Konspekt zajęć lekcyjnych
Dla dziecka z lekkim upośledzeniem umysłowym w klasie I szkoły podstawowej.
Scenariusz zajęć matematycznych, dodawanie liczb w zakresie 10.
Cel zajęć | Doskonalenie umiejętności dodawania w zakresie 10 |
---|---|
Cele szczegółowe | Rozpoznawanie liczb, dodawanie w zakresie 10 różnymi sposobami, w miarę jego możliwości- liczenie na palcach lub innych pomocach dydaktycznych aż do liczenia w pamięci |
Forma zajęć | Zbiorowa |
Pomoce dydaktyczne | Kartoniki z cyferkami, kolorowe kółeczka, biedronki z papieru z kropkami, klocki, kolorowe klamerki, obrazki, gotowe tabliczki. |
Przebieg zajęć:
1) zabawa w liczenie
zabawa polegająca na wylosowaniu kartonika z liczbą (1-10), uczeń ma za zadanie ułożyć tyle kolorowych kół, zgodnie z wylosowaną liczbą.
2) zabawa w biedronkę
Dziecko losuje dwie biedronki, na każdej znajduję się różna liczba kropek, uczeń ma zadanie policzyć ile kropek znajdują się na dwóch wylosowanych biedronkach .
3) zabawa klockami
Do pudełka nauczyciel wkłada dowolną liczbę klocków, prosi ucznia o uzupełnienie pudełka klockami podając dowolną sumę klocków. Uczeń ma za zadanie obliczyć ile należy dołożyć klocków by wyszła suma podana przez nauczyciela suma.
4) dodawanie z wykorzystaniem klamerek
Każde dziecko dysponuje dziesięcioma klamerkami. Nauczyciel wydaje polecenie: „proszę położyć dwie klamerki na ławce” po czym dodaje „proszę dołożyć jeszcze cztery klamerki”, następnie prosi o policzenie ile łącznie klamerek znajduję się na ławce.
5) liczenie samodzielne na obrazkach
Nauczyciel rozdaje gotowe karty pracy z kolorowymi obrazkami, dziecko ma za zadnie zapisać równanie oraz podać sumę obrazków.
6) liczenie w pamięci na liczbach
Na koniec zajęć nauczyciel przedstawia tabliczkę z równaniem i prosi o podanie wyniku.
7) Podsumowanie lekcji: wiersz o liczbach- zabawa ruchowa
Nauczyciel prosi uczniów aby ustawili się w kółku, bądź obok ławki. Następnie przedstawia wiersz pokazując czynności ruchowe jakie ma wykonać.
„Umiem liczyć do dziesięciu (liczenie)
Na jeden – klaśnij, na dwa – skocz,
trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy – machnij nogą prawą
ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery – mrugnij okiem,
pięć – maszeruj równym krokiem.
Sześć – oznacza podskok w górę,
jakbyś chciał przeskoczyć górę.
Siedem to jest kroczek w prawo,
osiem – możesz bić juz brawo.
A na dziewięć – "liczba" krzyknij!
I na koniec stojąc w miejscu
wolno policz do dziesięciu!”