KONSPEKT ZAJĘĆ
EDUKACJI MOTORYCZNO- ZDROWOTNEJ
KONSPEKT ZAJĘĆ
Imię i nazwisko: Justyna Miśkiewicz
Specjalność: Edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną
Rok: II
EDUKACJA MOTORYCZNO- ZDROWOTNA
Klasa: I
Liczba uczniów:18
Miejsce: sala gimnastyczna
Temat: „Ćwiczmy razem”- rozwijanie ogólnej sprawności motorycznej poprzez ćwiczenia i zabawy.
Cele:
1)Sprawności motorycznej:
Rozwijanie sprawności ruchowej,
Rozwijanie koordynacji ruchowej,
Kształtowanie skoczności dziecka,
Rozwijanie siły, szybkości, zwinności, skoczności oraz gibkości dziecka.
2)Umiejętności:
Doskonalenie wcześniej poznanych zabaw i ćwiczeń tj. „Ćwiczymy razem”, „Czaty na czworakach”, „Gąski, gąski do domu!”, „Wąż”, „Iskierka”.
Nauka nowych zabaw i gier tj. „Papuga”, „Wyścig na gazetach”, „Wyścig rzędów na jednej nodze”.
Rozwijanie orientacji oraz chęci rywalizacji z innymi dziećmi,
Doskonalenie poprawnego biegu,
Doskonalenie sprawnego ustawienia się w określonym szyku.
3)Aspekt wiadomości:
Dzieci poznają wpływ gier i zabaw na sprawność oraz zdrowie człowieka,
Dzieci zachowują higienę przed i po ćwiczeniach,
Przestrzegają i rozwijają zasady życzliwej współpracy,
Dzieci znają i przestrzegają wcześniej ustalonych zasad postępowania.
4)Aspekt wychowawczy:
Współdziałanie podczas wykonywanych ćwiczeń, gier,
Współpracują z grupą,
Dopingują sobie nawzajem.
Metody wg S. Strzyżewskiego:
Metody reproduktywne (odtwórcze): metoda zadaniowa ścisła,
Metody proaktywne (usamodzielniające): metoda zabawowo- naśladowcza, metoda zabawowo- klasyczna,
Metody kreatywne (twórcze): metoda ruchowej ekspresji twórczej.
Formy:
1)Formy podziału uczniów:
Grupy
Pary
2)Formy porządkowe:
Ustawienia podstawowe: dwuszereg.
Ustawienia ćwiczebne: rozsypka, koło.
3)Formy prowadzenia zajęć:
Frontalna
Zespołowa
Środki dydaktyczne:
Przybory konwencjonalne: szarfy, skakanki, piłki.
Przybory niekonwencjonalne: stare gazety.
Typ lekcji:
Podający
Utrwalający
Kontrolny
Kombinowany
Tok klasyczny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część toku lekcyjnego | Nazwa i opis ćwiczenia, zadania | Uwagi | Środki dydaktyczne | Czas trwania (w min.) |
---|---|---|---|---|
Część wstępna I |
1.Czynności organizacyjno-porządkowe. Zbiórka, powitanie, sprawdzenie strojów sportowych, sprawdzenie obecności uczniów. 2.Zabawa o charakterze ożywiającym ze śpiewem- „Ćwiczymy razem”. Dzieci i nauczycielka naśladują ruchy, o których jest mowa w piosence. „Ręce do góry, nogi prościutkie, tak ćwiczą dzieci : grzeczne , zdrowiutkie. Ręce na ramiona, Potem w dół opuszczamy. I kilka razy tak powtarzamy. Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty! Teraz się każdy robi malutki. To, proszę państwa, są krasnoludki. Szybko wstajemy, ręce do góry, o tak – po niebie przechodzą chmury. Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty! A teraz rozkrok, skłon pogłębiamy, sprawnie na boki się rozglądamy. Kręci się nasza głowa dokoła, broda do przodu wysuwa wesoła. Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty! Ramię do ucha wznosi się żwawo, łokieć, kolano też wita z wprawą. Zrobić przysiad to prosta sprawa, podskoczyć w górę to też zabawa. Raz, dwa, trzy – ćwicz i ty!” 3.Zabawa ruchowa- „Papuga”. Zadaniem dzieci jest naśladowanie głosów i poruszanie się jak zwierzęta. Nauczyciel wymienia kolejno zwierzęta które dzieci ilustrują ruchem ciała- pies, kot, kogut, skowronek, koń. |
Uczniowie stoją w dwuszeregu. Nauczyciel zwraca uwagę na zdjęcie zegarków oraz koryguje złą postawę dzieci. Uczniowie stoją w kole. Nauczyciel zwraca uwagę na zwinne i dokładne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Dzieci ustawiają się w rozsypce. Poruszają się swobodnie po sali. Słuchają uważnie poleceń nauczyciela. |
2min. 5min. 2min. |
|
Część główna II |
