związki składniowe

Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla w Krakowie, dnia 6.03.2013r. w kl. II b

Temat lekcji: Części zdania chodzą parami – o związkach składniowych.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji:

Cel główny :

Uczeń dokonuje analizy zdań w zakresie związków składniowych.

Cele szczegółowe:

poziom wiadomości :

Uczeń:

- wie co to są związki składniowe.

- zna definicję związku głównego i związków pobocznych.

- zna definicję związku zgody, rządu i przynależności.

poziom umiejętności:

Uczeń:

- potrafi wykorzystać wiedzę w ćwiczeniach praktycznych.

- potrafi zastosować odpowiednie formy wyrazów w związkach składniowych.

- potrafi odróżnić poszczególne związki na konkretnych przykładach.

poziom postaw:

Uczeń :

- dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

Metody kształcenia:

  1. Asymilacji wiedzy – wykład.

  2. Praktyczne – ćwiczebna.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca indywidualna.

  2. Praca zbiorowa.

Bibliografia:

Merytoryczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna :

  1. Herman W., Słowa na czasie. Podręcznik do kształcenia językowego z ćwiczeniami dla klasy drugiej gimnazjum., Straszyn 2010, s. 38-43.

  2. Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.

Przebieg zajęć:

Budowa lekcji Przebieg lekcji Uwagi
Wprowadzenie
  1. Czynności porządkowe : powitanie z uczniami i sprawdzenie obecności.

  2. Jeden z uczniów ma za zdanie pokazać klasie w formie pantomimy związek.

  3. Zapisanie tematu lekcji : Części zdania chodzą parami – o związkach składniowych.

Opracowanie
  1. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przeczytanie informacji o związkach składniowych.

  2. Nauczyciel dyktuje krótką notatkę do zeszytu:

Związek składniowy – połączenie dwóch części zdanie, w którym jedna część (podrzędna) określa drugą (nadrzędną), czyli wprowadza dodatkowe informacje na jej temat.

  1. Uczniowie wykonują zadanie 2 i 4 . Uczeń, który pierwszy zakończy zadanie z poprawnym wynikiem otrzyma plusa.

  2. Nauczyciel prosi o zapoznanie się z definicją związku głównego i pobocznego, a następnie wybrane osoby mają za zadanie wyjaśnić te pojęcia.

  3. Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu :

Związek główny : podmiotu + orzeczeniem.

Związki poboczne : orzeczenie + okolicznik, orzeczenie + dopełnienie, dopełnienie + przydawka.

  1. Nauczyciel uczniów czy wg nich w rządzie premier mógł by działać bez podrzędnych polityków (nie)

i na tej zasadzie formułuje definicję związku rządu, którą zapisuje na tablicy, a uczniowie do zeszytów:

Związek rządu:

Wyraz nadrzędny wymaga użycia wyrazu podrzędnego w określonym przypadku. Zmiana czasu, trybu czy osoby orzeczenia nie wpływa na formę dopełnienia.

  1. Związek zgody nauczyciel tłumaczy na przykładzie rodziny – jeżeli uczeń chce coś dla siebie osiągnąć, musi zgodzić się z rodzicem i dostosować do niego.

Związek zgody:

Wyraz podrzędny dostosowuje swój przypadek, rodzaj i liczbę do wyrazu nadrzędnego.

  1. Uczeń idzie do sklepu tyko po to by coś kupić, a sprzedawcy zależy tylko na sprzedaży. Nie łączy ich nic poza wspólnym celem. Sprzedawca chce by uczeń wyszedł z towarem i uczeń chce wyjść z towarem. Poza tym nic więcej ich nie łączy.

Związek przynależności:

Dwie części zdania łączy tylko znaczenie – wyraz nadrzędny nie wymaga od wyrazu podrzędnego wystąpienia w odpowiedniej formie.

  1. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie 7 i 8.

Utrwalenie
  1. Nauczyciel pyta uczniów co zapamiętali z lekcji , prosi o podsumowanie wszystkich wiadomości.

