KONSPEKT LEKCJI
GIMNASTYKI KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNEJ
Prowadzący:
Wada postawy: Plecy wklęsłe
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Wiek:
Liczba ćwiczących:
Przybory i przyrządy: drabinki przyścienne, materace, lustro posturograficzne(pokratkowane), kocyki ,
Temat: Ćwiczenia korygujące dla dzieci z plecami wklęsłymi
Umiejętności:
● Zachowanie prawidłowej postawy (zabawy i gry o charakterze korekcyjnym)
● Przyjmowanie pozycji skorygowanej.
● Przyjmowanie prawidłowej postawy podczas ćwiczeń.
● Kształtowanie umiejętności korygowania błędów
● Umiejętność przybierania pozycji wyjściowych(ustawienia miednicy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa)
● Samokontrola przyjmowania poprawnej postawy podczas ćwiczeń.
● Kształtowanie umiejętności korygowania błędów.
● Wyczucie własnego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowanej.
● Wykonanie ćwiczeń na przyrządach i z przyborami.
● Wykonanie ćwiczeń z różnymi przyborami
● Poprawne wykonanie ćwiczeń korekcyjnych w czasie zabawy.
● Nauka przybierania pozycji wyjściowych
● Kształtowanie wyczucia prawidłowej postawy w różnych pozycjach, w miejscu i w ruchu.
● Nauka prawidłowego i pogłębionego oddechu podczas ćwiczeń.
● Zabawy z różnymi przyborami typowymi i nietypowymi.
● Wykonanie ćwiczeń chwytnych z różnymi przyborami.
● Akcentowanie fazy wdechu podczas ćwiczeń.
Akcent wychowawczy:
● Przeżywanie radości z wykonywanego ruchu.
● Integrowanie grupy.
● Współpraca między ćwiczącymi.
● Autokorekcja
● Kształtowanie świadomości „odczuwania” własnego ciała.
● Samokontrola przyjmowania prawidłowej postawy.
● Połączenie przyjemnej zabawy z ćwiczeniami korekcyjnymi.
● Kształtowanie pozytywnych postaw uczniów do ćwiczeń korekcyjnych.
● Bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.
Tok lekcji | Cel ćwiczenia | Opis ćwiczenia | Dozowanie | Uwagi Metodyczno- Organizacyjne |
---|---|---|---|---|
CZĘŚĆ WSTĘPNA 1 .Moment organizacyjno porządkowy- Autokorekcja postawy. 2 . Zabawy lub ćwiczenie ożywiające. 3. Ćw. oddechowe |
Zorganizowanie i przygotowanie grupy do zajęć. Kształtowanie prawidłowej postawy, wyrabianie świadomego i aktywnego stosunku do procesu korekcyjnego. Pobudzenie układu nerwowego receptorów wzroku i czucia głębokiego. Pobudzenie układu krążeniowo oddechowego, zwiększanie wydolności organizmu, korekta odcinka lędźwiowego kręgosłupa, Zwiększenie ruchomości klatki piersiowej. |
Zbiórka, powitanie, podanie celu lekcji. Dzieci przyjmują prawidłową postawę, dotykając plecami (część lędźwiowa) ściany, stopy wysunięte nieco w przód, Dzieci starają się zmniejszyć wysunięcie stóp do przodu z równoczesnym przyleganiem części lędźwiowej do ściany. Zabawa "Uwaga lawina". Dzieci biegają po sali w dowolnych kierunkach , na hasło nauczyciela "uwaga lawina", chronią się przy drabinkach, lub przy ścianie, , przylegając całym ciałem do drabinki lub ściany. Na hasło "po lawinie" dzieci swobodnie biegają po sali. PW: siad skrzyżny, w dłoniach piłka, plecy wyprostowane – wdech z uniesieniem piłki w górę, skłon T (tułowia) w przód – wydech. |
Czas trwania-2 min, Czas trwania:3 min, 6 x |
Ustawienie w szeregu, Nauczyciel omawia wadę postawy-plecy wklęsłe (powiększenie lordozy lędźwiowej), oraz sposoby korekcji tej wady. Nauczyciel zwraca uwagę właściwe ułożenie odc, lędźwiowego. Oddychanie torem piersiowym. |
CZĘŚĆ GŁÓWNA
antylordotycznymi.
|
Wzmacnianie mm. uda. Wzmacnianie mm. ramion. Wzmacnianie mm. brzucha. Wzmacnianie mięśni pośladkowych. Rozciąganie mm. Grzbietu |
PW: leżenie przodem, NN ugięte w kolanach. Ruch: unoszenie NN do góry. PW: klęk podparty Ruch: maszerowanie na kolanach. PW: leżenie tyłem, NN proste zaczepione o drabinki, ręce na karku. Ruch: przechodzenie do siadu prostego. PW: leżenie na brzuchu, dłonie splecione pod czołem. Ruch: unoszenie NN do góry, raz PN, raz LN. PW: zwis na drabince. Ruch: unoszenie ugiętych NN w kolanach do poziomu. |
8 x 0,5 min. 6 x 6 x 4 x |
Poduszka pod brzuchem. Plecy powinny być proste. Zachować kąt prosty między T a udami. Pod brzuchem kładziemy poduszkę. Głowa wyciągnięta w górę. |
CZĘŚC KOŃCOWA 1 . Ćwiczenia przeciw płaskostopiu. 2. Ćw. utrwalające prawidłową postawę 3. Omówienie lekcji, podanie zaleceń do domu. |
wzmacnianie mm. wysklepiających stopę, wzmacnianie mm. brzucha, Utrwalanie nawyku zachowania prawidłowej postawy. |
p.w: siad na krześle,dłonie trzymają boki siedzenia krzesła, przed krzesłem na podłodze leży kawałek ręcznika papierowego, r.:chwytanie palcami papieru i "darcie" go na jak najmniejsze kawałki,a następnie zbieranie podartych kawałków palcami stóp i podawanie ich do rąk, PW: postawa zasadnicza. Ruch: marsz - utrzymanie poprawnej postawy w ruchu. Leżenie 5-10 minut na plecach, RR splecione na karku, łokcie na podłodze, NN ugięte w kolanach. |
Czas trwania ok. 1 min 1 min 2 min. |
Prowadzący zwraca uwagę na utrzymywanie przez ćwiczących postawy skorygowanej (część lędźwiowa przylega do oparcia krzesła), |