Konspekt zajęcia
Temat: Zestaw zabaw ruchowych 17
Grupa: 3-,4-latki
Prowadząca: mgr Aleksandra Rawska
Hospitująca: mgr Lidia Chenc
Cel dydaktyczny:
nabywanie ogólnej sprawności i zwinności
stosowanie przyborów utrudniających łapanie
Cel wychowawczy:
- wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw
Cele operacyjne - dziecko:
jest sprawne i zwinne
potrafi wykonać niektóre ćwiczenia z użyciem piłki
- zna i przestrzega podczas zabaw ustalonych zasad bezpieczeństwa
Metody:
słowne: objaśnienia,
oglądowe: pokaz,
czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń
Formy pracy: z całą grupą, indywidualnie, w parach
Pomoce dla dzieci: piłki (po jednej dla każdego dziecka)
Pomoce dla n - lki: piłka, tamburyno
Literatura: K. Wlaźnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1981.
Przebieg:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Przygotowanie:
Dzieci chodzą na palcach w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela na tamburynie. Na sygnał słowny nauczyciela dzieci ustawiają się w kolejce przed nauczycielem, każde bierze piłeczkę
Zabawa orientacyjno-porządkowa: Chwyć piłkę
Dzieci biegają swobodnie po sali, bawią się piłkami, podrzucają je do góry i łapiąc. Na sygnał zatrzymują się. Jeśli piłka im wypadnie, to nie łapią jej. Musza poczekać na następny sygnał, który pozwala bawić się piłką.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
Ćwiczenie tułowia: Skłony z piłką
Dzieci stoją w lekkim rozkroku. Trzymając piłkę w obu rękach, pochylają się do przodu, dotykają piłką podłogi. Następnie podnoszą piłkę do góry, wyciągając ręce jak najwyżej.
Ćwiczenie mięśni grzbietu:
Dzieci leżą na brzuchu, toczą piłkę po podłodze z ręki do ręki w lekkim skłonie tułowia w tył. Po paru ruchach odpoczynek z piłką pod brodą.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: Toczenie piłki w parach
Dzieci siadają w parach w odległości 2-3 metrów, w dużym rozkroku. Podają sobie piłkę, tocząc ją.
Czworakowanie: Kotki bawią się piłeczkami
Dzieci w przysiadzie podpartym, przed każdym leży piłeczka. Dzieci - kotki toczą piłeczkę przed sobą na czworakach. Na znak słowny siadają skrzyżnie podnosząc piłkę w górę, aby pokazać, że nikt jej nie zgubił.
Ćwiczenie równowagi:
W staniu jednonóż przekładanie piłeczki z ręki do ręki pod kolanem nogi wzniesionej (po każdym przełożeniu - ramiona w bok). Ćwiczyć stojąc na przemian raz na prawej, raz na lewej nodze.
Ćwiczenia rzutu i chwytu:
W siadzie skrzyżnym - swobodne rzuty piłką w górę i próba chwytu.
Ćwiczenie tułowia — skrętoskłony:
Dzieci w rozkroku. Piłeczka na ziemi przy lewej stopie. Przetoczyć piłkę kilkakrotnie obydwiema rękami dookoła lewej stopy, a potem to samo wykonać przy prawej stopie.
Podskoki jednonóż Podskoki wokół piłki
Dzieci kładą piłki na podłodze i na sygnał skaczą na jednej nodze wokół nich. Zmiana kierunków skoków łączy się ze zmiana nogi.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Ćwiczenie stóp
Siad skulny podparty (ręce oparte z tyłu o podłogę), piłeczka pod stopą. Toczenie piłeczki stopą aż do zupełnego wyprostuj nogi w kolanie i przesuwanie jej do siebie. Ćwiczyć lewą i prawą nogę.
Marsz po obwodzie koła, zebranie piłek
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu
Opr. Aleksandra Rawska