monter sieci i urzadzen telekomunikacyjnych 725[02] o2 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Robert Majchrzak
Marcin Kamusiński
Montaż mechaniczny elementów i podzespołów
telekomunikacyjnych
725[02].O2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Anna Górska
mgr inż. Beata Miętus
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Robert Majchrzak
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 725[02].O2.02
montaż mechaniczny elementów i podzespołów telekomunikacyjnych zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Mechaniczny montaż elementów konstrukcyjnych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Mechaniczny montaż elementów elektrycznych 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Mechaniczny montaż elementów telekomunikacyjnych 18
5.3.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 39
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie montera sieci i urządzeń
telekomunikacyjnych 725[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań i uczenia się,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 725[02].O2
Proste prace montażowe
725[02].O2.01
Wykonywanie prostych prac
z zakresu obróbki ręcznej
725[02].O2.02
Montaż mechaniczny elementów
i podzespołów telekomunikacyjnych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 rozróżniać podstawowe materiały wykorzystywane w telekomunikacji i wskazywać ich
zastosowanie,
 posługiwać się podstawowymi przyrządami pomiarowymi wielkości mechanicznych,
 czytać proste rysunki mechaniczne i elektryczne,
 wykonywać proste prace z zakresu obróbki ręcznej,
 rozróżniać sposoby połączeń elementów konstrukcji mechanicznej,
 korzystać z książek, katalogów i czasopism w celu odnalezienia potrzebnej informacji
o elementach, układach i urządzeniach telekomunikacyjnych,
 stosować przepisy bhp w zakresie kształtowanych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- odczytać ze zrozumieniem instrukcje obsługi i eksploatacji urządzeń telekomunikacyjnych,
- odczytać proste rysunki techniczne, schematy montażowe i ideowe,
- sklasyfikować urządzenia telekomunikacyjne,
- wskazać i nazwać podstawowe elementy i podzespoły urządzeń telekomunikacyjnych,
- przygotować bezpieczne stanowisko do pracy,
- dobrać i obsłużyć telekomunikacyjne urządzenia pomiarowe,
- wykonać pomiary telekomunikacyjne,
- zmontować proste konstrukcje mechaniczne,
- zmontować dzwignie, sprężyny, obudowy i inne elementy mechaniczne w urządzeniach
telekomunikacyjnych,
- zmontować transformatory,
- zamocować transformatory, radiatory, wyłączniki, potencjometry, gniazda, bezpieczniki,
styczniki i przekazniki,
- zmontować złącza zaciskowe,
- zdemontować i zamontować wymienne elementy i podzespoły w urządzeniach
telekomunikacyjnych,
- zademonstrować poprawność wykonywania zadań,
- ocenić jakość wykonanej pracy,
- skorzystać z katalogów i norm,
- zastosować właściwe przepisy bhp i ppoż. oraz przepisy o ochronie środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02]
Moduł: Proste prace montażowe 725[02].O2
Jednostka modułowa: Montaż mechaniczny elementów i podzespołów
telekomunikacyjnych 725[02].O2.02
Temat: Montaż skrzynki kablowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania montażu elementów i podzespołów
telekomunikacyjnych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i
higieny pracy,
- zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania montażu,
- dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
- wykonać trasowanie miejsca umocowania skrzynki kablowej,
- wykonać mechaniczne mocowanie skrzynki kablowej w miejscu przeznaczenia.
Metody nauczania  uczenia się:
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- skrzynka kablowa z konstrukcją wsporczą typu SS (np. SSc 10A, SS 20A, SS 20 AN),
- puszka kablowa z konstrukcją wsporczą typu PS (np. PSc 10 A-O, PS 10 A-O, PWw
10/20 A, PWn 10 A-L),
- foliogramy,
- prezentacja komputerowa,
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- instrukcje.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy z wyjaśnieniem zadań do wykonania.
4. Realizacja tematu:
- każdy uczeń zapoznaje się z instrukcja montażu skrzynki kablowej oraz sprawdza stan
techniczny zgromadzonych narzędzi niezbędnych do wykonania zadania,
- uczeń po wykonaniu trasowania, wykonuje otwory w ścianie lub elemencie
konstrukcyjnym pomieszczenia w miejscu przymocowania skrzynki kablowej,
- umocowanie skrzynki oraz montaż zamka jest ostatnią czynnością wynikającą z treści
zadania,
- przez cały czas trwania ćwiczenia uczeń umiejętnie się posługuje narzędziami zgodnie
z wymogami technologicznymi i przepisami bhp,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów zwracając uwagę na występujące trudności
podczas montażu oraz podpowiada najlepsze rozwiązania.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego
ćwiczenia.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas montażu.
