konspekt Kochanowski

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

(45 minut)

Temat: Odczytujemy przesłanie Pieśni IX Jana Kochanowskiego.

  1. Cele operacyjne:

POZIOM PODSTAWOWY

  1. zdefiniować pieśń jako gatunek literacki i podać jej wyznaczniki;

  2. głosowo zinterpretować Pieśń IX Jana Kochanowskiego poprzez głośne odczytanie jej;

  3. wskazać cechy pieśni w utworze Kochanowskiego;

  4. określić temat utworu;

  5. wypowiedzieć się na podstawie utworu na temat filozofii stoickiej i epikurejskiej;

  6. odczytać sens utworu;

  7. znaleźć w utworze nawiązania do filozofii Horacego;

  8. wskazać elementy charakterystyczne dla malarskich przedstawień Fortuny;

  9. wyjaśnić rolę Fortuny w życiu ludzi żyjących w Renesansie i zostawić te wyobrażenia ze współczesnym rozumieniem Fortuny;

  10. ocenić aktualność treści prezentowanych przez Kochanowskiego w Pieśni IX.

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Formy pracy:

  1. Przebieg lekcji:

  1. faza wstępna:

  1. czynności organizacyjne;

  2. przypomnienie podstawowych informacji o Janie Kochanowskim;

  1. faza realizacyjna:

  1. zapisanie przez nauczyciela na tablicy słowa „pieśń”; podawanie przez uczniów skojarzeń związanych z tym słowem i tworzenie własnych definicji (zapisywanie ich na tablicy przez uczniów);

  2. zapisanie na tablicy tematu lekcji, przepisanie do zeszytów skojarzeń związanych ze słowem „pieśń” i jego definicji podawanych wcześniej przez uczniów;

  3. podyktowanie przez nauczyciela słownikowej definicji „pieśni”;

  4. omówienie różnic i podobieństw między pomysłami uczniów a tym, co o pieśni napisano w słowniku

  5. otworzenie podręczników na odpowiedniej stronie, na której znajduje się Pieśń IX Jana Kochanowskiego; ciche indywidualne odczytanie tekstu przez uczniów;

  6. ponowne (tym razem głośne) odczytanie utworu przez uczniów (kolejno po jednej strofie);

  7. wskazanie cech pieśni w utworze Kochanowskiego;

  8. analiza utworu za pomocą odpowiednio nakierunkowanych pytań pomocniczych zadawanych przez nauczyciela (wskazywanie elementów filozofii, odczytanie sensu utworu, wskazanie podobieństw między filozofią Horacego a utworem Kochanowskiego);

  9. wyświetlenie na rzutniku multimedialnym malarskich przedstawień Fortuny, wskazanie jej charakterystycznych atrybutów, cech;

  10. rozmowa z uczniami na temat Fortuny: czym/kim dla nich dziś jest Fortuna, czym/kim była dla Kochanowskiego i ludzi żyjących w jego epoce;

  11. dyskusja na temat aktualności przesłania utworu Kochanowskiego;

  1. faza podsumowująca:

  1. doprowadzenie przez nauczyciela dyskusji do konkluzji;

  2. zapisanie przez uczniów do zeszytów zadania domowego: <<Nauczyć się na pamięć Pieśni IX Jana Kochanowskiego>>.

Weronika Drutowska

filologia polska

sem. III., studia drugiego stopnia, PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim, dn. 16.XI.2011r.

