Milena Śniegoska
Scenariusz
Temat: Co wiemy o wodzie? - zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami dotyczącymi wody.
Cel główny:
Zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami o wodzie, uświadomienie znaczenia wody dla życia oraz rozumienie potrzeby jej oszczędzania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
określa znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin,
rozumie konieczność oszczędzania wody,
bada właściwości wody, za pomocą zmysłów: wzroku, węchu i smaku,
potrafi określić, gdzie występuje woda w przyrodzie
dokonuje skojarzeń do słowa „woda”
zna proste ,, wodne zawody''
Metody pracy:
słowna, oglądowa, aktywizująca
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
papierowe kropelki deszczu, szklanki z wodą, płyta z odgłosami wody, obrazki przedstawiające zawody, rośliny, zwierzęta, zbiorniki wodne, zagadki, wiersz, pt. ,, Woda'',piłka
Przebieg zajęć:
Czynności orientacyjno- porządkowe.
Wprowadzenie- Zagadka na temat wody:
,,Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia'' ( dzieci odpowiadają: woda)
„Burza mózgów” – Z czym kojarzy wam się woda? – zabawa z piłką- dzieci rzucają do siebie i każdy z nich mówi z czym kojarzy mu się woda.
Wypowiedzi na temat:
- Do czego jest nam potrzebna woda?
- Dlaczego życie bez wody byłoby niemożliwe?
Zapach i smak wody.
- 3 szklaneczki: woda, woda z cukrem, woda z cytryną
- wąchanie i smakowanie wody, omówienie różnic.
9. “Gdzie jest woda”
Nauczycielka prezentuje różne ilustracje z różnymi zbiornikami wodnymi (staw, strumyk, rzeka, jezioro.) Dzieci odgadują, gdzie można znaleźć wodę.
10. Zagadki – Komu potrzebna jest woda?
- Są zielone, żyją i oddychają, ale rąk i nóg nie mają, razem jak się nazywają (rośliny)
- Mali w przedszkolu się bawią, duzi w pracy pracują, Razem jak się nazywają (Ludzie)
- To rodzina wielka jest, są tam krowa, koń i pies. (Zwierzęta)
11. Zabawa ruchowa „Kwiatki”- dzieci naśladują rozkwitanie kwiatów, poruszają się w rytm muzyki- na hasło „susza” dzieci pokazują co dzieje się z kwiatem gdy brakuje wody.
12. .Oszczędzamy wodę.
Przedszkolaki słuchają wiersza pt.: „Woda”. Wspólnie z nauczycielem omawiają wiersz i odpowiadają na pytania do jego treści.
Paweł mył ręce
I nie zakręcił wody w łazience.
Kapie, kapie woda,
Wody bardzo szkoda.
Nie można marnować wody,
Można nią podlać kwiatki,
Napoić można pieska,
Wykąpie się Tereska.
Mama zrobi pranie,
Będzie czyste ubranie,
Wziąć prysznic dla ochłody,
Nie można marnować wody!
- Co zrobił Paweł?
- Czy dużo wody się zmarnowało?
- Do czego można wykorzystać wodę?
- Jak jeszcze można oszczędzać wodę?
13. Wodne zawody –„ Kto korzysta z wody w swojej pracy?” Dziecko wskaże ilustracje przedstawiające ludzi, którzy w swojej pracy wykorzystują wodę:, rybak, ogrodnik, strażak, hydraulik.
14. Ćwiczenie relaksacyjne przy muzyce – dzieci słuchają z zamkniętymi oczami muzyki z odgłosami wody. Nauczyciel upuszcza na dłonie dzieci kropelki wody. Kto poczuje dotyk wody, otwiera oczy
15. Podsumowanie
16. Dzieci otrzymują wycięte kropelki wody, rysują na nich buźki, które oznaczają czy zajęcia im się podobały czy nie.