KONSPEKT PROWADZONYCH ZAJĘĆ
Data: 22.09.2011 rok
Rodzaj zajęć: Edukacja wczesnoszkolna
Klasa/grupa: 3b/19 osób
Temat: Podniebne podróże
Cele zajęć:
1. DYDAKTYCZNE
Uczniowie:
• Poznają rodzaje środków transportu powietrznego i ich przeznaczenie
• Potrafią uszeregować środki transportu powietrznego od najstarszego do najnowszego
• Kształtują umiejętność rozumienia tekstu czytanego
• Kształtują umiejętność swobodnego wypowiadania się
• Rozwijają wyobraźnię poprzez wykonywanie pracy plastycznej
2. WYCHOWAWCZE
• Zwracanie uwagi na właściwe zachowanie się uczniów podczas lekcji
3. REWALIDACYJNE
• Doskonalą koordynację ruchową podczas zabawy w „samolot”
• Rozwijają logiczne myślenie
METODY:
• Słowne ( rozmowa wyjaśniająca)
• Oglądowe (pokaz)
• Praktycznego działania (ćwiczebne)
FORMY:
• Grupowa
• Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Plansze demonstracyjne
• Ilustracje przedstawiające różne środki transportu powietrznego
• Bloki techniczne
• Farby plakatowe
PRZEBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie się z uczniami
2. Sprawdzenie obecności
3. Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzedniej
a) przypomnienie tekstu „Uwaga na słońce”.
4. Wprowadzenie do tematu lekcji
• Udzielanie przez wybranych uczniów odpowiedzi na pytania sprawdzające zrozumienie opowiadania
• Próba ustalenia co to jest „mit”
• Nauczyciel podaje prawidłową definicję słowa „mit”
II. CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Zapis tematu na tablicy
2. Słuchane krótkiego opowiadana praktykanta o historii lotnictwa
3. Pogadanka na temat rozwoju transportu powietrznego, współczesnego wykorzystania samolotów oraz ich rodzajów
4. Pokaz ilustracji i plansz demonstracyjnych środków transportu powietrznego
5. Zabawa ilustrowana ruchem „samolot”
6. Wykonanie farbami pracy plastycznej pt. „podróż moich marzeń”
• Każdy uczeń otrzymuje kartkę z bloku technicznego oraz farby plakatowe;
• Wykonywanie pracy plastycznej na podany temat;
Omówienie prac dzieci.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA• Podsumowanie wiadomości
• Zadanie zadania domowego
• Podziękowanie za pracę i pożegnanie
Wnioski
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach oraz chętnie odpowiadali na pytania i dyskutowali z praktykantem wraz z nauczycielem. Dzieci nie miały problemu z powtarzaniem komend i dźwięków jakie potarzały za praktykantem. Grupa po wykonaniu prac plastycznych chętnie wypowiadała się na ich temat.