SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Najbliższa rodzina
Cele:
uświadomienie dzieciom, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia,
rozpoznawanie i nazywanie uczuć.
Problematyka:
Jesteśmy razem, ustalenie zasad obowiązujących w grupie,
gry i zabawy integrujące grupę, posadzenie drzewka.
Przebieg:
Zabawa ruchowa „Jesteśmy razem”.
Dzieci stoją w kole.
Na sygnał nauczyciela dzieci zamykają oczy, wyciągają przed siebie ręce i ostrożnie zbliżają się do środka koła.
Chwytają napotkane dłonie kolegów. Zabawa jest tym ciekawsza, im bardziej dzieci „się połączą”.
Dzieci otwierają oczy i starają się rozplątać, nie puszczając dłoni kolegów.
Trzymając się za ręce, tworzą koło.
Drama „Jesteśmy rodziną”
Dzieci siadają w kręgu na dywanie.
Nauczyciel nawiązuje do tematu „Rodzina”- zwraca uwagę dzieci na to, że wspólnie tworzą rodzinę.
Nauczyciel za pomocą ruchu i mimiki twarzy pokazuje dzieciom, jak dobrze czuje się w tej rodzinie.
Dzieci kolejno wyrażają za pomocą ruchu i mimiki twarzy, to, co czują w grupie.
Ustalenie zasad obowiązujących w grupie
Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat potrzeby ustalenia pewnych zasad, które pomogą stworzyć zgraną i zgodną grupę.
Wspólne ustalenie zasad i zapisanie ich za pomocą umownych znaków na arkuszu szarego papieru, np.:
lubimy miłe słowa - usta,
pomagamy sobie wzajemnie - ręka,
lubimy razem spędzać czas - serce, itp.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że w każdej chwili mogą uzupełnić listę zasad po uprzednim przedyskutowaniu propozycji z całą grupą.
„Nasze drzewko”
Dzieci wykonują drzewko z papieru samoprzylepnego
Wykonane drzewko naklejają na drzwiach
W koronie drzewa umieszczają swoje zdjęcia.
Drzewo genealogiczne - karta pracy
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku kartę pracy z narysowanym drzewem genealogicznym.
Tłumaczy dzieciom, że jest to „obraz” ich rodziny na dole drzewa jest miejsce na narysowanie dziadków i babć jako „korzeni” naszej rodziny. Wyżej znajduje się miejsce dla naszych rodziców. W gałęziach drzew umieszczamy dzieci.
Dzieci uzupełniają rysunkami drzewo genealogiczne, kolorują je.
Pożegnanie
Dzieci wraz z nauczycielem tworzą krąg, trzymając się za ręce.
Nauczyciel ściska lekko dłoń dziecka stojącego obok („puszcza iskierkę”)
Dziecko puszcza iskierkę dalej.
Iskierka musi wrócić do nauczyciela.
Zajęcia dodatkowe
wycieczka do parku (oglądanie, wyszukiwanie i nazywanie niektórych drzew liściastych, np. dąb, )
dzieci razem z nauczycielem sadzą w ogródku swoje drzewko, o które wspólnie będą dbać.
opracowała: mgr Beata Biesiadecka