konspekt Wczesny kontakt z dzieckiem

KONSPEKT DO ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

Nazwa szkoły : Specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego dla położnych.

Miejscowość : Białystok

Data : 19.10.2010r. – 18.03.2011r.

Liczba uczestników : 40 [8 grup po 5 osób]

Osoba prowadząca : Bożena Ziemczyk [grupa II, III, V, VI]

Osoba prowadząca: Teresa Markowska [grupa I, IV, VII, VIII]

Moduł: Szkoła dla rodziców

Temat zajęć : Wpływ wczesnego kontaktu matki z dzieckiem na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka

Typ lekcji : Grupowe zajęcia praktyczne

Treść:

- rozwój emocjonalny dziecka

- relacje między matką i dzieckiem

- rola matki w życiu dziecka

- znaczenie rodziny w życiu człowieka, podstawowe funkcje rodziny

Cele:

- kształtowanie postawy miłości i uświadomienie potrzeby kontaktu emocjonalnego dziecka od pierwszych chwil życia

- budzenie pragnienia pogłębienia więzi rodzinnej

- uświadomienie, że karmienie piersią zaspokaja potrzebę bliskości dziecka

Założenia:

- zapoznanie słuchaczy z rozwojem emocjonalnym dziecka

- uświadomienie, że bliskość pogłębia relacje między matką a dzieckiem

Metody i techniki pracy z grupą:
- wykład

- pogadanka

Po przeprowadzonej lekcji słuchacz powinien mieć świadomość, że:

* karmienie piersią sprzyja powstaniu więzi między matką i dzieckiem oraz:

- zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa, ciepła i bliskości

- pomaga odreagować stres całego dnia i zmniejsza poziom napięcia emocjonalnego

- utrwala się i nasila przywiązanie dziecka do matki

- kształtuje psychikę matki i wpływa na jej późniejszy stosunek uczuciowy do karmionego dziecka

- sprzyja bardziej optymalnemu rozwojowi niemowlaka

Przebieg zajęć:

Aby rozmawiać o kontakcie matki z dzieckiem, należy wspomnieć o wartościach i uzmysłowić sobie, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Następnym zadaniem jest przedstawienie roli matki w życiu dziecka i uświadomienie, jak ważne jest kształtowanie wspólnej więzi od pierwszych chwil życia. Na samym końcu, jako podsumowanie zajęć należy wspólnie podsumować zalety wczesnego kontaktu matki z dzieckiem.

Bibliografia:

1. Czub T., Wiek niemowlęcy jak rozpoznać ryzyko i jak pomagać, W: Brzezińska, A. red., 2005

2. Plopa M., Psychologia rodziny: teoria i badania, Kraków 2005, Impuls

3. Renfrew M., Fisher C., Armas S., Piersią najlepiej, Warszawa 1994, PZWL

Wczesny i niezakłócony kontakt mamy z dzieckiem zaraz po porodzie jest ważny i potwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia:

- rozpoczęcie kontaktu „skóra do skóry" natychmiast po narodzinach (w ciągu pierwszych 5 minut),

- nieprzerwane jego trwanie przynajmniej jedną godzinę (optymalnie do zakończenia pierwszego karmienia piersią),

- zachęcanie matki do rozpoznania u dziecka gotowości do ssania oraz zaoferowanie jej pomocy w przystawieniu dziecka do piersi, jeśli będzie tego potrzebowała (WHO, 2006).

Rola matki w rozwoju dziecka:
Rolą matki jest urodzić dziecko, wychować je, a następnie "przekazać światu". Bezwarunkowa miłość matki budzi w dziecku pierwsze życzliwe uczucie, jako pierwotne uczucie warunkuje następne. Dziecko w najmłodszych latach życia musi czuć matkę, słyszeć jej głos, widzieć ją. Musi ono żyć ze świadomością, że ręce matki są otwarte i czekają na nie. Dzieci, którym matki nie okazywały uczucia nie maja poczucia bezpieczeństwa. Dziecko powinno odejść od miłości matczynej wtedy, kiedy zwróci ją ku drugiej osobie.

Wartości w życiu człowieka:

Miłość jest najważniejszą wartością w życiu człowieka, człowiek nie jest w stanie bez niej prawidłowo funkcjonować. Jeżeli w życiu człowieka nie ma miejsca dla miłości, stara się on sobie ją wyobrazić. W kształtowaniu wartości jednostki największą rolę odgrywają rodzice, opiekunowie, czyli osoby dorosłe, to oni muszą wpoić fundamentalne wartości osobnikom, bowiem bez tych fundamentalnych wartości nie będzie można w przyszłości zbudować innych.

Każdy człowiek ma zbiór pewnych wartości, (czyli odczuć, sądów), które warunkują jego myślenie, działanie, a także to jak postrzega świat, niektórzy ludzie nie mają jednak ich uświadomionych.

Znaczenie rodziny dla rozwoju osobistego człowieka:

W każdej rodzinie wiele zależy od tego jak funkcjonuje związek ojca i matki. To ma wpływ na rozwój dziecka. Dziecko pochodzące z małżeństwa, gdzie występują braki nie dostaje tego, co potrzebne jest mu do rozwoju. Tylko dojrzałe osoby są zdolne wypracować swój własny zespół reguł. Osoby niedoświadczone dążą do wypełnienia swoich braków w życiu dorosłym, np., osoba cierpiąca na brak miłości w dzieciństwie stara się za wszelką cenę osiągnąć ją w wieku dojrzałym, co jest dla niej bardzo trudne.

Jakie znaczenie dla matki ma kontakt z dzieckiem „skóra do skóry” bezpośrednio po porodzie?

Wczesny kontakt „skora do skóry” zapoczątkowuje matczyne poczucie więzi z dzieckiem: mama zaczyna je głaskać, całować, wpatrywać się w malucha. Mama doświadczająca wczesnego kontaktu ma również później lepszą samoocenę i więcej wiary w swoje macierzyńskie umiejętności samodzielnego opiekowania się niemowlakiem.

Noworodek w ciągu pierwszej godziny po porodzie wykazuje swoistą czujność i gotowość do nawiązywania kontaktu dotykowego i wzrokowego. Ma otwarte oczy.

Noworodek w ciągu pierwszej godziny po porodzie wykazuje swoistą czujność i gotowość do nawiązywania kontaktu dotykowego i wzrokowego. Ma otwarte oczy.

Po ok. 15-19 minutach od umieszczenia go na brzuchu lub piersiach mamy, zaczyna być aktywny: próbuje pełzać w kierunku brodawki i odwraca głowę w jej stronę. W kolejnych minutach wykazuje gotowość do podjęcia próby ssania: dotyka wargami i liże brodawkę, otwiera szeroko usta. Dotyk, zapach i ciepło mamy to czynniki sprzyjające odszukaniu piersi i podjęciu pierwszego karmienia.

Jeśli w czasie pierwszego kontaktu noworodek zostanie nakarmiony piersią, to w miejsce płynu owodniowego do jego przewodu pokarmowego dostaje się siara. Ma ona korzystny wpływ na dojrzewanie przewodu pokarmowego oraz innych narządów. Skoncentrowane w siarze przeciwciała, żywe komórki i inne czynniki odpornościowe stanowią doskonałą ochronę przeciw infekcyjną. Siara jest pokarmem wysokoenergetycznym, dzięki czemu zapewnia prawidłowy poziom glukozy we krwi.

