28.04.2010r.

Konspekt zajęć

Grupa wiekowa: 4-latki.

Temat: Zabawowo-naśladowcze rozwijanie umiejętności fizycznych, przyrodniczych i społecznych.

Czas trwania zajęć: 60 min.

Liczba uczestników: cała grupa.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Formy nauczania:

Strategie dydaktyczne:

Środki dydaktyczne:

Ramowy plan jednostki:

1. Podanie planu zajęć.

2. Zbiórka w dwuszeregu.

3. Poznawanie elementów niezbędnych do zajęć.

4. Kojarzenie elementów z wybranymi zadaniami.

5. Pokaz z objaśnieniem.

6. Ćwiczenia zabawowo-naśladowcze.

7. Udział z zabawie „szybkie zwierzaki”.

8. Podsumowanie.

Poszczególne etapy zajęć (czas trwania)

Kolejność wykonywanych ćwiczeń

Uwagi o realizacji

(np. co do wykorzystanych środków dydaktycznych)

Część wstępna:

5 min.

  1. Zbiórka, powitanie, nauka stanie w dwuszeregu, opis nadchodzących zajęć.

Część główna:

45 min.

  1. „Siad turecki” w rozsypce na podłodze, oglądanie tablic i zdjęć z wybranymi zwierzakami, odgadywanie nazwy zwierzęcia na podstawie obejrzenia zdjęcia. (5 min.)

  2. Film przedstawiający sposoby poruszania się wybranej grupy zwierząt - bociany, raki, konie, koty, gęsi. ( 10 min.)

  3. Pogadanka na temat filmu (sprawdzenie, co dzieci zapamiętały). (5min.)

  4. Demonstracja ruchem sposobu poruszania się grupy w/w zwierząt. (5min.)

  5. Objaśnienie zadania dla dzieci, wyjaśnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy, wydanie poleceń wykonywanych czynności:

  • Stanie na jednej nodze (naśladownictwo bociana),

  • Czworakowanie w tył (naśladownictwo raka),

  • Nauka biegu do określonego celu (naśladownictwo konia),

  • Wspinanie się i zstępowanie z drabinek (naśladownictwo kota),

  • Korowody pojedyncze (naśladownictwo gęsi).

(każde naśladownictwo zajmuje 4minuty)

Etap poznawczy.

Etap kojarzeniowy.

Etap samodzielności.

Każde dziecko po kolei wykonuje dane ćwiczenie.

Część końcowa:

(10 min.)

  • Zabawa „Szybkie zwierzaki”.

Dzieci słysząc nazwę określonego zwierzęcia pokazują, w jaki sposób ono porusza się. Ważna jest szybkość reakcji; nazwy zwierząt podawane są na przemian, losowo. (5min.)

  • Zbiórka, ocena pracy grupy, pochwała udziału wszystkich dzieci.

0x01 graphic