7. Nauczyciel analizuje prace ucznia i ocenia poprawność wykonanego zadania.
8. Uczniowie prezentują swoje prace i analizują swoje wyniki.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze [4], [7], [11] wiadomości na temat: Obudowy zakończeń
kablowych - rodzaje, oznaczenia i przeznaczenie Na podstawie zgromadzonych informacji
wyszukaj różne typy szafek kablowych stosowanych pojemności i oznaczeń występujących
w sprzęcie telekomunikacyjnym.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02]
Moduł: Proste prace montażowe 725[02].O2
Jednostka modułowa: Montaż mechaniczny elementów i podzespołów
telekomunikacyjnych 725[02].O2.02
Temat: Montaż zespołu wsporczego z zespołem łączówek zabezpieczenia.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania montażu elementów i podzespołów
telekomunikacyjnych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i
higieny pracy,
- zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania montażu,
- dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
- wykonać trasowanie miejsca umocowania zespołu wsporczego z łączówką ,
- wykonać mechaniczne mocowanie zespołu wsporczego z zespołem łączówek, oraz
wyposażyć łączówkę w określony typ ochronników zgodnie z zaleceniem.
Metody nauczania  uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zespoły wsporcze zespołów łączówkowych typu KL (np. KL 2000),
- zespoły łączówkowy typu KL 2000,
- zespół ochronników,
- foliogramy,
- prezentacja komputerowa,
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- instrukcje,
- katalogi branżowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie montażu zespołu wsporczego z zespołem łączówek
zabezpieczających.
FAZA WSTPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zorganizowanie stanowiska
pracy z wyjaśnieniem zadań do wykonania.
FAZA WAAŚCIWA
PLANOWANIE
1. Zapisz wszystkie czynności prowadzące do wykonania prac w zakresie montażu.
2. Sporządz wykaz sprzętu i narzędzi niezbędnych do wykonania zadania.
3. Sporządz wykaz elementów i podzespołów potrzebnych do wykonania montażu.
4. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
ORGANIZOWANIE
1. Zgromadz i rozmieść na stanowisku pracy materiały i narzędzia zgodnie z zasadami bhp.
2. Sprawdz stan techniczny narzędzi monterskich i narzędzi elektrycznych.
3. Dobierz odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej.
WYKONANIE
1. Na podstawie dokumentacji technicznej i wskazań użytkowych dokonaj montażu zespołu
łączówek z zespołem łączówek zabezpieczenia.
2. Umieść w zespole łączówek właściwy typ ochronników.
3. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność swojej pracy.
4. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy,
który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
PREZENTACJA
1. Uzasadnij sposób montażu zespołu łączówek z zespołem łączówek zabezpieczenia.
2. Oceń jakość wykonanego zadania.
FAZA KOCCOWA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zadania sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze [4], [7], [11] wiadomości na temat: Zespoły łączówek
szczelinowych- budowa , rodzaje, oznaczenia i przeznaczenie. Sposoby ich zabezpieczania
przed skutkami przepięć, podstawowe parametry elektryczne ochronników. Na podstawie
zgromadzonych informacji wyszukaj różne typy ochronników oraz ich schematy elektryczne
stosowanych w dokumentacji technicznej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące zdobytych umiejętności, sposobu prowadzenia
zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Mechaniczny montaż elementów konstrukcyjnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Montaż szafki kablowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu szafy kablowej,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na umiejscowienie szafki
kablowej z uwzględnieniem wszystkich podzespołów mocujących,
5) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
6) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
7) określić warunki eksploatacji na podstawie dokumentacji technicznej i wskazanych
wymagań użytkowych,
8) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
9) sprawdzić stan techniczny zgromadzonych narzędzi monterskich oraz umiejętnie
posługiwać się narzędziami zgodnie z wymaganiami technologicznymi i przepisami bhp,
10) zabezpieczyć szafkę kablową przed uszkodzeniami mechanicznymi (montaż zamka
z kluczykiem),
11) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- szafka kablowa typu SK z wyposażeniem (np. SK 200A-AT, SK 400A-AT, SK 600A-
AT),
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
- taśma pomiarowa,
- instrukcje,
- literatura [4], [7], [11], [13] z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Montaż przełącznicy MDF.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu przełącznicy MDF ,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na umiejscowienie
przełącznicy MDF z uwzględnieniem wszystkich elementów mocujących,
5) wykonać trasowanie miejsca umocowania przełącznicy,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
7) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
8) określić warunki eksploatacji na podstawie dokumentacji technicznej i wskazanych
wymagań użytkowych,
9) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
10) sprawdzić stan techniczny zgromadzonych narzędzi monterskich oraz umiejętnie
posługiwać się narzędziami zgodnie z wymaganiami technologicznymi i przepisami bhp,
11) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- konstrukcja wsporcza przełącznicy MDF z wyposażeniem (np. STP-A1-AT, STP-A1n-
AT),
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- ołówek,
- instrukcje,
- literatura [4], [7], [11], [13] z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 3
Montaż skrzynki kablowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu skrzynki kablowej,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na umiejscowienie skrzynki
kablowej z uwzględnieniem wszystkich elementów mocujących,
5) zabezpieczyć skrzynkę kablową przed uszkodzeniami mechanicznymi (montaż zamka
z kluczykiem),
6) wykonać trasowanie miejsca umocowania skrzynki kablowej,
7) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
8) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
9) określić warunki eksploatacji na podstawie dokumentacji technicznej i wskazanych
wymagań użytkowych,
10) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
11) sprawdzić stan techniczny zgromadzonych narzędzi monterskich oraz umiejętnie
posługiwać się narzędziami zgodnie z wymaganiami technologicznymi i przepisami bhp,
12) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- skrzynka kablowa z konstrukcją wsporczą typu SS (np. SSc 10A, SS 20A, SS 20 AN),
- puszka kablowa z konstrukcją wsporczą typu PS (np. PSc 10 A-O, PS 10 A-O, PWw
10/20 A, PWn 10 A-L),
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- ołówek,
- instrukcje,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
- literatura [4], [7], [11], [13] z rozdziału 7.
5.2. Mechaniczny montaż elementów elektrycznych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Montaż wyłączników nadprądowych i różnicowoprądowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu wyłączników nadprądowych
i różnicowoprądowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) zmontować skrzynkę rozdzielczą naścienną wraz z modułami wyłączników,
5) dobrać zgodnie ze schematem instalacji elektrycznej właściwe wyłączniki
z uwzględnieniem umieszczonych na obudowie oznaczeń,
6) rozróżniać elementy tego samego rodzaju o innych parametrach katalogowych na
podstawie na nich umieszczonych,
7) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
8) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
9) określić warunki eksploatacji na podstawie dokumentacji technicznej i wskazanych
wymagań użytkowych,
10) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
11) sprawdzić stan techniczny zgromadzonych narzędzi monterskich oraz umiejętnie
posługiwać się narzędziami zgodnie z wymaganiami technologicznymi i przepisami bhp,
12) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne,
- tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
