Konspekt zaj臋膰 w edukacji wczesnoszkolnej
Temat bloku: Jesie艅 da si臋 lubi膰
Temat dnia: W deszczowym rytmie
Data: 29.11.2010
Klasa: III c
Prowadz膮cy: Tomasz Grzegorzek
Cele og贸lne: - kszta艂towanie wra偶liwo艣ci muzycznej, s艂uchu i poczucia rytmu
- pog艂臋bianie wiedzy o porach roku (o jesieni), o pogodzie
- umiej臋tno艣膰 prawid艂owego wypowiadania si臋, wzbogacanie s艂ownictwa
- kszta艂towanie postawy higieny pracy
Cele szczeg贸艂owe:
Ucze艅:
- potrafi dostrzec cechy charakterystyczne pogody w listopadzie
- wie, jak powstaje deszcz
- potrafi okre艣li膰 nastr贸j utworu
- uk艂ada wielozdaniowe wypowiedzi na okre艣lony temat
- wykonuje stemple i projektuje wzory tkanin
- 艣piewa piosenk臋 z taktowaniem na cztery
- wie, co oznacza przedtakt w muzyce
Metody: drama, problemowa, 膰wiczebna, asocjacyjna
Formy: grupowa jednolita i zr贸偶nicowana, indywidualna, zbiorowa
艢rodki: kamera, kontury mapy Polski, gitara, stemple ziemniaczane, kontury parasoli, farby, podr臋cznik „Weso艂a szko艂a”, szczere ch臋ci
Przebieg zaj臋膰:
Przywitanie
Zabawa wprowadzaj膮ca: Nauczyciel daje polecenia uczniom: Pomachaj膮 do mnie osoby, kt贸re w drodze do szko艂y:
Zauwa偶y艂y ka艂u偶e
Przysz艂y z parasolem
W szatni zostawi艂y kalosze
…
3. Drama: Prognoza pogody na listopad
- klasa podzielona jest na 6 grup, w sk艂ad kt贸rej wchodz膮: prezenter, dwoje asystent贸w przytrzymuj膮cych map臋, kamerzysta
- rozmowa na temat pogody w listopadzie
4. Wprowadzenie taktowania na cztery:
- prowadz膮cy wykonuje piosenk臋 W deszczowym rytmie z poleceniem: zastan贸wcie si臋, jakimi ruchami r膮k mo偶emy przedstawi膰 rytm tej piosenki
- prowadz膮cy pokazuje prawid艂owy spos贸b taktowania na cztery i utrwala ten ruch z dzie膰mi, nast臋pnie wykonuje piosenk臋 ju偶 z pomoc膮 taktuj膮cych prawid艂owo dzieci
5. Wprowadzenie przedtaktu
- nauczyciel 艣piewa utw贸r frazami: dzieci zaczynaj膮 taktowa膰 a prowadz膮cy pyta, na kt贸rej mierze taktu zaczyna si臋 kolejna fraza piosenki (cz臋艣膰 piosenki)
- prowadz膮cy powtarza frazy i proponuje dzieciom powtarzanie razem z nim
- nauczyciel wyja艣nia, 偶e je艣li melodia zaczyna si臋 przed pierwsz膮 miara taktow膮, m贸wimy, 偶e zaczyna si臋 przedtaktem
6. Nauka piosenki W deszczowym rytmie
- prowadz膮cy 艣piewa utw贸r frazami a dzieci powtarzaj膮
- rozmowa na temat nastroju i tre艣ci utworu
Czy lubicie, kiedy pada deszcz? Dlaczego?
Do czego autorka por贸wnuje deszcz?
Czy kt贸ra艣 zwrotka podoba艂a Wam si臋 najbardziej? Dlaczego?
Jak wyobraziliby艣cie sobie deszcz, kt贸ry powoduje szcz臋艣cie u wszystkich ludzi?
7. Na艣ladowanie r贸偶nych rodzaj贸w deszczu odpowiednio do d藕wi臋k贸w granych na gitarze - na wysokich, 艣rednich, niskich rejestrach (zamieniamy si臋 w krople deszczu)
8. Klasa dzieli si臋 na 3 grupy, ka偶da szuka jak najwi臋cej wyraz贸w zwi膮zanych z pogoda w listopadzie
- 1 grupa - czasownik贸w
- 2 grupa - rzeczownik贸w
- 3 grupa - przymiotnik贸w
Potem nast臋puje odczytanie tych wyraz贸w przez reprezentant贸w grup
9. Wypowiedzi uczni贸w dotycz膮ce powstawania deszczu na podstawie ilustracji w podr臋czniku (str 116)
10. Czytanie wiersza Spacer (podr臋cznik str 116). Czyta prowadz膮cy, po czym dzieci odpowiadaj膮 na pytania
- Dlaczego listopad nie jest ulubionym miesi膮cem? (wyszukiwanie odpowiednich fragment贸w w tek艣cie)
- Uzasadnij opini臋, 偶e utw贸r jest „wierszem na przek贸r”
- Jak my艣lisz, co jeszcze mo偶e by膰 pi臋knego w listopadzie?
- Jak wygl膮da dzisiejszy listopadowy dzie艅 za oknem?
11. Projektowanie wzoru tkaniny na parasol.
- dzieci odbijaj膮 wcze艣niej przygotowanym stemplem ziemniaczanym r贸偶ne wzory na papierze w kszta艂cie parasola
- 艂膮czenie element贸w parasola
- prezentacja parasoli na 艣rodku klasy
Przypomnienie piosenki W deszczowym rytmie.
Po偶egnanie