Kamil Gołdowski
Praktykant języka polskiego
w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego
19.09.2012
Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa VI
TEMAT: Umiar jako źródło szczęścia.
Cele ogólne:
Uczeń:
odnosi do praktyki zdobytą wiedzę;
poprawnie posługuje się językiem ojczystym w mowie i piśmie;
poznaje ważne dzieła z zakresu poezji.
Cele operacyjne:
Uczeń:
określa temat wierszy o szczęściu Cz. Miłosza i J. Tuwima;
konkretyzuje podmiot liryczny;
ustala, kto jest adresatem utworu;
określa nastrój wiersza;
analizuje budowę wiersza, jego język i środki stylistyczne;
rozwija własną refleksje na temat szczęścia ludzkiego;
doszukuje się różnic i podobieństw w dwóch utworach poetyckich.
Metody nauczania:
praca z tekstami poetyckimi, porównywanie ich;
analiza i interpretacja;
praca w grupach.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności porządkowo-administracyjne.
Zapisanie tematu lekcji.
Faza właściwa:
Nauczyciel zapisuje na tablicy wiersz, prosi uczniów o przepisanie go do zeszytu – Julian Tuwim „Szczęście”:
Nieciekaw jestem świata,
Ogromnych pięknych miast:
Nie więcej one powiedzą,
Jak ten przydrożny chwast.
Nieciekaw jestem ludzi,
Co nauk zgłębili sto:
Wystarczy mi pierwszy lepszy,
Wystarczy mi byle kto.
I ksiąg nie jestem ciekaw,Możecie ze mnie drwić,
Wiem ja bez ksiąg niemało
I wiem co znaczy żyć.
Usiadłem sobie pod drzewem,
Spokojny jestem i sam.
- O Boże! O, szczęście moje!
Jakże dziękować Ci mam?
Podział klasy na dwie połowy – numery nieparzyste zajmą się wierszem Kochanowskiego – „Na dom w Czarnolesie”, numery parzyste powyższym wierszem Tuwima.
Głośna lektura obu wierszy. Lektura Kochanowskiego poprzedza odczytaniem życiorysu z podręcznika.
Uczniowie odpowiadają na kolejne pytania:
Kim jest podmiot liryczny? Scharakteryzuj go.
Kto jest adresatem ich utworów? Gdzie znajdujesz przesłanki na temat tego?
Co nie jest potrzebne do szczęścia podmiotu lirycznego?
Co wystarczy do szczęścia zdaniem osoby, mówiącej w wierszu?
Jakich rymów użyto w wierszu? Wypisz 4 pary.
Wypisz 3 epitety z utworu.
Uczniowie czytają na zmianę swoje odpowiedzi – doszukują się podobieństw pomiędzy dwoma utworami.
Faza końcowa:
Podsumowanie lekcji – pomimo różnicy 400 lat pomiędzy dwoma utworami, zastosowaniu zupełnie innego języka, poglądy poetów na temat szczęścia ludzkiego pozostały niezmienne.