Konspekt zajęć otwartych dla studentów i opiekuna stażu
Data: 19.04.2012
Placówka: Przedszkole nr 10
Prowadząca: mgr Beata Szokiel
Grupa wiekowa: 6 – latki
Program: Razem w przedszkolu, wydawnictwo WSiP
Blok tematyczny: Wszyscy lubimy wiosnę
Temat zajęć: Bociek w zamku Pani Wiosny
Realizacja treści podstawy programowej:
3 – Wspomaganie rozwoju mowy dziecka:
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi
9 – Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne
2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu
elementarnych środków wyrazu
12 – Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
1)wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;
2)potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku;
14 – Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
1) potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu:
narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej
strony kartki;
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do
rysowania, wycinania i nauki pisania.
Cele ogólne:
Uważnie słuchanie wiersza,
Poprawne budowanie zdania, wypowiadanie się pełnymi zdaniami, budowanie wypowiedzi wielozdaniowej
Tworzenie pracy plastycznej pod kierunkiem nauczyciela
Rozwijanie i utrwalenie wiedzy przyrodniczej przez obserwację i twórczą działalność, rozbudzanie zainteresowań związanych z ochroną środowiska przyrodniczego
Cele szczegółowe:
Dziecko:
odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza
wypowiada się pełnym zdaniem
buduje wypowiedź wielozdaniową
rysuje obrazek pod dyktando
zna zwiastuny wiosny
potrafi estetycznie wykonać pracę plastyczną
potrafi złożyć obrazek pocięty na kilka części
potrafi przyporządkować odgłos do konkretnego zwierzęcia
Formy aktywności:
praca z całą grupą
praca w zespołach
praca indywidualna
Metody pracy :
słowna
czynna
oglądowa
Środki dydaktyczne:
Wiersz J. Brzechwy „Wiosna”, makieta zamku Pani Wiosny z 7 oknami, 7 kopert w których umieszczone są zagadki dla dzieci, ilustracja bociana, dla każdego dziecka koperta z wyciętymi kółkami do wykonania pracy plastycznej, płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt (kukułka, żaba, dzięcioł, pszczoła), puzzle (żonkil, krokus, przebiśnieg), ilustracje ptaków (bocian, jaskółka, dzięcioł, gołąb, kukułka), dla każdego dziecka emblemat „Znawca Wiosny”
Przebieg:
Poranek:
Poranek muzyczny na holu przedszkolnym. Zabawy umuzykalniające w kole. Rozśpiewanie dzieci. Integracja.
Śniadanie:
Rozwijanie samodzielności podczas czynności samoobsługowych w łazience. Spożywanie posiłku w ciszy. Nauka kulturalnego spożywania posiłku. Czynności sanitarno- higieniczne w łazience.
Zajęcia główne:
Czynności porządkowe - sprawdzenie obecności. Wyciszenie grupy.
Przywitanie piosenką „Wszyscy są witam Was…”
Wysłuchanie wiersza pt.: „Wiosna” Jana Brzechwy
Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza. Odpowiadanie na pytania dot. jego treści:
O czym był wiersz?, Kto pomagał wiośnie robić porządki? Jakie zwierzęta występowały w wierszu? Kto wymalował tęczę? Co zrobił wietrzyk?
Zamek Pani Wiosny.
Nauczycielka mówi dzieciom, że wszędzie Wiosna zrobiła porządki a zapomniała o swoim zamku. W zamku zrobił się okropny bałagan ponieważ zima pomieszała wiośnie klucze do wszystkich okien i teraz nie można ich otworzyć i w jednym pokoju zamknęła przyjaciela Pani Wiosny. Jednak zima pomyślała o tym jak nam pomóc w tym kłopocie i zostawiła dla nas zagadki. Każda zagadka otwiera jedno okienko.
Nauczycielka dzieli dzieci na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje kopertę w której jest zadanie do wykonania.
1 Koperta = pierwsze okno.
Wybierz spośród zaprezentowanych ptaków te które przylatują do nas na wiosnę.
(nauczycielka rozkłada przed grupa ilustracje jaskółki, bociana, dzięcioła, gołębia, kukułki)
2 Koperta = drugie okno.
Jakie zwierzęta budzą się z zimowego snu ?
3 Koperta = trzecie okno
Co to za odgłosy? ( nauczycielka odtwarza odgłosy dzięcioła, kukułki, żaby)
4 Koperta = czwarte okno
Każda grupa otrzymuje do ułożenia puzzle ( ilustracje kwiatów pocięte na parę części)
5 Koperta = piąte okno
Rysowanie pod dyktando. Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki i ołówki. Dzeici rysują obrazek pod dyktando.
6 Koperta = szóste okno
Zaśpiewaj piosenkę o wiośnie.
Nauczycielka odtwarza nagranie „Maszeruje Wiosna” dzieci śpiewają z pokazywaniem.
7 Koperta = siódme okno.
W siódmym oknie na dzieci czekają nagrody w postaci emblematów „Znawca Wiosny”.
W jednym z pokojów zamku zima zamknęła przyjaciela Wiosny – bociana. Na tablicy nauczycielka przypięła ilustrację bociana i przykryła ją 6 kawałkami papieru. W trakcie odgadywania zagadek nauczycielka zdejmuje kolejno jedną kartkę aż do momentu odsłonięcia ukrytej ilustracji.
Zabawa ruchowa „ Żabki do stawu”
Nauczycielka rozkłada na dywanie obręcze (tyle obręczy ile dzieci). Na dźwięk tamburyna dzieci żabki skaczą na hasło „idzie bociek” żabki wskakują do wody (do obręczy). Zabawę powtarzamy kilka razy.
Nauczycielka zaprasza dzieci ponownie do koła. Każde dziecko otrzymuje kopertę w której są koła potrzebne do wykonania pracy plastycznej, kartkę formatu a4 oraz matę. Nauczycielka podaje dzieciom instrukcje wykonania pracy. Prosi aby dzieci wyjęły koła i razem z nauczycielka poskładały poszczególne elementy. Kiedy koła są poskładane nauczycielka prosi aby prosi aby dzieci usiadły przy swoich stolikach i przykleiły bociana z kółek na kartce papieru.
Przypomnienie o uporządkowaniu swojego miejsca pracy po wykonaniu zadania.
Po skończeniu pracy dzieci siadają w kole prezentują swoje prace.
Podziękowanie za zajęcia.
J. Brzechwa „Wiosna”
Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana,
Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana,
Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
- zaczynamy wiosenne porządki.
Skoczył wietrzyk zamaszyście,
Poodkurzał mchy i liście.
Z bocznych dróżek polnych ścieżek,
Powymiatał brud i śnieżek.
Krasnoludki wiadra niosą,
Myją ziemię ranną rosą.
Chmury, płynąc po błękicie,
A obłoki miękką szmatką
Polerują słońce gładko.
Aż się dziwią wszystkie dzieci,
Że tak w niebie ładnie świeci.
Bocian w górę poszybował,
Tęczę barwnie wymalował.
A żurawie i skowronki
Posypały kwieciem łąki.
Posypały klomby, grządki
I skończyły się porządki.
PRACA PLASTYCZNA