Konspekt zajęć
Temat: Tolerancja – co to jest?
Miejsce realizacji: II klasa gimnazjum
Czas realizacji: 45 min
Cel ogólny:
Kształtowanie u uczniów postaw tolerancji oraz poszanowania praw innych.
Cele szczegółowe:
Zapoznanie uczniów ze znaczeniem terminu tolerancja.
Kształcenie tolerancji dla innych.
Kształcenie umiejętności pracy w grupie.
Doskonalenie umiejętności prowadzenia kulturalnej dyskusji.
Możliwość lepszego poznania się zespołu klasowego oraz siebie samego.
Umiejętność komunikowania się.
Umiejętność sprawnej organizacji pracy.
Umiejętność publicznego prezentowania siebie i grupy.
Przebieg zajęć:
Powitanie oraz zapoznanie z tematyką zajęć (3 min)
Interpretacja przez uczniów słowa tolerancja –dyskusja i zapis wniosków na tablicy, następnie porównanie zapisanych określeń z definicją słownikową (7 min)
Przyczyny i przejawy nietolerancji (5 min)
Zestaw zadań dla uczniów: (7 min)
1. Określcie wobec jakich osób, wobec jakich zachowań, w jakich sytuacjach powinniśmy być tolerancyjni?
2. Podajcie przykłady jakie są skutki, jakie są następstwa braku tolerancji?
3. Podajcie przykłady w jakich sytuacjach, wobec jakich postaw, wobec jakich zachowań nie może być mowy o tolerancji? (granice tolerancji)
4. Podajcie przykłady z życia szkolnego okazywania tolerancji, braku tolerancji.
5. Podajcie przykłady granic tolerancji w szkole (czyli) czego nie można tolerować w szkole?
Przeprowadzenie testu - czy jestem osobą tolerancyjną? (prowadzący czyta pytania, uczniowie odpowiadają TAK lub NIE) (5 min)
List do redakcji. Podział klasy na grupy. Każda z grup dostaje jeden list dotyczący jakiegoś przejawu nietolerancji, streszcza go klasie i odpowiada na podane pytania. (15 min)
Podsumowanie zajęć (3 min)
Metody pracy:
- praca w grupach,
- burza mózgów;
- dyskusja.
Forma pracy:
- indywidualna
- zbiorowa.
Materiały i środki dydaktyczne:
- arkusze papieru;
- długopisy
- listy do redakcji