SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: H jak hipopotam - uczymy się literki.
Cel ogólny: Prezentacja literki „h”.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha opowiadania;
pozna nową literkę;
poszuka literek w wyrazie;
określi pozycję literki w wyrazie;
ułoży swoje imię z literek;
wyszuka swojego wyrazu;
ułoży wyraz z głosek.
Metody:
podająca: rozmowa;
praktyczna: układanie wyrazy z sylab i liter.
Formy:
indywidualna;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
wizytówki z imionami dzieci;
książka „H jak hipopotam”;
karetki;
imiona dzieci (całe i pocięte na literki);
wyrazy z literką „h” (całe i pocięte na sylaby).
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie „H jak hipopotam”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na jego temat.
Prezentacja nowej literki „H” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „h”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę P na początku imienia).
Zabawa „Misie dwa, misie dwa”, „Stonoga”, „Tańczymy la ba da”, „Nie chcę cię znać”.
Nauczyciel rozkłada na podłodze wyrazy. Zadaniem dzieci jest odszukanie wyrazu, który zaczyna się literką „h” (hak, hulajnoga, hipopotam, hejnał, huk, harmider - po kilka egzemplarzy tych wyrazów).
W różnych miejscach sali są porozkładane wyrazy z literką ”h” (takie jakie wcześniej dzieci wybierały z dywanu). Zadaniem dzieci jest odszukanie w sali wyrazu, który wylosowali. Po odnalezieniu uczniowie stają przy nim, a nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Układanie wyrazu z sylab. Nauczyciel daje uczniom koperty, w których są pocięte na sylaby wyrazy, które dzieci wylosował. Zadaniem dzieci jest ułożenie wyrazu według wzoru (karteczka, która wylosowali). Po ułożeniu nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Nauczyciel indywidualnie prosi do siebie dzieci. Ich zadaniem jest poszukanie karteczki ze swoim imieniem. Następnie tą karteczkę przyklejają na kartką. Nauczyciel daję dziecku litery, z których dziecko musi ułożyć swoje imię, a następnie nakleić na kartkę poniżej całego wyrazu. Nauczyciel zwraca uwagę dziecku, aby przyklejało literki tak, aby nie były one do góry nogami i nie leżały bokiem. Wyraz ma być przyklejony tak jak jest to pokazane.