- skrzynka rozdzielcza typu SRN lub SRP z szyną montażową i listwą zaciskową,
- aparatura modułowa -wyłączniki nadprądowe typu WIN (np. WIN 101 B6, WIN 101
B10, WIN 103 B6),
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
- aparatura modułowa -wyłączniki różnicowoprądowe typu WRP (np. WRP 102 25, WRP
104 25),
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- instrukcje,
- literatura [3], [5], [8], [12], [14] z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Montaż elementów indukcyjnych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu transformatora zasilającego,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) dobrać zgodnie ze schematem instalacji elektrycznej właściwy typ transformatora,
5) rozpoznawać symbole stosowane w elektrotechnice i elektronice do graficznego
przedstawiania elementów,
6) rozpoznawać elementy stosowane przy montażu,
7) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
8) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
9) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
10) posługiwać się narzędziami, sprzętem mechanicznym i elektrycznym zgodnie
z przeznaczeniem,
11) utrzymywać ład i porządek podczas wykonywanego ćwiczenia,
12) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne,
- tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
- szyna montażowa typu DIN z listwą zaciskową,
- transformator zasilający typu (np. LEXIC, PSS),
- wiertarka z kompletem wierteł,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- katalogi elementów montażowych,
- instrukcje,
- literatura [3], [5], [8], [12] z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Montaż gniazd i łączników.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu gniazd i łączników,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) rozpoznawać na schemacie ideowym symbole graficzne gniazd i łączników,
5) rozpoznawać elementy stosowane przy montażu,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
7) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
8) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
9) posługiwać się narzędziami, sprzętem mechanicznym i elektrycznym zgodnie
z przeznaczeniem,
10) wykonywać otwory w ścianach i elementach konstrukcyjnych pomieszczeń,
11) wykonywać mechaniczne mocowania,
12) utrzymywać ład i porządek podczas wykonywanego ćwiczenia,
13) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
14) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
15) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zespoły łączników typu WPt (np. WPt 1F, WPt-5F, WPt-8F),
- zespoły gniazd typu GWP (np. GWP-132PF, GWP-220PF, GWP-231PF),
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- ołówek,
- instrukcje,
- literatura [3], [5], [8], [12], [14] z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Montaż mechaniczny potencjometrów, styczników i przekazników.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu potencjometrów, styczników,
przekazników,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) rozpoznawać na schemacie ideowym symbole graficzne elementów montażowych
potencjometrów, styczników, przekazników,
5) rozpoznawać elementy stosowane przy montażu,
6) rozróżnić elementy tego samego rodzaju o innych parametrach katalogowych na
podstawie na nich umieszczonych,
7) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
8) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
9) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
10) posługiwać się narzędziami, sprzętem mechanicznym i elektrycznym zgodnie
z przeznaczeniem,
11) wykonywać otwory w obudowach, zespołach konstrukcyjnych oraz płytach
montażowych,
12) wykonywać mechaniczne mocowania,
13) utrzymywać ład i porządek podczas wykonywanego ćwiczenia,
14) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
16) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- skrzynkę rozdzielcza typu SRN lub SRP z szyną montażową i listwą zaciskową,
- aparatura modułowa  styczniki typu STM (np. STM 101 P25, STM 102 P25, STM 103 P25),
- aparatura modułowa  przekazniki impulsowe typu PIM (np. PIM 101 P16, PIM 102
P16),
- modułowa obudowa z poliestru typu (np. PT, PK, PD) do montażu,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
- potencjometry tablicowe typu RK, PC-16,
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich, nasadowych
- kombinerki,
- taśma pomiarowa,
- instrukcje,
- literatura [1], [6], [8] z rozdziału 7.
5.3. Mechaniczny montaż elementów telekomunikacyjnych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Montaż zespołu wsporczego z zespołem łączówek zabezpieczenia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu zespołu wsporczego z zespołem łączówek
zabezpieczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się wiadomościami z zakresu zabezpieczeń łączówek przed przepięciem
i przetężeniem,
4) znać typy i oznaczenia stosowanych ochronników,
5) wykonać trasowanie miejsca umocowania zespołu wsporczego z zespołem łączówek
zabezpieczenia,
6) umocować gniezdnik z zespołem łączówkowym oraz wykonać mechaniczne mocowanie,
7) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
8) określić warunki eksploatacji na podstawie dokumentacji technicznej i wskazanych
wymagań użytkowych,
9) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
10) sprawdzić stan techniczny zgromadzonych narzędzi monterskich oraz umiejętnie
posługiwać się narzędziami zgodnie z wymaganiami technologicznymi i przepisami bhp,
11) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zespoły wsporcze zespołów łączówkowych typu KL (np. KL 2000),
- zespoły łączówkowy typu KL 2000,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
- zespół ochronników,
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- ołówek,
- katalogi elementów montażowych,
- instrukcje,
- literatura [4], [7], [11], [13] z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Montaż zespołu łączówek w skrzynce kablowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
- zapoznać się z instrukcją wykonania montażu zespołu łączówek w skrzynce kablowej,
- zapoznać się z wiadomościami podstawowych parametrów łączówek,
- zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
- stosować podstawowe pojęcia charakteryzujące montaż elementów,
- wykonać mechaniczne mocowanie skrzynki kablowej zgodnie z instrukcją,
- umocować gniezdnik z zespołem łączówkowym w skrzynce kablowej,
- zabezpieczyć skrzynkę kablową przed uszkodzeniami mechanicznymi (montaż zamka
z kluczykiem),
- dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
- określić warunki eksploatacji na podstawie dokumentacji technicznej i wskazanych
wymagań użytkowych,
- zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
- posługiwać się narzędziami, sprzętem mechanicznym i elektrycznym zgodnie
z przeznaczeniem i przepisami bhp,
- wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
- zaprezentować wykonane ćwiczenie,
- dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- skrzynka kablowa z konstrukcją wsporczą typu SS (np. SSc 10A, SS 20A, SS 20 AN),
- zespół łączówkowy typu ZKM (np. ZKM 10, ZKM 20),
- wiertarka z kompletem wierteł,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
- poziomica,
- taśma pomiarowa,
- katalogi elementów montażowych,
- instrukcje,
- literatura [4], [7], [11],[13] z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Montaż gniazd RJ45.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania montażu gniazd RJ 45,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) zaplanować rozmieszczenie gniazda montażowego zgodnie ze schematem montażowym
przedstawionym w dokumentacji,
5) zainstalować gniazdo,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej podczas prac związanych z montażem,
7) rozróżnić środki ochrony podczas prac z wykorzystaniem narzędzi i urządzeń zasilanych
energią elektryczną,
8) zgromadzić właściwe narzędzia w celu wykonania ćwiczenia,
9) posługiwać się narzędziami, sprzętem mechanicznym i elektrycznym zgodnie
z przeznaczeniem,
10) wykonywać otwory w ścianach i elementach konstrukcyjnych pomieszczeń,
11) wykonywać mechaniczne mocowania,
12) utrzymywać ład i porządek podczas wykonywanego ćwiczenia,
13) wykonać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
14) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
15) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- gniazda telefoniczne typu RJ47 (np. GTP-16F, GTP-26F),
- podstawa naścienna typu PU-1F lub PU-2F,
- wiertarka z kompletem wierteł,
- komplet wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich,
- kombinerki,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
- taśma pomiarowa,
- instrukcje,
- literatura [11] z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Montaż mechaniczny
elementów i podzespołów telekomunikacyjnych .
Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1-20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 21-24 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Zidentyfikować symbole
1. B P c
graficzne.
Zidentyfikować symbole
2. B P a
graficzne.
Określić rodzaj możliwego
3. C P c
uszkodzenia.
4. Rozróżnić narzędzie. C P d
Sprawność transformatora
to stosunek mocy po
Wyjaśnić pojęcie: sprawność stronie wtórnej do mocy
5. B P
transformatora. pobieranej przez
transformator. (określa
straty jakie występują
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
w transformatorze).
Oznaczenie typu,
Podać parametry szaf pojemność, wymiary
6. B P
kablowych. gabarytowe (wysokość,
szerokość, głębokość)
Zidentyfikować schemat
7. A P b
zastępczy.
OP, ON-1, ON-2, ONP-1,
8. Wymienić typy ochronników. B P
ONP-2
9. Wybrać rodzaj pełnionej funkcji. B P d
10. Rozróżnić rodzaj puszki. B P b
Skrzynki (słupowe,
ścienne), puszki (słupowe,
Określić rodzaje obudów ścienne, wnękowe),
11. B P
zakończeń kablowych. urządzeń
zabezpieczających
i dopasowujących
Szafka kablowa to
obudowana
prostopadłościenna
konstrukcja z drzwiami
Wyjaśnić pojęcie: szafka
12. B P ustawiona na cokole
kablowa.
(fundamencie), wewnątrz
której umieszczone są
zakończenia kablowe
(zespoły łączówkowe).
13. Rozróżnić typ ochronnika. C P a
Korpus, podstawa, kanały
do rozprowadzenia żył,
prowadnica
Opisać budowę łączówki
14. C P rozprowadzająca kable
nierozłącznej LKM.
krosowe, nacięcia do
rozprowadzania żył,
zamek montażowy
Określić największą pojemność
15. B P c
szafki kablowej.
Zidentyfikować symbol
16. B P d
graficzny.
Określić co tworzy pion w
17. A P a
przełącznicy.
Rezystancja izolacji,
Podać parametry elektryczne
18. B P wytrzymałość elektryczna
ochronników.
izolacji, udary napięciowe
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
i prądowe, obciążenie
prądem przemiennym,
prąd znamionowy dla
ochronnika, statyczne
i dynamiczne napięcie
zadziałania
Średnica przyłączanych
przewodów, rezystancja
przejścia, rezystancja
izolacji, odporność
19. Podać parametry łączówki. B P
napięciowa i prądowa,
trwałość zacisków
łączówki i zespołu
rozłącznego, wymiary
Określić ilość stopni
20. C P b
zabezpieczeń układu.
