SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Data: 16.05.2014
Grupa: 3-latki
Krąg tematyczny: Znam różne zwierzęta.
Temat dnia: Kocie zabawy.
Cele ogólne:
- poznawanie informacji dotyczących kotów, ich wyglądu i sposobów zabawy;
- ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach „miau”;
- rozwijanie umiejętności orientacji w schemacie ciała
- zapoznanie dzieci z piosenką „Wlazł kotek na płotek”
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, jak wygląda kot i posiada podstawowe informacje na temat jego życia;
- uważnie słucha utworów poetyckich oraz muzycznych;
- potrafi udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wiersza;
- chętnie uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela;
- potrafi estetycznie wykonać pracę plastyczną
- aktywnie uczestniczy w zabawie muzycznej ilustrowanej ruchem
Formy organizacyjne:
indywidualna
zbiorowa
Metody:
słowne: pogadanka, opowiadanie
czynne: zadań stawianych dziecku
oglądowe: pokaz
Pomoce i środki dydaktyczne: kolorowe kulki z papieru, kredki, obrazki przedstawiające koty
Przebieg zajęć:
Zabawa na powitanie: „witamy się ze sobą”.
Ręce witają kolana, plecy, ramiona, głowę, ucho, nos, włosy, itd.
Słuchanie przez dzieci piosenki pt. „Kotki dwa”
„Kocie zabawy” - praca z obrazkiem. Udzielanie odpowiedzi na pytania:
- Co robią kotki?
- Jakiego koloru są kotki?
- Czym się bawią?
- Jakiego koloru są kłębki wełny?
- Ile jest kłębków wełny na obrazku?
„Mój kotek” - zabawa w oparciu o wiersz Anny Łady-Grodzickiej.
Mój kotek ładnie miauczy. (Dzieci wypowiadają wyrazy dźwiękonaśladowcze miau.)
Miska mleka mu wystarczy. (Robią z rąk miseczkę; piją mleko wysuwając język)
Chodzi cicho, nikt nie słyszy. (Dzieci chodzą na czworakach)
Woli spać niż łowić myszy. (Zwijają się kłębek na podłodze)
Słuchanie przez dzieci piosenki „Wlazł kotek na płotek”
Dzieci ilustrują ruchem tekst piosenki „Wlazł kotek na płotek”
Nauczyciel śpiewa po dwa wersy piosenki, a zadaniem dzieci jest powtórzenie. Następnie po poznaniu całej zwrotki piosenki, dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają całą zwrotkę.
Koty bawią się kłębuszkami- zabawa z elementem czworakowania w rytm piosenki „Wlazł kotek na płotek”
Przebieg: Dzieci - kotki chodzą na czworakach. Popychają przed sobą papierowe kulki raz jedną raz drugą ręką. Na znak nauczyciela zatrzymują się i pokazują kulki w górze. Nauczyciel sprawdza, czy żaden kotek nie zgubił kłębuszka.
Zabawa ruchowa „Kot jest – kota nie ma”.
Dzieci są myszkami. Na hasło: Kota nie ma! – cichutko biegają po całej sali. Na hasło: Kot jest! – myszki chowają się (dzieci przysiadają, obejmują rękami kolana, a głowy opuszczają nisko).
Zabawa „Kocie sprawy”.
Dzieci spacerują jak kotki – na czterech „łapach”. Na umówiony sygnał zatrzymują się i robią „koci grzbiet” (nauczyciel wcześniej demonstruje dzieciom, jak należy wykonać „koci grzbiet”).
Następnie, dzieci wstają i próbują chodzić jak najciszej, tak jak robią to koty, gdy nie chcą by ktoś je usłyszał.
Dzieci siadają „po turecku”, zaciskają dłonie w pięści, a potem otwierają je, mocno rozprostowując palce, próbując tak jak koty chować i wysuwać pazurki. Powtarzają ćwiczenie kilka razy.
„Tak jak mój kot” - słuchanie wiersza Małgorzaty Platy. Nauczyciel recytuje wiersz, a zadaniem dzieci jest pokazanie części ciała o których jest mowa w wierszu. Następnie dzieci odpowiadają na pytania N. dotyczące treści wiersza:
Naszła mnie wielka ochota
By naśladować mojego kota:
Bo musicie wiedzieć, ze moją kicie
Codziennie zaprząta staranne mycie:
Brzuszek, łapki, pyszczek myje.
Uszy, oczka oraz szyję.
I gdy wieczorem siedzę w wannie,
Pamiętam by umyć się starannie:
Brzuszek, ręce, buzie myje,
Uszy, oczka, nawet szyje.
- Co robił kotek codziennie? - Co mył?
- O czym pamiętało dziecko siedząc w wannie?
- Co dziecko myło starannie?
Ćwiczenia relaksacyjne w rytm piosenki „Kotki dwa”
Praca plastyczna. Kolorowanie kredkami malowanki przedstawiającej kota. Doklejenie kotkowi kłębuszków wełny.
Zakończenie zajęć - oglądanie kotów pokolorowanych przez dzieci. Nauczyciel proponuje by dzieci nadały imię swoim kotom.