KONSPEKT
ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRONICZNO-MECHANICZNYCH IM. B. PRUSA
W CZĘSTOCHOWIE
Nauczyciel przedmiotu komputeryzacja - mgr inż. Bożena WEJSIG
1. KLASA: III Liceum Techniczne
2. ZAGADNIENIE: Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego
3. TEMAT: Stosowanie funkcji finansowych
4. TEMAT LEKCJI POPRZEDNIEJ: Zastosowanie funkcji
5.TEMAT LEKCJI NASTĘPNEJ: Graficzna reprezentacja danych
6. CZAS TRWANIA: 2x45 minut
7. CO UCZEŃ POWINIEN ?
Posiadać umiejętności: Obsługa arkusza kalkulacyjnego (podstawowe obliczenia i funkcje, formatowanie arkusza)
8.CEL LEKCJI: Zapoznanie z możliwościami zastosowania funkcji finansowych
Cele szczegółowe:
poznać znaczenie najczęściej stosowanych funkcji finansowych
zapoznać się z zadaniami, w których istnieje potrzeba zastosowania funkcji finansowej
Uczeń umie:
analizować zadanie
wybrać i zastosować odpowiednią funkcję finansową
Pojęcia: oprocentowanie, rata, stopa procentowa, moment płatności (początek lub koniec okresu płatności).
9. METODY NAUCZANIA : Prezentacja, ćwiczenia
10. FORMY ORGANIZACYJNE: Pracownia informatyczna, praca samodzielna,
11. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Tablica, komputer do prezentacji
12. PLAN LEKCJI:
a) część organizacyjna
b) podanie tematu lekcji
i uświadomienie uczniom celu lekcji
c) przypomnienie wiadomości
z poprzednich lekcji (niezbędnych
na obecnej lekcji)
d) podawanie nowych wiadomości poparte ćwiczeniami uczniów
e) podsumowanie
f) zakończenie
13. PRZEBIEG LEKCJI:
12c) Jakie znasz funkcje?
Podaj kolejne kroki przy obliczaniu średniej z dowolnych kilku liczb?
Kiedy stosuje się adres względny, a kiedy adres bezwzględny?
12d) 1. Objaśnienie znaczenia funkcji :
1) FV (PARAMETRY)- zwraca przyszłą wartość wkładu na podstawie okresowych, stałych płatności i stałej stopy procentowej
2) PMT (PARAMETRY)- oblicza wysokość rat przy spłacie pożyczki przy stałym oprocentowaniu i stałych ratach
3) NPER (PARAMETRY)- oblicza ilość rat przy spłacie pożyczki przy stałym oprocentowaniu i okresowej, stałej wysokości raty
Łatwość stosowania funkcji polega na opisie jej znaczenia przy wyborze z listy oraz podpowiedzi nazw koniecznych do obliczeń parametrów.
2. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozwiązują zadania:
ZAD. 1 ZASTOSOWANIE FUNKCJI FV
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rodzina |
Wkład |
Przyszła kwota |
|
Przyszła kwota |
Nowakowie |
15000 zł |
|
|
47 872,04 zł |
Kowalscy |
40000 zł |
|
|
93 289,46 zł |
Finowie |
5000 zł |
|
|
29 705,08 zł |
|
|
|
|
|
|
Dane |
|
|
|
liczba rat |
wysokość rat |
oprocentowanie roczne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ODP:
60 |
250,00 zł |
12% |
ZAD. 2 ZASTOSOWANIE FUNKCJI PMT
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dane |
wynik |
|
|
||||
wysokość kredytu |
oprocentowanie roczne |
liczba okresów spłaty |
do jakiego poziomu spłacamy |
wysokość raty |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ODP: |
|
|
|
|
|
|
|
30 000,00 zł |
15% |
36 |
0 |
-1 039,96 zł |
3. Uczniowie samodzielnie analizują zadanie, zastanawiają się, jakie funkcje należy zastosować. Zapoznają się z definicjami poszczególnych, dostępnych funkcji.
ZAD.3 ZASTOSOWANIE POZNANYCH FUNKCJI
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
wynik |
|
|
|
|
|
|
wysokość raty |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ROZWIĄZANIE
|
|
OSZCZĘDNOŚCI |
10% |
|
|
|
|
|
|
|
|
NAZWA |
DOCHODY |
OSZCZĘDNOŚCI |
WKŁAD PO 2 LATACH |
|
|
RODZINA 1 |
3 000,00 zł |
300,00 zł |
|
8 172,96 zł |
|
RODZINA 2 |
5 500,00 zł |
550,00 zł |
|
14 983,76 zł |
|
RODZINA 3 |
4 880,00 zł |
488,00 zł |
|
13 294,68 zł |
|
|
|
|
|
|
|
DANE DLA FUNKCJI FV |
|
|
DANE DLA FUNKCJI NPER |
||
oproc. roczne |
12% |
|
|
oproc.roczne |
19% |
liczba okresów |
24 |
|
|
wysokość raty= |
oszczędności |
płatności |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
INWESTYCJA |
KREDYT |
LICZBA RAT |
lata |
|
|
15 000,00 zł |
6 827,04 zł |
28,44055215 |
2,4 |
|
|
30 000,00 zł |
15 016,24 zł |
36,03834768 |
3,0 |
|
|
20 000,00 zł |
6 705,32 zł |
15,61709253 |
1,3 |
|
|
ODP: Najszybciej spłaci kredyt RODZINA 3
12e) Podsumowanie- sformułowanie wniosków końcowych.
przy stosowaniu funkcji finansowych należy pamiętać, że wydatki (koszty) mają wartości ujemne a przychody dodatnie. Wysokość rat podaje się ze znakiem minus.
należy upewnić się, że stopa procentowa odpowiada okresowi spłaty (liczba_rat).
12f) Zakończenie lekcji - podanie tematu przyszłych zajęć
Oblicz kwoty, jakie będą na koncie trzech rodzin po upływie 5 lat przy oprocentowaniu rocznym 12% i wpłacie na koniec miesiąca rat po 250 zł
Oblicz, jak wysoka musi być rata miesięczna przy spłacie kredytu w wysokości 30 000 zł przez 3 lata przy oprocentowaniu rocznym 15% i wpłacie na koniec miesiąca
Trzy rodziny składają swoje oszczędności w wysokości 10 % dochodów w banku, gdzie oprocentowanie roczne wynosi 12%.
Za 2 lata zamierzają dokonać inwestycji na kwotę
1)15 000 zł
2)30 000 zł
3)20 000 zł
Konieczny kapitał rodziny uzyskają zaciągając kredyt na 19 % rocznie. Która z rodzin najszybciej spłaci kredyt wpłacając raty w wysokości swoich oszczędności na koniec miesiąca?