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- narysował schemat
wyłącznika
21. Opisać zasadę działania. D PP - podał nazwy
elementów na
schemacie
- opisał zasadę
działania
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- podał po kolei
Podać czynności przy montażu
22. D PP wszystkie czynności
szafki kablowej.
występujące podczas
montażu szafki
kablowej
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- podał nazwy
23. Opisać zasadę działania. D PP elementów na
schemacie
- opisał zasadę
działania
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
Podać czynności przy montażu - podał po kolei
24. łącznika elektrycznego. D PP wszystkie czynności
występujące podczas
montażu łącznika
elektrycznego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 24 zadań dotyczących montażu mechanicznego elementów i podzespołów
telekomunikacyjnych. Pytania: 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 13, 15, 16, 17 i 20 są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa; zadania: 5, 6, 8, 11, 12,
14, 18 i 19 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi; zadania 21, 22, 23,
24 to zadania opisowe.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedz prawidłową),
- w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
- w zadaniach opisowych wpisz krótką charakterystykę w wyznaczone pole.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci pytania: 21  24, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Przedstawiony symbol graficzny oznacza:
a) puszkę do usunięcia zewnętrzną.
b) zespół łączówkowy do usunięcia.
c) zespół łączówkowy projektowany.
d) głowicę do usunięcia.
2. Przedstawiony symbol graficzny oznacza:
a) puszkę do usunięcia zewnętrzną.
b) puszkę projektowaną wewnętrzną.
c) głowicę istniejącą.
d) puszkę istniejącą zewnętrzną.
3. Podczas konserwacji linii abonenckiej monter zapomniał zamontować ochronniki
abonenckie, może to spowodować:
a) powstawanie przesłuchów.
b) sprzężenie indukcyjne.
c) przedostawanie się przepięć i przetężeń do urządzeń abonenckich.
d) przepływ energii między torami.
4. Narzędziem pokazanym na fotografii można zacisnąć żyły na:
a) łączówce DDF.
b) wtyku zwykłym WT-4.
c) wtyku BNC.
d) łączówce nierozłącznej Krone.
5. Sprawność transformatora to:
& & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
6. Podstawowe parametry szaf kablowych to:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
7. Na rysunku obok przedstawiono schemat zastępczy cewki dla:
a) prądu stałego.
b) prądu przemiennego m.cz..
c) prądu przemiennego w.cz..
d) nie jest to schemat zastępczy cewki.
8. Wymień trzy typy ochronników stosowanych na łączówkach nierozłącznych:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
9. Pokazany na ilustracji element zespołu łączówkowego pełni funkcję:
a) obudowy.
b) prowadnicy.
c) płyty mocującej.
d) wspornika.
10. Na fotografii pokazano:
a) skrzynkę słupową.
b) puszkę wnękową podtynkową.
c) puszkę wnętrzową typu PWN.
d) skrzynkę kablową ścienną.
11. Obudowy zakończeń kablowych dzielimy na:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
12. Szafka kablowa to:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
13. Pokazany na ilustracji element to ochronnik typu:
a) ON-1.
b) ON-2.
c) OP.
d) ONP-1.
14. Aączówka nierozłączna LKM zbudowana jest z:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
15. Największa pojemność szafy kablowej wynosi:
a) 1200 par.
b) 2000 par.
c) 2400 par.
d) 2600 par.
16. Przedstawiony symbol graficzny oznacza schemat ideowy:
a) autotransformatora.
b) dławika.
c) cewki.
d) transformatora.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
17. Pion w przełącznicy MDF tworzy:
a) sekcję.
b) blok.
c) typ.
d) numer.
18. Podstawowe parametry elektryczne ochronników to:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
19. Podstawowe parametry łączówki to:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
20. Przedstawiony układ zabezpieczający jest:
a) 1 stopniowy.
b) 2 stopniowy.
c) 3 stopniowy.
d) 4 stopniowy.
