KONSPEKT Z WYCHOWANIA TECHNICZNEGO
Imię i nazwisko: KACZMARZYK ANNA
Temat jednostki tematycznej: „ ORIGAMI – japońska sztuka modelowania papieru”
Temat jednostki lekcyjnej: KWIAT ORIGAMI
KLASA 3
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
W zakresie wiadomości uczeń zna:
- rodzaje papieru
- właściwości papieru
- podstawy techniki modelowania z papieru
W zakresie umiejętności uczeń potrafi:
- zaginać papier
- posługiwać się nożyczkami
- dobierać kolory papieru
- zawiązać wstążeczkę na kokardę
W zakresie postaw uczeń:
- wykonuje pracę dokładnie, starannie i estetycznie
- przestrzega zasad bezpieczeństwa
- utrzymuje porządek na swoim stanowisku pracy
- obiektywnie ocenia pracę własną i innych
5. METODY NAUCZANIA;
-Metody oparte na słowie
- Metoda oparta na obserwacji ( pokaz, demonstracja )
- Metoda czynnościowa zajęć praktycznych
6. TYP LEKCJI;
- wytwórcza
7. FORMA PRACY;
- zbiorowa
- indywidualna
8. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Modele papierowe wykonane wcześnie przez nauczyciela
9. MATERIAŁY I NARZĘDZIA;
- kolorowe kartki o formacie a4,
- nożyczki, klej, taśma klejąca
- patyczki do szaszłyków
-zielona bibuła karbowana
- wstążka
10. CZAS REALIZACJI;
- 2 godziny lekcyjne,
11. LITERATURA:
- Książka „ ORIGAMI – sztuka składania papieru”
12. PRZEBIEG ZAJĘĆ;
1. Rozmowa na temat powstania papieru, jego rodzajów i właściwości
2. Podanie tematu i celu pracy.
3.Pogadanka na temat „ Dnia Babci”, wykonujemy prezent dla babci – bukiecik z kwiatów orgiami.
4. Przygotowanie stanowisk pracy.
5. Wykonanie prac zgodnie z planem:
- opisanie techniki, kolejności zagięć kartki
-wycięcie zielonych liści
- owinięcie patyczka do szaszłyków zieloną bibułą
- nałożenie kwiatu na patyczek
- przyczepienie liści klejem, lub taśmą klejącą
- po wykonaniu kilku kwiatów ( 3 – 5 ), przewiązanie bukieciku wstążką
6. Sprzątanie stanowisk pracy,
7. Ocena prac,