SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Urządzenia elektryczne
Cel ogólny: Poznanie działania i sposobów wykorzystania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym.
Cle szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha dalszej części opowiadania „Przygody kotka Atlasa”;
pozna nową literkę - „J”;
wyszuka w wyrazach poznanych literek;
powie, na którym miejscu w wyrazie znajduje się literka „j”;
rozwiąże zagadki;
przypomni wiadomości zdobyte na poprzednich zajęciach;
wypowie się na temat korzystanie z urządzeń elektrycznych oraz ich wyglądu;
dopasuje podpisy pod ilustracje.
Metody:
podająca: rozmowa;
eksponująca: ilustracje;
praktyczna: próba uruchomienia urządzeń elektrycznych.
Formy:
zbiorowa;
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
napisy;
ilustracje;
książka „Przygody kotka Atlasa”;
wizytówki z imionami dzieci;
sprzęty elektryczne (mikser, suszarka, żelazko, odkurzacz);
żarówka, przedłużacz.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom dalszy ciąg opowiadania „Przygody kotka Atlasa”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „J” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „j”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę J na początku imienia).
Nauka pląsu pt.: „Stonoga”.
Przypomnienie zdobytych wiadomości z poprzedniego dnia.
Rozwiązywanie zagadek.
Mały klawisz tkwi w mej ścianie, gdy go wcisnę dzień się stanie.
wyłącznik światła
Mała bańka z cieniutkiego szkła, nocą tyle światła co słoneczko da.
żarówka
c. Ani to wąż, ani sznurówka, podłączona nim pralka i lodówka.
kabel elektryczny
Nie jest ptasie, ależ skąd, stamtąd właśnie czerpiesz prąd!
gniazdko elektryczne
Ona wzwyż i w dół kursuje dla naszej wygody, ale kiedy się popsuje, przydadzą się schody.
winda
Gdy ubrania są pomięte, mknie po nich jak zaklęte.
żelazko
Najczęściej swą robotę wykonuje w sobotę. Kurz wysysa w mig z dywanów, z podłóg, pledów i tapczanów.
odkurzacz
Bez niej życie byłoby trudne, bo ubrania byłyby brudne.
pralka
Co to za maszyna, odpowiedzcie dzieci, wrzucisz doń marchewkę, a soczek wyleci?
sokowirówka
Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające urządzenia elektryczne. Zadaniem dzieci jest powiedzenie jakie urządzenie jest pokazane na ilustracji i do czego ono służy. Nauczyciel prowadzi również rozmowę na temat ich wyglądu i prawidłowego korzystania z nich.
Nauczyciel rozkłada na podłodze wszystkie ilustracje wykorzystane w poprzednim ćwiczeniu i podpisy pod nie. Zadaniem dzieci jest dopasowanie napisów do ilustracji.
Prezentacja przez nauczyciela niektórych urządzeń elektrycznych (próba ich uruchomienia).
Zakończenie zajęć.