21. Opisz zasadę działania wyłącznika różnicowoprądowego:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
22. Podaj kolejność czynności występujących przy montażu szafki kablowej:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
23. Opisać zasadę działania poniższego układu zabezpieczającego:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
24. Podaj kolejność czynności występujących przy montażu łącznika elektrycznego:
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & & &
& & & & & & & & ..& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Montaż mechaniczny elementów i podzespołów telekomunikacyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz krótkie odpowiedzi lub scharakteryzuj.
Nr
Odpowiedz Punktacja
zad.
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
5.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
6.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
7. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
8.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
9. a b c d
10. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
11.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
12.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
13. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
14.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
18.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
19.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
20. a b c d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
21.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
22.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
23.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
24.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Montaż mechaniczny
elementów i podzespołów telekomunikacyjnych .
Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1-20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 21-24 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Zidentyfikować symbole graficzne. B P b
2. Zidentyfikować symbole graficzne. B P d
3. Zidentyfikować symbole graficzne. C P c
4. Zidentyfikować symbole graficzne. C P a
Zastosowanie do
zakończeń kablowych
światłowodowych,
5. Określić przeznaczenie przełącznicy. B P przełączania torów
transmisyjnych,
pomiarowych,
dołączania urządzeń
Średnica przyłączanych
przewodów,
6. Podać parametry łączówki. B P rezystancja przejścia,
rezystancja izolacji,
odporność napięciowa i
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
prądowa, trwałość
zacisków łączówki
i zespołu rozłącznego,
wymiary
7. Zidentyfikować schemat zastępczy. A P b
Wyładowania
atmosferyczne,
rozelektryzowania
elektrostatyczne,
Wymienić przyczyny powstawania
8. B P wpływ
przepięć.
elektroenergetycznych
urządzeń sieciowych,
impulsy
elektroenergetyczne
9. Wybrać rodzaj pełnionej funkcji. B P c
10. Rozróżnić rodzaj skrzynki. B P d
Przeniesienie napięcia
zmiennego z uzwojenia
pierwotnego na
11. Wymienić funkcje transformatora. B P
uzwojenie wtórne na
napięcie o tym samym
przebiegu czasowym
Ochronniki połączone
są kasetą ochronników
12. Określić budowę ochronników. B P
z listwą uziemiającą na
bocznych ściankach
13. Rozróżnić typ ochronnika. C P b
Korpus, podstawa,
kanały do
rozprowadzenia żył,
Opisać budowę wyłącznika prowadnica
14. C P
różnicowoprądowego. rozprowadzająca kable
krosowe, nacięcia do
rozprowadzania żył,
zamek montażowy
Określić największą pojemność puszki
15. B P c
kablowej.
16. Zidentyfikować symbol graficzny. B P b
17. Określić przeznaczenie przełącznicy. A P d
Wymienić elementy składowe Uchwyty krosowe,
18. B P
przełącznicy. zespoły łączówkowe,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
drabinka kablowa,
kanały kablowe, zacisk
uziemiający
Impedancja,
19. Określić właściwości cewek. B P rezystancja,
indukcyjność
20. Rozróżnić układ pracy układu. C P a
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- narysował schemat
wyłącznika,
21. Opisać zasadę działania. D PP - podał nazwy
elementów na
schemacie,
- opisał zasadę
działania
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- podał po kolei
Podać czynności przy montażu wszystkie
22. D PP
skrzynki kablowej. czynności
występujące
podczas montażu
skrzynki kablowej
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- podał podstawowe
23. Opisać zasadę działania. D PP parametry
urządzenia,
- opisał zasadę
działania
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:
- podał po kolei
wszystkie
Podać czynności przy montażu
24. D PP czynności
gniazda podtynkowego.
występujące
podczas montażu
gniazda
podtynkowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 24 zadań dotyczących montażu mechanicznego elementów i podzespołów
telekomunikacyjnych. Zadania: 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 13, 15, 16, 17 i 20 są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa; zadania: 5, 6, 8, 11, 12,
14, 18 i 19 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi; zadania 21, 22, 23,
24 to zadania opisowe.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedz prawidłową),
- w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
- w zadaniach opisowych wpisz krótką charakterystykę w wyznaczone pole.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci pytania: 21  24, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Przedstawiony symbol graficzny oznacza:
a) puszkę do usunięcia zewnętrzną.
b) zespół łączówkowy do usunięcia.
c) zespół łączówkowy projektowany.
d) głowicę do usunięcia.
