SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Bezpiecznie z prądem.
Cel ogólny: Wdrażanie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego obchodzenia się prądem elektrycznym.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
pozna nową literkę;
poszuka nowej literki w swoim imieniu;
określi pozycję literki w wyrazie;
wykona pracę plastyczną;
wskaże odpowiednie literki;
wypowie się na temat niebezpieczeństw związanych z prądem elektrycznym.
Formy:
indywidualna;
zbiorowa.
Metody:
podająca: rozmowa;
praktyczna: praca plastyczna, wskazywanie odpowiednich literek;
eksponująca: wystawa.
Środki dydaktyczne:
książka pt.: „Niesforne literki”.
wizytówki z imionami dzieci;
wiersz pt.: „Krzyknij Nie!”;
plansza przedstawiająca znaki zakazu dotyczące prądu;
znak „Nie dotykać! Urządzenie elektryczne”;
klej;
wycinanki;
karty pracy.
Przebieg zajęć
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie z książki pt.: „Niesforny alfabet”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „L” - pisanej i drukowanej.
Nauczyciel rozkłada na podłodze kartki, na których są
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę „Ł” na początku imienia) oraz królewny i królewicza (dziecka , które ma w swoim imieniu literkę „ł”).
Zabawa „Nasze literki”. Dzieci siedzą w kole trzymając wizytówki. Nauczyciel pokazuje kolejno poznane w prezentacji litery alfabetu prosząc, aby podniosły rączkę te dzieci, które w swoim imieniu mają wskazywaną literkę.
Zabawa „Tańczymy la ba da”.
Wzorowe czytanie przez nauczyciela wiersza „Krzyknij Nie!”. Rozmowa na jego temat.
„Krzyknij Nie!”
Gdy za kabel dziecko chwyta,
Bo wyciągnąć z gniazdka chce.
Tak nie robi się i kwita.
Więc dlatego Krzyknij Nie!
Kiedy pralka ma przebicie,
Lekkim prądem „pieści cię”
To ci może skrócić życie ,
Więc dlatego Krzyknij Nie!
Siedząc w wannie, za suszarkę mama chwyta,
Mokre włosy suszyć chce.
Tak nie robi się i kwita.
Więc dlatego Krzyknij Nie!
Nie używaj zepsutego odbiornika!
Nie naprawiaj spalonego bezpiecznika!
Nie korzystaj z prądu blisko wody!
Nie szarp nigdy wtyczki za przewody!
Nie wspinaj się na słupy wysokiego napięcia!
Nie rób tego o czym nie masz pojęcia!
Nie naprawiaj sprzętu włączonego w sieci!
Nie baw się w Elektryka, kiedy nic nie świeci!
Prezentacja przez nauczyciela planszy przedstawiającej znaki zakazu dotyczące prądu:
zakaz wkładania przedmiotów do gniazdka elektrycznego;
zakaz puszczania latawców w pobliżu linii wysokiego napięcia;
zakaz wchodzenia na słupy wysokiego napięcia;
zakaz zostawiania włączonego żelazka;
zakaz dotykana przewodów mokrymi rękoma;
zakaz dotykania przerwanych przewodów;
zakaz wyrywania wtyczki z gniazdka;
zakaz używania niesprawnych urządzeń elektrycznych;
zakaz rozkręcania urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu;
zakaz wymieniania zepsutych bezpieczników.
Rozmowa na temat zaprezentowanej planszy. Nauczyciel stymuluje dzieci pytaniami.
Nauczyciel prezentuje ilustracje „Nie dotykać! Urządzenie elektryczne!”. Ostrzega dzieci, że do obiektów oznaczonych tym znakiem nie należy się zbliżać, a tym bardziej dotykać ich.
Karty pracy. Wydzieranka.
Dzieci otrzymują od nauczyciela obrazek przedstawiający znak „Nie dotykać! Urządzenie elektryczne!” . Zadaniem dzieci jest wyklejenie obrazka małymi kawałkami wycinanek. Przed przystąpieniem do zadania nauczyciel pokazuje w jaki sposób dzieci mają wykonać zadanie.
Zakończenie zajęć.