Dlaczego starożytni nazwali Prometeusza dobroczyńcą ludzkości?- scenariusz lekcji
Cel kształceniowo - wychowawczy
- analiza mitu o Prometeuszu
- gromadzenie określeń nazywających postawę bohatera
- kształcenie rozumienia znaczenia wyrazów i wyrażeń wartościujących.
Metody pracy:
- praca z tekstem
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- praca w grupie
- praca zbiorowa
Środki dydaktyczne
-tekst mitu"Prometeusz"
- " Mitologia" Jana Parandowskiego
-Słownik mitów i tradycji kultury
- Słownik wyrazów obcych
- Słownik języka polskiego
Tok lekcji
1.Przeczytanie mitu o Prometeuszu.
2.Zapisanie tematu lekcji.
3.Opowiadanie treści mitu, gromadzenie określeń nazywających postawę Prometeusza.
Postawa Prometeusza.
- mądry, uczynny, odważny, przebiegły, poświęcił się dla ludzi, współczuł ludziom, cierpiał za ludzi.
- przekształcenie przymiotników i związków frazeologicznych w rzeczowniki będące nazwami wartości.
mądrość, uczynność, odwaga, przebiegłość, poświęcenie, współczucie, miłość, cierpienie.
4.Posegregowanie wpisanych wartości wg. wzoru.
Cechy, dzięki którym Prometeusz mógł pomóc ludziom.
mądrość, odwaga, przebiegłość.
Cechy, dzięki którym chciał pomóc ludziom.
uczynność, miłość, współczucie, poświęcenie.
Efekt jego działań.
cierpienie
Nauczyciel pisze na tablicy wyrazy?
altruizm - altruista
egoizm - egoista
6.Sprawdzenie w " Słowniku języka polskiego" znaczenia wyrazów.
- zapisanie definicji tych pojęć do zeszytu.
7.Podsumowanie pracy na lekcji.
Prometeusz pomógł ludziom, przekazał im wiele umiejętności i podarował ogień.Kierował się ich dobrem. Był mądry, toteż wiedział, że Zeus go ukarze i będzie cierpiał.Mimo to poświęcił się dla ludzi, bo ich kochał i pragnął im pomóc.Dlatego właśnie starożytni nazwali go dobroczyńcą ludzkości, a my możemy dodać; był altruistą.
Praca domowa.
Jak sądzisz, dlaczego ogień podarowany przez Prometeusza był dla ludzi tak ważną rzeczą?