Scenariusz zajęcia „Zabawy słowami, wyrazami i obrazkami”
~ 3 czerwca 2008 ~
Grupa: 5-6 latki
Cele operacyjne:
· dzieci 6-letnie
- dziecko układa proste, krótkie zdania z rozsypanki wyrazowej
- dziecko właściwie dobiera podpisy do obrazków
- dziecko zdolniejsze dobiera zdania (o zróżnicowanym stopniu trudności) do obrazków
· dzieci 5-letnie
- dziecko układa z liter wyraz -mama
- dziecko wyodrębnia spośród innych te same litery wyrazy, lub obrazki - do wyboru dzieci
- dziecko zdolniejsze dobieraj proste podpisy do obrazków
Metody pracy:
- czynnościowe
- zadania stawiane przez nauczyciela
Formy pracy:
- zabawy słowem
Środki dydaktyczne: obrazki, wyrazy, zdania, rozsypanka literowa, rozsypanka wyrazowa, wyrazy z brakującymi literami, litery, obrazki-puzzle, kartki z imionami, wizytówki, komputer, gra komputerowa „Klik uczy czytać.”
Przebieg:
1. Powitanie – Stoimy razem ramię przy ramieniu
możemy być wielcy w oka mgnieniu.
Możemy być bardzo mali,
ale nigdy nie będziemy sami.
2. Zabawy z sylabami:
a) Przedstawienie się – „Klaskanie w rytmie imion.”
b) Dzielenie podanych słów na sylaby
3. „Czy znasz te słowa?” – wyszukiwanie słów według podanej głoski.
4. Zagadka
Stoją w rzędzie jak na grzędzie
O wszystkim opowiadają choć ust nie mają
- litery
- rozpoznanie i nazwanie poznanych liter
5. Masaż relaksacyjny – Płynie, płynie rzeczka …
6. Zaproszenie do wykonania przygotowanych zadań
· 5-latki
- „Moje imię” – ułożenie imion z liter
- „Moja mama” – składanie obrazka z części i ułożenie napisu z liter – mama
- „Takie same litery” - do wyboru dzieci
- „Takie same wyrazy” - do wyboru dzieci
- „Takie same obrazki” - do wyboru dzieci
- „Obrazki i napisy” – dobranie odpowiedniego napisu do obrazka - do wyboru dzieci
· 6-latki
- „Układamy zdania z rozsypanki wyrazowej”
- „Podpisz obrazki” – praca przy tablicy magnetycznej
- praca przy stoliku
- „Układanie nazw obrazków z rozsypanki literowej”
- „Brakujące litery”
- „Poszukaj dobry obrazek” - dzieci zdolniejsze
- „Które zdanie pasuje?” - dzieci zdolniejsze
- Praca przy komputerze: „Klik uczy czytać” – wpisywanie liter z wykorzystaniem klawiatury komputerowej - dzieci zdolniejsze
7. Podsumowanie i zakończenie zajęcia.
Scenariusz opracowała: