy,
12) zakończyć zadanie w ustalonym czasie,
13) uporządkować stanowisko pracy,
Zaprezentowanie efektu wykonanego zadania jest poprawne jeżeli
uczeń potrafi:
1) uzasadnić sposób wykonania zadania,
2) przedstawić efekt wykonanej pracy,
3) sformułować wnioski dotyczące wykonanego zadania
z uwzględnieniem jakości zastosowanych materiałów.
Razem:
Przebieg sprawdzianu praktycznego typu próba pracy
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu praktycznego, z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania zadania praktycznego (próba pracy).
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie będą
w planie działania dołączonym do zadania praktycznego.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom tematy zadań praktycznych, instrukcję do wykonania zadania i plan
działania.
8. Podaj czas przeznaczony na wykonanie zadania praktycznego.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas sprawdzianu praktycznego
(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Zapisuj w arkuszu punkty według kryteriów poprawnego wykonania zadania.
11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia sprawdzianu praktycznego.
12. Zbierz od uczniów plan działania.
13. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
WYKONYWANIE
PREZENTACJA
14. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te elementy zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
15. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
16. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonych formularzach.
4. Dokonaj analizy zadania.
5. W planie działania umieść niezbędne informacje konieczne do wykonania zadania próba
pracy, tj. materiały, narzędzia, oprzyrządowanie pomocnicze, kolejność wykonywanych
operacji technologicznych.
6. W przypadku pomyłki prawidłową odpowiedz zapisz na oddzielnym formularzu.
7. Jeżeli polecenie w planie działania sprawia Ci trudność, to opuść je i przejdz do następnego.
8. Po napisaniu planu zgłoś nauczycielowi gotowość przystąpienia do organizowania
stanowiska pracy.
9. Po dokonaniu czynności organizacyjnych zgłoś nauczycielowi gotowość do wykonania
próby pracy.
10. Przystąp do wykonania zadania praktycznego próba pracy.
11. Wykonywane przez Ciebie zadanie jest obserwowane przez nauczyciela.
12. Nauczyciel nie może udzielać żadnych wskazówek, intrweniuje tylko w przypadku nie
przestrzegania przepisów BHP.
13. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko i zgłoś nauczycielowi gotowość do
prezentacji wykonanego zadania.
14. PrzystÄ…p do prezentacji wykonanego zadania.
Materiały i pomoce dydaktyczne dla ucznia
- instrukcja,
- formularz zadaniowy,
- wzory taśm do wykonania zadania praktycznego,
- narzędzia i oprzyrządowanie pomocnicze,
- pręty wiklinowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
ZADANIE PRAKTYCZNE (próba pracy)
ImiÄ™ i nazwisko ucznia................................................................................
Zadanie: Wykonaj taśmowanie łupków oraz zwężanie taśmy wiklinowej do wytworzenia
plecionkarskiego wyrobu galanteryjnego na podstawie wzoru.
Próba pracy trwa 180 minut
PLAN DZIAAANIA
1. Wypisz kolejne czynności wykonywane przez Ciebie w trakcie realizacji zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
2. Sporządz wykaz narzędzi niezbędnych do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
3. Sporządz wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
4. Sporządz wykaz oprzyrządowania pomocniczego niezbędnego do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
5. Sporządz wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy wykonywaniu zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
6. Przed przystÄ…pieniem do realizacji zadania sprawdz:
 stan narzędzi,
 stan oprzyrzÄ…dowania pomocniczego,
 jakość materiałów.
7. W trakcie zadania i po jego zakończeniu sprawdz poprawność wykonania.
8. PrzystÄ…p do zaprezentowania wykonanej pracy.
9. W trakcie zadania i po jego zakończeniu sprawdz poprawność wykonania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959
2. Kończak T., Korpetta W., Mądrzyk J.: Technologia wikliniarstwa i plecionkarstwa. WSiP,
Warszawa 1979
3. Kończak T., Żurowski J.,: Materiałoznawstwo wikliniarskie i plecionkarskie. WSiP,
Warszawa 1978
4. BN-69/8460-07 Czynności plecionkarskie. Nazwy i określenia.
5. BN-75/9225-08 Taśmy wiklinowe.
6. Informator o egzaminie potwierdzajÄ…cym kwalifikacje zawodowe. Koszykarz-
plecionkarz 742[02] Warszawa 2003
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34

