Konspekt lekcji języka łacińskiego w klasie II
Temat: Tłumaczenie tekstu VI „De Socrate”. Sokrates jako nauczyciel.
A. Cele ogólne
- zapoznanie z oryginalną formą przekazywania wiedzy przez Sokratesa
- poznanie sposobów wyjaśniania początków świata przez filozofów
- zasady filozofii Sokratesa
B. Cele operacyjne
Uczeń:
- nawiązuje do wyjaśnienia początków świata przez Talesa (woda), Heraklita (ogień), Anaksymenesa (powietrze)
- dostrzega związek filozofii Sokratesa z późniejszymi filozofami
- potrafi wyjaśnić treść powiedzenia Sokratesa „Scio me nihil scire”
C. Forma aktywności
- praca z tekstem
- prezentacja projektu indywidualnego przez ucznia
- wypowiedzi uczniów podkreślające zalety prezentacji projektu indywidualnego oraz uwagi krytyczne
D. Metody pracy
- prezentacja projektu indywidualnego
- praca z tekstem
- rozmowa dydaktyczna
- dyskusja
- wnioskowanie
E. Środki dydaktyczne
Stanisław Wilczyński, Teresa Zarych - Lectio Latina dla klas II, Warszawa 1984;
W. Tatarkiewicz - Historia estetyki. I Estetyka starożytna, Warszawa 1985;
Mała encyklopedia kultury antycznej, PWN, Warszawa 1983;
Mały słownik kultury antycznej, Wiedza Powszechna, Warszawa 1976;
Mary Beard, John Henderson - Kultura antyczna, Warszawa 1997.
F. Przebieg lekcji
I. Czynności porządkowe
1. Powitanie uczniów
2. Sprawdzenie listy obecności
II. Pogadanka wstępna
1. Zapisanie tematu lekcji
2. Zapisanie na tablicy powiedzenia Sokratesa „Scio me nihil scire”
3. Wykład o roli nauczyciela w starożytnych czasach
4. Wypowiedzi uczniów: jak uczeni przedstawiali początek świata?
III. Lekcja właściwa
- uczeń przedstawia krótki projekt indywidualny na temat „Sokrates jako nauczyciel”.
Po krótkiej dyskusji uczniowie tłumaczą tekst „De Socrate”. W trakcie tłumaczenia uczniowie zgłaszają innowacje w sprawie pojmowania początków świata przez Sokratesa.
- Sokrates przeniósł filozofię z nieba i doprowadził do miast.
- Sokrates jako pierwszy z ludzi mobilizował uczniów, aby dyskutowali o życiu ludzi, o dobrych i złych obyczajach.
- dyskusja prowadzona przez Sokratesa uwzględniająca założenie „Scio me nihil scire”.
- Platon - uczeń Sokratesa - przekazuje filozofię swojego mistrza.
IV. Podsumowanie materiału
1. Dyskusja na temat roli Sokratesa jako nauczyciela.
2. Wypowiedź uczniów „Dlaczego Sokrates zginął przez wypicie cykuty?”
3. Czy zarzuty: deprawowanie młodzieży i brak szacunku dla bogów były słuszne?
4. Samoocena pracy uczniów.
5. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela.
6. Wypełnianie przez uczniów ankiet ewaluacyjnych.