kaletnik 744[01] o1 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janina Żurek
Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych
744[01].O1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Smerda
inż. Stanisław Pietryka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Janina Żurek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].01.02
charakteryzowanie wyrobów kaletniczych zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu kaletnik 744[01].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Klasyfikacja wyrobów kaletniczych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Charakterystyka wyrobów kaletniczych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 16
7. Literatura 26
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Charakteryzowanie wyrobów
kaletniczych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne,
 wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
 wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
 pokazu z objaśnieniem,
 tekstu przewodniego,
 metody projektów,
 ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
 plan testu w formie tabelarycznej,
 punktacje zadań,
 propozycje norm wymagań,
 instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
 instrukcjÄ™ dla ucznia,
 kartÄ™ odpowiedzi,
 zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa  Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych jest jednym
z elementów modułu 744[O1].O1, którego struktura jest zilustrowana na schemacie
umieszczonym na stronie 4.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
744[01].O1
Podstawy zawodu
744[01].O1.01
Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska
744[01]. O1.02
Charakteryzowanie wyrobów
kaletniczych
744[01]. O1.03 744[01]. O1.04
Sporządzanie rysunków Stosowanie maszyn, urządzeń
technicznych i narzędzi kaletniczych
i odręcznych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 posługiwać się terminologią dotyczącą wyrobów kaletniczych,
 posługiwać się terminologią części składowych i dodatków kaletniczych,
 znać podstawowe badania organoleptyczne materiałów stosowanych do wytwarzania
wyrobów kaletniczych,
 rozróżniać wyroby kaletnicze z podziałem na grupy asortymentowe,
 rozróżniać elementy wyrobów,
 rozpoznawać części składowe i dodatki w wyrobach kaletniczych,
 znać techniki montażu wyrobów,
 posługiwać się normami branżowymi,
 zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
 korzystać z różnych zródeł informacji,
 przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posłużyć się terminologią dotyczącą wyrobów, części składowych, półproduktów
i dodatków kaletniczych,
- rozróżnić rodzaje wyrobów kaletniczych,
- rozróżnić elementy wyrobów kaletniczych,
- rozpoznać części składowe i dodatki w wyrobie kaletniczym,
- określić techniki montażu i wykończenia wyrobów kaletniczych,
- dokonać podziału wyrobów kaletniczych na grupy asortymentowe,
- określić kryteria podziału wyrobów kaletniczych w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych
i materiałowych,
- dokonać analizy norm dotyczących wyrobów kaletniczych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01]
Moduł: Podstawy zawodu 744[01].O1
Jednostka modułowa:  Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych 744[01].O1.02
Temat: Rozpoznawanie części składowych wyrobów kaletniczych.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazewnictwa części składowych
wyrobów kaletniczych i utrwalenie nazewnictwa.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 rozpoznawać części składowe wyrobów kaletniczych,
 prawidłowo nazywać części składowe wyrobów,
 dobrać części składowe do wskazanego wyrobu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna lub grupowa.
Strategia: uczenie siÄ™ przez praktykÄ™.
Czas: ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia.
Åšrodki dydaktyczne:
 stół roboczy,
 elementy wyrobów kaletniczych,
 elementy określonego wyrobu,
 plansze z elementami wyrobów,
 normy branżowe,
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
 uczniowie zakładają odzież ochronną,
 uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do
kontroli jakości.
 uczniowie wysłuchują instruktarzu na temat części składowych wyrobów,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
 zapoznajÄ… siÄ™ z nazewnictwem z norm,
 uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę,
 uczniowie gromadzą elementy wyrobów na stanowisku pracy,
 uczniowie dokonują rozpoznawania i określania części składowych wyrobów zgodnie
z normami.
5. Uczniowie wykonują pracę według notatek.
6. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów.
7. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wyznaczonej przez nauczyciela.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy.
Praca domowa
Narysuj wybrany wyrób kaletniczy i nazwij jego części składowe.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
 odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01]
Moduł: Podstawy zawodu 744[01].O1
Jednostka modułowa:  Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych 744[01].O1.02
Temat: Rozpoznawanie dodatków kaletniczych stosowanych w wyrobach.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i określania dodatków kaletniczych
stosowanych w wyrobach.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 rozpoznawać dodatki kaletnicze,
 nazywać dodatki kaletnicze zgodnie z normami,
 dobrać dodatki kaletnicze do wskazanego wyrobu,
 zastosować dodatki do wskazanego wyrobu.
Metody nauczania uczenie siÄ™:
 ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna lub grupowa.
Czas: ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności i możliwości uczniów.
Åšrodki dydaktyczne:
 stół roboczy,
 przykładowe dodatki kaletnicze,
 normy branżowe,
 wyrób kaletniczy,
 plansze z dodatkami i nazwami dodatków.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
- uczniowie zakładają odzież ochronną,
- uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do
wykonania ćwiczenia,
- uczniowie wysłuchują instruktażu na temat dodatków i nazewnictwa,
- uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę,
- uczniowie gromadzÄ… dodatki i plansze na stanowisku,
- uczniowie dokonują rozpoznawania zgromadzonych dodatków,
- dobierają nazwy do wybranych dodatków,
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Uczeń wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze i opisz zastosowanie antabek, narożników, pukli, karabińczyków
i nitów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
 odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Klasyfikacja wyrobów kaletniczych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału wyrobów kaletniczych na grupy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat wyrobów kaletniczych,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w pracowni
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zorganizować wyroby gotowe lub na planszach,
5) dokonać podziału wyrobów na grupy,
6) zapisać w dzienniczku praktyk lub na planszy podział wyrobów,
7) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 plansze z wyrobami lub wyroby gotowe,
 normy,
 przybory do pisania,
 dzienniczek praktyk,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz dodatki kaletnicze służące do wzmocnienia i łączenia części składowych wyrobu
kaletniczego np. teczki męskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat dodatków kaletniczych,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zorganizować dodatki kaletnicze do łączenia i wzmocnienia wyrobu,
5) dobrać dodatki do wskazanego wyrobu,
6) podzielić się swoimi wiadomościami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 dodatki kaletnicze (np. narożniki, półkółka, szyna),
 plansze z dodatkami,
 wyrób kaletniczy,
 przybory do pisania,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Nazwij części składowe wskazanego wyrobu kaletniczego np. teczki aktówki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat nazw części wyrobów,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w pracowni
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zorganizować wyrób gotowy ( teczkę),
5) zapisać w dzienniczku części składowe wskazanego wyrobu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 teczka aktówka,
 normy branżowe,
 przybory do pisania,
 dzienniczek praktyk,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Charakterystyka wyrobów kaletniczych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
MajÄ…c torebkÄ™ np. wizytowÄ…, dokonaj charakterystyki i zakwalifikuj jÄ… do odpowiedniej
grupy asortymentowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat charakterystyki wyrobów
kaletniczych,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub
w pracowni technologicznej gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować torebkę,
5) przygotować przykładową charakterystykę innego wyrobu,
6) porównać charakterystykę z normą,
7) zakwalifikować wyrób do odpowiedniej grupy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
przykładowa charakterystyka wyrobów,
torebka damska wizytowa,
przybory do pisania,
dzienniczek praktyk,
norma branżowa,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz i wykonaj sposób wykończenia brzegów w saszetce męskiej ciętej do kantu
wykonanej ze skóry garbowania chromowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat wykańczania brzegów,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie,
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) środki do wykończenia brzegów saszetki,
6) wykonać wykończenie brzegów,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 wyrób (saszetka męska),
 środki do wykończenia brzegów( farby),
 przybory do barwienia (gąbka lub pędzel),
 dzienniczek praktyk,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj liniowanie na zimno brzegów paska męskiego ze skóry garbowania roślinnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat liniowania,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie,
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować pasek męski,
6) przygotować liniarkę,
7) wykonać liniowanie,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Åšrodki dydaktyczne:
 wyrób (pasek męski),
 środki do wykończenia brzegów( liniarka),
 próbki skór,
 dzienniczek praktyk,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Charakteryzowanie wyrobów
kaletniczych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, sÄ… z poziomu
podstawowego,
 zadania 1, 15, 18, sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za uzyskanie co najmniej 10 punktów z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za uzyskanie co najmniej 13 punktów, w tym co najmniej 1 punkt
z poziomu ponadpodstawowego,
 dobry  za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za uzyskanie 20 punktów.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c,
12. a, 13. d, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Zastosować dodatki kaletnicze C PP
c
2. Określić rodzaj zapięcia B P
d
3. Rozpoznać części składowe wyrobu B P
d
4. Rozpoznać wyroby kaletnicze A P
c
5. Rozróżniać drobne wyroby kaletnicze B P
b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
6. Rozróżniać rodzaje kieszeni wyrobów C P
c
7. Określić rodzaj łączenia elementów A P
b
8. Rozróżniać wyroby kaletnicze B P
d
Określić rodzaj wykończenia brzegów
9. B P
c
wyrobów
10. Zdefiniować rodzaj wypełnienia B P
a
11. Rozróżniać wyroby kaletnicze A P
c
12. Rozróżniać drobne wyroby kaletnicze B P
a
13. Rozróżniać wyroby kaletnicze A P
d
14. Rozpoznać wyrób kaletniczy A P
d
15. Określić części składowe wyrobu C PP
c
16. Rozróżniać części składowe wyrobu B P
b
17. Określić sposób połączenia wyrobów B P
d
18. Określić rodzaj norm C PP
a
19. Rozróżniać części składowe wyrobu A P
c
20. Określić sposób wykańczania wyrobów B P
d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiÄ…zanie testu.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania wyrobów kaletniczych. Wszystkie
pytania sÄ… pytaniami wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.
8. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 1, 15, 18 , gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
10. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do ochrony brzegów portfela można zastosować
a) półkółko.
b) pukiel.
c) narożnik.
d) klamrÄ™.
2. Urządzenie zamykające wyrób przed przypadkowym otwarciem to
a) karabińczyk.
b) antabka.
c) sprzÄ…czka kaletnicza.
d) zamek kaletniczy.
3. Część składowa wyrobu kaletniczego zamykająca dostęp do jego wnętrza to
a) podklapa.
b) grzbiet.
c) kiedra.
d) klapa.
4. Który z wymienionych poniżej wyrób kaletniczy przeznaczony jest do celów szkolnych?
a) Torba.
b) Neseser.
c) Tornister.
d) Aktówka.
5. Wyrób kaletniczy wykonany z odpadów skór to
a) pasek męski.
b) etui na klucze.
c) torebka damska.
d) portmonetka z folii.
6. Kieszeń naszyta na zewnętrznej ściance wyrobu kaletniczego to
a) kieszeń wewnętrzna.
b) kieszeń wpuszczana.
c) kieszeń zewnętrzna.
d) kieszeń ozdobna.
7. Aączenie części składowych wyrobów za pomocą nitów to
a) sklepywanie.
b) nitowanie.
c) zbijanie.
d) zaciskanie.
8. Wyroby o małych wymiarach wykonane ze szlachetnych skór i tkanin zdobionych
biżuterią to wyroby
a) gospodarcze.
b) młodzieżowe.
c) wyjściowe.
d) balowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
9. Na rysunku przedstawiony sposób wykończenia brzegów wyrobów to
a) zawijanie.
b) kiedrowanie.
c) lamowanie.
d) ścienianie.
10. Materiał wypełniający wnętrze rączki to
a) wkład.
b) uszczelka.
c) filc.
d) wata.
11. Który z wymienionych wyrobów kaletniczych to typowy wyrób przeznaczony do pracy
w biurze?
a) Neseser.
b) Kufer.
c) Aktówka
d) Plecak.
12. Przedstawiony na rysunku wyrób kaletniczy to
a) etui na płyty.
b) etui na kasety.
c) etui na długopisy.
d) etui na kosmetyki.
13. wyrób kaletniczy przeznaczony do celów turystyki górskiej to torba
a) wyjściowa.
b) gospodarcza.
c) podróżna.
d) turystyczna.
14. Który z przedstawionych na rysunku wyrób kaletniczy posiada konstrukcję sztywną?
a) Torba gospodarcza.
b) Torba sakiewka.
c) Teczka.
d) Kufer.
a) b) c) d)
15. Dolna zewnętrzna część wyrobu stykająca się całą powierzchnią z płaszczyzną podłoża to
a) biza.
b) dno.
c) spód.
d) bodno.
16. Cześć składowa wyrobu dzieląca jego wnętrze to
a) wykrój.
b) przegroda.
c) przód.
d) podklapa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
17. Według sposobu łączenia wyroby kaletnicze dzielimy na
a) grupy.
b) rodzaje
c) sposoby.
d) systemy.
18. Normy branżowe dotyczą
a) nazw dodatków kaletniczych.
b) wykonywania czynności np: badań.
c) metody normowania czasu pracy.
d) metody normowania zużycia materiałów.
19. Uchwyt o różnych kształtach służący do trzymania i noszenia wyrobu to
a) przesuwka.
b) kapel
c) rÄ…czka.
d) listek.
20. W wyrobach z grubszych skór wykonanych do kantu brzegi elementów wykańcza się przez
a) zawijanie.
b) lamowanie.
c) apreturowanie.
d) barwienie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punktacja
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
TEST 2
Test praktyczny typu -,,próba pracy do jednostki modułowej
 Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych 744[01].O1.02 .
Treść zadania
Rozróżnij i nazwij części składowe wyrobu kaletniczego  teczka męska.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia, w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu  próba-
pracy . Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania
czynności produkcyjnych.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania
podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonania
zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. Należy stworzyć
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania:
 zorganizowania stanowiska pracy,
 doboru odpowiednich elementów teczki męskiej,
 wykonanie podstawowych czynności do rozwiązania zadania,
 wykazania umiejętności do określenia części składowych wyrobu,(teczka męska)
Uczeń powinien mieć udostępnione:
 stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania,
 części składowe wskazanego wyrobu przygotowane do wykonania zadania,
 rysunek, zdjęcie wyroby lub gotowy wyrób,
 instrukcjÄ™ stanowiskowÄ…,
 regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy,
 normy branżowe.
