6697, scenariusze zajęć z internetu


GRUPA 6LATKÓW

Nauczyciel: Kiśluk Ewa

Temat tygodnia: Zwierzęta egzotyczne.

Temat zajęć: Wizyta w ZOO -poznajemy zwierzęta egzotyczne.

Cele:

Metody pracy:

słowna: zagadki, rozmowa, opis

oglądowa: pokaz

czynna: ćwiczenia praktyczne

Formy pracy: indywidualna jednolita i grupowa

Środki dydaktyczne: szary papier, ilustracja ZOO, płyta CD z piosenką „Jedzie pociąg z daleka”, magnetofon, zagadki W. Rawy pt. „Zwierzyniec”, zdjęcia ze zwierzętami, encyklopedia dla dzieci pt. „Co muszę wiedzieć o zwierzętach”, kartki z nazwami zwierząt

Przebieg zajęć:

1)„Co to za miejsce”- zabawa wprowadzająca w tematykę zajęć.

Na tablicy ilustracja przedstawiająca ZOO przykryta szarym papierem z małym otworem. Dzieci przesuwając papier próbują zgadywać, jakie miejsce przedstawia ilustracja.

2) Rozmowa na temat ilustracji.

- Co to za miejsce? (ZOO-ogród zoologiczny)

- Jakie zwierzęta można tam zobaczyć?

- Dlaczego te zwierzęta żyją w ZOO?

-Jak należy zachowywać się w ZOO?

3) Zabawa przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”

Dzisiaj poznamy bliżej kilka zwierząt egzotycznych, które można zobaczyć w ZOO. Ponieważ w naszym mieście nie ma ogrodu zoologicznego zapraszam Was do ZOO w Warszawie.

Dzieci ustawiają się jedno za drugim i śpiewając piosenkę ruszają w podróż.

4) Rozwiązywanie zagadek i rozmowa na temat życia lwa, słonia, żyrafy, zebry, małpy, kangura (wygląd, sposób odżywiania, sposób poruszania).

Oglądanie zdjęć ukazujących te zwierzęta. Podział na sylaby nazw omawianych zwierząt.

Zagadki ukryte są w kopertach wraz z odpowiedziami w formie obrazków i napisów.

*Gdy budzi się w Afryce rano

To grzywę ma potarganą

Jak kot do zwierzyny się skrada,

Jest królem, a więc mu wypada.

LEW

*Choć przypomina człowieka

na drzewo chętnie ucieka

Banany zjada łapczywie

I wrzeszczy przeraźliwie.

MAŁPA

*Jest szary, powolny i wielki

I uszy ma w kształcie wachlarzy

Ma trąbę i ogon z pędzelkiem,

Je dużo i dużo też waży.

SŁOŃ

*Chociaż wstaję wcześnie rano

nie rozstaję się z piżamą,

Jestem dzielna niesłychanie

Jak koń biegam po sawannie

I troszeczkę się przechwalam,

że nie chodzę do kowala.

ZEBRA

*Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję

Więc pewnie nie często ją myje

Na sierści ma plamy wzorzyste

Wprost z drzew zrywa liście soczyste.

ŻYRAFA

*Pewnie dobrze już to wiecie,

noszę w torbie własne dzieci.

Wszyscy przeżywają szok,

kiedy z torbą robię skok.

KANGUR

5) Zabawa naśladowcza-przy dźwiękach muzyki dzieci biegają po sali. Gdy muzyka milknie dzieci naśladują zwierzę wykonujące daną czynność: skaczący kangur, słoń oblewający się wodą, śpiący lew, żyrafa pijąca wodę.

6) Kolorowanie obrazka ze słoniem według wzoru

7) Podsumowanie zajęć.


