SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Co jest ciepłe, co jest zimne?
Cel ogólny: Kształtowanie u dzieci pojęcia ciepło i zimno.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha dalszej części opowiadania „Przygody kotka Atlasa”;
pozna nową literkę - „M”;
wyszuka w wyrazach poznanych literek;
powie, na którym miejscu w wyrazie znajduje się literka „m”;
narysuje portret mamy;
podzieli urządzenia na te, które ogrzewają pomieszczenia za pomocą prądu oraz te, w których trzeba palić;
odszuka źródło ciepła w sali przedszkolnej;
obejrzy eksperyment;
sprawdzi poprawność wykonania przez siebie ćwiczenia;
sprawdzi, które przedmioty są ciepłe, a które zimne;
odpowiednio zachowa się podczas przeprowadzania eksperymentu;
wykona karty pracy.
Metody:
podająca: rozmowa;
eksponująca: prezentacja ilustracji,
praktyczna: eksperyment, wyszukiwanie literki, karty pracy.
Formy:
grupowa;
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
wydrukowane wyrazy;
książka „Przygody kotka Atlasa”;
karty pracy;
ilustracja przedstawiająca postać mamy;
ilustracje różnych źródeł ciepła;
2 balony;
2 świeczki;
skarpeta, czajnik metalowy, klucz, ołówek, łyżeczka.
Przebieg zajęć:
Przypomnienie poznanych do tej pory literek. Nauczyciel kładzie na podłodze wyrazy. Zadaniem dzieci jest wyszukanie wyrazu, który rozpoczyna się wskazana przez nauczyciela literką.
Nauczyciel czyta dzieciom dalszy ciąg opowiadania „Przygody kotka Atlasa”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „M” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „m”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę M na początku imienia).
Karta pracy.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z nadrukiem litery „M”. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie literki, a na pustym miejscu narysowanie postaci swojej mamy. Przed przystąpieniem do zadania nauczyciel tłumaczy dzieciom w jaki sposób rysuje się postać.
Nauczyciel rozkłada na podłodze ilustracje przedstawiające różne źródła ciepła. Zadaniem dzieci jest podzielenie przedstawionych na ilustracjach urządzeń na te, które ogrzewają pomieszczenie za pomocą prądu elektrycznego oraz te, w których trzeba palić.
Odszukanie przez dzieci źródła ciepła w sali przedszkolnej. Nauczyciel pyta dzieci: Czy wiecie, czym jest ogrzewany kaloryfer w sali?
Eksperyment. Nauczyciel ma dwa balony. Pierwszy jest napełniony powietrzem, a drugi wodą. Nauczyciel umieszcza balony nad świeczką. Ten, który jest napełniony powietrzem pęknie. Natomiast balonik z wodą będzie się nagrzewał. Przed przystąpieniem do eksperymentu nauczyciel zwraca szczególną uwagą na bezpieczeństwo. Tłumaczy dzieciom w jaki sposób powinny się zachowywać i mówi, że jeżeli ktoś złamie zasady to przerwiemy przeprowadzenie eksperymentu.
Nauczyciel rozkłada na podłodze skarpetę, czajnik metalowy, klucz, ołówek i łyżeczkę. Zadaniem dzieci jest dotknięcie tych przedmiotów i zapamiętanie, które z nich są ciepłe w dotyku, a które zimne.
Karty pracy. Co jest ciepłe, co jest zimne? Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie rysunków oraz otoczenie czerwoną pętelką przedmiotów, które są ciepłe oraz niebieską pętelką przedmiotów, które są zimne.
Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. Kształtowanie u dzieci samokontroli.
Zakończenie zajęć.