konspekt technika


KONSPEKT

(Lekcja techniki)

(Szkoła Podstawowa Specjalna)

Temat: Wykonanie ramek na zdjęcia dzieci techniką origami.

Cele ogólne:
- integrowanie zespołu klasowego
- utrwalanie pojęć związanych ze stosunkami przestrzennymi
- wyrabianie koordynacji ruchowej i sprawności manualnej

Cele szczegółowe:
- uczeń poznaje technikę origami
- potrafi złożyć ramkę, wykorzystując tę technikę
- umie uważnie słuchać i stosować się do poleceń
- potrafi współpracować w zespole bez rywalizacji

Wykorzystane metody: tańce i zabawy integracyjne, metoda integracji sensorycznej

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: kolorowe kartki A-4 dla każdego ucznia

Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integrująca. (Przy żywej muzyce)
Dzieci reagują na polecenia: dzieci
· Pomachają w górze prawą ręką

· Pomachają w górze lewą ręką

· Tupną prawą nogą

· Tupną lewą nogą

· Zrobią przysiad
· Podskoczą jak najwyżej

2. Składanie ramki techniką origami, na podstawie bajki (praca zespołowa).

Dzieci składają papier słuchając bajki opowiadanej przez nauczyciela. Każde słowo-polecenie, to klucz do wykonywania kolejnego kroku przy składaniu ramki. Nauczyciel demonstruje też sposób składania na swojej mniejszej kartce.

Bajka o dywanie
Pewien kupiec sprzedawał dywany. Zachwalał, że mają czarodziejską moc. Mogą zamieniać się w różne rzeczy.
Przechodził tamtędy chłopiec. Kupił dywan. Chciał go zanieść na łąkę i tam wypróbować. Złożył dywan na pół (dzieci składają arkusz na pół). Niestety "dywan" okazał się za mało poręczny do niesienia. Chłopiec rozłożył go, a potem złożył z powrotem na 4 części (nauczyciel demonstruje, jak został złożony "dywan", zakładając obie części kartki do środka). Zobaczył, że dywan przypomina mu dwudrzwiową szafę. Otworzył prawe drzwi i lewe. Ujrzał 4 prostokątne lustra. Próbował zasłonić dwa zewnętrzne. Zasłonił prawy górny róg i prawy dolny róg, potem zasłonił lewy górny róg i lewy dolny róg (dzieci zaginają rogi arkusza papieru). Zamknął szafę. Chciał zobaczyć, co jest za nią (dzieci odwracają papier na drugą stronę). Zobaczył małą szafkę (dzieci składają odwróconą kartkę na pół). Mała szafka zamieniła się w ramkę na zdjęcia. Uszczęśliwiony chłopiec włożył tam swoje zdjęcie.


3. Indywidualne składanie ramek.

Nauczyciel powtarza bajkę, a dzieci składają indywidualnie ramkę z kolorowego papieru, który wybrały na początku zajęć. Po złożeniu włożą zdjęcia, które w najbliższym czasie przyniosą do szkoły.

4. Tworzenie gazetki ściennej pt.: "To my"

Dzieci przypinają swoje ramki ze zdjęciami na tablicy ze styropianu. Wypowiadają się na temat pracy i wrażeń z nią związanych.

5. Zakończenie zajęć. Podziękowania za miłą współpracę. Pochwały dla dzieci za zdolności manualne, techniczne.



