kurykurczakiipiskleta, scenariusze zajęć z internetu


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6 - LETNICH

  1. TEMAT: Kury, kurczaczki i pisklęta”

  1. TERMIN: 19.03.2008r.

  1. PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk

  1. CEL OGÓLNY:

- doskonalenie umiejętności rozwiązywania działań matematycznych w zakresie dodawania i odejmowania

  1. METODY:

Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,

Oglądowa - pokaz, obserwacja,

Czynna - stawianie zadań do wykonania.

  1. FORMY:

Praca indywidualna i grupowa

  1. CZAS REALIZACJI:

Około 30 min

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Zakładane efekty

(cele operacyjne)

Środki dydaktyczne

„Witam Was” - powitanie piosenką

Dzieci:

- śpiewem przywita nauczyciela;

- ruchem zilustruje treść piosenki.

„Kury i kurczęta” - zabawa dydaktyczna. Rozwiązywanie działań matematycznych. Dopasowywanie szablonów kurczaczków z zapisem działania matematycznego do sylwet kur umieszczonych na dywanie z zapisanym wynikiem. Przeliczanie elementów zbiorów, porównywanie ilości elementów w zbiorach.

Dziecko:

- rozwiąże działanie matematyczne w zakresie dodawania i odejmowania do 10;

- dopasuje wynik do rozwiązanego działania;

- przeliczy elementy zbioru, wskaże zbiory równoliczne oraz zbiory, które mają więcej elementów niż pozostałe.

Dwie duże sylwety kur, na każdej z nich cyfra. Na jednej 5, na drugiej 7. Sylwety kurczaczków z zapisanymi działaniami na dodawanie i odejmowanie, ale tylko takimi, których wynik będzie wynosił 7 lub 5.

„Pisanki” słuchanie wiersza G. Koby. Przypomnienie dzieciom o zwyczaju malowania pisanek. Rozmowa na temat zwyczaju malowania pisanek w domach dzieci.

Dziecko:

- wysłucha w skupieniu utworu;

- wypowie się na określony temat odwołując się do własnych doświadczeń.

Test wiersza „Pisanki”

„Kury i pisanki” - zabawa dydaktyczno - ruchowa. Dopasowywanie pisanek z zapisem działania matematycznego do sylwety kur umieszczonej w dowolnym miejscu sali.

Dziecko:

- rozwiąże działanie matematyczne w zakresie dodawania i odejmowania do 10;

- dopasuje wyniki do rozwiązanego działania;

- przeliczy elementy w powstałych zbiorach wskazując na zbiór najbardziej i najmniej liczny;

- udzieli odpowiedzi na pytanie nauczyciela „o ile więcej elementów jest w zbiorze?” lub „o ile mniej…”

Sylwety kur z napisanymi na nich cyframi rozmieszczone w sali. Szablony pisanek z zapisem działań matematycznych (po 4 dla każdego dziecka).

Praca z książką „Ja i liczby” s. 46. Rozwiązywanie działań matematycznych.

Dziecko:

- rozwiąże działanie matematyczne w zakresie dodawania i odejmowania do 10;

- dopasuje wyniki do rozwiązanego działania;

- dba o estetykę wykonania zadania w książce.

Książki „Ja i liczby”.

„Pisanki, kraszanki, jajka malowane” - praca plastyczna. Wylepianie szablonu jajka dowolnymi wzorami matematycznymi wyciętymi z papieru kolorowego.

Dziecko:

- zaprojektuje wzór na własnej pisance zgodnie z poleceniem nauczyciela (np. z zachowanie rytmu, albo tylko z trójkątów i kół, itp.);

- dba o estetykę wykonania pracy;

- dzieli się przyborami plastycznymi z pozostałą częścią grupy.

Szablony jaj, figury geometryczne z papieru kolorowego, kleje.

„Gdzie są moje jajka?” - praca z kartą pracy (dla chętnych). Utrwalenie umiejętności rozwiązywania działań matematycznych.

Dziecko:

- rozwiąże działanie matematyczne w zakresie dodawania i odejmowania do 10;

- dopasuje wynik do rozwiązanego działania;

- przeliczy elementy powstałego zbioru.

Karty pracy

„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci

Dziecko:

- wyraża swoje zdanie na określony temat;

- wyraża swoje emocje.

Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)

3

1. WITAM WAS

Wszyscy są,

Witam Was,

Zaczynamy już czas,

Jestem Ja,

Jesteś Ty,

Raz, dwa i trzy.

„PISANKI” Grażyna Koba

Niesie zajączek pisanki w koszyku.

Spotyka go kogut:

- Jak się masz? - ku - ku - ry - ku!

- Kogucie! Nie wypada piać dzisiejszego ranka!

Są święta! Chodź ze mną - poświęcimy jajka!

Jajka? - chętnie.

Ale w moim kurniku są tylko białe jajka.

A ty masz niebieskie… czerwone…

i wszystkie tak ładnie ozdobione…

- Nie martw się kogucie!

Przynieś farby, pędzle i pisaki nowe,

Zaraz je pomalujemy i będą kolorowe.

- Zajączki, a jak się nazywają te malowane jajka?

- Nie wiesz? To są pisanki - krzyczą z koszyka białe baranki!


