SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH
DZIECI Z GRUP 3 I 5 LATKÓW
Opracowanie: Barbara Gorzkowska - nauczycielka Miejskiego Przedszkola Nr 10 w
Zamościu.
Temat: Dokarmiamy zimą ptaki na podstawie teatrzyku sylwet pt. „Zapasy” I. Salach.
Cel główny:
- poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku - ptaki,
Cele szczegółowe:
- zna sposób poruszania się wróbla, wiewiórki
- nazywa ptaki -wróbel, sikorka, gołąb (3- latki), gil, jemiołuszka (5 -latki)
- określa położenie ptaków w przestrzeni: wysoko, nisko, nad, pod, za (3- latki),
na lewo, na prawo od (5-latki)
- porusza się bez potrąceń
- prawidłowo reaguje na dźwięki wysokie i niskie
- dziecko rozumie, że należy dokarmiać ptaki w okresie zimowym
Metody: słuchanie tekstu, zabawy ruchowe, kierowanie własną działalnością dziecka, pokaz, zadań stawianych do wykonania
Pomoce: tekst teatrzyku „Zapasy” I. Salach, nagranie magnetofonowe piosenki „Lata ptaszek”- melodia popularna, sylwety sikorki, wiewiórki, gila, wróbla, jemiołuszki, gołębia, szyszki z papieru, obrazki ptaków i pożywienia, karmnik, słonina, nasiona, okruchy chleba, groch, suszona jarzębina, trójkąt, bębenek
Przebieg:
1. Obejrzenie teatrzyku sylwet „Zapasy”.
2. Zabawa ruchowa „Wiewiórki i sikorki” z elementami metody W. Sherborne.
- Witanie się zwierząt rękami, nogami, plecami itp.
- Wiewiórki skaczą wokół siedzących sikorek
- Sikorki fruwają wokół wiewiórek
- Pokazywanie małych gniazdek - tworzenie w parach małych kółek
- Pokazywanie dużych dziupli -tworzenie szerokich kółek w parach
- Wiewiórki pomagają iść osłabionym sikorkom - „Prowadzenie ślepca”
- Kołysanie się - siad prosty twarzami do siebie, nogi zgięte, złączone stopami, ręce złączone, dzieci na zmianę kładą się na plecach i są podciągane przez partnera
- Zwierzęta robią wesołe i smutne miny
- Marsz parami
3. Rozmowa na temat obejrzanego teatrzyku:
- Jakie zwierzęta się spotkały?
- O czym ze sobą rozmawiały?
- Jak wiewiórka pomogła sikorce?
- Jak my teraz możemy pomóc sikorce?
4. Określanie położenia przedmiotów w przestrzeni.
Przyniesienie karmnika. Określanie położenia ptaka względem karmnika: na, pod, za (maluchy), na lewo, na prawo od (5 -latki), wysoko, nisko -wszystkie dzieci.
5. Karmimy ptaki - zabawa dydaktyczna. Na podłodze leżą obrazki pożywienia dla ptaków i sylwety ptaków, nazwanie ptaków i pożywienia. Dobieranie obrazków: sikorka -słonina, wróbel -okruchy, gołąb- groch, jemiołuszka - jemioła, gil -jarzębina.
6. Zabawa ruchowa „Spłoszone wróbelki” -reakcja na dźwięki wysokie -trójkąt i niskie -bębenek.
7. Obserwacja ptaków podczas dokarmiania. Wybranie pokarmów dla ptaków, włożenie do karmnika, wystawienie karmnika za okno. . Zachęcanie dzieci do dokarmiania ptaków.
8. Zabawy klockami - budowanie karmników.
9. Zabawa ruchowa „Lata ptaszek”.
Tekst „Zapasy” I. Salach
Wiewiórka: O ho ho! Ile mam zapasów! Orzeszki, szyszki, nie będę głodna tej zimy. Piękne i równo ułożone, zostawię je na później, a teraz pobiegnę do lasu i poszukam czegoś smacznego na obiad.
Sikorka: Witaj Ruda Kitko! Dokąd tak pędzisz?
W; Och, sikoreczko, przestraszyłaś mnie. Biegnę do lasu, szukam czegoś na obiad. A ty, dlaczego siedzisz taka zasmucona?
S: Jak tu się nie smucić? Nie mogę znaleźć niczego do jedzenia, a taka jestem głodna.
W: To dlaczego nie zjesz swoich zapasów?
S: Zapasów? My, ptaszki, nie robimy zapasów na zimę. Przelatujemy z miejsca
na miejsce i zjadamy to, co znajdziemy. Zimą tak trudno o coś smacznego.
W: No cóż, mam orzechy, ale ptaki ich nie jedzą. Mam szyszki, ale ptaki....Mam, Zapraszam cię na obiad!
S: Mnie? Na obiad? Nie, dziękuję, nie mogę...
W: Ależ chodź, zobaczysz, będzie ci smakował.
S: No nie wiem, może ten jeden raz?
W: Proszę, rozgość się, a ja przygotuję obiad.
S: Co ty niesiesz? Szyszki?
W: Poczekaj chwilę, zaraz ją rozgryzę. O, zobacz!
S: Nasionka? Jakie to miłe z twojej strony, że pomagasz mi. Dziękuję ci bardzo.
(po chwili)
S: Ale się najadłam. Wspaniały obiad! Aż przykro pomyśleć o tym, co zrobię jutro. Nie mogę przecież nikogo objadać.
W: I na to jest sposób.
S: Jaki?
W: A taki, że zimą dzieci zawsze pomagają ptakom. Jeżeli nie umiesz zbierać zapasów, to idź do dzieci, do przedszkola.
S: Jesteś prawdziwym przyjacielem. Bardzo mi dzisiaj pomogłaś. Polecę teraz
do przedszkola i sprawdzę, czy dzieci pamiętają o ptakach.
„Lata ptaszek” -melodia ludowa
Lala ptaszek po ulicy, szuka sobie ziarn pszenicy,
A ja sobie stoję w kole i wybieram kogo wolę.
Literatura:
M. Bogdanowicz „Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka”
Z. Bogdanowicz „Zabawy dydaktyczne dla przedszkoli, WSiP, Warszawa 1990
I.Salach „Poznanie środowiska przyrodniczego”, Zakład Wydawnictw i Reklamy IWANOWSKI, Płock 1995
K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”, Wydawnictwo JUKA,
Warszawa 1999