2. Przedstawiony symbol graficzny oznacza:
a) puszkę do usunięcia zewnętrzną.
b) puszkę projektowaną wewnętrzną.
c) głowicę istniejącą.
d) puszkę istniejącą zewnętrzną.
3. Przedstawiony symbol graficzny oznacza:
a) puszkę do usunięcia zewnętrzną.
b) zespół łączówkowy do usunięcia.
c) szafkę kablową istniejącą.
d) głowicę do usunięcia.
4. Przedstawiony symbol graficzny oznacza:
a) słupek kablowy do usunięcia.
b) zespół łączówkowy do usunięcia.
c) zespół łączówkowy projektowany.
d) głowicę do usunięcia.
5. Przełącznica naścienna typu PSK przeznaczona jest do:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
6. Podstawowe parametry łączówek to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
7. Na rysunku obok przedstawiono schemat zastępczy dla:
a) stycznika.
b) transformatora.
c) przekaznika.
d) dławika.
8. Powodami przepięć są:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
9. Wyłączniki różnicowoprądowe nie mogą być stosowane w układzie sieci:
a) IT.
b) TT.
c) TN  C.
d) TN  S.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
10. Na fotografii pokazano:
a) skrzynkę słupową.
b) puszkę wnękową podtynkową.
c) puszkę wnętrzową typu PWN.
d) skrzynkę ścienną.
11. Do zadań transformatora należy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
12. Ochronniki w łączówce połączone są:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
13. Pokazany na ilustracji element to ochronnik typu:
a) ON-1.
b) ON-2.
c) OP.
d) ONP-1.
14. Wyłącznik różnicowoprądowy zbudowany jest z:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
15. Największa pojemność puszki wnętrzowej typu PWn wynosi:
a) 5 par.
b) 10 par.
c) 20 par.
d) 25 par.
16. Przedstawiony symbol graficzny oznacza schemat ideowy:
a) autotransformatora.
b) cewki.
c) dławika.
d) transformatora.
17. Do zakończeń kablowych światłowodowych wykorzystuje się przełącznice typu:
a) MDF.
b) STP.
c) DDF.
d) PSK.
18. Elementy składowe przełącznicy MDF to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
19. Podstawowe właściwości cewek to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
20. Przedstawiony układ pracy wyłącznika różnicowoprądowego to:
a) TT.
b) IT.
c) TN  C.
d) TN  S.
21. Opisz zasadę działania wyłącznika różnicowoprądowego:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
22. Podaj kolejność czynności występujących przy montażu skrzynki kablowej:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
23. Opisać zasadę działania transformatora:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
24. Podaj kolejność czynności występujących przy montażu gniazda podtynkowego:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & & & ..& & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& & ..
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Montaż mechaniczny elementów i podzespołów telekomunikacyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz krótkie odpowiedzi lub scharakteryzuj.
Nr
Odpowiedz Punktacja
zad.
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
5.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
6.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
7. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
8.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
9. a b c d
10. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
11.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
12.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
13. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
14.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
18.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
19.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
20. a b c d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
21.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
22.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
23.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
24.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
7. LITERATURA
1. Bartodziej G.: Kałuża E.: Aparaty i Urządzenia Elektryczne WSiP, Warszawa
2. Latek W.: Maszyny elektryczne w pytaniach i odpowiedziach. WNT, Warszawa 1995
3. Mac St.: Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla szkół zasadniczych. WSiP,
Warszawa 1999
4. Materiały reklamowe producentów
5. Michel K.: Sapiński T.: Czytam rysunek elektryczny. WSiP, Warszawa 1999
6. Michel K.: Sapiński T.: Rysunek techniczny elektryczny. WNT, Warszawa 1987
7. Normy i katalogi branżowe
8. Okoniewski S.: Technologia dla elektroników. WSiP, Warszawa 2000
9. Paprocki K.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1994
10. Pilawski M.: Pracownia elektryczna WSiP Warszawa
11. Praca zbiorowa.: Vademecum teleinformatyka. NetWorld IDG, POLAND 2002
12. Uczciwek T.: Dozór i eksploatacja instalacji oraz urządzeń elektroenergetycznych
w zakładach przemysłowych i innych jednostkach gospodarczych. COSiW Warszawa
2006
13. http://www.agmar.com.pl
14. http://www.elda.com.pl/
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40

