KONSPEKT ZAJĘĆ
Agata Chudyka
PRZEDSZKOLE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI ,,PROMYCZEK''
Dn. 21.09.04.
BLOK TEMATYCZNY: ,, Moja rodzina''
TEMAT ZAJĘĆ: ,,W kręgu rodziny''- mały, większy, największy''
CELE OPERACYJNE;
- dziecko uważnie słucha wiersza,, Dwa Michały,,
- potrafi wskazać miary wielkości oraz rozumie to pojęcie na miarę własnych możliwości,
-układa ciąg z klocków zgodnie z poleceniem n-la zachowując stosunki wielkościowe
- rysuje pod dyktando n-la dowolny obrazek zachowując podział wielkości poszczególnych elementów pracy
- umie wskazać element; największy, mniejszy i najmniejszy lub gruby, grubszy i najgrubszy
- osłuchuje się z piosenką ,,Nasza mama''
rozumie jej treść i wystukuje rytm piosenki,
- potrafi wykonać zestaw ćwiczeń z elementami Metody Weroniki Scherborne
METODY PRACY: słowna, poprzez czynności manipulacyjne, oglądowa, czynnościowa.
FORMA PRACY: z całą grupą, zespołowa, indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE: kaseta, magnetofon, ilustracje, klocki drewniane i kolorowe, blok rysunkowy, kredki, figury geometryczne, liczmany.
PRZEBIEG ZAJĘĆ;
Uważne słuchanie wiersza ,, Dwa Michały'-
Omówienie wiersza oraz zwrócenie uwagi dzieci na stosunki wielkościowe [ odwołanie się do własnej rodziny tzn. ja - mały, mama- większa, tata- największy ].
Układanie ciągu z wykorzystaniem klocków drewnianych i kolorowych - utrwalenie stopniowania wielkości i odpowiedniego nazewnictwa [ praca w grupach]
Czynności manipulacyjne z wykorzystaniem figur geometrycznych i liczmanów
Osłuchanie z piosenką oraz omówienie treści i rytmu
Zabawa ruchowa pt; Mama, tata i ja - naśladowanie ruchem czynności poszczególnych osób.
Wykopnanie rysunku pod dyktando n-la - rysowanie oraz wskazywanie
poszczególnych elementów pracy- mały- większy- najawiększy.
Omówienie wykonanych prac - wnioski i pochwały.
Przebranie się dzieci do strojów gimnastycznych i wykonanie zestawu ćwiczeń z wykorzystaniem elementów M. W. Scherbrone.
Wykonanie ćwiczeń ruchowych ( wybrane elementy) metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbrne-
inspirowane opowieścią twórczą nauczyciela. pt: Budzenie się wiosny -
a) ćwiczenia do poznania własnego ciała
- wyczuwanie brzucha, pleców i pośladków,
- nóg i rąk,
- twarzy,
- całego ciała
b) ćwiczenia ,, z'' w parach (partner aktywny i partner bierny)
- opieranie się o partnera
- kołysanie ',,walka zimy z wiosną
- prowadzenie ślepca
c) ćwiczenia ,,przeciwko''
- paczka
d) ćwiczenia ,,razem''
- wstanie z siadu prostego opierając się o partnera
- kołyska
e) ćwiczenia ,,razem'' w grupie
- tworzyy słoneczko - ,,słonko wita wiosnę,
f) ćwiczenia twórcze do muzyki relaksacyjnej
wg pomysłowości dzieci.
Odprężenie i zabawy relaksacyjne np.; masażyk
Osłuchanie się i nauka w/w wiersza - wg zainteresowania dzieci
- powtarzamy wszyscy razem,
- utrwalanie treści w formie dialogu: chłopcy - dziewczynki,
w parach.
Zabawa ruchowa z szybką reakcją na sygnał dżwiękowy pt: ,,Budzi się świat"
Wykonanie pracy plastycznej - lepienie z plasteliny wiosennych kwiatów.
- pokaz pracy,
- omówienie sposobu jej wykonania,
- rozdanie materiałów i przystąpienie do pracy - zachęty i pochwały nauczyciela,
- prace higieniczno-porządkowe w sali po pracy plastycznej,
- wykonanie wystawki dla rodziców,
- samoocena wykonanych prac.