x 12 x 8
x 12 x 8
Organizacja i przebieg ćwiczenia:
Na pełnowymiarowym boisku do piłki nożnej wyznaczamy w bocznych strefach /przy linii
środkowej/ na każdej połowie boiska dwa pola w kształcie kwadratu o boku 10 m. Dodatkowo w
strefie środkowej na przedłużeniu pola bramkowego ustawiamy z talerzyków kolejne dwa kwadraty
o boku 20 m. Ponadto w bocznych strefach ustawiamy na przedłużeniu punktu i linii pola karnego
po dwa stojaki. Ćwiczenie oparte jest na rywalizacji dwójkowej. Na każdej połowie boiska w małych
kwadratach znajduje się po dwóch zawodników danego zespołu; w wariancie A bez piłek, w
wariancie B z piłkami. Ponadto trener na każdej połowie boiska wyznacza zawodników
ofensywnych i defensywnych.
Wariant A; zawodnicy w małych kwadratach wykonują ćwiczenia koordynacji ruchowej w
truchcie. Na sygnał trenera z każdego kwadratu wybiega po jednym zawodniku
ofensywnym /szary/ i defensywnym /czerwony/, którzy przechodzą do wykonania startu z
ominięciem poszczególnych stojaków. Następnie wbiegają do dużego kwadratu, gdzie jeden z
Footballtrening.pl Strona 2 z 2
zawodników ofensywnych otrzymuje podanie piłki od trenera. Od tego momentu rozpoczyna się
pojedynek 2 x 2, w którym dana dwójka zawodników ofensywnych stara się oddać strzał na
bramkę po minięciu obrońców. Mogą to zrobić dopiero po wymianie minimum pięciu podań.
Wariant B; przebieg ćwiczenia j.w. tylko zawodnicy wykonują prowadzenie piłki określonym
przez trenera sposobem w małym kwadracie, a następnie przechodzą do szybkiego prowadzenia
piłki dowolnym sposobem zakończonym podaniem do partnerów ustawionych poza linią końcową
boiska. Dalsza część ćwiczenia przebiega jak w wariancie A. Zawodnicy otrzymujący piłkę
prowadzą ją w truchcie do małych kwadratów.
Wskazówki:
ćwiczenie może być wykonywane równocześnie na dwóch połowach boiska,
trener określa rodzaj wykonywanych ćwiczeń koordynacji ruchowej i sposób prowadzenia piłki,
stojaki ustawione są w różnych odległościach tak, by zawodnicy ofensywni jako pierwsi wbiegali w
duży kwadrat,
początkowo w grze 2 x 2 zadaniem zawodników ofensywnych jest utrzymanie się przy piłce /w