Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji języka polskiego w I klasie liceum
Temat: Barok – wprowadzenie do epoki.
Cele
ogólne
- pogłębianie wiadomości uczniów z zakresu baroku
szczegółowe
- uczeń zna pochodzenie nazwy barok
- uczeń zna czas trwania epoki w Europie i Polsce
- uczeń wymienia najważniejsze wyznaczniki epoki
- uczeń wymienia cechy stylu barokowego
Metody pracy
- krzyżówka
- praca z tekstem
Formy pracy
- indywidualna
- zbiorowa
- w grupach
Środki dydaktyczne
- karty pracy dla poszczególnych grup
- ksero z krzyżówką
Przebieg lekcji
- rozwiązywanie krzyżówki
Autor noweli „Sokół”.
Imię twórcy „Boskiej Komedii”.
Epoka, w której tworzył Homer.
Miłość oparta na skłonności duchowej, pozbawiona pierwiastka zmysłowości.
Zejście chóru w tragedii antycznej.
- krótkie wprowadzenie, zapisanie tematu
- praca zbiorowa, uczniowie podają informacje o pochodzeniu nazwy epoki, czasie jej trwania, głównych wyznacznikach (w razie potrzeby nauczyciel uzupełnia informacje)
- praca w grupach, uczniowie wyszukują w podręcznikach informacje o aspektach z poszczególnych kart pracy, tworzą spójne notatki
GRUPA 1.
Cechy baroku:
- niepokój
- zmysłowość
Filozofia:
- Baruch Spinoza
Literatura:
- nurt mieszczańsko-plebejski
GRUPA 2.
Cechy baroku:
- ruch
- dysharmonia
Filozofia:
- John Locke
Literatura:
- nurt sarmacko-szlachecki
GRUPA 3.
Cechy baroku:
- nieład
- niejasność
Filozofia:
- Kartezjusz
Literatura:
- nurt dworski
GRUPA 4.
Cechy baroku:
- skomplikowanie
- indywidualizm
Filozofia:
- Pascal
Literatura:
- nurt sowizdrzalski
- podsumowanie pracy, sprawdzenie odpowiedzi, uzupełnienie treści
- czytanie ze zrozumieniem – praca z tekstem „Wielki sen” (podręcznik, s. 128)