1.Zabawa ruchowa na czworakach- „Czaty na czworakach”. Dzieci stoją na linii startu. Na linii mety stoi czatujący odwrócony do nich tyłem. Uczestnicy zabawy na klaśnięcie nauczyciela ruszają z linii startu, starając się jak najszybciej dostać się do stojącego na czatach. Ten jednak , od czasu do czasu, odwraca się niespodziewanie w ich stronę. W tym momencie poruszający się muszą stać w bezruchu. Kto poruszy się w momencie obejrzenia się czatującego- cofa się na linię startu. Kto pierwszy dotrze do czatującego wygrywa i zajmuję jego miejsce. 2. Zabawa z mocowaniem- „Wąż”. Uczniowie ustawieni w rzędzie trzymają się mocno za biodra. Pierwszy w rzędzie jest głową, ostatni ogonem węża. Na sygnał nauczyciela (klaśnięcie w dłonie) głowa goni ogon starając się go złapać. 3. Zabawa bieżna -„Gąski, gąski do domu”. Spośród dzieci wybierana jest „Mama gąska” i „Wilk”. Reszta dzieci to „gąski”. Na wyznaczonym miejscu ustawiają się „gąski”. Po przeciwległej stronie ustawia się „Mama gąska”. „Wilk” zajmuje miejsce z boku sali. Mama Gąska prowadzi dialog z gąskami: - Gąski, gąski do domu! - Boimy się! - Czego? - Wilka złego! - Gdzie on jest? - Za górami, za lasami, czeka na nas z pazurami! - Co on pije? - Pomyje! - Co on je? - Kosteczki! - Gąski, gąski do domu! Po tym okrzyku gąski biegną do Mamy gąski, a wilk chwyta je. Zabawa powtarza się, aż wszystkie gąski są wyłapane przez wilka. 4. „Wyścig na gazetach”. Wszystkie dzieci stają wzdłuż jednej z ścian na sali. Każdy dostaje dwie gazety. Dzieci kładą gazety na ziemi i stają na nich, każdą nogą na osobnym papierze. Na hasło START wszyscy starają się jak najszybciej dotrzeć do przeciwległej ściany nie dotykając bezpośrednio ziemi. Jeśli komuś wyślizgnie się noga i dotknie nią podłogi zamiast gazety to musi rozpocząć wyścig od nowa. 5. Zabawa ruchowa z elementami podskoku -„Wyścig rzędów na jednej nodze”. Dzieci zostają podzielone na dwie grupy ustawione w rzędach. Wyznaczona jest linia startu i linia mety w odległości kilku metrów. Na mecie leżą piłki. Pierwsze dziecko z rzędu skacze na jednej nodze, okrąża piłkę i wraca do swojego rzędu na drugiej nodze, dotyka wyciągniętą dłonią następnego dziecka i staje na końcu. Dotknięte dziecko wykonuje zadanie tak samo jak pierwsze. Wygrywa ten rząd, którego uczestnicy szybciej ukończą wyścig. |
Dzieci są na czworakach na linii startu, którą wyznacza szarfa. Nauczyciel wyznacza jedno dziecko jako czatującego. Nauczyciel ustawia dzieci w rzędzie oraz sygnalizuje klaśnięciem rozpoczęcie gry. Zwraca uwagę na bezpieczną zabawę oraz zaznacza, że to tylko zabawa. Nauczyciel zgodnie z zasadami gry ustawia dzieci na sali oraz wybiera Mamę gąskę i Wilka. Czuwa nad prawidłowym przebiegiem gry. Przypomina dzieciom o zasadach bezpieczeństwa. Dzieci stoją wzdłuż ściany na sali. Nauczyciel rozpoczyna zabawę hasłem START i przestrzega zasad gry. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy i ustawia je w dwóch rzędach. Nauczyciel pamięta, że drużyny nie powinny się składać z uczniów bardzo dobrych i słabych, muszą zostać wymieszane aby szanse każdej z nich były równe. Wyznacza linię startu (szarfą) i mety (piłką). |
szarfa Stare gazety szarfa, piłka |
4min. 4min. 10min. 4min. 8min. |
Część końcowa III |
1. Ćwiczenia korekcyjno-uspokajające: . Leżenie tyłem – jedna noga leży na drugiej, noga znajdująca się pod spodem unosi drugą, zmiana – rozluźnienie. . Leżenie tyłem, ręce splecione pod głową, przyciąganie łokci do podłoża – rozluźnienie. . Siad prosty, plecy wyprostowane, podpór rękoma z tyłu, składanie stóp podeszwami do siebie, klaśnięcie, wyprost nóg. . Leżenie przodem – naśladowanie samolotów. 2.Zabawa o charakterze uspokajającym- „Iskierka”. Wszyscy uczniowie tworzą koło i podają sobie tzw. iskierkę przyjaźni. Nauczyciel puszcza iskierkę przyjaźni w krąg poprzez ściśnięcie dłoni osoby stojącej obok. Każdy kto otrzyma uścisk dłoni przekazuje ją dalej, następnej osobie, tak aby zatoczyła kolo i wróciła do nauczyciela. 3.Uporządkowanie miejsca zajęć, zbiórka, pożegnanie dzieci z nauczycielem. |
Dzieci są ustawione w rozsypce na całej sali. Szczególne zwrócenie uwagi nauczyciela na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Ćwiczenia prezentuje nauczyciel. Wszyscy stoją w kole z podanymi rękoma. Nauczyciel rozpoczyna grę. Uczniowie są ustawieni w dwuszeregu. |
4min. 1min. 1min. |
PRZYKŁADY TOKÓW LEKCYJNYCH