Scenariusz zajęć logopedycznych
Rodzaj zaburzenia: dyslalia - kappacyzm - zamiana głoski "k” na "t”.
Temat : "Kto lubi głoskę "k”- wywoływanie prawidłowej artykulacji głoski "k”.
CELE OGÓLNE:
1. Kształtowanie umiejętności prawidłowej artykulacji głoski ,,k”.
2. Usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych.
3. Kształtowanie prawidłowego toru oddechowego.
4. Kształtowanie słuchu fonematycznego.
5. Rozróżnianie i naśladowanie głosów wydawanych przez zwierzęta hodowane na wsi
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
1. Stara się poprawnie wykonać ćwiczenia narządów artykulacyjnych.
2. Prawidłowo kieruje strumień powietrza przy wymowie głoski ,,k”.
3. Potrafi zareagować klaśnięciem na nazwę obrazka, w której występuje głoska ,,k” w nagłosie wyrazów.
4. Wie, jak należy ułożyć język do prawidłowej wymowy głoski ,,k”.
5. Potrafi naśladować głosy zwierząt z wiejskiego podwórka.
6. Dokonuje analizy i syntezy słuchowej nazw obrazków.
7. Doskonali umiejętność budowania modeli wyrazów.
METODY:
*słuchowa,
*wzrokowa- pokaz,
*dotyku i czucia skórnego,
* wyjaśniająca położenie narządów mowy,
* mechaniczna- użycie szpatułki.
FORMA PRACY: indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: lusterko, szpatułka, wiersz T. Fiutowskiej "Podwórkowa awantura”, karty pracy, figurki i obrazki zwierząt z wiejskiego podwórka, białe nakrywki do budowania modeli wyrazów.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
*Przywitanie z dzieckiem.
Zajęcia wprowadzające:
I. Ćwiczenia oddechowe.
Zabawy:
1. Długie chuchanie na lusterko.
2. Chuchanie na zmarznięte ręce.
3. Naśladowanie śmiechu różnych ludzi : dziecka – hi,hi,hi, kobiety- ha,ha,ha, mężczyzny- ho,ho,ho, staruszki- he,he,he.
II. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
1. Ćwiczenia z lusterkiem.
1. Zabawa ,,Minki”.
Dziecko robi różne miny: ,, jestem zły, jest mi wesoło, jest mi smutno, jestem zdziwiony” . Na koniec mocno ziewa nisko opuszczając żuchwę.
2. "Gimnastyka buzi”.
*wysuwanie i chowanie języka – usta szeroko otwarte;
*kląskanie językiem;
*opieranie języka o dolne zęby, unoszenie środka języka do podniebienia miękkiego i twardego;
* ssanie cukierka;
*mlaskanie środkiem języka, przyssanie języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach;
*"płukanie gardła”;
*"chory miś” - kaszel z otwartymi ustami, język na dole;
*"śpioch”- chrapanie na wdechu i wydechu.
III. Ćwiczenia słuchu fonematycznego.
Zabawa słuchowo- ruchowa:
Logopeda pokazuje dziecku obrazki, wypowiadając ich nazwy. Prosi dziecko, aby klaskało, gdy usłyszy nazwę obrazka, w którym występuje głoska "k”.
Zajęcia zasadnicze:
1. Wywoływanie głoski "k”- praca z lusterkiem i użyciem szpatułki.
*Logopeda pokazuje dziecku w lusterku, jak należy ułożyć język- tylna część unosi się do podniebienia miękkiego, żuchwa jest opuszczona, wargi rozchylone.
*Jeżeli dziecko ma kłopoty z ułożeniem języka, wtedy logopeda czubek języka przytrzymuje szpatułką i poleca wymawiać ,,t, ta, to, te”, dziecko odchyla głowę ku tyłowi.
2. Prezentacja wiersza T. Fiutowskiej "Podwórkowa awantura” ilustrowanego figurkami zwierząt.
Kura gdacze, kaczka kwacze-
goni kurę mokra raczej.
Gęś też syczy, kogut pieje.
Gwałtu! Rety! Co się dzieje?
Ryczy krowa, świnia kwiczy,
a indyk się rozindyczył.
Kot mysz goni, głośno miauczy.
- Dość awantur! Już wystarczy!
Tak pies Burek głośno szczeka…
i już słychać go z daleka.
Koza meczy :
- Mee, mee, mee…
Czego psisko mądrzy się?
Dla ochłody- wiadro wody
poleją na głowy, brody!
wyszły z mody awantury!
- A sio, gęsi, a sio, kury!
Powiedziała, co wiedziała,
białą brodą pokiwała,
pochyliła nisko rogi.
- Cisza! Spokój! Zejść mi z drogi!
Awantura się skończyła,
bo ta koza groźna była.
3. Rozmowa na temat treści wiersza.
* wyjaśnienie niezrozumiałych zwrotów;
* pytania logopedy:
- Jakie zwierzęta brały udział w podwórkowej awanturze?”
- Jakie zwierze próbowało je uspokoić? W jaki sposób to zrobiło?”
4. Ćwiczenia słownikowe i dźwiękonaśladowcze "Naśladujemy głosy zwierząt”.
Logopeda pokazuje obrazki przedstawiające zwierzęta z wiejskiego podwórka. Dziecko podaje nazwy zwierząt, określa, co one robią i naśladuje głosy, jakie wydają, np.
kura gdacze - ko, ko, ko.
kaczka kwacze - kwa, kwa,kwa.
kogut pieje - kukuryku! itp.
Logopeda pomaga dziecku, za pomocą szpatułki, prawidłowo wymawiać głoskę "k”.
(Dziecko otrzymuje kartę pracy nr 1).
5. Analiza i synteza słuchowa nazw obrazków. Budowanie modeli wyrazów, w których występuje głoska "k”.
Logopeda prosi dziecko, aby wśród zwierząt występujących na ilustracji odnalazło tylko te, których nazwy rozpoczynają się głoską "k” , pokolorowało, a następnie ułożyło modele nazw tych obrazków z białych nakrywek.
(Dziecko otrzymuje kartę pracy nr 2).
Zajęcia końcowe.
1. Pochwała dziecka za aktywność na zajęciach.
2. Zadanie pracy domowej.
Polecenie: "Pokoloruj rysunek przedstawiający wiejskie podwórko. Ćwicz w domu odgłosy wydawane przez zwierzęta, których nazwy rozpoczynają się głoską "k” (karta pracy nr.3). Ćwicz z mamą przed lusterkiem, jak układa się język do wymowy głoski "k”.