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien:
 zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub
zakładzie produkcyjnym,
 przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,
 skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
 określić czas wykonania zadania,
 przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania,
 przydzielić uczniom elementy danego wyrobu do wykonania zadania,
 przydzielić uczniom zdjęcie, rysunek lub gotowy wyrób,
 zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) sprawdzić jakość i ilość przydzielonych elementów wyrobu,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
3) przygotować zdjęcie lub gotowy wyrób,
4) przygotować karteczki i przybory do pisania,
5) nazwać części składowe wskazanego wyrobu,(np. ścianka tylna, klapa itd.)
6) dokonać zapisu na kartkach,
7) poprzyklejać do poszczególnych elementów teczki męskiej,
8) Posprzątać stanowisko pracy.
 określić kryteria oceny wykonanego zadania,
 na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
 dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
 dobrać i założyć odzież ochronną,
 zapisać plan działania oraz kolejność wykonywanych operacji i czynności produkcyjnych
zgodnie z zasadami i normami rozróżniać i nazywać części składowe wyrobu dokonując
zapisu na kartkach.
Plan przedstawić do zatwierdzania nauczycielowi:
 sprawdzić jakość przydzielonych elementów wyrobu,
 sprawdzić ilość elementów teczki zgodnie z rysunkiem lub gotowym wyrobem,
 nazwać części składowe zgodnie z normami,
 ponumerować lub podpisać części składowe na przygotowanych kartkach,
 przykleić kartki z nazwami do odpowiednich części składowych,
 posprzątać stanowisko pracy,
 zaprezentować wykonanie zadania
 przedstawić nauczycielowi do oceny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Umiejętności podlegające ocenie
Lp. Czynność wykonywana przez ucznia Punkty do Punkty
uzyskania uzyskane
1. Dobranie odzieży ochronnej. 3
2. Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania) 15
3. Przygotowanie stanowiska pracy:
 czystość i porządek na stanowisku pracy,
 sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP, 17
 przygotowanie potrzebnych narzędzi oraz elementów.
4. Wykonanie zadania:
 sprawdzenie jakości przydzielonych elementów wyrobu,
 sprawdzenie ilość elementów teczki zgodnie z rysunkiem
lub gotowym wyrobem,
 nazwanie części składowych zgodnie z normami,
 ponumerowanie lub podpisanie części składowych na 50
przygotowanych kartkach,
 przyklejenie kartek z nazwami do odpowiednich części
składowych,
5. UporzÄ…dkowanie stanowiska pracy. 5
6. Zaprezentowanie wykonanego zadania z oceną jakości. 10
Razem 100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena Liczba uzyskanych punktów
niedostateczny 0÷60
dopuszczajÄ…cy 61÷70
dostateczny 71÷ 80
dobry 81÷ 90
bardzo dobry 91÷100
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
7. LITERATURA
1. Borzeszkowski A. Borzeszkowski W. Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Część I.
WSiP, Warszawa 1979
2. Christ J. W.: Kaletnictwo  Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991
3. Dobrosz K., Matysiak A.: Tworzywa sztuczne. Materiałoznawstwo i przetwórstwo.
WSiP, Warszawa 1994
4. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
5. Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych. WPLiS, Warszawa 1962
6. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa
1992
7. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997
8. Persz T.: Analiza techniczna w przemyśle skórzanym. WPLiS, Warszawa 1967
9. Praca zbiorowa.: Tworzywa sztuczne w przemyśle obuwniczym. WN-T, Warszawa 1971
10. www.paco-cases.pl/ spec/SPEC_old/alarm.jpg
11. www.vip-firma.com.pl/ rysunki/pucinni1800.jpg
12. www.blog.portfelik.pl/.../uploads/2007/08/11.jpg
13. www.finpap.poznan.pl/ sklep/gfx/g930270.jpg
14. www.bagsport.pl/images/big_pro/14.jpg
15. www.ikea.com/ms/pl_PL/img/torba_279.jpg
16. www.akart.com.pl/ zdj/114.jpg
17. www.vipfirma.com.pl/rysunki/torebki.jpg
18. www.grg.com.pl/Pasek_7483.jpg
19. www.gazetamsp.pl/.../Portfele%20big%20www.jpg
21. warin.pl/sklep/
22. www.studiosiedem.com/.../9310103.jpg
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26

